Tip-1 Diyabete Son Vermek İçin Yeni Bir Çözüm: 3D Baskı Yöntemi Kullanılarak Adacık Hücre Nakli

Haberler&GelişmelerTip-1 Diyabete Son Vermek İçin Yeni Bir Çözüm: 3D Baskı Yöntemi Kullanılarak...

Tip-1 Diyabete Son Vermek İçin Yeni Bir Çözüm: 3D Baskı Yöntemi Kullanılarak Adacık Hücre Nakli

İnsülin üreten, hücre bazlı tedavilerde yeni bir çözüm: aljinat hidrojellerle birleştirilmiş, 3D baskı yöntemiyle yapılmış poliamid makro adacık kapsülleri

Bu proje; NanoBioCel Grup, Bask Üniversitesi, İspanya Biyomedikal Araştırma Merkezi ve Microelektronik Barselona Enstitüsünün ortaklaşa yaptığı bir çalışmadır.

Kısa bir bilgi paylaşmak isterim. Normal yöntemleri kullanarak insülin üreten pankreas adacıkları nakil edildiğinde bağışıklı sistemi reddi ile karşı karşıya kalınmaktadır. Bunun olmaması için de bağışıklık sisteminin saldırısını önleyecek ilaçlar kullanılması gerekir. Ve bu ilaçlar da bireylerin bağışıklık sistemi savunmasını zayıflatırken ciddi tıbbi komplikasyonların yaşanmasına da sebep olabilir.

Bu sebeple de bilim insanları, nakil edilecek adacık hücrelerini, bağışıklık sistemi saldırısından korumaya yönelik çalışmalar yapmaktadır.

Tıpkı aşağıdaki linklerde sizlerle paylaştığım haberlerde olduğu gibi;

Yeni Bir Adacık Hücre Nakliyle Kendi Kendine İnsülin Üretimi Sağlandı

Avrupalı Tip-1 Diyabetliye BioHub Yöntemiyle İlk Kez Adacık Hücre Nakli Yapıldı

Tip-1 Diyabet İçin Çözüm: Nakledilen Langerhans Adacık Hücreler İçin Membran

Geleceğin Tip-1 Diyabet Tedavisi: İnsülin Üreten Hücre İmplantları

Amerika ve Kanada’da İki Tip-1 Diyabetliye Encaptra Yerleştirildi

Araştırma grubunun başındaki Albert Espona-Noguera bu çalışmayı büyük bir umutla anlatıyor.

Pankreas adacıklarını, bireylerin bağışıklık sistemlerinin saldırısından korumak için, adacıkları, insan vücuduna biyolojik olarak uyumlu mikro kapsüllerin içine almaktalar. Bu kapsüller yapılırken birçok malzeme kullanılmakta. Ancak “aljinat” (Diş hekimlerinin ölçü aldığı malzeme.), en yaygın kullanılandır. Bu doğal polimer, adacık hücre nakli gibi biyomedikal uygulamalarda uyumluluk potansiyelini yüksek, düşük toksik etkisi ile öne çıkmaktadır.

Bu kapsüllerin hidrofiliklik ve gözeneklilik özellikleri çok önemlidir.  Dört farklı kapsülde, iki farklı gözenek büyüklüğü ve hidrofiliklik çalışılmış. Tüm kapsüller büyük biyouyumluluk gösterdi. Daha küçük gözenek boyutuna sahip hidrofobik kapsülün, implant edildiği yerde daha iyi çalıştığı tespit edilmiştir.

Bununla birlikte bazı teknik zorluklar da söz konusu. Mikro kapsülleme yaparken, üretilen adacık hücrelerini kapsüllemek için çok sayıda boş kapsül üretmek gerekiyor. Bu da insan vücuduna bu kapsülleri implante ederken yani yerleştirirken, yerleştirilen yerde meydana gelebilecek bağışıklık sistemi reaksiyonu olabilmekte.

Projede çalışan bilim insanları, bu kapsüllerin kaplayacağı alanı azaltmak adına da çözüm üretmişler. Adacık hücrelerini, manyetik nano parçacıklarla temas ettirerek, manyetik özellik katmışlar. Manyetik adacık kapsülleri ve manyetik olmayan boş kapsülleri elde ederek insan vücudunun dışında bazı testlere tabi tutmuşlar. Ve insan vücuduna implante edilebilecek kapsülleri belirleyebilmişler. Böylece insan vücuduna implant edilecek kapsül hacmini yaklaşık yüzde 80 oranında düşürmüşler.

Şu anda hayvan deneyleri devam eden bu çalışmada; diyabetli hayvanlara implante edilen, mikrokapsüllenmiş adacık hücreleriyle, 17 hafta boyunca hayvanların şekerleri gayet regüle ve hedef aralıkta gitmiş.

Bu tarz mikrokapsüllerin insan vücuduna implant edildikten sonra bağışıklık sistemi ile nasıl etkileşime geçtiği hala tam olarak bilinmemektedir. Ancak bu tarz araştırma çalışmalarının fazlaca olması, getirdiği akılcı çözümler sebebiyle hepimizi umutlandırmakta ve bu yöntemle çözüme çok da uzak olmadığımızı düşündürmekte.

Kaynaklar

https://medicalxpress.com/news/2019-05-diabetes-mellitus.html

https://www.eurekalert.org/pub_releases/2019-05/uotb-ans051019.php

4 YORUMLAR

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: