Avrupalı Tip-1 Diyabetliye BioHub Yöntemiyle İlk Kez Adacık Hücre Nakli Yapıldı

Haberler&GelişmelerAvrupalı Tip-1 Diyabetliye BioHub Yöntemiyle İlk Kez Adacık Hücre Nakli Yapıldı

Eylül 2015’te bahsetmiştik. Yeni Bir Adacık Hücre Nakliyle Kendi Kendine İnsülin Üretimi Sağlandı başlıklı araştırma çalışmasında 17 yaşında tip-1 diyabet teşhisi konulan ve geçtiğimiz sene 43 yaşında olan Wendy Peacock’e Biohub ile adacık hücre nakli yapılmış ve başarılı olunmuştu.

O zamanda bu zamana bu çalışma bu sefer Avrupalı, erkek bir tip-1 diyabetliye uygulandı.

Insulin_Nation_Man_Comes_Off_Insulin_BioWafer_945px-825x510Biohub yöntemi hakkında biraz bilgi vermek gerekirse; süngerimsi silikon bir yapı üzerine kişiden alınan adacık hücreleri hapsediliyor. Bu hapsedilen adacık hücreleri kendini yenileyen bir formatta tasarlanıyor çünkü bizlerde bağışıklı sistemi sürekli saldırı halinde.

 

 

Engineering-a-Biological-Scaffold-for-a-DRI-BioHub-Platform_2016Biohub çalışması Miami Üniversitesi’nde Diyabet Araştırma Enstitüsü’nde yapılmakta.

Geçtiğimiz sene Teksaslı Wendy Peacock’e de uygulanan bu tedaviden sonra Wendy artık insülin kullanmıyormuş. Ama bağışıklık sisteminin saldırısını baskılayıcı ilaçlar kullanmaktaymış. Zaten bu araştırma ekibi ek bir ilaç almadan sistemi daha mükemmel bir hale getirmeye çalışıyor.

Bu çalışmanın faz-1 ve faz-2 çalışmaları FDA tarafından da onaylanmış. Bu önemli bir detay. Çünkü FDA’in ne kadar zor onaylar verdiğini biliyoruz 🙂

Araştırmadaki Dr Ricordi “Diyabet Araştırma Enstitüsü BioHub çalışma ekibimiz, tip-1 diyabetli bireylerde doğal insülin üretimini yeniden başlatabilecek, küçük bir organ olan pankreası taklit eden, biyomühendislik gelişimine yönelik klinik adacık nakli üzerinde yıllardır çalıştıklarını ve her yeni çalışmada başarılarının ve umutlarının daha da arttığını belirtti.”.

Bu arada ben bu tarz çalışmaların daha da başarılı olacağını düşünüyorum. Adacık ya da kök hücre nakli, Biohub, ViaCyte gibi araştırmalar bence daha güzel haberler verecek bizlere.

NOT: Yazıyı Facebook ya da Twitter gibi sosyal medya kanallarında paylaşın. Alttaki Facebook, Twitter, Google+ ya da Pinterest butonlarına tıklamanız yeterlidir.

Ana kaynak: https://www.diabetesresearch.org/first-type-1-diabetes-patient-in-europe

3 YORUMLAR

 1. Aysegul Kapisiz Ayy hadi inşallah benim kızımda 5 yaşında ve tip 1 şeker hastası bu habere çok sevindim biran önce türkiyede de uygulansın😃😃😃

  Seher Sakar Rabbim inşallah o günleri bize göstersin inşallah bütun çocuklarımız kurtulsun allahim bütün hastalıkların çaresini versin

  Akyol Miray Insallah

  Gyookkhan Haassan Heyecanlan bekliyoruz

  Teslime Karaca Işık Allahım duy bizleri yavrularımıza bi çare yanan yüreğimize bir su olur inşallah bu haber. çok küçükler daha hayatı dolu dolu yaşamaları için her yiceklerden gönüllerince yemeleri için inşallah heyecanla bekliyoruz..

 2. Tunahan Hülya İşallah birgün benim oğlum ve niceleri kurtulur

  Burce Aksın 😊

  Eylem Merdoğlu 10 yıl sürecek gibi.. Ama çok umut verici🙏🏻🙏🏻

  Tunahan Hülya On yıl dediğimiz nedirki göz aç kapa geçer yeter ki tüm diyabetik olan yavrularımız gençlerimiz yani hepsi kurtulsun allahım nasip et

  Eylem Merdoğlu Bu arada yapay pankreas da çıkar. Tip1 yakında çözülecekk✌🏼️✌🏼

  Tunahan Hülya İşallah

  Arife Hirlak Güzel yüce Yaradan derdini veriyorsa dermanınıda verecekti inşaAllah. Böyle güzel haberleri duymak çok güzel. 😄

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: