Dijital İnsülin Kalemi ‘InPen’

Haberler&GelişmelerDijital İnsülin Kalemi 'InPen'

Eli Lilly ve Company’den destek alan Companion Medical, Bluetooth bağlantılı akıllı insülin kalemi ve uygulaması olan Dijital İnsülin Kalemi ‘InPen’ için FDA 510(k) iznini almayı başardı.

Özellikle insülin pompası kullanmayan bireyler için bu tarz teknolojiler diyabetli hayatlarımızı daha konforlu hale getiriyor. Dijital İnsülin Kalemi ‘InPen’ gibi birkaç kalem daha var. Bunlardan biri Timesulin. Bir ara bu üründen de bahsetmiştik.

InPen adlı insülin kalemi, insülin pompası kullanamayan diyabetliler için geliştirilmiş, düşük maliyetli bir teknoloji. InPen ile doz ölçümü yapmak, doz geçmişi ve zamanlarını takip etmek, son alınan ve kullanılan dozu görüntülemek, insülin sıcaklığını gözlemlemek ve diyabetlinin doktoruna rapor yollamak gibi özellikleri bulunuyor.

InPen şimdilik hızlı etki gösteren insülin üreten iki marka ile çalışıyor. Bunlar: Novo Nordisk’ten Novomix ve Eli Lilly’den Humalog.

InPenCalifornia Üniversitesi’nden Dr. Timothy Bailey; “Diyabet, doğru insülin dozlarının kullanılmasıyla kan şekerinin dengelenmesini gerektiren bir yaşam şekli. Akıllı kalemlerin çoğunluğu insülin pompası kullanmayan diyabetliler için geliştirilmiş bir doz alma seçeneği sunuyor. InPen, klinik olarak ayarlanmış bir doz hesaplayıcı sayesinde gün içinde birden çok insülin dozunu güvenli şekilde hastaya verebiliyor. Elde edilen veriler daha sonra doktorlar ile paylaşılıyor; kişiselleştirilmiş tedavilere olanak sağlanıyor.”

Lilly’nin geçen sene Companion Medical’a yaptığı 3 milyon dolarlık bir yatırımı var. Çünkü Indianapolis merkezli Lilly’nin diğer ilaç şirketleriyle karşılaştırıldığında daha önceden dijital sağlığa yatırım yapmışlığı bulunmuyor.

Küçük bir not: Şu anda Türkiye’de bulunmuyor bu ürün. Ama Lilly ve NovoNordisk’in Türkiye ofisleri bulunduğu için kısa sürede Türkiye’ye gelmesinde bence bir engel bulunmuyor 🙂

NOT: Yazıyı Facebook ya da Twitter gibi sosyal medya kanallarında paylaşın. Alttaki Facebook, Twitter, Google+ ya da Pinterest butonlarına tıklamanız yeterlidir.

Kaynak: http://www.medgadget.com/2016/08/inpen.html

3 YORUMLAR

    • Münür Bey Merhaba,

      Şu anda Türkiye’de bulunmuyor bu ürün. Ama Lilly ve NovoNordisk’in Türkiye ofisleri bulunduğu için kısa sürede Türkiye’ye gelmesinde bence bir engel bulunmuyor 🙂

      Sevgiler,

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: