Tip-1 Diyabeti, MSC Kök Hücreleriyle, Tedavi Etmek İçin Klinik Deney Yeniden Başlatıldı

Haberler&GelişmelerTip-1 Diyabeti, MSC Kök Hücreleriyle, Tedavi Etmek İçin Klinik Deney Yeniden Başlatıldı

Tip-1 Diyabeti, MSC Kök Hücreleriyle, Tedavi Etmek İçin Klinik Deney Yeniden Başlatıldı

Dün Prof Dr Erdal Karaöz’ün, Linkedin’deki bu yazıyı paylaştığını görünce ben de hızla çevirip sizlerle paylaşmak istedim.

Erdal Bey ile 2017 yılında yüzyüze tanışmış Prof Dr Erdal Karaöz İle Tip-1 Diyabette Kök Hücre Çözümünü Konuştuk başlıklı yazımdaki sohbeti sizlerle paylaşmıştım. İzlemeyen varsa tekrar izlesin lütfen. Oldukça kıymetli bilgiler vermişti.

Yazıyı okumadan önce önemli bir vurgu da yapmak isterim. Kök hücre araştırmaları suistimale çok açık bir konu. Şu an için kök hücre ile tip-1 diyabeti sonlandıran bir çalışma bulunmuyor. Bunu yaptıklarını iddaa edenlere itimat etmeyin.

Güney Carolina Tıp Üniversitesi=Medical University of South Carolina (MUSC’daki) araştırmacıları, pankreasın insülin üretmesini sağlayarak, tip-1 diyabetli erişkinlerde normal bağışıklık fonksiyonunu geri kazandırmaya yardımcı olabileceklerine inanıyor.

Güney Carolina Tıp Üniversitesi (MUSC‘daki) araştırmacıları, bağışıklık sisteminin eski fonksiyonuna dönmesi için, mezenkimal kök hücreleri= Mesenchymal Stem Cells yani MSC‘leri araştırma çalışmalarında kullanıyorlar.

Göbek kordonlarından alınan ve tip-1 diyabetli yetişkinlerin pankreaslarına nakledilen MSC’leri kullanarak yapılan bu klinik araştırmaya tip-1 diyabetli yetişkinleri de dahil ederek araştırmalara devam etmekteler.

MUSC Cerrahi Bölümü Profesörü Hongjun Wang, “Göbek kordonlarından türetilen MSC’lerin, daha fazla hücre verimi olduğunu, daha düşük morbidite (morbidite oranı: (Hastalığa tutulmuş ve hayatta kalmış olan kişilerin, hastalık sonucu ölmüş insanlara oranıdır.) ve daha güçlü immünosüpresif (immün sistemi baskılamak.) ve rejeneratif (organların işlevselliğinin onarılması ya da iyileştirilebilmesi.) potansiyelleri olması sebebiyle saldırıya karşı daha dirençli olduklarını vurgulamakta.”

MSC’ler kullanılarak yapılan daha önceki araştırmalar, tip-1 diyabetli bireylerin bağışıklık sisteminin normal fonksiyonunu eski haline getirerek, organın insülin üretebilmesi için pankreastaki beta hücrelerini koruduğunu göstermiştir.

Wang ve meslektaşlarının, 2015 yılında, İsveç’te, kendi kemik iliklerinden toplanan kök hücreler kullanılarak, tip-1 diyabetli 20 yetişkine MSC tedavisi uyguladılar. Bu bireyleri bir yıl boyunca takip ettikten sonra, MSC’lerin tahmin ettikleri gibi gerçekten de beta hücrelerini insülin üretmeye başladıklarını görmüşler.

Diabetes dergisinde de yayınlanan ve 2015’teki bu çalışmayı, kemik iliği yerine göbek kordonlarından elde ettikleri MSC’lerle tekrarlamayı umuyorlar. Bu araştırmanın, kontrollü bir klinik deney olacağını ve tamamlanmasını en az beş yıl alacağı vurgulandı.

Kaynak: https://www.upi.com/amp/Health_News/2019/12/06/Clinical-trial-to-test-stem-cells-against-type-1-diabetes/4591575665775/

3 YORUMLAR

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: