Amerika ve Kanada’da İki Tip-1 Diyabetliye Encaptra Yerleştirildi

Haberler&GelişmelerAmerika ve Kanada'da İki Tip-1 Diyabetliye Encaptra Yerleştirildi

Amerika ve Kanada’da İki Tip-1 Diyabetliye Encaptra Yerleştirildi

Tip-1 diyabetle ilgili tedavilerin geliştirilmesi gerçekten hızla devam ediyor. Şu anda her ne kadar bilinen bir çözümü olmasa da 2014 yılında paylaştığımız ViaCyte’de bazı gelişmeler söz konusu.

Encaptra hakkında VC-01– Diyabet Tedavisini Geliştiriyor başlıklı yazımızdan daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Amerika ve Kanada’da yaşayan iki tip-1 diyabetliye ViaCyte tarafından geliştirilen ve kök hücrelerden oluşan Encaptra, ön kollarının altına implante edilmiş. İmplante edilen bu kök hücrelerin adacık hücrelerine dönüşmesi/olgunlaşması yaklaşık üç ay sürecek. Bu olgunlaşma sürecinden sonra da Encaptra pankreastaki beta hücreleri gibi insülin salgılamaya başlayacak.  Ve sonrasında da insülin kullanmak gibi gündelik tip-1 diyabet endişelerimiz kalmayacak 🙂

Tip-1 diyabet bildiğimiz gibi bir bağışıklık sistemi rahatsızlığı. Ve bağışıklık sisteminin tüm saldırıları da bu Encaptra ile engellenmeye çalışılacak. Ama bu yöntem tip-1 diyabetin sonlandırılması için değil fonksiyonel bir çözümü olacak.

Bu deneme çalışmalarında aynı zamanda Encaptra’nın daha küçük boyutlu olanı 19 kişiye daha implante edildi. Tam boyutlu Encaptra implantının hem emniyetini hem de etkililiğini anlamak için deneyin bu yıl 40 kişiye çıkarmayı hedefliyorlar. ViaCyte şirketi, 2018 yılının ilk yarısında ön sonuçlar almayı ve sistemin 6 ila 12 ay sonra çalışıp çalışmadığını test etmek istiyor.

Açıkçası ben tip-1 diyabetin fonksiyonel çözümünde ViaCyte şirketinin Encaptra ürününden çok çok ümitliyim. En azından tip-1 diyabetin kalıcı çözümü bulunana kadar bu tarz nokta atışı çözümler bizlerin hayatını daha olumlu yöne çekecek.

19 YORUMLAR

 1. Nesibe Doğancı Özbek İnş olumlu sonuçlar alinir da tüm tip1 ler kurtulur

  Sheni Molikova Ama adi insalah alahlm

  Fundaardaöykü Yenilmez Bu yapay pankreas mi oluyor yani

  Yeter Şeymanur Yildirim İnşallah

  Sheni Molikova Esra Avcı alah sizden razl olsun

  Kamile Değerli Akçay İnşallah güzel sonuçlar alınır 😃

  • Gercekten buu sekerr hastaligi icinn cozumm olursa lutfen banada ulasirmisinizz 01622819715 benimm oglum diyabetiss 1 iyii deyill durumuu lutfen

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: