Medtronic İnsülin Pompası İnfüzyon Setlerini Geri Çağırıyor

Haberler&GelişmelerMedtronic İnsülin Pompası İnfüzyon Setlerini Geri Çağırıyor

Medtronic İnsülin Pompası İnfüzyon Setlerini Geri Çağırıyor

Medtronic Diyabet’in global bir çağrısını sizlerle paylaşmak istedik.

Ama öncelikle küçük bir not: Bu konu sadece Türkiye ile ilgili değil, büyük çapta ve global bir durum. Medtronic insülin pompası kullanan biz diyabetlilerin bu süreçte sakin ve ılımlı olması gerekiyor. Medtronic Türkiye Diyabet Bölümü mutlaka gerekli hazırlığı yapmıştır ama bizlerin de bu süreçte hem ılımlı hem sakin hem de çözüm odaklı olmamız lazım.

Medtronic Türkiye Diyabet Bölümü’ne de iki yolla, telefon ya da mail, ulaşabiliyorsunuz. Bu süreçte illaha telefonla ulaşacağım diye kendinizi yormayın. Çünkü herkes bir endişe ile ulaşma telaşında olacak. diyabet@medtronic.com mail adresinden daha hızlı ve pratik ulaşabileceğini belirtmek isterim.

İnsülin pompası set değişimini yaptıktan kısa bir süre sonra rezervuardan daha fazla insülin gitmesi gibi teknik bir sorun tespit edilmiş. Ve fazladan insülin gitmesi ile de birkaç hipoglisemi vakalarıyla karşılaşılmış. Medtronic Diyabet Bölümü de globalde bu sorunu kendileri tespit ederek ve gönüllü olarak FDA’e bildirmiş. Medtronic Türkiye Diyabet Bölümü de Sağlık Bakanlığı’na bu konuyu bildirmiş durumda.

Sorun Nedir?

Bildiğiniz gibi Medtronic insülin pompalarında rezervuara insülin çektikten sonra rezervuarın iğnesini çıkarında birkaç damla insülin görünebiliyor. Ya da rezervuar pistonun altında pistonun kenarlarına insülin girebiliyor. Bu şekilde bir durum oluştuğunda rezervuarın içinde fazla basınç oluşmakta ve infüzyon seti de bu basıncı dengeleyememekte. Set hazırlığı yaparken de setin ucundan insülin çıktığında ya püskürerek çıkabiliyor ya da sanki bir sorun yokmuş gibi vücudumuza takıyoruz ve seti taktıktan 1-2 saat sonra o fazla basınç cilt altına fazla insülin gönderebiliyor. Bu sebeple de Medtronic belirlenen LOT numarasına sahip infüzyon setlerini geri çağırıyor.

Medtronic Türkiye Diyabet Bölümü Ne Yapacak?

Şu anda Sağlık Bakanlığı’na konu bildirilmiş durumda. Türkiye’deki tüm Medtronic kullanıcılarına yarın itibarıyla konuyla ilgili bir mektup gönderilecek. Son 3-4 ay içinde de infüzyon seti alanlara 1 kutu ücretsiz gönderim yapılacak.

LOT Kontrolü Nasıl Yapabilirim?

Lütfen infüzyon setinizin kutusu ya da tekli set paketiniz üzerindeki Ref ve LOT numarası ile https://checklots.medtronicdiabetes.com/Others/English# linkini ziyaret edip ve gerekli yerleri doldurup kontrol edin.

Gireceğiniz sitede nereye ne gireceğinizi aşağıda anlatıyorum.

2. adımda Confirm you are 18 years of age or older kısmında YES’i işaretleyin.

3. adımda ad, soyad, doğum tarihi ve mail adresinizi girin.

4. adım olan kısımda ise REF, LOT numarası ve elinizde kaç paket olduğu soruluyor. O kısımlar doldurun.

I’m not a robot kısmını işaretleyin ve en alttaki yeşil butona tıklayın.

Bende olduğu gibi Recalled, Return These şeklinde bir uyarı çıkıyorsa Medtronic Türkiye Diyabet Bölümü ile hızlıca iletişime geçin.

Elinizde Bu LOT’a Ait İnfüzyon Seti Varsa Neye Dikkat Etmelisiniz?

Set değişimi yaptıktan 1-2 saat sonra şekerinizi mutlaka kontrol edin. Çünkü bu sorun sürekli bir sorun değil. Çünkü bir sorun oluşursa ilk 1-2 saat içinde olacak.

 

1 Yorum

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: