Geleceğin Tip-1 Diyabet Tedavisi: İnsülin Üreten Hücre İmplantları

Haberler&GelişmelerGeleceğin Tip-1 Diyabet Tedavisi: İnsülin Üreten Hücre İmplantları

Geleceğin Tip-1 Diyabet Tedavisi: İnsülin Üreten Hücre İmplantları

Ben özellikle ve öncellikle olarak bu konu özelinde yapılan çalışmaların hızla sonuç üreteceğine güvendiğimi belirtmek istiyorum.

Kaliforniya’da tip-1 diyabetlilerde insülin üretimini yeniden canlandıran, başlatan yeni bir yaklaşım gündemde. Sıkça tartışılan teknolojik gelişmelere önemli bir alternatif olan insülin üreten hücre implantları, insülin üretmeyen pankreas sorunu (tip-1 diyabet olarak bildiğimiz bir sorun.) için biyolojik bir çözüm olarak bilinmekte.

Kaliforniya merkezli San Francisco’daki biyoteknoloji şirketi, Encellin’in insan klinik deneyleri için hazır olma yolunda ilerlediğini bildirdi. Kurucu ve CEO olarak görev alan Crystal Nyitray, “Vücudun dışında pankreası rolü oynamaya çalışacak teknolojiye karşı, pankreasın beta hücrelerinin işlevini ve korumasını iyileştirmeye çözüm olacak ” bu hücre implantını “orijinal akıllı bir makine” olarak görüyor.

Nyitray ve meslektaşları pankreastan canlı adacık hücrelerini esnek ve yarı geçirgen bir zar içine sokarak bu zarı cilt altına implante edecek bir sistem oluşturdu. Madeni para büyüklüğündeki bu yarı geçirgen kese, bağışıklık reddini önlerken, insülin ve kan şekerinin implantın içine ve dışına serbestçe geçmesini/aktarılmasını sağlamak için tasarladılar.

Geleceğin Tip-1 Diyabet Tedavisi: İnsülin Üreten Hücre İmplantları
Geleceğin Tip-1 Diyabet Tedavisi: İnsülin Üreten Hücre İmplantları

Yukarıdaki görsellerde de görüldüğü üzere Encellin oldukça esnek bir yapıya sahip olup hayvan deneylerinde cilt altına nasıl yerleştirildiği ve en altta 30, 60 ve 90 gün boyunca cilt altında nasıl göründüğü de görüntülenmiş.

Özellikle son yıllarda bu çalışma inanılmaz derecede gündemde. Hatta biz de aşağıda da görebileceğiniz birkaç yazıda bu konudan özellikle bahsetmiştik.

Tip-1 Diyabet İçin Çözüm: Nakledilen Langerhans Adacık Hücreler İçin Membran

Amerika ve Kanada’da İki Tip-1 Diyabetliye Encaptra Yerleştirildi

Tip-1 Diyabetlilerin Hayatlarını Değiştirebilecek Deneysel Cihaz

Vücuda yabancı bir cisimle yapılan her türlü implant ve/veya organ/hücre transplantasyonu yapıldığında bağışıklık sisteminin durmaksızın yaptığı saldırıyı önlemek adına immünsüpresif tedaviler/nti-rejeksiyon tedavileri için ek ilaçlar alınması gerekir. Ama Nyitray, yarı geçirgen bu kılıfın içindeki adacık hücrelerini bağışıklık sistemi saldırısından korurken, alıcının güvenli bir şekilde yapılan implantını korumak için de güçlü anti-reçeteli ilaçlara ihtiyaç duyulmadığını özellikle belirtmiştir.

Encellin halen insan çalışmalarında kullanılmaya başlamamışken,  hayvanlarda başarılı olduğu kanıtlanmıştır. Bir sonraki hedefin birkaç yıl içinde insanlar üzerinde yapılacak klinik denemelere başlayıp, insanlar üzerinde de etkili olacağını kanıtlamaktır.

JDRF bu ve benzeri araştırmayı umut verici bir araştırma alanı olarak vurguluyor. Bu araştırma çalışması beta hücre replasmanı kategorisine girerken  birçok araştırması ve klinik bu gelişme üzerinde çalışmaya ve araştırma yapmaya devam ediyor.

Eski paylaşımlarımızda da okuduğunuz gibi San Diego merkezli ViaCyte şirketi kendi tescilli sistemi ile bu kapsülleme için klinik araştırmalara başlamıştı ve çalışmaları devam ediyor.

Encellin hakkında daha fazla bilgi için: http://www.encellin.com/technology/ linkini ziyaret edebilirsiniz.

 

6 YORUMLAR

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: