Ev Yapımı Ekmeğim

KH SayımıEv Yapımı Ekmeğim

Özellikle tip-1 diyabette beslenme oldukça önemli.

Besinlerin glisemik indeksleri yani kan şekerini yükseltme hızları, karbonhidrat içerikleri ve yağ oranları biz tip-1 diyabetlilerin dikkat etmesi gereken önemli detaylardan.

Serap Hanım oğlu Yiğit için yaptığı Bayram Kurabiyeleri yazısında da gördüğünüz üzere glisemik indeksi düşük bir kurabiyenin nasıl yapılabildiğini gördük.

Ben elimden geldiğince evimizdeki ekmek yapma makinesinde kendi ekmeğimi kendim yapıyorum. Ya da Uno’nun Tam Tahıllı Ruşeymli Ekmeği’ni alıyorum. Hem benim hem de Eşref’in beslenmesi açısından iyi oluyor.

Söke Un’un Tam Tahıllı Ruşeym katkılı unları var. Paketinin içerisinden 2 adet poşette un ve 2 ayrı pakette mayası çıkıyor. Ben içerisinden çıkan 1 paket un ve 1 paket mayayı alıp ekmek yapma makinemde ekmeğimi güzelce pişirip evimimizi ekmek kokutmaktan ayrı bir zevk alıyorum 🙂 .

İçerisine paketin arkasındaki talimatlara uyarak normal şartlarda sadece 320 ml su, 1 paket un ve 1 paket mayayı koyup ekmeği yapmak lazım. Ama ben besin değeri daha da yüksek olsun diye 320 ml suyu 250 ml ye indiriyorum. 70 ml lik farkı ise süt ve zeytinyağı ile kapatıyorum. İçerisine ek olarak çekilmiş ceviz de koyunca harika oluyor. Hem sağlıklı hem de glisemik indeksi düşük bir ekmek yemenin keyfi kalıyor size.

İnanın uzun zamandır beyaz unla yapılan bir ekmek ya da besin almıyorum. Dışarıda yemek yediğimde ise nadiren beyaz ekmek yiyiyorum. Kebapçıya gidip te lavaş yemeden olmaz değil mi? 🙂 Medtronic Toplantısındansonra gittiğimiz Nakkaş Kebap’taki yemeğimizde de olduğu gibi 🙂 .

Ben bir diyabetli olarak özellikle ekmek ve bununla beraber makarna ve pilav konularında da aynı duyarlılığı gösteriyorum.  Evimizdeki makarnamız Barilla’nın kepekli makarnası. Pirinç pilavı yerine ise evimizde bulgur ile yapılan Meyhane Pilavı eksik olmuyor.

Ama ne yaparsam yapayım eşim Eşref’in kilo almasına engel olamıyorum 🙂 .

 

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: