2021’de İnsülin Pompalarının Geleceği Ülkemizde Nasıl Olacak?

İnsülin Pompası2021'de İnsülin Pompalarının Geleceği Ülkemizde Nasıl Olacak?

2021’de İnsülin Pompalarının Geleceği Ülkemizde Nasıl Olacak?

2021 yılında diyabet teknolojileri sektörü gelişmelere gebe olacak. Ben de bazılarından bahsederken bazılarından şu anlık bahsedemeyeceğim 🙂

Özellikle bu günlerde insülin pompası satın alma gibi bir süreçteyseniz bu yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

Ben Türkiye’deki (Dana hariç) tüm insülin pompalarını ve modellerini tecrübe ettim. Bu tecrübelerime, marka ve modellere, maliyetlere vs https://www.diyabetimben.com/category/insulin-pompam/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Beni heyecanlandıran ve dört gözle beklediğim bir teknoloji

Bu insülin pompası gelince eminim çoğu tip-1 diyabetli akranım benim gibi heyecanlanacak. Şu anda hiçbir detayını paylaşamayacağım ama yıllardır, çoğumuzun beklediği bir teknoloji bu.

Bir aksilik olmazsa Şubat-Mart 2021’de Türkiye’de satılmaya başlanacak gibi. Ben de bu cihazı bir aksilik olmazsa deneyimleyerek sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Bu güzel ama adı bende saklı teknolojiyi şimdilik buraya park edeyim 🙂

Diğer bir teknoloji ise Medtronic’in 780G insülin pompası

Bu teknoloji de bir aksilik olmazsa ya bu ay ya da Şubat ayında Türkiye’de satışa sunulacak.

En önemli özelliği kan şekeri yüksekliklerine de müdahale edilebilmesi. Normalde Medtronic’in sensörlü insülin pompaları, bugüne kadar sadece ya kan şekeri düşünce (Veo modeli) ya da düşmeden önce (640G modeli) insülini kesiyordu. Ancak 780G ile kan şekeri yüksekliğine de müdahale geliyor. Yani kısaca; biz tip-1 diyabetlileri hem hiperglisemi hem de hipoglisemiden koruyan ve kan şekerini hedef aralıkta tutmaya çalışan bir insülin pompası.

780G ile ilgili çok fazla yabancı blog okudum. Medtronic Türkiye diyabet ekibinden de dinledim. Bazı kritik detayları olan ve ciddi eğitim gerektirecek bir teknoloji. Ben de deneyimlemeden, sadece okuduklarım ve dinlediklerimle aktarmak istemiyorum.

Yıllar önce Yale Üniversitesi’nde Dr Eda Cengiz’in bahsettiği ve bu yapay pankreas üzerine çalıştıkları sistem bu sistem. Çok çok uzak gibi görünen bu teknolojiye ulaşabilme ihtimali güzel. Bakalım ben kullanabilecek ve sizlerle deneyimlerimi paylaşabilecek miyim? 🙂

Aynı zamanda Medtronic’in birkaç modeli yavaş yavaş Türkiye pazarından çıkartılacak.

Şu anda; Medtronic 754 sensörlü yani Veo, Medtronic 754 sensörsüz ve Medtronic 640G modelleri bulunuyor. Hangi modellerdi tam hatırlamıyorum ama biraz önce bahsettiğim modellerden bazı/bazıları, bir süre sonra, artık satılmayacak. Firmanın bu konuda bir stratejisi mutlaka vardır.

İnsülin pompalarının sektörü bu kadar hareketliyken ne yapmalı?

Bana soran herkese bekleyin diyorum.

Mutlaka 2021 Şubat sonu, Mart başını beklemek lazım diye düşünüyorum.

Bu birkaç ay içinde ülkemize gelecek bir yeni marka ve varolan bir firmanın yeni modeli bu süreçte, sağlıklı karar verebilmeniz açısından, önemli.

Umarım beni heyecanlandırdığı kadar sizleri de heyecanlandırır 🙂

11 YORUMLAR

  1. Esra hanım merhaba. Ben farklı bir konuda bilginiz var mı merak ediyorum. Bugün çıkan bir haberde BıoNTech kurucusu Uğur Şahin açıkladığına göre corona aşısının bir immün sistem hastalığı olan MS hastalığında da olumlu sonuçlar alınabileceğini belirtmiş. Bu yaklaşım yine immün sistem hastalığı olan Tip1 diyabete de ışık olabilir mi bu konuda bu şirketin çalışması var mı? Bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim. Selamlar

  2. esra ha im elimde medronic in en basic cihazı var. diyelim ki 780 kodlu yeni cihazı istedim. yeniden rapora gerek oluyor mu yoksa eskiyi ver yeniyi al gibi birşey mi oluyor? bu arada yenilik haberinizi 4 gözle bekliyorum.

  3. 780G modelini Şubat 8 i itibariyle satın alma sürecine gireceğiz. Bahsettiğiniz adı saklı teknoloji bilgisini veremiyorsunuz ancak en azından 780G yi almadan bekleyelim mi o kadar bariz farklı bir cihaz mı onu söyleseniz

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: