Omnipod DASH® (Kablosuz İnsülin Pompası) Artık Türkiye’de

Haberler&GelişmelerOmnipod DASH® (Kablosuz İnsülin Pompası) Artık Türkiye'de

Omnipod DASH® (Kablosuz İnsülin Pompası) Artık Türkiye’de

5 Ocak 2013. Tip-1 diyabetli arkadaşım Nazlı o zamanlar Amerika’da yaşıyordu. Nazlı İle Sohbetimiz linkindeki yazıda Nazlı’dan Omnipod tecrübelerini dinleyip, elimde dahi olmayan cihazı hayal etmeye başlamıştım.

O günden belli bir zamana kadar Omnipod’un Türkiye’ye gelmesi için birçok kişi ile çok çaba sarfettik. Linkedin’den Omnipod’un firması Insulet yetkilileriyle yazıştık. Ama Türkiye’ye gelme planlarını olmadığını söyleyip durdular.

Ve yıllar sonra, Omnipod DASH®, kablosuz insülin pompası,

Medsalus sayesinde Türkiye’ye geliyor….

Sizlerle geçtiğimiz hafta paylaştığım, 2021’de İnsülin Pompalarının Geleceği Ülkemizde Nasıl Olacak? linkindeki yazıda da bahsetmiştim; farklı bir marka daha gelecek diye. Hatırladınız mı? 🙂 Evet bu marka Omnipod.

Dexcom G6’yı Türkiye’ye getiren Medsalus, Omnipod’u da Türkiye’ye getirmeyi başardı. Kendilerini tekrar tekrar kutluyorum.

Omnipod DASH® (Kablosuz İnsülin Pompası) Nedir?

Dünyanın ilk ve en güvenilir kablosuz insülin pompası.

Pod ve PDM olarak iki ana parçadan oluşuyor.

Pod: İçerisinde max 200 ünite insülin koyabildiğimiz ve 3 günde bir değişen bir sarf malzemedir.

Pod’un boyutu: Eni 3.9 cm x boyu  5.2 cm x kalınlığı 1.45 cm

PDM: Pod’un yönetimini sağlayan kumanda sistemi.

4 inç ekranı ve 1 cm kalınlığıyla ve 175 gram ağırlığındadır.

Firmanın https://medsalus.com.tr/omnipod/ linkinden daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Nasıl sipariş verebilirsiniz?

Omnipod DASH® (Kablosuz İnsülin Pompası) 15 Şubat’ta satışa sunulacak.

Ön sipariş yapma şansımız bulunuyor. Medsalus’a +90 216 573 48 48 numaralı telefonlarından veya https://medsalus.com.tr/iletisim/  linki üzerinden ulaşabilirsiniz.

Satın almadan önce deneme şansı var mı?

Evet. Firmayı arayarak veya https://medsalus.com.tr/demo-talebi/ linkindeki formu doldurarak demo talebinde bulunabilirsiniz.

Maliyeti ve diğer önemli detayları nedir?

Omnipod DASH Başlangıç Kiti 2 ana kısımında oluşuyor.

 1. PDM=kumanda (Almak zorunlu. Çünkü şu an için sadece kumanda ile çalışıyor.): Bozulana kadar kullanılıyor. Bir sefere mahsus alınıyor.
 2. 10 Adet Pod=1 kutu : Her pod 3 gün kullanılıyor. 1 kutu pos ise 30 gün gidiyor.

Toplam maliyeti: 8,750 TL

10 adetten oluşan 1 kutu pod ise 3200 TL

Firma maliyet düşürücü aksiyonlar da almış. 3, 6 aylık gibi paketler çalışmışlar.

Paketlerle ilgili fiyat ve diğer detaylar için Medsalus’a +90 216 573 48 48 numaralı telefonlarından ulaşabilirsiniz.

SGK desteği var mı?

SGK geri ödeme desteği bulunmuyor.

Yaş sınırı var mı?

Her yaştan diyabetli Omnipod’u kullabiliyor 🙂 Yaş sınırı bulunmamakta.

Herhangi bir sensörle birlikte çalışıyor mu?

Hayır. Sensör destekli bir insülin gönderim sistemi değil.

Ben de Omnipod DASH®’e geçiyorum 🙂 

Cihazın satılacağı günü beklerken firma şu an için, sadece görmem adına, pod gönderdi 🙂

PDM olmadığı için POD’un içinde insülin yok ve şu an elbette kullanamıyorum. Ama sizlerin görmesi adına bol bol foto çektim 🙂

O kadar ince ve küçük ki! Bana tip-1 diyabeti unutturacağı kesin 🙂

Tip-1 diyabet yönetimimi; şu an için en güvenilir sensör sistemi olan Dexcom G6 ve yine şu an için dünyanın ilk ve güvenilir kablosuz pompa sistemi Omnipod DASH® ile sağlayacağım…

 

 

 

28 YORUMLAR

 1. ÇOK ÇOK PAHALI NEDEN BU KADAR PAHALI, HEYCANLA OKUDUM OKUDUM FİYATINA GELİNCE DUA ETTİM ALLAHIM BİZİM BOYUMUZU AŞMASIN DİYE AMA ÖYLE BİR AŞIYORKİ GENELİ RAHAT AŞAR BU FİYAT, ZAMANLA ÇOK ALINIRSA DÜŞER İNŞALLAH. AMA STARTUP OLMUŞ YİNEDE MÜTHİŞ BİR OLAY 2003 İDİ BEN BUNU BULMUŞTUM VE HAYAL ÖTESİYDİ, EN AZINDAN GELMİŞ. HALA ÇOK ŞAŞKINIM VAY BE. ESRA HNM LÜTFEN KULLANINCA VİDEO YAPIN BİZDE ÖĞRENELİM EN AZINDAN BİLGİMİZ OLSUN. TEŞEKKÜRLER HERŞEY İÇİN

 2. Esra hanım merhabalar,
  Öncelikle hayırlısı olsun, güncel gelişmeleri takip ediyorsunuz ve sağolun bizler de bilgi sahibi oluyoruz.. Ancak cihaz her ne kadar güzel olsa da Türkiye’de bu maliyetlere fabrikatör ya da milyoner olanlar dışında bir memurun veya asgari ücretli bir vatandaşın karşılayamayacağı da kesin.. Herkes tabii ki böylesi bir cihazı kullanmak ister ama iş maiyetlere gelince malesef o kadar kolay olmuyor.. Ben de 16 senedir Medtronic kullanıcısıyım, 14 sene 722 sonrasında 775 sürümüne geçebildim ancak 🙂 Bunun sarf malzemelerini bile SGK ile zar-zor karşılarken, SGK’nın hiç destek vermediği bir ürünü kullanmak herhalde benim gibi çoğu kişi için hayal olarak kalacak.. Kim bilir belki ilerde fiyatlar makul düzeylere düşerse, bizler de kullanmaya başlarız.. Artık ona da ömrümüz vefa ederse 🙂 Ama size vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederiz.. Sağlıcakla kalın..

  • Cihat Bey Merhaba,

   Çok teşekkürler.

   Aslında burada asıl konu Türkiye’nin ekonomik konjonktürü ve sağlık sistemimizdeki sıkıntılar.

   Ülkemize birçok firmanın gelmeme sebebi SGK geri ödemeleri. Omnipod özelinde de yıllardır birçok firma görüşmeler vs yapıyordu ama SGK geri ödemesi sebebiyle gelmeyi tercih etmiyordu. Dünya teknolojide uçup giderken bizlerin uzaktan bakması da adil değil. SGK geri ödemesinde olsun ya da olmasın bu tarz teknolojilerin ülkemize gelmesini önemli buluyorum. En azından alabilenler, ulaşabilenler almalı diye düşünüyorum.

   Bu hale yani sağlıkta maliyetleri düşünmeye gelmiş olmamıza inanın çok üzülüyorum. Bizler gibi kronik yaşam şekilleri olan kişilerin yaşam yönetimlerini destekleyen sağlık yönetimi diliyorum.

   selamlar, sevgiler

 3. bence bunlar faydalı paylaşımlar değil. herkes imkanı dahilinde alabilir ama burada bunu anlatmak bizlere hiçbir fayda sağlamıyor bilakis zarar veriyor. bence önce çocuklar olmak üzere insülin kalemine ulaşamayan diyabetli hastalara ulaşmak gerek. onların sıkıntılarını duyurmak gerek. fildişi kulelerden inmek gerek eğer topluma bir faydamız olsun istiyorsak.

  • Merhaba,

   Dünya, teknoloji gelişirken bunları görmemek imkansız. Bu şuna benziyor; İstanbul’da deniz var ama göremeyen kişiler de var. Denize gidemiyor, göremiyor olmak denizin varolduğu gerçeğini unutturmuyor bizlere.

   İnsülin kalemine ulaşamayan veya teknolojileri alamayan kişilerin sorununu ülkenin sağlık sistemi çözmeli. Siz veya biz değil. Bu sorun çözülemediği sürece de maalesef ama maalesef insüline dahi ulaşamayan insanlar da olacak.

   Bu arada fildişi kulelerde oturduğunuz için mi herkesi buralarda oturuyor sanıyorsunuz bilmiyorum ama hayatın herkese göre zorlukları var.

   sevgiler,

 4. Tanıtım güzel ama Tip 1 Diyabetli çocuğu babası olarak böyle bir teknoloji olup maliyetinden dolayı ulaşamıyor olmak üzücü dexcom g6 ile birlikte bu maliyeti karşılamak bizim için mümkün değil kablolu yeni çıkan sensörlüleri bile karşılamak çok zor

   • Merhaba Anonim,

    Beni tanıyorsunuz anladığım kadarıyla ama isterseniz siz de kendinizi tanıtın 🙂 Zira anonim olarak yapıyorsunuz yorumlarınızı.

    IP adresinizden gördüğüm kadarıyla başka bir içeriğe de yorum yapmışsınız. diyabetimben’de yorumlar sansürlenmez. Merak etmeyin. Herkes istediğini söylemekte özgür. Ancak bu özgürlüğü kullanırken sizin gibi yorum yapanların da nezaket sınırları içinde olması lazım. Bu tarz içerikleri görmek sizi üzüyorsa okumayın gitsin derim. Ülke insanları olarak ne hassasmışız ki bilgiye ve deneyime dayalı içerikler bile üzüyormuş sizleri 🙂

    sevgiler,

    • ulaşamayan insanlar üzülüyor. çocukları insülini zor buluyor. siz bu pahalı ürünleri gösteriyorsunuz. üzülüyoruz elbette üzülen halk için. faydasız lüks bir site. hayırlı olsun yeni pompanız.

     • Bu kadar hassas olmanıza gerek olmadığını düşünüyorum. Dünya değişiyor. Teknolojiler gelişiyor. Pahalı diye paylaşmamak olur mu. Allah aşkına. O zaman diyabet tedavileri de zaten pahalı olur diye paylaşmayalım.

      Hayırlı olsun dileğiniz için de ayrıca teşekkürler.

      sevgiler,

     • Bence siz önce Esra hanımın sitesine girip bir inceleme yapın sonra yazın,peki bundan size ne diyebilirsiniz,bence insanların şevkini kırmayın bilgilendirme yapiyor hiçbir ücret talep etmiyor,bence şükranlarınizı sunun……

    • bence yeni teknolojileri ogrenmek cok faydali, evet fiyati bizim icin de yuksek ama en azindan hangi asamaya gelindigi hakkinda bilgimiz oluyor. Emeginiz ve degerli bilgileriniz icin cok tesekkurler .. bir gun cok daha basit + ucuz ve tamamen tedavi olacak sekilde cozulmesini dort gozle bekliyoruz ..
     saglik dolu gunler dilerim hepimize 🙂

     • Katkınız ve yorumunuz için teşekkür Arzu Hanım.

      Gelişmeleri, özellikle ülkemizde olan diyabet teknolojilerin gelişmelerini ve detaylarını paylaşmak çok kıymetli. Tip-1 diyabetle ilgili gelişmeler dünyanın her yerinde ya teknoloji ya da tedaviye yönelik de çıkmakta. Çabaları bilmeden kendi motivasyonumuzu ama özellikle tip-1 diyabeti yönetme motivasyonumuzu yüksekte tutamayız.

      sevgiler

    • Pes doğrusu böyle bir teknoloji bulunmus şukredelim, gelmiş Türkiyeye sükrdelim, duyurmuş emek vermiş teşekkür edelim, matbaanın buluşuna karşı çıkanlarda böyle dedi 200 yıl geri kaldık ne geri kafalı insanlar varya git arabistana yok yok tanzanyaya anca oranın kafası bu yada hindistana orda Kas diye bisistem var kadere razı olunan orası anca paklar

 5. Merhabalar çok net ve açıklayıcı bir dil kullanmışsınız emeğinize sağlık. Bir sorum olacaktı şeker takibinde ilk açlık şekeri ölçümünden sonra 2.tok şeker testinde ilaç içilmeden mi yapılacak yoksa içtikten sonra mı? Teşekkürler

  • Merhaba Fatma Hanım,

   1,5 metre mesafeye kadar insülin gönderimi yapılabilir. Uzaktan kastınız ev dışındaysa bu mümkün değil.

   sevgiler

 6. Merhaba, 15-06-2022 tarihli faturamda, Medtronic rezervuar + pompa seti olarak 3 aylık (30 adet) 1.791,69 TL olup, 821,70 TL’si SGK tarafından karşılanıyor, geriye 3 ay için 1.047,59 TL ödeniyor. Medtronic fiyatı daha hesaplı. Bu bilgiyi paylaşmak istedim. Ben de 16 yıldır Medtronic insülin pompası kullanıyorum.

 7. Bunu engeleyen mani olmaya çalışan kim varsa rabbim başına beterini versin iki dünyada yüzü gülmesin sırf para için ilaç sektörünü ayakta tutmak için ne canlar yakıyorlar 2 buçuk yaşında bebeğime her iğne yaptığım da beddualar dilimden dökülüyor gün yüzü görmeyin

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: