Diyabetimben.com 10 Yaşında

Haberler&GelişmelerDiyabetimben.com 10 Yaşında

Diyabetimben.com 10 Yaşında

Diyabetimben’in açılışı 17 Şubat 2012 idi.

Ben 29, tip-1 diyabetim ise 10 yaşındaydı.

O zamanlar buralar dutluktu diyeceğim:) Bunu gerçekten bu anlamda kullanıyorum çünkü ülkemizde tip-1 diyabet odağında bir blog dahi yoktu.

Ben o zamanları daha iyi anıyorum. Herkes belli nezaket ve birbirine yardımcı olma motivasyonundaydı. Bunlar belli bir ölçekte elbette devam ediyor. Ama giderek de azalıyor.

İlk dahil olduğum gruplar Tip-1 Diyabetli Çocuklar ve Aileleri ve Ankaralı Tip-1 Diyabetliler idi. Bu sayfalar tip-1 diyabet odağında, ellerinden geldiğince bilgi ve deneyim paylaşımı yaparken sosyalleşme adına da etkinlikler yapıyorlardır.

Tanıma fırsatı olan kişiler mutlaka biliyordur kendisini. Sevgili Öyküm’ün de moderasyonunu yaptığı, yönettiği bir sayfalardı bu sayfalar.

Tip-1 diyabetle ilgili bilgi ve deneyimim yüksekti ama Sevgili Öyküm ile de bilgi alış-verişinde çok bulunurduk. Bir yazı yazar ve paylaşırdım. Öyküm arardı. “Böyle yazmışsın ama yanlış anlaşılabilir. Şöyle mi yazsan!” diye. Ya da kendisi; “Ben bir yazı yazacağım. Paylaşır mısın lütfen!” diye arardı beni. Benim unutamadığım, unutmak istemediğim, Öyküm’ün 90’larda Diyabet yazısını okumanızı öneririm.

Tip-1 diyabet camiasında tanımaktan mutluluk duyduğum ve feyz aldığım Öyküm’ü bu vesileyle tekrar hatırlamak ve hatırlatmak istedim.

Diyabetimben.com olarak, tek tek, şu farkındalığı sağladım, şunu yaptım, bunu yaptım demeyeceğim. Çünkü diyabetimben.com‘da “ben” değil “hep birlikte” birbirimize destek ve rehber olduk. Yazdığımız bir yazıyla, yaptığımız bir yorumla ya da her ne yaptıysak.

Diyabetimben.com ile bir nesil de büyüdü. Gerçekten de kundakta tanıştığım tip-1 diyabetli akranlarımla benden yaşça daha büyük akranlarım da oldu. Kundaktakiler öyle güzel öyle yakışıklı oldu ki şimdi… Bebekleri tip-1 diyabetli olan aileler, diyabetli çocuklar, gençler veya yetişkinler… Tip-1 diyabetle tanışmanın yarattığı ilk depremi belki diyabetimben.com ile atlattılar. Ya da tip-1 diyabeti daha iyi yönetme farkındalığı yüksek olmayan kişiler buradan feyz alarak kendilerine ayar verdiler.

2012’den bu yana hep birlikte çok şey yaşadık. İyi olan/olmayan haberler paylaştık. Beraber büyüdük. Her duyguyu yaşarken diyabetimben.com da 9. yaşını tamamladı ve 10. yaşından gün almaya başladı. İşte, zaman hızla akıp geçiyor.

Bu sürede 2 bin 663 adet içerik yazmışız blogta. 24 bin 879 yorum yapmışız.

Aldığım mailler, sosyal medya DMleri ve yapılan yorumlardan görüyorum ki herkesin hayatına öyle ya da böyle bir katkısı olmuş diyabetimben.com’un.

Peki sizler nasıl, hangi koşullarda tanıştınız diyabetimben.com ile? Sizlerin hayatına nasıl bir katkısı oldu? Diyabetimben.com deyince aklınıza ilk gelenler neler?

Son olarak; diyabetimben.com her yaş aldığında tip-1 diyabetin bir gün son bulmasını tekrar yineliyorum. Umarım bir gün tip-1 diyabet ve diyabetimben.com bir anı olarak hayatımızda kalır.

4 YORUMLAR

 1. Alçak gönüllülük yapıyorsun amma,siz gerek videolu ve gerçekse yazılı olarak bizleri aydinlattigin için size minnettarız.Iyiki varsın,sevgilerimle

 2. Merhaba Esra Hanım
  Harika bir sayfa, başucu kitabı bizim için.
  her okuduğumda bu yazıları yazarken ki sayısız deneyimler, düşmeler kalkmalar, hiperler-hipolar aklımdan çıkmıyor.
  Çok teşekkür ederim.
  yaşayarak, her gün yeni bir deneyimle karşılaştıkca öğrenilen bir yaşam şekli,
  oldukça zor asla kolay diyemem.
  Kızım tip 1 diyabet, annesi olarak ben bu kadar zorlanırken, o küçük vücudunda o neler yaşıyor diye her an aklımdan çıkmıyor.
  siz bana ilaç, kan şekerimi dengede tutan eşsiz bir insülin gibi geliyorsunuz.
  canlı yayınlarınızı izliyorum, siz gülünce inanın ben kahkahalar atıyorum .
  kızımı sizin gibi görmek istiyorum.
  güçlü, bilinçli ve yaşam dolu.
  çok teşekkürler
  bu bilgiler hap bilgiler, siz yaşayıp aktarıyorsunuz bizde her sıkıştığımızda açıp tamam burada doğrusu yazıyordur, ne yapacağımız yazıyordur diyorum.
  çok teşekkür ederim.
  çok tatlısınız
  Eşref Bey’e selamlar
  Hep sağlıcakla, regüle kan şekeriyle kalın

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: