FDA, Tip-1 Diyabetin Çözümü İçin, Yeni Bir Tedavinin Deneysel Denemelerine Yeşil Işık Yaktı

Haberler&GelişmelerFDA, Tip-1 Diyabetin Çözümü İçin, Yeni Bir Tedavinin Deneysel Denemelerine Yeşil Işık...

FDA, Tip-1 Diyabetin Çözümü İçin, Yeni Bir Tedavinin Deneysel Denemelerine Yeşil Işık Yaktı

Tedavinin adı: VX-880

Kök hücreden türetilmiş ve tamamen farklılaştırılmış pankreas adacık hücre tedavisi olarak tanımlanıyor.

Bu tedavide; laboratuvar ortamında, insülin üreten beta hücrelerine dönüştürülmüş, kök hücreler kullanılıyor.

Bu kök hücreler tip-1 diyabetli kişilere nakledilerek sanki kendi beta hücreleri gibi çalışması sağlanıyor.

VX-880 tedavisini geliştiren firma ise Vertex. Firma, yaptığı hayvan denemelerinde oldukça olumlu sonuçlar almış.

2019 sonbaharında, Vertex, Douglas Melton tarafından kurulan Semma firmasını satın aldı.  Doug Melton’ı başka haberlerden de hatırlıyorsunuzdur diye düşünüyorum. Kendisi aynı zamanda Harvard Kök Hücre Enstitüsü’nde Profesör. Semra firmasının da ana odağı tip-1 diyabetin tedavisi/çözümü. Oğlunun tip-1 diyabetli olması da bunun en temel sebebi.

Vertex şirketi ise ciddi hastalıkları olan insanların tedavilerini geliştirmek adına bilimsel yeniliklere yatırım yapan bir şirket.

Semma ve Vertex şirketlerinin kendi alanlarındaki bilgi ve deneyimi, bu birleşmeyle beraber, birçok kronik yaşam şekli olan kişilere ümit verecek gibi.

Anladığım kadarıyla; VX-880 tedavisini diğer kök hücre araştırmalarından farklı kılan en önemli detay ise hücrelerin laboratuvar ortamında daha kolay üretme şanslarının ve özel bir kök hücre kültürüne sahip olmaları.

Doug Melton’ın 2019’de verdiği bir röportajda ürettikleri hücrelerin tip-1 diyabeti iyileştireceğine inancının yüksek olduğu yönünde. Ancak bu tarz nakillerde bağışıklık sisteminin saldırısına maruz kalmasını engellemek oldukça zor. Ya bağışıklık sisteminin saldırısını önlemek adına baskılayıcı ilaçlar kullanılacak ya da kök hücreler, bu saldırıyı bloke edecek, ‘çay poşetine benzer’ bir keseye yerleştirilecek.

Faz 1/2 klinik çalışmalar 2021 ilk yarısında başlayacak. Bu çalışmalar için 17 tip-1 diyabetli programa dahil edilecek. VX-880 tedavisine en çok ihtiyaç duyan, hipoglisemisinin farkında olmayan ve/veya şiddetli hipoglisemi geçiren kişiler firmanın odağında olacak.

Bu araştırma için https://www.vrtx.com/ ‘u takip edebilirsiniz.

Bildiğimiz gibi kök hücre çalışmaları yıllardır, birçok kronik yaşam şekli olan insanlar için, devam ediyor. Oldukça umut verici çalışmalar da var. Ancak bu çalışmaların sonlanması, tip-1 diyabetin birçok detayının dahi bilinmemesi sebebiyle de, ha deyince maalesef olmuyor.

Umudumuz her zaman var.

4 YORUMLAR

 1. Hepimizin umudu, beklentisi ve hayali Tip 1 diyabetin kesin olsarak tedavi edilmesi.

  Bunun için çalışan bilim insanlarının olduğunu zaman zaman duymaktayız. İnşallah kısa sürede başarlı olurlar.

  Bizler de bu süreçte etkin olarak diyabetimizi kontrol etmeliyiz ve yönetmeliyiz.

  Endokrin doktorlarının ve diyabet hemşirelerinin bizlere öğrettiklerini mutlaka eksiksiz olarak uygulamalyız.

  Bizim bu konuda yapabileceğimiz ise,
  Tip 1 diyabetin tedavisi bulunana kadar umutlu olmamız ve inanmamızdır.

  İyi ki Tip 1 diyabetin tedavisini bulmak için çalışan ve emek harcayan bilim insanları var.

  Ne kadar çok bilim insanı Tip 1 diyabetin tedavisi için etkin olarak çalışır ve araştırma yapar ise tedavinin bulunma şansı da o kadar artar.

  Bu nedenle de Tip 1 diyabetin tedavisi ile ilgili yapılan çalışmaların ve araştırmaların desteklenmesi gerektiğini ve bu çalışmalar hakkında olumlu düşünmemiz gerektiğini düşünüyorum.

  İnşallah Tip 1 diyabetin tedavisini bulmak için çalışan bilim insanları kısa sürede başarılı olurlar.

  • Bu tür haberlerin bilinçli şekilde ilaç firmaları tarafından pompalandığını düşünüyorum.Amaç sadece hastalara umut verip sorgulamalarını engellemek.Biraz mantık yürüten bu hastalığın tedavisinin ilaç sektörüne nasıl bir zarar verdiğini hesaplar ve öyle düşünür.Ayrıca ne kadar kontrol altına tutmaya çalışsanız da t1’i dizginleyemezsiniz.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: