St Vincent Tıbbi Araştırma Enstitüsü’nden Tip-1 Diyabetin Tedavisi İçin Yeni Bir Umut

Haberler&GelişmelerSt Vincent Tıbbi Araştırma Enstitüsü'nden Tip-1 Diyabetin Tedavisi İçin Yeni Bir Umut

St Vincent Tıbbi Araştırma Enstitüsü’nden Tip-1 Diyabetin Tedavisi İçin Yeni Bir Umut

Melbourne’de St Vincent Tıbbi Araştırma Enstitüsü’nde tip-1 diyabetliler için bir ilaç üzerinde çalışıyorlar.

Bilim insanları, tip-1 diyabetin “kuzeni” gibi olan romatoid artriti tedavi etmek için kullanılan yeni bir ilaç üzerinde çalışıyorlar.

St Vincent Tıbbi Araştırma Enstitüsü’nden Profesör Tom Kay, bu çalışmayı “tedaviye/çözüme doğru önemli bir adım” olarak nitelendirdi.

“Tip-1 diyabeti, vücud tüm insülin üretimini kaybetmeden/yok etmeden durdurmaya çalışıyoruz.” dedi.

Romatoid artrit, tip-1 diyabet gibi bir bağışıklık sistemi rahatsızlığı.  Şu anda romatoid artrit tedavisinde de kullanılan “baricitinib” adlı ilacın bağışıklık sistemi saldırısının önüne geçtiğini tespit etmişler.

Bu arada ara bir not: Baricitinib“, Covid-19’da da hastalığın kısa sürede tedavi edilmesinde de işe yarıyormuş.

Araştırmada görev alan Profesör Helen Thomas, bu ilacın insülin üreten hücreleri bağışıklık sisteminin saldırısından koruyup korumayacağı yönünde çalışmaya devam ettiklerini vurguladı.

Prof. Thomas ise, “Bu ilaç ile, yakın zamanda tip-1 diyabet teşhisi konmuş kişilerin insülin üretmeye devam etmelerine ve şeker kontrollerini düzenlemelerine olanak tanıyacaktır.” dedi.

Çalışmanın iki yıl süreceği belirtiliyor.

Bilim insanları bu araştırmaya dahil olmak için son 100 gün içinde tip-1 diyabet teşhisi konmuş, 12-30 yaşları arasındaki kişileri arıyorlar.

Kaynak: https://www.9news.com.au/national/diabetes-new-drug-insulin-type-one-melbourne-trial-baricitinib/3a9d6203-4113-459e-bc5d-c0c7d1b98217

1 Yorum

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: