Tip-1 Diyabetin Tedavisi İçin Yeni Bir Gelişme: 3D Biyo-Baskı Yöntemi

Haberler&GelişmelerTip-1 Diyabetin Tedavisi İçin Yeni Bir Gelişme: 3D Biyo-Baskı Yöntemi

Tip-1 Diyabetin Tedavisi İçin Yeni Bir Gelişme: 3D Biyo-Baskı Yöntemi

Dün İnsülin Üreten Organoidler Tip-1 Diyabeti Sonlandırmak İçin Umut Oluyor başlıklı haberimizde de aslında vurgulamıştım. İnsülin üreten pankreas hücrelerini nakil ederek veya laboratuvar ortamında türetip insan vücuduna implant etmek ve bu hücreleri de bağışıklık sistemi saldırısından korumak için birçok bilim insanı ve ekip farklı yöntemler deniyor.

Bu konuya bu sefer farklı bir yaklaşım getiren bir ekip daha var. 

British Columbia Üniversitesi’nden Dr Timothy Kieffer, Genom British Columbia ve Aspect Biyosistem/Vancouver şirketlerinin ortak bir çalışması bulunuyor.

Tip-1 diyabetlilere, biyo-baskı yöntemi ile basılan/oluşturulan, koruyucu bir tabaka ile çevrili pankreas hücreleri implante ediliyor.

Biyolojik ve 3D olarak basılmış/oluşturulmuş, kök hücrelerden türetilmiş ve genetik olarak değiştirilmiş pankreas hücrelerinden oluşan bu yapı, tip-1 diyabetli bireye implante edildikten sonra insülin üretimini/salınımını doğal olarak devralacak kan şekeri seviyelerini düzenleyecek.

Bu koruyucu tabaka özellikle bağışıklık sistemi saldırısını engellerken aynı zamanda bağışıklık sistemini baskılamak için kullanılması gereken ilaçları da devreden çıkarıyor.

Genom British Columbia (Genome BC)

Genome BC; birinci sınıf genomik araştırmaları ve inovasyonu destekleyen, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur .

Aspect Biosystems

Aspect Biosystems, özellikle tıbbi araştırmaları ve biyo-baskılı tedavilerin gerçekleşmesini desteklemek için mikro-akışkanların ve 3D biyo-baskının gücünü birleştiren, bu konuda özel bir uzmanlığı olan bir biyoteknoloji şirketidir.

Bu iki firmayı ve bu çalışmayı da yakından takip etmek lazım.

Kaynak: https://www.newswire.ca/news-releases/bioprinted-therapeutic-offers-novel-solution-for-treating-type-1-diabetes-859414918.html

1 Yorum

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: