2019’da Biz Tip-1 Diyabetlileri Hangi Yeni Gelişmeler Bekliyor?

Haberler&Gelişmeler2019’da Biz Tip-1 Diyabetlileri Hangi Yeni Gelişmeler Bekliyor?

2019’da Biz Tip-1 Diyabetlileri Hangi Yeni Gelişmeler Bekliyor?

Ülkemizde de ofisleri olan firmaların 2019 yılında bizlere sağlayacağı yeni teknolojileri ve çözümleri sizlerle paylaşıyoruz.

Firmalar bu sene daha çok yeni diyabet teknolojileri ve/veya mevcut teknolojileri daha iyiye götürme yönünde aksiyonlar alacaklar.

2019’da ise bizleri şu gelişmeler bekleyecek;

Yeni Glükagon Formülasyonları

İki yeni hızlı etkili glükagon formundan daha önce sizlerle bahsetmiştik.

Tip-1 Diyabetle İlgili İki Yeni Gelişme: FreeStyle Libre2 ve Kullanıma Hazır Glükagon Geliyor linkindeki yazıda Xeris şirketinin Eli Lilly için yaptığı G-pen.

Aynı zamanda Kanadalı şirket Locemia Solution’un yine Eli Lilly için yaptığı nasal yani sprey glükagonu.

FDA, geçtiğimiz yıl, Haziran 2019 için bir FDA toplantısı organize edildi. Umarız her ikisi glükagon için de yasal onay alınır. Ve bu yılın sonuna kadar da piyasada olması sağlanır.

Dexcom G6 Glikoz Koçluğu

Bu mobil uygulama, mevcut G6 uygulamasına kıyasla, tip-2 diyabetlilere yönelik olup ve ağır hipoglisemi riski olmayan bireyler için diyabet yönetim sistemidir.

Gelişmiş Rehberlik Desteği: Dexcom, CGM tabanlı yemek zamanı insülin (bolus) hesaplayıcısını, ileriye dönük hipoglisemi tahminini, uyku ve egzersiz tavsiyesi gibi önerilerde bulunacak.

Örneğin: “60 dakikalık orta yoğunluklu egzersiz için, 38 gram karbonhidrat yemenizi öneriyoruz.” veya “Uyumadan önce 9 gram karbonhidrat yemeni tavsiye ederiz.” Bu çözümleme Dexcom’un 2018’den önce satın aldığı TypeZero Technologies yazılımından gelmektedir.

Ayrıca 2020 yılında, düşük maliyetli ve daha küçük bir CGM için Dexcom ve Verily (eski adıyla Google Yaşam Bilimleri) işbirliğiyle bizlere sunulması da bekleniyor.

Medtronic Diyabet Çözümleri

Teknik Güncellemeler

CGM sensör üretimi ve ürün güvenliğindeki kötü durumlar nedeniyle Minimed 670G Hibrit Kapalı Döngü’nün kullanılabilirliğini görmeyi bekliyoruz.

Şirket, son zamanlarda eski pompaları (523, 723, 530G modelleri) üretmeyi durdurma kararını verdi ve insülin pompa kullanıcılarını sadece başka bir model pompaya yükseltmeye zorlayacak 6’lı serilerini yaptı.

Medtronic, Bluetooth bağlantılı 670G’yi tam anlamda piyasaya sürmeyi planladıklarını söylüyor. Ancak henüz tam zaman verilemediği gibi 2020’nin başlarına kadar da olmayabileceği öngörülüyor.

Ayrıca, D-Data modelleri için “kişisel diyabet asistanı” olarak işlev gören Sugar.IQ mobil uygulaması da 2019 yılında tam olarak devreye girecek. Medtronic’in 2020 Nisan Ayı’na Kadar Çıkarmayı Planladığı Tip-1 Diyabet Çözümleri ve Medtronic Global Diyabet Birimi Yeni Çıkacak Ürünlerin Sinyallerini Verdi  linklerindeki yazılarımızdan detaylarına ulaşabilirsiniz.

Bu yeni yılda ise zaten IQcast adlı yeni bir tahmin özelliğini sunmaya başladılar. 3 Ocak’ta yayınlanan bu mobil uygulamanın yeni özelliği ile potansiyel hipoglisemileri 1-4 saat öncesinden tahmin etmemize yardımcı olunacak.

Yeni Yama/Kablosuz İnsülin Pompaları

2019 yılında piyasaya çıkması muhtemel en az üç adet yeni yama/kablosuz insülim pompası bulunuyor.

Bu üç markadan sadece Roche’un Türkiye’de ofisi bulunduğundan Roche Solo kablosuz insülin pompamasından bahsedeceğiz.

Roche Solo Kablosuz İnsülin Pompası

Roche 2010 yılında getirdiği Solo kablosuz insülin pompasından yine o zamanlar vazgeçmişti. Roche, ilk yeni nesil cihazın halihazırda FDA onaylı olmasına rağmen, Solo’nun piyasaya sürülmemesi yönünde bir karar vermişti.

2018 yılında ise Roche, Avrupa’da Solo kablosuz insülin pompası çalışmalarına yeniden başladı. Yeni 2. nesil bu cihaz için bir FDA başvurusu bu sene olabilir. Ancak Roche Diagnostic bu konuda herhangi bir açıklama yapmıyor.

Yardımcı kaynak: https://www.healthline.com/diabetesmine/new-diabetes-technology-expected-2019#5

 

2 YORUMLAR

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: