Medtronic Global Diyabet Birimi Yeni Çıkacak Ürünlerin Sinyallerini Verdi

Haberler&GelişmelerMedtronic Global Diyabet Birimi Yeni Çıkacak Ürünlerin Sinyallerini Verdi

Medtronic Global Diyabet Birimi Yeni Çıkacak Ürünlerin Sinyallerini Verdi

Medtronic Diyabet Için Sırada Ne Var? CGM Ve İnsülin İnfüzyon Setlerine Kısa Bir Bakış

Medtronic önümüzdeki iki yılda en az 10 ürünü piyasaya sürmeyi umuyor: Yeni CGM ve mobil uygulamalar, Bluetoothlu 670G insulin pompası ve daha fazlası.

Medtronic geçtiğimiz hafta başlarında bir yatırımcı toplantısı düzenledi. Bu toplantıda önümüzdeki yıllarda (Nisan 2019’a kadar), iki yıl içinde (Nisan 2020’ye kadar) ve daha ötesinde planlanan büyük ürün lansman planları konuşuldu.

Medtronic sadece bir insülin pompası şirketinin ötesine geçmek için daha büyük hamleler yapmayı planlıyor. Bunu da MDI yani günlük insülin enjeksiyona yardımcı araçlar sunarak yapmayı planlıyorlar.

Nisan 2019’a Kadar Yapılması Planlananlar

Guardian Connect CGM ve Sugar.IQ

Guardian Connect CGM ve Sugar.IQ mobil uygulama lansmanı geçtiğimiz aylarda ABD’de yapıldı.

Bağımsız CGM, Apple iOS cihazlarında Temmuz ayı gibi ABD’de satışa başlayacaktır. Bu arada Android cihazlar için geliştirme devam etmekte.

Guardian Connect CGM aslında hayatımızda var ama sensörü 6 günlük. Bu yeni CGM sistemi ile sensor ömrü 7 güne çıkıyor. Günde 2 kez parmak kalibrasyonu ise devam ediyor. Guardian Connect ile birlikte, Medtronic sonunda uzun zamandır beklenen yapay zeka destekli Sugar.IQ uygulamasını da başlattı. Daha önce ele aldığımız gibi, Sugar.IQ, diyabetli bireylerin verilerini tanıyıp, yorumlama yaparak bir “kişisel diyabet asistanı” olarak işlev görecek. Yapılan bir ön çalışmada, Sugar.IQ,, CGM kullanıcılarının günlük hedef aralıkta kalma süresini 33 dakika arttırdı.

Bu arada bu ürün beni de çok heyecanlandırıyor 🙂

“Inner Circle” – CGM Oyunlaştırma Projesini

Medtronic bu toplantıda ilk kez “Inner Circle” – CGM oyunlaştırma projesini ise ilk kez duyurdu. Medtronic CGM kullanıcıları, hedef şeker aralığında kaldıkça “puan” kazanacaklar. Örneğin 70-180 mg / dL hedef aralığında kaldıkça, Medtronic’in belirlediği indirimler, hediye kartları, dijital rozetler vb ödüllerle diyabetli bireyler ödüllendirilecek.

Sugar.IQ Uygulaması Ile Hipoglisemi Tahmini

Sugar.IQ uygulamasında yapılan bir iyileştirme ile kullanıcılara an ben an belli bir saat içerisinde şekerin düşme ihtimalini bildirecek. Ve bu tahmin 4 saatlik bir tahmin olacak.

“Önümüzdeki dört saat içinde düşük bir seviyede şeker değeri yaşamanız bekleniyor.” Uyarısı % 80 ve üzerinde bir oranla doğruluk payına sahip olacak. Bu uyarı Dexcom G6’da var olan bir uyarı. Ve bence de oldukça önemli bir tahminle biz kullanıcılara rehberlik edecek.

Bu özellikle gerçekten de oldukça iyi. Şu anda Guardian Connect 30 dakika öncesinden tahminde bulunuyor ama 4 saat sonrasının tahmini daha da anlamlı olacak gibi.

Avrupa, Orta Doğu, Afrika ve Diğer Bazı Ülkelerde Medtronic MiniMed 670G Yapay Pankreas Lansmanı

670G, ABD’de bir yıldan uzun süredir piyasaya sürülüyor. Ancak uluslararası lansman maalesef biraz gecikti. Türkiye’ye de ne zaman geleceği halen soru işareti.

Medtronic önümüzdeki 10 ay içinde ABD dışında 670G lansmanı yapmayı planlıyor. Ama bunun ne kadar yapılıp yapılmayacağı ise belirsiz. Çünkü ABD’de dahi 670G için çoğu insan halen sırada bekliyor.

Medtronic 670G’nin 14 Yaş Altındaki Diyabetli Çocuklar İçin Onayı

Şu anda Medtronic 670G’nin 14 yaşından küçük diyabetli çocuklar için uygun olmadığı yönünde. Ama 7-13 yaşındaki Medtronic 670G çalışması verileri şu anda FDA incelemesi kapsamında. Bu yaş grubundaki bu çalışma Şubat ayı itibarıyla sona erdiği ama sonuçları netleşmedi. Sonuçlar netleştikten sonra 2-6 yaş arası diyabetli çocukların kullanımı için de onay gelebilir.

Diğer gelişmeleri anlatmaya devam edeceğiz.

Kaynak: https://diatribe.org/whats-next-medtronic-diabetes-look-cgm-and-pump-pipeline

1 Yorum

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: