Tip-1 Diyabet İçin Onaylanmış İlk Oral Anti-Diyabetik İlaç “Zynquista”

Haberler&GelişmelerTip-1 Diyabet İçin Onaylanmış İlk Oral Anti-Diyabetik İlaç "Zynquista"

Tip-1 Diyabet İçin Onaylanmış İlk Oral Anti-Diyabetik İlaç “Zynquista”

Amerikan İlaç ve Gıda Başkanlığı yani FDA, Sanofi’nin Zynquista (sotagliflozin) adlı  ve tip-1 diyabet yönetiminde kan şekerinin daha da düzenli gitmesini sağlayacak oral ilacın başvurusunu kabul ettiğini açıkladı.

Bu yeni tedavi, tip-1 diyabetli kişilerde kan şekeri yönetiminin iyileştirilmesine yardımcı olmak ve insülin tedavisinin yanında kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

Sanofi Genel Başkan Yardımcısı ve Küresel Başkan Yardımcısı Jorge Insuasty basın açıklamasında şunları söyledi: “Eğer bu ilaç onaylanırsa, Zynquista, insülin ile kombinasyon halinde çalışan ve tip-1 diyabetli yetişkinler tarafından ABD’de onaylanan ilk oral antidiyabetik ilaç olacaktır. ”

Ara Not

Aslında bu ilaç çalışmasını Yale Üniversitesi’nden Dr Eda Cengiz’den de daha önce dinlemiştim. Fazla şekerin idrar yoluyla atılmasında idrar yolu enfeksiyonlarının arttığından vs bahsediyordu.

İnsülin İle Birlikte Alınacak, Tip-1 Diyabetliler İçin Oral Bir İlaç

Zynquista, bir çift SGLT-1 ve SGLT-2 inhibitörüdür. Bağırsak ve böbreklerdeki fazla şekeri uzaklaştırmak ve kan şekeri seviyelerini düşürerek fazla şekeri idrar yoluyla atmaya çalışır. Bu yeni ilaç Lexicon Pharmaceutials Inc ile geliştirilmiş olup araştırma amaçlı oral bir ilaç olarak kabul edilmektedir.

Lexicon Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Başhekimi Pablo Lapuerta, “Onlarca yıl küçük bir değişim ve inovasyondan sonra tip-1 diyabetin tedavisi önemli ölçüde değişmeye başladı. Çift SGLT-1 ve SGLT-2 inhibitörü olan Zynquista onaylandığında, tip-1 diyabetle yaşamakta olan Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tip-1 diyabetli bireylerin glisemik kontrolünü iyileştirmek için insülinle birlikte kullanılan ve ilk onaylanmış oral terapi olacaktır.” dedi.

Kan Şekeri ve Kilo için Faydaları Çalışmalar

Bu yeni ilaç uygulaması “Sotagliflozin” için “tam anlamıyla kontrol edilemeyen tip-1 diyabet” ile ilacın yaklaşık 3,000 yetişkinde ilacın güvenliğini ve etkinliğini araştıran ve 3 fazdan olacak klinik deneyi içeren ve klinik denemelerden elde edilen verilerle desteklenmektedir.

Düzenleyici otorite henüz bu ilacın etkinliği ve güvenliği konusunda kontrol sağlamamıştır.

Diabetes Care’de yayınlanan, insülin, çift SGLT1 ve SGLT2, Sotagliflozin inhibisyonunun bir çalışmada gözlemlenen faydaları ise;

  • Glisemik kontrolü iyileştirdiği,
  • Bolus insülin dozu azaltımına katkı sağladığı,
  • Kilo kaybı ve
  • Daha az hipoglisemi yaşamak ile CGM yani sürekli glikoz ölçüm profilinin düzeldiğini belirttiler.

Günümüzde SGLT-2 inhibitörleri ile ilgili endişe ise herhangi bir diyabet tipinde Diyabetik Ketoasidoz (DKA) geliştirme potansiyel riskini arttırabilmesidir.

Reçeteli İlaç Kullanıcı Ücreti Yasası (PDUFA) kapsamında ise FDA onayının 22 Mart 2019 tarihinde alınması.

Kaynak: https://www.diabetesdaily.com/blog/zynquista

3 YORUMLAR

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: