Tip-1 Diyabetle İlgili İki Yeni Gelişme: FreeStyle Libre2 ve Kullanıma Hazır Glükagon Geliyor

Haberler&GelişmelerTip-1 Diyabetle İlgili İki Yeni Gelişme: FreeStyle Libre2 ve Kullanıma Hazır Glükagon...

Tip-1 Diyabetle İlgili İki Yeni Gelişme: FreeStyle Libre2 ve Kullanıma Hazır Glükagon Geliyor

FreeStyle Libre2 İle Alarm Seçeneği Geliyor

Bildiğimiz gibi FreeStyle Libre, anlık yani flash glükoz görüntüleme sistemi. Okutucuyu, sensöre yaklaştırmadıkça rakamsal olarak ekranda şeker sonucunu göremiyorsunuz. Arka planda ölçüm sonuçlarını veritabanında tutuyor ama kumanda okutma zorunluluğu sensör kullanıcılarını hem gün içinde hem de uyku zamanında sıkıntıya sokabiliyor.

FreeStyle Libre2 İle İsteğe Bağlı Alarm Seçenekleri Geliyor

Yani sensör, uzun süre okutucu ile okutulmadığı zaman alarm verecek.

Aynı zamanda düşük ve yüksek kan şekerinde de kullanıcıya alarm ile uyarı gidecek.

Abbott Kıdemli Başkan Yardımcısı Jared Watkins; “Libre’nin her iki modelinin de Medtronic Guardian Connect ya da Dexcom gibi sürekli glikoz ölçüm sistemi olmadığını, bu teknolojiler gibi uyarı sistemlerinin de bulunmadığını söylerken, Libre2 ile kullanıların bazı sorunlarına çözüm olabileceklerini, Libre’nin orta vadede Medtronic Guardian Connect ya da Dexcom gibi olmayacağını da vurguladı.”

Avrupa’da satış için CE onayı alan Libre2’nin, FreeStyle Libre satılan ülkelerde de kısa sürede satışa çıkarılması planlanıyor. Standart FreeStyle Libre kullanıcılarının Libre2’ye geçiş süreci nasıl olacak konusunda ise şu an için netleşen bir detay bulunmamakta.

Kullanıma Hazır Glükagon

Bilincimizi kaybettiğimiz hipoglisemi anlarımız da oluyor. Yani Glucagen Hypokit’i kullanmak zorunda olduğumuz. Bu iğne yapılarak şekerimiz ideal seviyeye çıkabiliyor. Ancak Glucagen Hypokit 2 ana bölümden oluşuyor.

  • Toz glükagon ve
  • Enjektör içindeki sıvı.

Hipoglisemi anında enjektör içindeki sıvı, içinde toz glükagon olan şişeye enjekte ediliyor. Glükagon ve sıvı karıştırılarak bu sıvı enjektöre çekiliyor ve insülin yapılabilen herhangi bir yere enjekte ediliyor. Ancak bunun hazırlamak zaman alıyor. Ya da tip-1 diyabetli yakınları nasıl uygulanacağı konusunda bilgi sahibi olmayabiliyor.

Bilim dünyası glükagonu, insülin gibi bir kaleme sokma ya da astım ilacı gibi içe çekme gibi yöntemler için uğraşıyor.

Peki çoğumuzun evinde olan Glucagen Hypokit’i toz ile karıştırıp enjektöre içinde hazır tutamıyor muyuz? HAYIR. Çünkü toz glükagon, sıvı ile karıştığında etkisini kısa sürede kaybediyor. Bu sebeple de bilim dünyası insülin gibi hemen enjekte edilebilecek glükagon için çabalıyor.

Yurt dışında hayata geçen ve Türkiye’ye gelmesi beklenen glükagon çeşitleri neler?

  • Locemia Solution şirketinin nasal yani sprey glükagonu.
  • Xeris şirketinin Eli Lilly için yaptığı G-pen.

 

5 YORUMLAR

  1. Merhaba
    Kızımız için biz Freestyle librenin üzerine transmitter görevi yapan Miaomiao isimli cihazı kullanıyoruz. Transmitter bluetooth üzerinden her 5 dakikada bir verileri bir cep telefonuna yolluyor. Cep telefonunda bulunan XDripp+ uygulaması bizi kritik durumlarda uyarmakta. Miaomiao şarj edile bilir, su geçirmez ve çok hafif. Ayrıca şarjı 14 gün rahatlıkla dayanıyor. Şarjı 30 gün üzerinde dayandığını yazanları okudum. Biz sensörü değiştirirken şarj durumu %80 e düşütü sadece vfakat biz her ihtimale karşın yeniden şarjını doldurduk.

  2. Merhaba,

    Türkiye den alınan sensör ile mi kullandınız acaba? Okuyucudaki tüm raporları görebiliyor musunuz biz de araştırdık ama uygulamayı türkiye de store larda bulamadık o yüzdene min olamadık.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: