Yeni Teşhis Tip-1 Diyabetlilerde Beta Hücre Tedavisi Ümit Veriyor

Haberler&GelişmelerYeni Teşhis Tip-1 Diyabetlilerde Beta Hücre Tedavisi Ümit Veriyor

Yeni Teşhis Tip-1 Diyabetlilerde Beta Hücre Tedavisi Ümit Veriyor

Yeni teşhis edilen tip-1 diyabetlilerde, insülin üretimini korumak için kullanılabilecek öncü bir tedavi denenmiştir.

Oxford Üniversitesi’nde bir araştırma ekibi tarafından, DILfrequency adı verilen bu çalışmanın ile denemesi tamamlanmış oldu.

Öncelikle bu paylaşımda bahsedilen interlökin-2 (IL-2) hakkında biraz bilgi vermek gerekir.

İnterlökinler; bağışıklık sisteminin hücreleri tarafından salınan, hücreler arası haberci moleküllerdir. Bilim insanları tarafından çözümlenmeye çalışılan gizli şifreler de denilebilmekte.

İnterlökin-2’nin viral hastalıkların, malignitelerin ve otoimmün kaynaklı birçok hastalığın modülasyonunda önemli rol oynadığı anlaşılmıştır.

Yapılan çalışmada insülin üreten beta hücrelerini arttırarak çalışan, interlökin-2 (IL-2) olarak bilinen bir proteine ​​dayanan bir tedavi yöntemi uygulanmıştır. Tip-1 diyabetli 36 kişi üzerinde test edilmiştir. IL-2 ayrıca, beta hücrelerine saldıran bağışıklık sisteminin saldırısını engellemek için tasarlanmıştır.

Katılımcılar çeşitli dozlarda IL-2 almış. Farklı dozlarda IL-2 alınması da uygulanması gereken optimum IL-2 dozu belirlenmekte.

Deneme amaçlı yapılan araştırma farklı bölümlere ayrıldı. İlk kısımda 12 katılımcıya farklı dozlarda IL-2 ve enjeksiyon sıklıklarının değiştiği, altı farklı tedavi planını denendi.

Her bir katılımcının verilen IL-2 dozuna nasıl cevap verdiğini kontrol etmek için kan örnekleri analiz edildi. Her sonuç tedavi planını yeniden düzenlemek için kullanıldı. Düzenlenen yeni tedavi programı farklı 8 tip-1 diyabetli grup üzerinde denendi.

Sekiz katılımcıdan oluşan, iki farklı grup için yeni tedavi programı tekrarlandı. Çalışmanın sonunda; IL-2 tedavisinin her üç günde bir verildiğinde en iyi şekilde çalıştığı belirlendi.

Profesör John Todd liderliğindeki ekip, daha geniş çaplı çalışmalarda, yeni tanı konulmuş tip-1 diyabetlilerde bu yeni tedavinin beta hücrelerini korumak için nasıl kullanılabileceğini araştıracak. Aynı zamanda yeni tanılarda tip-1 diyabetin ilerlemesinin durdurulması amaçlanıyor.

Araştırmacılar aynı zamanda en son bulguları çeşitli tip-1 diyabetli insan grupları üzerinde test etmeyi ve IL-2 tedavisinin insülin üretimini korumaya yardımcı olup olmadığını araştırmayı planlamakta.

Araştırma sonuçlarını ve yapılan denemeleri, JCI Insight‘ta, çevrimiçi görebileceğinizi belirletelim. Bu araştırma aynı zamanda JDRF tarafından finanse edilmektedir.

Kaynak: https://www.diabetes.co.uk/news/2018/oct/beta-cell-treatment-investigated-in-new-type-1-diabetes-trial-95163034.html

2 YORUMLAR

  1. Bu Bitkilerle şeker hastalığını tedavi ederim diyen şarlatanlara ve dahi umut fakirin ekmeği ideolojisi ile hareket edip bunlara prim veren güzel insanımın okuması gereken bir yazı bence… Düşünün ki adamlar tedavi etme kelimesini kazara bile kullanmamış 1.etap beta hücrelerini korumak 2 etap ise ilerlemeyi durdurmak.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: