Tüm Tip-4’lere Teşekkürler – Diyabet ve Aile

Haberler&GelişmelerTüm Tip-4'lere Teşekkürler - Diyabet ve Aile

Tüm Tip-4’lere Teşekkürler – Diyabet ve Aile

Bildiğimiz gibi; “Kasım ayı diyabet farkındalık ayıdır”.

Uluslararası Diyabet Federasyonu – IDF bu seneki Dünya Diyabet Günü mottosunu Diyabet ve Aile olarak belirledi.

Her zaman vurguladığımız gibi “tip-1 diyabet” bir “hormon eksikliği”. Biz tip-1 diyabetliler kendimizi özellikle “hasta”, “şeker hastası” gibi tanımlamalar ile tanımlamak da istemiyoruz. Çünkü “hastalık” dediğimiz durumun, ilaçla/tedavi ile gelip geçmesi gerekiyor. Ancak “süregelen”/”devamlı” bir durum olan tip-1 diyabetin uzun soluklu ve tedavisi bulunana kadar “birlikte yaşanılması gereken zorunlu bir yaşam şekli” olduğunu da biliyoruz.

Bu zorunlu yaşam şeklinde de, diyabetimben.com’da, tip-4 olarak belirlediğimiz bir tür var. Tip-1 diyabetlilerin birinci dereceden yakınlarını kastediyorum. Tip-4; kardeş/abi/abla ve en önemlisi anne/babayı tanımlar.

Tip-4’ler, tip-1 diyabetli hayatımızın her anında ya da yuvadan uçup gidene kadar bizimledir.

Yenidoğan bir tip-1 diyabetlinin annesi ve babası pankreas gibi olmaya/düşünmeye çalışır. Dillenmemiş bir tip-1 diyabetli bebenin; şekeri düşük mü yüksek mi?, canı yemek istiyor mu istemiyor mu? canı yanıyor mu yanmıyor mu? gibi sorulara yanıt vermesi mümkün olmadığından özellikle anne tip-4, annelik duygularından ve elindeki diyabet teknolojilerinden destek alır. Ve dillenene kadar onun pankreası olmaya çaba sarfeder.

Okul çağı gelince ve hatta üniversiteye kadar yine özellikle anne tip-4, okul saati boyunca, okulun bahçesinde çocuğunu bekler. Ara ara şekerini ölçer. Yemek yiyeceksek karbonhidratını hesaplar ve uygun dozda insülini yapar. Ve aslında anne tip-4 okul hayatına, çocuğuyla birlikte döner.

Gündüz mesaisi genelde anne tip-4’ten sorulurken, akşam ve gece mesaisi de genelde baba tip-4’ten soruluyor. Zira gece 3 ölçümleri, ara kontroller önemli.

Doktor, diyetisyen ve hemşireye, kontroller için gidileceği zamanda da tüm tip-4’ler büyük bir sınava hazırlanır gibi hazırlanır. Tüm şeker değerleri, karbonhidratlar, insülin değerleri not edilir. Ve hastanede her birlikte sınava girerler.

Üniversite dönemi ve aileden uçup gittikten sonra da telefon görüşmelerinde ya da bir araya gelindiğinde tip-4’lerin tamamı tip-1 diyabetlide her şeyin yolunda olup olmadığını sorar.

Evlenildiğinde ise yeni bi4 tip-4 türü ortaya çıkar. “Eş tip-4”. Artık O’nunla beraber tüm tip-1 diyabet yönetimi boyut değiştirir. Ki bende de gerçekten ciddi bir değişim olmuştur. Seni senden daha fazla düşünen eş tip-4 ile tip-1 diyabet yönetimi, çözümü bulunana kadar beraber olur.

Kısaca tip-1 diyabetli hayatın tamamında tip-4’lerin yeri önemlidir. Muhteşem bir takım oyunu çıkarılmaya çalışılır. Bu takım oyunu; parça sayısı fazla bir puzzleı hep birlikte tamamlanmaya çalışmak gibidir. Puzzle hiçbir zaman bitmez ama her bir takım oyuncusunun performansı, özellikle tip-1 diyabetlinin bu puzzledaki performansı oldukça önemlidir.

Tip-1 diyabetlilerin hayatlarına, gece-gündüz, yağmur-çamur demeden önemli katkısı olan tüm tip-4’lere selamlar gönderirken, pankreas olma yolunda gösterdikleri çaba için de teşekkür ederim.

1 Yorum

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: