Nefes Yoluyla Alınabilecek İnsülin: Dance 501 İnhale İnsülin 3.0

Haberler&GelişmelerNefes Yoluyla Alınabilecek İnsülin: Dance 501 İnhale İnsülin 3.0

Nefes Yoluyla Alınabilecek İnsülin: Dance 501 İnhale İnsülin 3.0

Dance Biopharma şirketi, inhale insülin 3.0 için çalışıyor. Aynı zamanda da FDA onayı ve diyabetlilerin kullanılması adına da harekete geçtiler.

2010’da kurulan, San-Francisco’daki Dance Biopharma şirketi yaklaşık 10 yıldır inhale insülini diyabetlilerin kullanıma sunmak adına çalışıyor.

Şirket içerisinde “Dance 501” olarak adlandırdıkları inhale insulin Afrezza gibi inhale insülinlerden farklı olacak.

 

Hareketli “Dance 501” İnhale İnsülin 3.0

FDA (Food And Drug Administration)= Amerika İlaç ve Gıda Dairesi, bu yeni inhale insüline gerekli onayı verecek ve Generation 3.0 olarak adlandırılacak.

Dance 501 olarak belirtilen inhale insulin 3.0’ın özelliklerine biraz inceleyelim.

Hafif Bir Sis/Duman:MannKind tarafından üretilen ve solunabilir beyaz bir toz olan Afrezza inhale insülininden farklı olarak, Dance 501 bir sis/duman formülasyonu.

Küçük ve ele sığabilen bir cihazdan içimize çekebileceğiz. Ultra konsantre bir recombinant insulin kullanılmakta. Cihazdan uygun dozda insulin çekmek için derin bir nefes alacağız ve sis/duman gibi dışarı çıkan insülini içimize çekeceğiz.

Katkısız/Saf:Diğer insulin tiplerinden farklı olarak, bu ürün koruyucu içermediği özellikle belirtiliyor. Dolayısıyla benim gibi bazı insülinlere alerjisi olan ve diyabetliler içinde %1-2 orana sahip alerjik bireyler için bu saflık durumunun önemli olduğu söyleniyor.

Her bir insulin doz alımından önce, küçük bir şişede ve sıvı formda olan insulin ile yukarıda da bahsettiğimiz, ele sığan minik cihazın içerisinde insulin şişesi yerleştiriliyor.

Tıpkı astım ilaç kullanımında olduğu gibi bir kullanım şekli bulunmakta.

Ele Sığan İnhaler Cihaz: Küçük, kullanımı kolay ve bir pantalon cebine bile sığabilecek küçük bir cihazdan bahsedilmekte.

Aralık 2017’de Dance Biopharma şirketi, inhaler cihazın yeni bir tasarımı için endüstriyel tasarımcı Phillips-Medisize ile işbirliği yaptı.

Cihaz nefes çekerek aktive edilmekte. Dance 501’in içindeki insülini solumak için sadece birkaç kez nefes almak yeterli olacak. Cihazın üzerinden mavi ve yeşil ışık göstergeleri bulunmakta. İnsülini içinize doğru çektiğinizde ışık yeşil, çekme işlemi tamamlanınca da mavi ışık yanacak.

Bu cihazın FDA onayı için de en geç Kasım sonu gibi dönüş alınması bekleniyor.

Yeni Jenerasyon İnhaler Cihazı: Şu anda bu cihazda 2 adet AA’lı pil kullanılmakta. Şarj edilebilir cihaz üzerine de çalıştıklarını, 6 ay sonra bunun mümkün olabileceğini belirtiyorlar.

Bu gelişmenin cihazın boyutunu ve ağırlığını % 50 azaltacağı da söylenmekte.

Daha Hızlı  Etkili: Dance 501’in geleneksel insülinlerden (özellikle Humalog’tan) daha hızlı hareket ettiğini ve insülin etkisinin hızla azaldığı belirtilmiş. Biliyorsunuz hızlı etkili insülinden beklenti çalışsın, görevini hızla yapsın ve bitsin beklentisi var.

Bununla birlikte toz formdaki inhale insülinlere karşı sağlık uzmanları ve diyabetliler hep mesafeli. Ancak Dance 501 ile gelecek yenilikler bu mesafenin ortadan kalkacağını vurguluyorlar.

Faz II çalışmaları ile; boğazı tahriş etmeden, akciğerlere daha fazla ve doğal süreçle giden bu inhale insülin sisi/dumanını kullananlardan daha az hipoglisemi ve çok daha az öksürük görüldüğü belirlenmiş.

Veri İzlemesi ve Bağlantı: İnhaler cihaz temelde küçük bir bilgisayar olduğundan; insülinin alındığı zaman ve doz miktarları, inhalasyon oranı ve solunum derinliğine bağlı olarak akciğerlere ne kadar sis/duman girdiği gibi insülin kullanım verilerini kaydetmekte.

Aynı zamanda diyabetli bireylerin kullandıkları diğer teknolojilerdeki verileri de kendi verileriyle birleştirmek ve daha iyi bir diyabet veri yönetimi sağlamak istiyorlar.

Dance ayrıca, aynı verileri içeren akıllı telefon için bir sağlık uygulaması başlatmayı, hastaların sağlık hizmeti sağlayıcılarıyla birlikte görüntülemelerini ve en sonunda CGM’ler ve veri platformları gibi diğer D-cihazlarıyla bağlantı kurmayı planlamaktadır. Tüm bunlar benzersizdir, çünkü bugüne kadar diğer inhale insülin cihazları izleme veya cihaz bağlantısı sunmamıştır.

2021-2022 gibi öncelikle Amerika’da çıkarılması beklenen Dance 501’in fiyatlandırma çalışması halen yapılmakta. Ancak şu anki insülinlerden de daha pahalı olması beklenmemekte.

Bu arada bu insulin tipini sadece inhale formda değil, insulin kalemi ve insulin pompasında da kullanmak adına çalışma yaptıklarını söylüyorşar.

1 Yorum

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: