Omnipod Yapay Pankreas Dexcom ve Tidepool İle Daha Güçlü

Haberler&GelişmelerOmnipod Yapay Pankreas Dexcom ve Tidepool İle Daha Güçlü

Omnipod Yapay Pankreas Dexcom ve Tidepool İle Daha Güçlü

Kablosuz insülin pompası segmentinde Omnipod’un güvenilirliği ve marka değeri oldukça iyi bir seviyede. Bazı markalar da kablosuz insülin pompası çıkarmaya yelteniyor ama elbette Omnipod kadar güvenilir ve kullanıcı dostu olamıyor.

Her ne kadar ülkemizde olmasa da ve vakti zamanında Türkiye’ye gelmesi adına çaba sarf etmiş olsak da kim bilir belki yakın gelecekte bir gelişme olabilir!

Son birkaç yılda Omnipod da kapalı döngü insülin pompası sistemi yani yapay pankreas yapmak adına ciddi efor sarfediyor. Yapay pankreas olmaya çalışırken bir yandan kendi teknolojisini ve ürünlerini de geliştiriyor/değiştiriyor.

Özellikle Omnipod’un patch kalınlığının öncesinde fazlayken ince hale getirilmesi büyük bir atılım olmuştu.

Omnipod iki ana ekipmandan oluşuyor.

Biri PDM yani insülin pompasının kontrol edildiği, kumanda benzeri bir cihaz, diğeri ise içerisine insülin konulan ve vücuda yapıştırılan pod/patch kısmı.

Omnipod bu ekipmanlarda da değişikliğe gidiyor.

PDM’i dokunmatik ve renkli ekran olarak tasarlıyorlar.

PDM ve pod arasındaki bluetooth bağlantısına eklemeler yapılacak. Yapay pankreas yolunda ilerlerken glükometre, CGMs gibi teknolojilerden de veri alınması adına bir entegrasyon yapacaklar.

Kan şekeri sonuçlarının, Bluetooth üzerinden PDM’in bolus hesap makinesine aktarılması için CONTOUR® NEXT ONE Kan Şekeri Ölçüm Cihazı ile optimize edilecek.

Omnipod DISPLAY ve Omnipod VIEW mobil uygulamaları ile tip-1 diyabetli yakınlarının tip-1 diyabetliyi uzaktan takip etmeleri daha kolay olacak.

Mevcutta Omnipod PDM’lerde kullanılan AAA pilleri değiştirilecek. Bunun yerine şarj edilebilir bir sistem kurulacak.

Dexcom ve Tidepool Desteği İle Omnipod Yapay Pankreas

Dexcom bildiğimiz gibi sürekli glikoz ölçüm sistemlerinde en güvenilir sensör. Dexcom G6 ile Omnipod’un senkronize çalışmasına da az kaldı diyebiliriz. Dexcom G6 şeker ölçümünü yaparak Omnipod’a gönderecek ve sistem pankreas gibi düşünerek insülin kesecek/insülin gönderecek vs. Tıpkı Medtronic 640G gibi daha gelişmiş bir sistem olacağını düşünüyorum.

Tidepool şirketi ise giyilebilir diyabet teknolojilerine sahip şirketlerin cihazlarındaki verileri alarak tek bir platformda toplayıp daha anlamlı bir sonuç ortaya koyuyorlar. Yani şöyle düşünün; glükometre, insülin pompası, varsa sensör gibi ekipmanlardan tüm veriler Tidepool’un sistemine aktarılıyor. Veriler daha anlaşılır ve yorumlanabilir bir hale geliyor. Aynı zamanda diyabet yönetiminde karar verme noktalarına da yardımcı oluyor.

Bu arada Tidepool şirketi kar amacı gütmeyen, açık kaynak kod erişimi sağlayan bir kuruluş. Orta vadede Nightscout gibi uzaktan erişim sağlayan bizlerin de Tidepool’un açık kaynak kodlarını kullanarak elimizdeki ekipmanların verilerini aynı havuzda toplayabilir ve ev yapımı pankreasların artmasına sebep olabiliriz.

 

3 YORUMLAR

  1. Omnipodun Türkiye’ye getirilmesi çok iyi olur. Herkes yurtdışına gidip ekipmanları alıyor. Benim tek derdim Dexcomdan ayrılmamak umarım bu Teknoloji ile kavuşabiliriz

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: