Tip-1 Diyabetlilerin Hayatlarını Değiştirebilecek Deneysel Cihaz

Haberler&GelişmelerTip-1 Diyabetlilerin Hayatlarını Değiştirebilecek Deneysel Cihaz

1 Ekim’de karşılaştığım bu güzel haber sizlerle daha erken paylaşacaktım ama ancak yazıyorum.

‘Encaptra’ ilaç dağıtım sistemi üzerinde çalışılan ve umut verici yeni bir cihaz. Bu cihaz kredi kartı genişliğinde, pankreasa yakın ve deri altına implante edilebilecek bir kapsül. İçerisinde bulunan  kök hücreler kan şekerini düzenlemeye yardımcı pankreas adacık hücresi gibi kan şekerini dengeleyebilmek için programlanmıştır.

insulinJDRF yani Jüvenil Diyabet Araştırma Vakfı’nın bu araştırmaya fon desteği verdiğini özellikle vurgulamak isterim. JDRF’in Kanada Başkanı Dave Prowten bu cihazın kendi insülinini kendisi üretebilecek şekilde kök hücrelerden dizayn edildiğini belirtti. Aynı zamanda tip-1 diyabetin pankreas hücrelerini öldüren bir oto-bağışıklık hastalığı olduğu için, cihaz aynı zamanda bir otoimmün saldırıdan hücreleri korumak için tasarlandığını aktardı.

Şimdiye kadar farelerde denenen klinik test cihazının iyi bir performans gösterdiği söylendi.

Kanadalı Şarkısı George Canyon ve JDRF Kanada Başkanı
Kanadalı Şarkısı George Canyon ve JDRF Kanada Başkanı

Şu anda cihaz insanlarda test ediliyor. Cihaz yaklaşık bir ay önce Kanadalı hastaya implante edildi.  Bu kişi 14 yaşından bu yana tip-1 diyabetli Kanadalı Şarkısı George Canyon. Ve şimdi araştırmacılar cihazın nasıl performans sağladığını görmek için George Canyon’u takip ediyor. George 4 santimetre uzunluğundaki cihazı tutarken; “Bu küçük cihaz şimdiye kadar gördüğüm ve duyduğum tip-1 diyabet tedavisine en yakın çözüm” dedi.

Cihaz bir yıl süresince George üzerinde denenecek ve vücudun cihazı kabulleniş sürecine kadar her detayına bakılacak.

Bu ürün ne zaman çıkar, Türkiye’ye ne zaman gelir gibi sorularınız olursa maalesef bir yanıt veremem. Çünkü okuduğum kaynaklarda maalesef herhangi bir süre verilmiyor. Zaten hem hayvan hem de insan deneyleri noktasında baktığımızda süreç daha çok yolun başında.

Yardımcı Kaynak: http://www.ctvnews.ca/health/experimental-device-could-be-life-changing-

5 YORUMLAR

 1. Muhteşem… Kesinlikle insanlarda olumlu beklentiler yaratacak bir haber… inşallah en yakın zaman da; demek en güzel beklentidir. haydi hayırlısı..

 2. Cengizhan Melisa Topçuoğlu Harikaaa inşallah bi umut olur bizim icinde

  Murat Yavaş İnşallah iyi bir netice ile sonuçlanır ve en kısa surede ülkemize de gelmesi umuduyla bekliyoruz. İlaç firmalarından bir mani çıkmazsa tabi.

  Nevin Bayrak Türkiye ye gelme ihtimali varmi acaba

  Diyabetim Ben Nevin Hanım Merhaba, Bu yorumu yapabilmemiz takdir edersiniz ki şimdilik zor. sevgiler, esra

  Salih Kaya allahım yardım et ne zaman gelecek ahmedım e ve tum bekleyenlere nasıp olacakmı

  Ferhan Kuscu su an üniversite arastirma hastanesinde yatiyorum almanya da doktora gösterdim burun kivirdi. anlamiyom yanimdaki kadinim beynine sensor takiyolar beyni calistiriyolar bir pankreasa 100de100 cözüm bulmuyorlar

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: