Yeniden Programlanan Pankreas Hücreleri İle Tip-1 Diyabeti Tedavi Edilebilir

Haberler&GelişmelerYeniden Programlanan Pankreas Hücreleri İle Tip-1 Diyabeti Tedavi Edilebilir

Ortalama beş saat önce yayınlanan bu araştırma haberini de sizlerle hızlıca paylaşmak istedim. Özellikle pankreas hücreleri ve kök hücre üzerine yapılan çalışmalar bence oldukça umut verici.

Tip-1 diyabet sebebiyle yıkılan pankreas beta hücrelerinin yeniden insülin üretebilmeleri için başka pankreas hücreleri ile yeniden programlanması mümkün olabileceği üzerine çalışılmakta.

Belçika, Université Catholique de Louvain araştırmacıları beta-hücre özelliklerine sahip ve yeniden üretilmiş pankreas hücrelerinin transplantasyonunun sağlanmasını sabırsızlıkla beklediklerini aktardılar.

Biraz teknik ve tıp dili olacak ama; beta hücrelerini sentetik mRNA kullanılarak kullanarak ürettikleri ve MafA* olarak bilinen transkripsiyon faktörü kullanılmıştır.

Pediyatrik Endokrinoloji [1], Barselona, European Society’e araştırma sonuçlarını sunan araştırmacılar, kök hücre ile ilişkili risklerin bazılarını önleyebilecek bir araştırma yaptıklarını belirtti. Yöntemlerinin yetişkin hücreleri kullanarak ve DNA dizisini değiştirmeden hücrelerin değiştirilmesinin avantajı olduğunu vurguladılar.

Bir sonraki adımın, diyabetli fareler üzerinde yapılacak çalışmalar olduğu da aktarıldı.

Araştırma yeni ve çok fazla bilgi verilmediği için ben de sizlere çok az bilgi vermek durumunda kalıyorum. Bilgi edindikçe mutlaka yazacağım.

*Moleküler biyolojide bir transkripsiyon faktörü genlerin transkripsiyonunu düzenlemek için DNA üzerinde belli bir diziye bağlanabilen bir proteindir.
Yardımcı kaynak: http://www.pharmaceutical-journal.com/sign-in?rtn=news-and-analysis/research

9 YORUMLAR

 1. esra hanım devamlı bu konularda yeni haberler paylaşıyorsunuz
  anladığım kadarıyla çalışmalar dört koldan ilerliyor ancak bütün haberler ya başlangıç aşamasından ya da bizim ümitlenmemize dahi izin vermeyecek kadar uzak duruyor

  • Mert Bey Merhaba,

   Her bir çalışma oldukça değerli ama hayvan deneyleri aşamasında olan her çalışmanın olası hayata geçirilme olasılığı oldukça zaman alıyor.

   Umarım bir çözüm ya da hayat kolaylaştırıcı fırsatlarımız olur.

   Sevgiler

 2. 4,5 sene içerisinde şöyle birşey çıksada askere gitsek 😀 askere gitmek istiyorum ama mümkün değil gibi duruyor.. 4 yıl tecilliyim..

 3. Herkese merhabalar. Forumdaki ilk mesajim. Uzun zamandir siteyi takip etmekteyim. Cabalarindan dolayi Esra hanimi tebrik ediyorum.
  Bu haberleri okumak insana bir nebze huzur asiliyor, lakin bu arastirmalar sonuc verene kadar acaba organlarimizda kalici bir hasar olusur mu?

 4. chevy2 bunu kimse bilemez.. ancak garanti etmek istiyorsan şekerden uzak durup günde 4-5 defa ölcmen gerek stabil tutman gerek :)) buda biraz zor oluyor gerçekten.. her ha1cden sonra düşüreceği mdiyorum 8-9 cıkıyor hep :(((

 5. merhaba esra hanım ben uzun sure takıp ettım sızı ancak bana hiçbir artı katmadı ıkı ay öyküm solak hanımı takıp ettım ve en son kendısıyle konuşma fırsatım oldu gerçekten amacı yardım etmek faydalı olmak siz sadece medyatik,ünlü olmak için bu sayfayı açtığınızı düşünüyorum tabi bu kendi düşüncem ve sanırım bu ülkede düşünce özgürlüğü var 🙂

  • Sayın Hediye,

   Bu yorumu neye dayanarak yaptığınızı bilmiyorum. Ama söylediğiniz gibi düşünce özgürlüğü kendi hayatımda da en dikkat ettiğim detay. Düşüncenizi açıkladığınız için teşekkürler.

   Ün yaptığım, tip-1 diyabet odağında hemen hemen çoğu doktor, diyetisyen, tip-1 diyabetli ve yakınlarının ve firma ve kurumların beni tanıdığı doğrudur 🙂 Herkesin fayda ve destek sağladığı da önemli bir detay.

   Gece-gündüz az emek harcamadım, harcamadık. Size ya da herkese teker teker anlatmayı da tercih etmiyorum. Görüldüğünü düşünüyorum.

   Bu arada tip-1 diyabetle ün yapmaya çalışma düşüncenize çok güldüm. Olsa bile ünlü olmak ya da sizin deyiminizle ‘medyatik’ olmak kötü bir durum değil. Bu amaçla bloğu kurduysam ve ünlü olmuşsam bunun haklı gururunu yaşayabilirim.

   Son olarak fayda görmediyseniz size faydalı olmayan bir şeyi hayatınızdan çıkarmanızı öneririm.

   Sevgiler

 6. diyabet sitesini takip eden kişi sayısı acaba kaç merak ediyorum medyatik olmak için cok az insanın takip ettiği bir dalı seçmişsiniz 😀 gerçekten komik.. faydalanmadığını düşünen varsa tkaip etmeyebilir şahsen ben faydalanıyorum buradan arkadaşlarımda oldu..

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: