Tip-1 Diyabetin Doğrudan Çözümü İçin Kök Hücre Çalışmasında Son Durum

Haberler&GelişmelerTip-1 Diyabetin Doğrudan Çözümü İçin Kök Hücre Çalışmasında Son Durum

Diyabete Karşı Çok Büyük Bir Adım yazımızdan daha iyi hatırlarsınız belki. Doug Melton, Harvard Xander Üniversitesi Profesörü ve Howard Hughes Tıp Enstitüsü Araştırmacısı. Özellikle hem Türkiye’de hem de yurt dışında önemli bir kürsüsü olan Prof Dr Erdal Karaöz ile yaptığım görüşmede Doug Melton’ın araştırmalarının oldukça önemli olduğu ve kök hücre spesifiğinde heyecan verici sonuçlar olacağını söylemişti. Ki birbirini tanıyan iki önemli doktor.

23 yıl önce oğlu Sam’e bebeklik çağında tip-1 diyabet tanısı konulduğunda, Melton kariyerini tip-1 diyabetin tedavisinin bulunmasına adadı. Ardından kızı Emma’da tip-1 diyabetli oldu.

Diyabete Karşı Çok Büyük Bir Adım yazımızda 2014 yılında duyurduğumuz çalışmada önemli yol katedilmiş. Her zaman diyoruz; yayınlanan diğer çalışmalarda şimdi ne aşamadalar acaba. Bu çalışmayla ne aşamada olduklarını de izlemey fırsatımız oluyor.

10 Ekim’de Journal Cell’e sonuçları bildirilen ve yayınlanan çalışmada; üretilen embriyonik kök hücrelerinin insan vücudundaki beta hücreleri gibi ve aynı şekilde insülin üretebildiklerinin bilgisi verildi.

Aynı zamanda hayvan ve primatlarda nakledilen bu hücreler sayesinde birkaç ay insülin üretiminin de gerçekleştirildiği vurgulandı.

Birkaç yıl içerisinde insan testlerine geçileceği belirtilmekte.

Doug Melton, şu an için sadece preklinik çalışmaların bitişine vardıklarını ve bundan sonra insan testlerine geçileceğini belirtti.

Benim kök hücre çalışmalarına umudum her zaman daha fazla.

Doug Melton’ın çalışmalarını takip etmeye devam edeceğim. Sizlerin de takip etmenizi öneririm.

Yardımcı Kaynak: Cure for Type 1 Diabetes Imminent After Harvard Stem Cell Breakthrough

5 YORUMLAR

  1. En yakın zamanda çaresi çıkması kuvvetle muhtemel bizim bu zamana kadar herhangi bir organ hasarı yaşamamız çok önemli.Lütfen bu yazımı okuyan her diyabetli birey kendine dikkat etsin sonunda çok geç kalmışım dememek için.

  2. merhaba esra hanım
    bir bilgimi paylaşmak istiyorum
    kök hücre konusunda amerikada san diegoda VİACYTE çalışmalarını yürütüyor.bu firma bir bant geliştirmiş şuan denemleri yapılıyor.sonuçları bekleyeceğiz.
    http://viacyte.com

  3. Sayın hocam sizlere inancımız her zaman vardır. Bu şeker illetinden bizleri de bir an önce kurtara bileceğine inanıyorum ve önümüzdeki 1-2 yıl içerisinde bu illetten kurtulacağız. İyi çalışmalar dilerim.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: