Tip-1 Diyabetliler SGK’ya Seslerini Duyuruyor

Genel BilgilerTip-1 Diyabetliler SGK'ya Seslerini Duyuruyor

Herkese Merhaba,

Ankara’dan Aşır Can Büyüker ile görüştük bugün. SGK’dan bir toplantı talep etmişler ve kabul edilmiş. Diyabetimben.com‘un geçmişte yaptığı dilekçe ve ses duyurma çabalarıyla ilgili paylaşımları da toplantı hazırlığında kullanacaklar. Umarım başarılı olunur.

Tip-1 diyabetli hayatlarımızın daha konforlu ve komplikasyonsuz devam etmesi için diyabet teknolojilerine ihtiyacımız var. Var ama doğru ve güvenilir cihazlar olması da gerekiyor.

Bazı diyabet teknolojilerinden; insülin pompası, sensörler, glükometreler ülkemizde bulunuyor. Ancak SGK’dan maalesef geri ödemelerde tam destek alınamıyor. Sensörler ve sensörlü insülin pompası bir dönem ödenirken aniden ödeme kararı kaldırıldı. Bunu biliyoruz.

Yurt dışında da birçok diyabet teknolojisi Türkiye’ye getirilme planında ama maalesef Türkiye’nin SGK sistemindeki belirsizlik firmaların Türkiye’ye adım atmasını engelliyor. Türkiye’ye firmalar gelse dahi SGK desteklemediği sürece maddi imkansızlıklar sebebiyle çoğu aile bu teknolojilere ulaşamıyor 🙁

Düşünün; Amerika’da yapay pankreas çıktı ve Türkiye’ye gelemiyor. Gelse de SGK ödemiyor. Ben bunu hayal edemiyorum. Bu tarz bir şey olursa galiba açlık grevini ilk başlatan kişi olurum.

Bu arada Türkiye’de diyabetli bireylerin komplikasyon masrafları diyabet için harcanan rakamdan oldukça yüksek. Çünkü doğru ölçüm yapan glükometreler SGK tarafından tüm maliyetleri çerçevesinde desteklenmiyor. Doğru kan şekeri ölçümü yapılmazsa komplikasyon riski de artıyor 🙁

Diyabetimben.com olarak bizi biliyorsunuz. Bireysel olarak SGK’ya, Sağlık Bakanlığı’na, Meclis’e vs gittik. Görüşmeler yaptık. Ama istinasız herkes bize hak verirken bir yol alamadık.

Ankara’daki arkadaşlarımız SGK ile görüşmeye gitmeden önce dilekçe hazırlığı yapıyor. Sizlerden ricam aşağıdaki duyuru metnini okuyarak kendi cümlelerinizle dilekçe yazıp mail, fax ya da kargo yoluyla yazdığınız dilekçeleri göndermeniz. Örnek birkaç dilekçeyi aşağıda paylaşıyorum. Her dilekçe gönderen de bu yazının altına ‘gönderdim’ diye yorum yapsın. Bu yazıyı okuyup da dilekçe göndermeyenlerden olmayın.  Taş ağır. Birbirimize destek olmazsak taş kolay kalkmaz.

Günde ortalama 3.000 kez ziyaret edilen ve tüm sosyal medya kanallarında binlerce takipçisi olan diyabetimben.com olarak bu sürece destek vermeliyiz.

Kendi yazdığım dilekçenin word formatı Tıkladığınızda word formatındaki dilekçe bilgisayarınıza otomatik olarak yüklenecek. Üzerinde birkaç değişiklik yapıp, kendi ad-soyadınızla imzalayarak gönderebilirsiniz.

Biz kendi tip-1 diyabetimiz için çaba harcamayacaksak bizim yerimize kim harcar ki?

NOT: Yazıyı Facebook ya da Twitter gibi sosyal medya kanallarında paylaşın. Alttaki Facebook, Twitter, Google+ ya da Pinterest butonlarına tıklamanız yeterlidir.

dilekçe

image

image

 

30 YORUMLAR

 1. Emine Er Uygunlar Bende gönderdim

  Buket Baran Tunaoğlu Esra hn bu dilekçenin soft kopyası sitede var mı?

  diyabetimben.com Maalesef yok ama word formatını eklemeye çalışayım. Sevgiler,

  diyabetimben.com Buket Baran Tunaoğlu Dilekçenin word formatını blogtaki yazıya ekledim.

  Buket Baran Tunaoğlu Teşekkürler

 2. Merhaba hem bir diyabetli annesi olarak hemde bir öğretmen olarak dilekçemi hazırladım sadece ben değil tüm öğretmen arkadaşlarım da bu konuda destek vererek hepsi dilekçelerini yazıp yarın toplu göndereceğiz inşallah

 3. insülin pompası banada önerdi doktorlar oynak diyabet varmıs bende şekerim regüle olmuyor fakat sgk aletin belli bir kısmını ödüyor birde 3 ayda bir yaşamak için prosedürlerle uğras üstüne para da ver ama daha şeker ölçüm cubukları sorununu bile aşamamışken birde diyabetin yancıları kolestorül ve tansiyon da cıktımı devlete daha çok masraf olmuyor mu yaşam kalitemizde düşüyor haliyle
  bu arada halen pompaya geçmedim gecemedim daha doğrusu umarım

 4. +1 dilekçe Buğra’dan… Bu siteye üye olup da teknolojinin orasından veya burasından tutunmayan kişi yoktur diye düşünüyorum. İstediklerimiz tamamen kendi insani hakkımız ve rahatımız için; üşenmeyin ve lütfen dilekçenizi gönderin.

 5. Esra hanım merhaba,

  Bende dilekçe yazıp gönderdim fakat dilekçe yazmak yerine change.org sitesinde imza kampanyası başlatsak daha iyi olmaz mı? Böylelikle sadece diyabet hastaları değil herkes kampanyayı imzalar ve böylelikle daha çok katılım sağlayabiliriz.

  Çalışmalarınızda başarılar dilerim…

  • Gürhan Bey Merhaba,

   Maalesef change.org gibi kampanyalar bu konuda işe yaramıyor. Islak imzalı dilekçeler istenmiş. Umarım bu işe yarar.

   sevgiler,

 6. Esra hanım merhaba,

  Öncelikle Gürhan hanım değil bey 🙂
  Bende 19 yıllık diyabetliyim. Bu sene pompaya geçmeyi düşüyorum fakat işin maddi boyutu beni zorlayacaktı. Umarım SGK sesimizi duyar bende insülin pompası ile tanışırım. Çalışmalarınızdan dolayı tekrar teşekkür ederim.

  İyi günler

  • İsminiz unisex olunca olabiliyor böyle karışıklıklar 🙂

   Umarım bizlerin sesleri çözüme vesile olur ama sanmıyorum. İyi dilekleriniz için de teşekkürler.

   sevgiler,

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: