Tip-1 Diyabetimizi Beraber Yönetiyoruz – 26.2.2020

T1D Hakkında Her ŞeyTip-1 Diyabetimizi Beraber Yönetiyoruz - 26.2.2020

Tip-1 Diyabetimizi Beraber Yönetiyoruz – 26.2.2020

Sizlerle daha önce paylaştığım gibi 10 kişi ile bir grup oluşturduk.

Sabahtan akşama kadar tüm tip-1 diyabet verilerimizi paylaşıyoruz.

Tüm öğünlerden önce ve sonra kan şekerimizi, yediklerimizi, öğünle ilgili bildirmek istediğimiz notları vs yazıyoruz.

Hepimiz zaten insülin pompası kullanıyoruz. Benim gibi sensör kullananlar da var.

Dün ilk günümüzdü. Hem birbirimizi hem de günlük gidişatımızı tanımaya başladık. Bazı noktalarda gidişatlarımız hakkında yorum da yaptık.

“Herkese selam,
Paylaşımlarımızı gördükçe neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı almak isterim.” dedim. Ve gelen birkaç yorumu sizlerle paylaşmak istiyorum.

Duygu’nun yorumu

Burada benden daha kidemli diyabetliler de var ya da diyabetle yeni tanışanlar da… Eski ya da yeni olmak her ne olursa olsun farklı tecrubelerden edineceğim bilgiler olduğunu düsünüyorum. Öncelikle bu grup ben de bir mahalle baskisi oluşturdu ki bunu olumlu anlamda yazıyorum. Ekstra bir sorumluluk hissediyorum.

Şüheda’nın yorumu

Öncelikle beni düşündürüyor tüm paylaşımlar. Ve daha ilk günden çokça düşündüm. Okulumda ailemde benim gibi diyabetli yok o yüzden çok az da olsa kendimi yalnız hissettiğim zamanlar oluyor ve bu beni birazcık üzüyor. Ama buraya gelirsek eğer , daha kahvaltı öğünlerin paylasmada bile düşündüm evet Şüheda bak böyle olmalı dedim, üşengeçliğin seni iyi yerlere götürmeyecek ha gayret sen de yapabilirsin dedim kendi kendime. Kş yüksek olduğunda öfke hakim oluyor ve moralim bozuluyor neden böyle oldu ne yaptım ne yapmadım diye düşünmeye başlıyorum fakat burda da yüksek kşleri görünce yalnız olmadığımı benim gibi olan herkesin yüksek iş görebileceğini düşündüm ve kendimi bir nebze teselli ettim. Veya sabah daha hipo yaşayanlar vardı burada ben de akşam hipo yaşadım ve bu durumun olası bir durum olduğunu bir sonraki sefere daha dikkatli olmam gerektiğini veya ne kadar dikkat etsek de bazı şeylerin yolunda gitmeyeceğini sadece elimden gelenin en iyisini yapmam gerektiğini düşündüm. Bence bu grup bu çalışma bana çok şey katacak ve bu kadar kısa zamanda kattığı şeyler iyi şeyler olacaktır.

Cengizhan’ın yorumu

İçinizde diyabetle en geç tanışan sanırım benim, henüz 1.5 yıldır diyabetliyim, 30 yaşında tip 1 diyabet oldum. Elimden geldiğinde yabancı kaynaklar dahil okumaya araştırmaya çalışıyorum ama hala diyabetli olmanın travmalarını ve üzüntüsü yaşıyorum. Ama bu grupla tanıştıktan ve ortak sıkıntılarımı paylaşan insanlarla beraber olduktan sonra artık hastalığımı biraz daha kabullendim ve şimdi sizlerin sayesinde daha güçlü hissediyorum. Henüz beraber çalışmaya başlayalı 1 gün oldu ve şimdiden bir sürü kendi lehime sonuç çıkardım. Günün sonunda oldukça güzel hissettiriyor bu. Hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Son olarak 26.2.2020’nin tablosunu sizlerle paylaşıyorum. Tek ekran görüntüsüne sığdıracağım diye küçültmek zorunda kaldım 🙂

Dokümanı detaylı incelemek için  Tip-1 Diyabet Grup Çalışması ‘na tıklayabilirsiniz.

 

1 Yorum

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: