Tip-1 Diyabetimizi Bir Hafta Beraber Yöneteceğiz

T1D Hakkında Her ŞeyTip-1 Diyabetimizi Bir Hafta Beraber Yöneteceğiz

Tip-1 Diyabetimizi Bir Hafta Beraber Yöneteceğiz

Tip-1 diyabet yönetimimizle birbirimize pozitif yönde rehber olmaya çalışıyoruz.

Şekerimiz yüksek veya düşük ya da dalgalı giderken tüm çabamız kan şekerimizi regüle etmek. Yani hedef aralıkta daha uzun zaman geçirmek☺️

İşte bu hedef aralıkta kalma süresini uzun tutmak, kan şekeri dalgalanmalarını azaltmak önemli. Hedef aralıkta kalmak için yaptıklarımızın ise ayrı bir önemi var.

🎈İnsülin pompası kullanan, 20 yaş üstü, 7 kadın ve 3 erkekten olan bir çalışma grubuyuz☺️

Çok talep geldi. Ben dahil 5 kişi ile yaparız diye düşünmüştüm ama talep fazla olunca ben dahil 10 kişilik bir grup olsun dedim. Bir sonrakine bana mesaj atan diğer akranlarımla kurarız 🙂 

🎈Kan şekerimizi, grup olarak belirlediğimiz süre boyunca, 80-180 mg/dL arasında tutacağız.

🎈Bir WhatsApp grubu kurarak da günlük gidişatımızı kendi içimizde paylaşacağız, tartışacağız, yorum yapacağız. Bu sayede yaşanabilecek tüm olumlu/olumsuz süreçlere daha da fazla odaklanmış olacağız.

🎈WhatsApp’tan birbirimize zaman ayırmamız gerekecek. Biliyorsunuz benim tempo da çok yoğun ama bu tarz bir grup çalışması için zaman ayıracağım🙈☺️

🎈Ne yiyip içtiysek, insülin dozlarımızı, günlük hareketlerimizi, açlık-tokluk kan şekerlerimizi “objektif” olarak birbirimize yazacağız.

🎈Her günümüzün kısa özetini ise sizlerle sosyal medyadan paylaşacağız. Ki sizlere de rehberlik etsin.

🔵Böylece küçük de olsa bir grubun, belli hedefte ilerlerken, birbirlerinden pozitif olarak etkilenmesini ve ortak yaşam şekillerindeki iyi yöndeki gidişatını tecrübe edeceğiz. Ve bu sayede doğru bir tip-1 diyabet yönetimi ile hedef aralıkta kalma süremizi geliştireceğiz.

Ümidim her şeyin elbette pozitif yönde gitmesi☺️🙈

Nasıl Bir Yol İzleyeceğiz?

26 Şubat 2020 Çarşamba günü başlıyoruz. 2 Mart Salı akşamı tamamlıyoruz.

1 hafta boyunca da grubumuzla beraber tip-1 diyabetimizi yöneteceğiz.

Hepimiz insülin pompası kullanıyoruz.

📌Her “ana öğün” öncesi herkes kan şekerini ölçüp fotoğrafını gruptan paylaşacak. Yediği menüyü de. Öğünler sonrası yani 2 saat sonraki kan şekerimizi de ölçüp fotosunu paylaşacağız. Fotoğraf çekemeyenler ise menülerini yazacak.

📌GoogleDrive’da verilerimizi tutacağız. Gün gün takip için bir şablon oluşturduk.

Şekerimiz iyi gidebilir veya gitmeyebilir. Şekerimiz kötü de çıksa paylaşmaktan çekinmeyeceğiz. Belki birbirimizden bir şeyler öğreneceğiz ama birbirimizin dozuna vs kesinlikle karışmayacağız.

Zorlandığımız, kendimizi iyi hissetmediğiniz durumlarda ise yazmaktan, belki de gruptan çıkmaktan çekinmeyeceğiz 🙂

6 YORUMLAR

  1. Esra hanım günaydın.
    Çok yeni tip 1 diyabet hastalığı ile tanıştım. Bu konuda yalnız olmadığımı bilmek bana moral ve güç verecek. Hep birlikte haberleşerek hastalığı kabullenmek ve idare etmek daha kolay olacak düşüncesindeyim. Aranızda olmakran mutluluk duyacağım. Sevgiler selamlar…

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: