Muhammed Ali: İngiltere’nin İlk Tip-1 Diyabetli Boksörü

T1D Hakkında Her ŞeyMuhammed Ali: İngiltere'nin İlk Tip-1 Diyabetli Boksörü

Muhammed Ali: İngiltere’nin İlk Tip-1 Diyabetli Boksörü

Az önce, https://www.medscape.com/viewarticle linkindeki yazıyla tanıştım Muhammed Ali ile.

Rochdale’den gelen Muhammed Ali’ye 5 yaşındayken tip-1 diyabet teşhisi konmuş. 12 yaşındayken de boksla ilgilenmeye başlamış. 2013’te Haringey Box Kupası’nı kazanmak da dahil olmak üzere etkileyici bir amatör kariyeri bulunuyormuş.

Ali, 2015 yılında profesyonel boks lisansı için başvurmuş. Ancak tip-1 diyabetli olduğu için reddedilmiş.

Ardından 3 yıl boyunca, ekibi ile birlikte, tip-1 diyabetin boks yeteceğini bozmayacağını kanıtlamış. Ve bunla ilgili belgeler sunmuş. Bu mücadelenin sonunda elbette kazanmış 🙂 Yani lisansını almış.

Bu karar iyi bir tip-1 diyabet yönetimi sağlayan ve tip-1 diyabetli olan boksörlerin lisanslarını almaları için emsal olmuş.

Tip-1 diyabetle mücadele ederken, onunla birlikte yaşarken boks kariyeri için de mücadele etmek zorunda kalmak ilginç olsa. Ki tip-1 diyabetlilerin güçlü olmasının en önemli sonuçlarındandır bu tavır. Konuyu çözmek için mücadeleyi, konunun üstüne gitmeyi bırakmamak.

Bu paylaşımı gururla yapıyorum. Tip-1 diyabet yönetimi iyi oldukça hayallerimizden vazgeçemeyeceğimizi bilmemiz gerekiyor. Bize bazı alanlarda, zamanlarda engel olabileceğini düşünsek de engelleri aşmanın da bizim elimizde olduğunu böylece görüyoruz.

 

1 Yorum

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: