Tip-1 Diyabetimizi Beraber Yönettik – Sonuçlar

T1D Hakkında Her ŞeyTip-1 Diyabetimizi Beraber Yönettik - Sonuçlar

Tip-1 Diyabetimizi Beraber Yönettik – Sonuçlar

Sizlerle 24 Şubat’ta paylaştığım Tip-1 Diyabetimizi Bir Hafta Beraber Yöneteceğiz başlıklı yazıda 7 kadın 3 erkek olarak tip-1 diyabetimizi beraber yöneteceğimizi söylemiştim.

İstanbul, Ankara, İzmir, Diyarbakır gibi Türkiye’nin birçok yerinden akranlarımla beraberken Almanya’dan da katılımcımız vardı.

Sınır tanımadık…

Öncelikle şunu belirtmem gerekir ki; tip-1 diyabet bilgisi oldukça iyi olan kişiler yıllardır tip-1 diyabetli. Tip-1 diyabette kıdemin öneminin büyük olduğunu gördük. Tip-1 diyabetle yeni tanışanların ise disiplini ve işi kısa sürede çözmeleri mutluluk verdi.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1x_KAlUS7o1j2euIW67vW4GUbP4HhF0syr8EcjiOkoSI/edit?usp=sharing linkinden tüm günlük verilerimize ulaşabilirsiniz.

6 Mart Cuma ve 7 Mart Cumartesi günlerinde, saat 22:00’da ise hep beraber verilerimizi yorumladık. Her gün yaklaşık 1-1,5 saat yorumlaştık. Birbirimize önerilerde bulunduk. Hangi saatlerde sorun yaşanılmışsa düzeltmek için neler yapılabilir tartıştık. Birbirimize toparlamak adına sözler de verdik 🙂

Grup çalışmasının çıktısı

Aynı zorunlu yaşam şekline sahip küçük bir grubun tip-1 diyabet yönetimlerini beraber yürütmeleri diyabet yönetimine pozitif katkı sağlarken yalnız olmadığımızı bize hissettiriyor!

Gerçekten en önemli tespitimiz buydu.

Öneri

Özellikle yeni teşhis alan kişiler deneyimli kişilerle birlikte tip-1 diyabete daha çabuk adapte olabilirler. Veya kıdemli tip-1 diyabetli olup diyabeti yolunda gitmeyen kişiler diyabetini ideale yakın kişilerle bir araya getirebilir.

Özellikle imkanı olan diyabet ekipleri bu tarz çözümler üretebilir.

İlk günler birbirimizin verilerini izleyip anlık yorumlar yaparak kendimizde yolunda gitmeyen veya giden detayları gözlemleme şansımız oldu.

Mesela spor yapan Cengizhan‘ın düşük doz insülinle diyabetini nasıl iyi yönettiğine tanıklı ettik. Ve sporun tip-1 diyabet yönetiminde önemini tekrar hatırladık.

Veya karbonhidrat ağırlıklı ve ana+ara öğünlerini düzenli yapan Şüheda‘nın kan şekerini ne denli iyi yönettiğini gördük.

Derya gibi ideale yakın menüler görmenin mutluluğunu yaşadık.

Uzun yıllardır tip-1 diyabetli olan İlknur‘un verdiği geri bildirimlere hayran kaldık.

Başlangıç günümüzden birkaç gün sonra ufak bir ameliyat geçirne Burcu‘nun ekip ruhunu kaybetmeden bize gönderdiği veriler için kendini takdir ettik.

Haftada birkaç gün arazide çalışan Halil‘in diyabet yönetimindeki gelişim alanlarını bizimle beraber daha iyi görmesinin ve nazik karşılamalarının artık iyi bir grup olduğumuza işaret etmesinin keyfini sürdük.

Günleri genel anlamda iyi giden Duygu‘dan gece bazal ayarını tutturması için söz de aldık.

Sabah gidişatını iyi otturmuş Betül‘ün glisemik indeks ve yükü fazla menüler tüketince neler yapması gerekeceği hakkında yorumlar yaptık.

Grup çalışmasını ise dün tamamladık.

 

Ve hepimiz “Kendi açınızdan bu gruptan elde ettiğiniz temel fayda ne oldu? Grupça tip-1 diyabet yönetimi katmadeğer sağladı mı?” sorusuna yanıt verdik… 

 

Betül

Benim açımdan özellikle diyabetli bireylerle birlikte ortak bir amacı paylaşmak büyük bir mutluluktu. Kendi etrafımda paylaşabileceğim birileri yokken burada aynı hipoglisemileri, hiperglisemileri yaşayanları görmek yalnız olmadığımı hissettirdi. Yani öncelikle psikolojik bir faydası oldu bana. Sonrasında insülin pompasıyla ilgili hiç bilmediğim özelliklerini, kullanma yöntemlerini öğrenmek günlük yaşantımda bana büyük kolaylıklar sağladı, öğünlerimi daha rahat geçirmemi sağladı açıkçası. Bu yüzden grupta olan başta siz Esra Hanım ve diğer tüm herkese tavsiyeleri, paylaşımları, destekleri için çok teşekkür ederim.

 

Duygu

Ne kadar yalniz olmadığımı bilsem de kanlı canlı burdan bunları konusmak beni motive ediyor. Son zamanlarda kendimi cok koyvermiştim. hep bir bahanem vardı. İş, güç, çocuk vs… Yediklerim hep abur cubura dönmüştü.

Çok güzel örnek menüler vardı; sebzesi, proteini, karbonhidratıyla. Fişekledim kendimi. Her şeye üşenir olduydum. İnşallah sizlerin sayesinde su ölü toprağını atıyorum üzerimden.

 

Şüheda

Yorum ve tavsiyeleriniz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim, beni pek mesud ettiniz🌼 Bu grupta olanların aslında olası şeyler olduğunu ve yaşadıklarımızın hayatımızı cehenneme çevirmeyeceğini aksine güzelleşmesi için katkı sunacağını öğrendim. Ve hipo yada hiper yaşarsam bunun dünyanın sonu olmadığını çabucak düşünüp bir sonraki adımı atmam gerektiğinin bir kez daha farkına vardım. Hepiniz harika insanlarsınız. Ha gayret güzel günlere.

 

Cengizhan

Gruptan henüz acemi bir diyabetli olduğum için çok fazla şey öğrendim. Benim hayatımda pozitif etkisi, kısa kısa cümlelerle anlatılamayacak kadar fazla oldu. Bilgi katkısının yanında çok mutlu etti beni. Kendim gibi insanlarla ilk defa beraber oldum, derdimi anlayan insanlar, tarif edilemeyecek bir his ve mutluluk benim açımdan

 

İlknur

Öncelikle sınırları aşıp bu gruba dahil olduğum için son derece mutlu oldum. Ayrıca internetten gördüğüm kadarıyla kh sayımı Türkiye’de pek yaygın değil gibi geliyordu bana. Burada sizleri görünce ve bu kadar güzel yönetmeniz beni çok gururlandırdı. Hepinize paylaştıklarınız için ayrı ayrı teşekkür ederim. Esra Hanım’ın yorumları ve tecrübeleri çok değerli benim için. Size de ayrıca minnettarım. En önemlisi ama yalnız olmadğımızı anladık. Bence bu her şeye değer… Bugünki yorumlarınız da benim için çok önemli ve önerilerinizi değerlendireceğim.. Teşekkürler..

 

Halil

Şöyle söyleyeyim; insanlar çevresindeki kişileri ornek alıyor hep… Mecburen yeme, içme, uyuma uyanma spor vs. Bana grubun faydası herkesin birbirini etkileyerek daha güzel çalışmalar yapmaya teşvik etmesi, diyabetli çevre olmasi ayni rutinlerimizi onlara göre değiştirmemize katki sagladı. Kişisel olarak bir cok eksiğim olduğunu farkettim 🙂

 

Derya

Evvela gruba girdiğim an duygusal yoğunluk yaşadım. Hafif bir psikolojik rahatlama hissettim. Sonraki günler ise diyabet yönetiminin ne kadar kişisel olduğunu zaman zaman ağzım açık gözlemledim. En en önemli katkısı da beni çok iyi anlayan bu kadar insanı bir arada görmek oldu. Şunu da eklemek istiyorum; “Katı kurallarla yaşanamaz.” mesajı verdik her gün 😊 Gerçekten herkesin kendisi için verdiği emeği görmek beni çok mutlu etti. İyi ki tanıştık🎈

Burcu

Bana olan katkilariniz inanilmaz. Her birinize ayri ayri tesekkür ederim. En başta pompa kullanımı konusunda bir sürü farkındalık yaşadım ki bu çok önemli… Bunun dışınnda her birinizin de belirttigi gibi yalnız olmadığını hissetmek büyük güç katıyor😌 Bundan sonra konularında deneyimli kişilerle hep iletişim halinde olacağımı bilmek çok güven veren bir duygu. Hayattaki en önemli ieylerden bi tanesi bence insanların hayatlarına özellikle de sağlıklarına katkı sağlamak… Böyle insanlarla beraber olmak çok güzel. Teşekkürler…

1 Yorum

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: