Tip-1 Diyabet Yönetimi Kapalı Devre İnsülin Gönderim Teknolojisi Hayatımızı Değiştirecek

Haberler&GelişmelerTip-1 Diyabet Yönetimi Kapalı Devre İnsülin Gönderim Teknolojisi Hayatımızı Değiştirecek

Tip-1 Diyabet Yönetimi Kapalı Devre İnsülin Gönderim Teknolojisi Hayatımız Değiştirecek

Tip-1 diyabetle ilgili gelişmeleri yakında takip eden biri olarak tip-1 diyabetin çözümünün hemen yarın olamayacağını görüyorum. Bu yüzden de kesin çözüm olana kadar giyilebilir diyabet teknolojilerinin hayatımızı kolaylaştırması gerekiyor.

Biliyoruz ki her diyabet teknolojisi yönetiminde “insan faktörü” var. Örneğin sensörlü ya da sensörsüz insülin pompası kullanırken manuel gönderdiğimiz bolus insülin, bazal ayarlaması vb gibi konuları biz yapmak zorunda kalıyoruz. Ve dolayısıyla karar mekanizması “insan” olarak bizde olduğundan “hata yapma” riskimiz de bir o kadar artıyor.

Kapalı devre insülin gönderim sistemleri de şu anda diyabet yönetimini tam otomatize hale getiremedi. Getirdiği zaman “Tamam bu iş oldu.” artık diyeceğiz. Ve tip-1 diyabet bizim yüksek oranda bizim kontrolümüzden çıkacak ve otomatik pilota bağlayacak.

Bigfoot Medical

2019 yılında, bu teknolojiyi, daha geniş bir pazara taşımayı planlayan birçok girişimden, merkezden biri Bigfoot Biomedical.

Bigfoot kapalı devre insülin sistemi; Abbott Freestyle Libre sensör, bir kan şekeri bilgisayarı (solda) ve insülin gönderimi için ince bir tüp aracılığıyla kanüle bağlanmış bir insülin pompasından (sağda) oluşmaktadır. Gösterilen iki ana parça birbirine lego gibi geçebilmekte. Ama şu anda demo yapıldığından cihazın satışa sunulacağı formatı değildir.

Bu kapalı devre insülin gönderim sistemi, şeker verilerini Abbott Freestyle Libre sensöründen alıyor. Ve arka plandaki mühendisliği, “insan faktörünü” dışarıda bırakarak, tip-1 diyabet yönetimini daha otomatik hale getiriyor.

Bigfoot kapalı döngü insülin gönderim sisteminin iç görünümü.

Ben özellikle Bigfoot’un yapacağı bu kapalı döngü insülin gönderim sistemini merak ediyorum. Özellikle kablosuz olması ve akıllı telefon ile takip edilebilmesi kullanıcı dostu bir ürün olacağını gösteriyor.

Daha fazla bilgi için: https://www.bigfootbiomedical.com linkini ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Kapalı Döngü İnsülin Gönderim Sistemlerinden Birkaçı

Tandem Diabetes Care, T:Slim insülin pompa sistemini, kapalı döngü olarak 2019’un ikinci yarısında piyasaya sürmeyi planlıyor.

Tidepool ise DIY topluluğunun (Do it yourself=Kendi kendine yap.) kapalı döngü sistemini, Linux’u geliştirenin aksine, daha farklı bir modelle resmileştirmeye çalışıyor.

İlk Yapay Pankreas = %80 Otomatize Kapalı Devre İnsülin Gönderim Sistemi Medtronic 670G

Medtronic’in 670G modeli 30 Eylül 2016’da FDA onayı almıştı.

Aşağıdaki linklerde Medtronic 670G hakkında birçok bilgi bulunmakta.

İlk Yapay Pankreas FDA Onayını Aldı

Yapay Pankreasa Bir Adım – Medtronic 670G Amerika’da Satışa Çıktı

FDA Onaylı İlk Yapay Pankreas 670G ve İlk Tecrübeler

Medtronic 640G ve 670G Arasındaki Farklar Nelerdir?

Yardımcı kaynak: https://www.cnet.com/news/closed-loop-insulin-tech-for-diabetes-will-change-lives/?fbclid=IwAR1zlQf33fEJ3FrQvkM62QsyEJhEvWKER_QR50yW2ckeJ_Gu-RCS0h3BObE

5 YORUMLAR

 1. Biz çocuğumuz için kapalı devre insülin gönderim sistemini kullanıyoruz. Sistem Free Style libre, Miaomiao bluetooth transmiter, cep telefonu ve Accu Check İnsight insülin pompasından uluşmakta. Fakat sizinde bahsettiğiniz gibi artık her şey otomatik değil. Yinede bir basal profili, karbon hidrat hesaplama zorumluluğu ve diyabetle ilgili neler dikkate alınması gerekiyorsa, hepsini uygulamak gerek. Bize peki bu sistem ne gibi faydalar getirdi: En önemlisi geceleri artık çoğu zaman rahat uyuya biliyoruz. Sabahları çocuğumuz hiper yada hipo glisemiyle uyanmamakta. Gündüzleri dahil hipo glisemilerin bile basal oranını sistem sıfırlayarak önüne geçe biliyor. Yada şeker oranı yükseliyorsa, basal oranı sistem tarafından arttırılıyor. Fakat zaman zaman ek düzeltme boluslarıda yapıyoruz tabi. Bence aslında temel sorun kullanılan insülin çok hızlı ve o kadarda kısa etkili olması gerekiyor. Ve bu olduğu zaman belkide bolus ve basal hesaplamalar tamamen otomatikleşecek. Yapılan çalışmalar gerçekten çok umut verici ve geçen on yıl içerisindeki gelişmelere bakarsak, gelecek on yıl içinde çok daha harika gelişmelerin olacağına inanıyorum.

  • Merhaba,

   Katkınız için teşekkürler 🙂

   Aslında temeldeki “sorun” iyileşmedikçe, muhteşem cihazlar üretiyor olsak da, ne yaparsak yapalım konular havada kalıyor.

   Temeldeki sorun: Şu anki insülinlerin hızları ve yarılanma/bitiş zamanları.

   Ultra hızlı etkili insülinlerin hayatımıza girmesi gerekliliği arttı. Bu arada FIAsp gibi insülinlerden ziyade hem yapılır yapılmaz etkisini gösterebilecek hem de işini yapıp vücuttan hemen çıkabilecek (Aslında sistem böyle çalışmıyor ama en doğru böyle anlatabilirim 🙂 ) tarzda insülinlere ihtiyaç var. Yoksa elimizdeki insülinlerle tam otomatize sistemleri otomatik pilota bağlar gibi maalesef kullanamayız 🙁

   Gelişmeler mutlaka olacak. Ama biraz daha hızlanmalı ve ihtiyaçları gidermeli.

   sevgiler

 2. Merhaba Esra hanim
  Aslinda ben bunu ifade etmek istemistim, fakat siz daha basit ve anlasilir bir sekilde “sorunu” anlattiniz. çocugumuz ana okulunda oldugu zaman ilk zamanlar kapali devre sistemini etki disi burakiyorduk çünkü biraz korkuyorduk. Fakat simdi okulda bile kapali devre aktif ve inanilmaz yararlari var. Biz diyabetle tanisali 1.5 yil oldu. Ve simdide 6 aydir kapali devre insülin teknolojisini kullaniyoruz ve hiç olmamasindan bu sistemin olmasindan çok memnunuz. Almanya agirlikli bir facebook grubuna katildim, orada her gün sorular, tecrübeler paylasiliyor. Acaba Türkiyemizdede bu daha çok yayginlasa bilir mi?

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: