Yapay Pankreasa Bir Adım – Medtronic 670G Amerika’da Satışa Çıktı

Haberler&GelişmelerYapay Pankreasa Bir Adım - Medtronic 670G Amerika'da Satışa Çıktı

Yapay Pankreasa Bir Adım – Medtronic 670G Amerika’da Satışa Çıktı

Geçtiğimiz sene Eylül ayında FDA’in onayladığı ilk yapay pankreas olarak sizlerle Medtronic 670G’nin duyurusunu paylaşmıştık. İlk Yapay Pankreas FDA Onayını Aldı başlıklı yazımızda FDA onayı ve Medtronic 640G ve 670G Arasındaki Farklar Nelerdir? başlıklı yazımızda da 640G ile 670G arasındaki farkları okuyabilirsiniz.

670G hibrid kapalı devre insülin pompası olarak geçiyor. 670G’de Medtronic’in bugüne kadarki en gelişmiş SmartGuard ™ HCL teknolojisi ve yeni Guardian3 ™ sensörü kullanılıyor. MARD değeri yani parmak ölçümüyle sensör ölçümü arasındaki farkın oranı da 10.56. FDA, kan şekerini kontrol altına almak için insülin dozunu ayarlarken Guardian3 ™ sensörün sonuçlarına güvenileceğini vurgulamıştır. Ve bu konuda ilk onay alan sensör 🙂

img-670gg

Medtronic 670G ile ana amaç kan şekerini ideal seviyede tutmak. Ve özellikle de kan şekerini 120 mg/dL’de tutmaya çalışıyor. Hipoglisemi ve hiperglisemi anlarında da gereken önlemleri almak için çabalıyor. Yani şeker düştüğünde otomatik olarak insülin gönderimini kesip, şeker normale gelince insülin gönderimini yeniden başlatıyor. Şeker yüksekliklerinde ise bazal ayarlarında değişiklik yapılması için önerilerde bulunuyor.

Bu arada 670G’de kullanılacak sensör 7 günlük olacak. Şu anda klinik çalışmalara göre sensörlerin 6 gün kullanılması öneriliyor.

Ascensia Contour Next Link 2.4 ile de kalibrasyon için parmak ölçümleri yapılırken, 670G de kumanda ile kontrol edilebilecek bir noktada olacak.

Amerika’da 630G kullanıcıları ya farksız ya da küçük bir farkla 670G’ye geçebilecekler. Türkiye’ye de geldiğinde benzer bir durum olma olasılığı yüksek. Türkiye’de Medtronic’in bir ofisi olması sebebiyle de ülkemize de kısa sürede 670G’nin geleceğinden eminim.

Fiyat Öngörüsü

10 Ağustos 2016 ve 28 Nisan 2017 arasında Amerika’da Medtronic 630G’ye upgrade olan tip-1 diyabetliler bu sefer 799 Dolar ödeyerek 670G’ye upgrade olabilecekler. Ya da Medtronic’in belirlediği kriterlere göre farksız geçişler de olabilecek gibi.

Türkiye’de ise bildiğiniz gibi 640G var.

640G’nin tüm maliyeti aşağıda da görebileceğiniz gibi 14.705 TL.

 • Minimed 640G İnsülin Pompası: 12.960 TL (KDV dahil tutar.)
 • G2 Link (Sensör): 1.475 TL (KDV dahil tutar.)
 • Bayer Meter: 270 TL (KDV dahil tutar.)

640G kullanıcıları Amerika’daki gibi 799 Dolar farkla 670G’ye geçerse ortalama 3 bin TL fark ödeme olasılığı olabilir. Bu arada bu hesaplamayı ben yapıyorum. Medtronic’i bağlayan bir hesaplama değildir.

Contour Next Link 2.4

ContourNextLink-001_110x83670G’nin tam fiyatını bulamasam da Contour Next Link 2.4’nin Amerika fiyatı 89 Dolar. Günümüz kuruna göre 312 TL yapıyor. Yukarıda da gördüğünüz gibi Türkiye fiyatı biraz daha aşağıda.

670G’nin fiyatı hakkında da net bir bilgi alınca bu yazıyı güncelliyor olurum.

 

Ama unutmayalım; şu anda 670G ile de karbonhidrat saymaya devam. İçinde kullanılacak insülin Apidra, Humalog ya da Novorapid. Yani tabiri caizse Murat131 modundaki insülinlerle şeker seviyelerini normalde tutmaya çalışıyoruz. Daha iyi glisemik kontrol için de ultra hızlı etkili insülinlere ihtiyaç. Yani Porche hızındaki insülinlere. Ultra hızlı etkili insülinlerle de tam otomatize yapay pankreası da bekliyor olacağız.

21 YORUMLAR

 1. Halil İbrahim Tarhan Evet 🙂

  Yağmur Hevedanlı Esra avcı sayesinde son gelișmelerden en güzel șekilde haberdar oluyoruz Halil İbrahim Tarhan Esra Avcı:) diyabetlilerin gönül dostudur kendisi…

  Esra Avcı Güzel cümleleriniz için teşekkürler. Hepimiz için blgi aktarımına devam

 2. Diyabet cephesinde son 3-4 yıldır öyle bir teknolojik fırtına yaşanıyor ki artık insan takip edemez oluyor.. yapay pankreas lar , ultra hızlı ya da deneme aşamasındaki akıllı insulinler, adacık hücre transplantasyonları bilmiyorum tip 1 diyabet dışında başka hangi hastalıkta insanoğlu bu denli kollektif mücadele verdi.. sanırım bunun sebebi de bu hastalığın insanların en hassas yerini vurması çocuklarını , laboratuar ortamında ilk beta hücresini üreten douglas melton ya da novo nordisk in baş medikal sefi örneğinde olduğu gibi… bunun için çocukları tıp 1 diyabetli olan hiçbir aile ümidini kaybetmesin sanırım insanoğlu bu savaşı kazanıyor.. .

  • Burak Bey Merhaba,

   Katkınız için teşekkürler.

   2020 lerde daha otomatize olacak bu sistemler. Bahsettiğiniz gibi son yıllarda o kadar çok yenilik oldu ki! Takip edemez ve hatta yetişemez olduk. Bir o, bir bu geliyor. Hangisini alacağız telaşları da oluştu.

   Ümit kaybetmek elbette yok. Bizler tip-1 diyabetle yaşamaya öyle ya da böyle alıştık. Beklemek bizleri demotive edemez. Etmemeli.

   sevgiler

 3. Esra Hanım bizleri sürekli en son gelişmelerle bilgilendirdiginiz için müteşekkirim size. Keşke erişilebilirlik açısından da bu kadar maliyetli olmasa. Türkiye şartlarında bu fiyatla elde edebilecek kaç kişi vardır? Ben kendi adıma söyleyeyim on yıldır MMT – 512 yi kullanıyorum 😔 Yine de böyle güzel haberler duymak iyi geliyor. Sağlıkla ve sevgiyle kalın Esra Hanım.

  • Merhaba Şule Hanım,

   Çok teşekkürler. Elimden geldiğince tüm yenilikler hakkında bilgi vermeye çalışıyorum.

   Şu anda Türkiye’de 640G var biliyorsunuz. Onu alırken bile elbette 100 kez düşündük/düşünüyoruz. Tarafsız bakmak gerekirse her şirket (konumuz sağlık olsa dahi.) ticari bir yapıya sahip. Ve bu tarz teknolojilerin de bir maliyeti elbette olacak. Buradaki asıl sorun ülkelerin sağlık uygulamaları. Maalesef bizdeki SGK strip geri ödemelerinde bile yıllardır düşünmekten icraat aşamasına geçemedi 🙁

   sevgiler

 4. Esra hanım 670g de kullanılacak insulinler sayarken fiasp dan bahsetmemissiniz bunun sebebi cihaz algoritmasının piyasa da var olann insulinlerin hızına göre mı yapılmış olması bilginiz var mı.. şimdiden teşekkür ederim..

 5. merhaba esra hanım.peki şu an piyasadaki medtronik 640 g nin aylık maliyeti ne kadar bilginiz varmı.anladığım kadarıyla maliyetler çok farklı olmayacak.ben 640 g ye geçmeyi düşünüyodum ama 670 g yi beklemeye karar verdim.türkiyeye gelmesi çok uzun sürmez diye tahmin ediyorum.

  • Gülsüm Hanım Merhaba,

   Aslında yazıda maliyetler yaklaşık olarak yazıyor ama küçük bir hesaplama yapalım birlikte 🙂

   640G’nin ilk alıştaki tüm maliyeti aşağıda da görebileceğiniz gibi 14.705 TL.

   Minimed 640G İnsülin Pompası: 12.960 TL (KDV dahil tutar.)
   G2 Link (Sensör): 1.475 TL (KDV dahil tutar.)
   Bayer Meter: 270 TL (KDV dahil tutar. Ama şu anda Türkiye’de yok.)

   Ayda 5 sensör kullanırsanız (Bazı bireyler farklı yöntemlerle uzatıyor.) 5 sensör*97 TL=485 TL ödeme yaparsınız. Aynı zamanda aylık 87,5 TL de set ve rezervuar maliyeti bulunmakta. Yani toplamda 572.5 TL aylık maliyet.

   Sevgiler,

 6. Herkese Merhabalar dilerim.

  Yaklasik bir ay once iki tane oglum 630g ye gectiler. Medtronic ile yaptigimiz gorusmede 630g alirsak NISAN ayinin sonunda 670g sistemine ucretsiz gecebilecegimizi soylediler. Tabiki sigorta firmalari ile gorusmeler doktordan gelen onaylar sonucunda nisan ayinin sonunda ancak 630g elimize gecmis oldu. Bir onceki pompada ayni ayarlari kullandigimiz halde bu pompada cok daha iyi sonuclar goruyoruz. Fakat benim bahsetmek istedigim nokta burasi degil. Yaklasik on gun once medtronic firmasini aradim ve 670g ucretsiz gecebilecegimizi soylediklerini hatirlattim. Telefonda konustugum bayan gerekli bilgileri aldi. Kredi kartimdan cocuk basina 300 dolar cekilecegini, 630g yi geri yolladigimda o paranin iade edilecegini soyledi. Kendisine 3 hafta icinde Turkiyeye gidecegimi bu zamandan once elime ulasmasi gerektigini. Zaten en bastan beri bu yonde soz verdiklerini hatirlattim. Bana yardimci olmasi icin onceden gorustugum baska bir medtronic calisanin bilgilerini verdi. Kendisine mail attigimda boyle bir mail olmadigina dair ayri bir mail aldim. Bu hafta pazartesi gunu medtronic tekrar aradim. Bana NJ Bolgesinde calisan tum personelin yer degistirdigini soylediler ve baska birisinin benimle iletisime gececegini soylediler. Carsamba gunu baska birisi tarafindan arandim. Durumu izah ettim kendileride gayet nazik sekilde. Kesinlikle Agustos ayinin sonundan once 670g nin elimize ulasmayacagini soylediler. Yeterince uretim yok dediler. Bundan ancak iki sey anlayabilirim. 1. Medtronic bizi hasta olarak degil musteri olarak goruyor. 2-. 670g henuz piyasaya surulecek asamaya gelmemistir.

  Tesekkur ederim.

  • Erol bey ben de internet üzerinden takip ettiğim kadarıyla şu anda 670g leri priority access denen kampanya dan yararlananlara gönderiyorlar tam bir ticari dağıtım söz konusu değil anladıgim kadariyla..bir başka söylenen ise fda nin beklenenden çok önce pompayi onayladığı ve medtronic in hazırlıksız yakalandığı yönünde sanırım yetersiz pompa nin sebebi bu.. erol bey amerika da bulunduğunuz için belgi bilginiz vardır 670g ‘le gelecek olan enlite 3 sensörün bir önceki jenerasyon sensorlerle arasında fiyat farkı var mı bir duyumunuz var mı.. tesekkurler şimdiden..

   • Burak bey bizde ayni sekilde priority access ten yararlanarak 670g ye guncelleyecegiz. 630g de kullandigimiz sensor ile 530da kullandigimiz sensor ayni. ( Transmitter farkli). 670de de ayni olacagini zannediyorum. Fakat metdronic ile gorustugumde bize bazi sigorta firmasiyla tekrar gorusmeleri gerekecegini soylediler. Belki o sebepten dolayi olabilir. Yeni pompa elimize ulastiginda tekrar burdan yazarak sizi bilgilendiririm. Iyi gunler.

 7. bu arada tip 1 diyabetliler için güzel haberler sadece teknoloji kısmında değil.. sotagliflozin adlı ilacın 3 test aşamasının sonuncusunu da başarıyla geçtiği dün açıklandı.. bizim için ilk oral hap ufukta gözükmüş olabilir ancak bu ilaç’da sıkıntı benim gibi düşük karbonhidratlılar için uygun olmaması 100 gr altı karbonhidrat alımında ciddi ketoz riski barındırıyor.. ilgilenenler için http://www.fiercebiotech.com/biotech/lexicon-diabetes-pill-hits-endpoint-another-phase-3-teeing-up-regulatory-filings-by-partner

 8. Bu cihazı türkiyeden nasıl alabilirim. Yurtdışından yada biri yardımıyla alabilirmiyim. Lütfen yardımcı olurmusunuz. Eposta yoluya bi cevap verebilirseniz çok sevinirim

 9. Merhaba
  Ben İstanbul da yaşıyorum ama aslında yabancım
  Bi şey soracağım okutma mpoump 715 ile sonsor 640?
  Buraya ben sigurtasiz alabilirim?nekadar olacaktır?

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: