Serpil Hanım ve Ben

Genel BilgilerSerpil Hanım ve Ben

Bugün saat 13:30’da Ümraniye’de Güllüoğlu’nun önünde buluştuk Serpil Hanım ile.

Ki biz Serpil Hanım ile perşembe günü tanıştık. Doktorlarım Oğuzhan Bey ve Nevin Hanım’a gittiğini ve cuma günü pompa takılacağı için endişeli olduğunu söylediğinde telefonumu mail attım kendisine.

Telefonda biraz konuştuk. Heyecanını ve endişesini biraz aldım 🙂 . ‘Pompa takılır takılmaz sizi arayacağım’ dedi kendisi. Ve aradıda. Dün sabah 10:00 gibi aradı. Sesi inanılmaz cıvıl cıvıl geliyordu. Ve o kadar rahattı ki!

İşte Serpil Hanım ile bugün buluştuk. Güllüoğlu’nun önünde buluştuk diye Güllüoğlu’nda otururuz diye düşünmüştüm ama o zaman tam bir komedi olurdu herhalde. Simit Sarayı’nda oturup çay içip sohbet ettik uzun uzadıya.

Yanımızda bir de Mehmet vardı. Serpil Hanım’ın dünyalar tatlısı oğlu. 7 yaşında. Serpil Hanım bence Mehmet’e ve hatta eşine kendi yeme düzenini alıştırarak daha sağlıklı bir hayat hazırlayabilir 🙂 . Mehmet kan şekeri ölçümü de yapıyor.

Serpil Hanım 27 yaşında. Geçtiğimiz Ramazan Bayramı’nda diyabetli olduğunu öğrenmiş. ‘Oruç tutuyordum ve su içmelerim bir türlü kesilmiyordu, görümcem bir sağlık ocağına git dedi ve gittim’ dedi. Gidiş o gidiş. 300 mg/dL civarında çıkmış kan şekeri.

Biz kadınların diyabet belirtilerinden en önemlisi olan genital bölge kaşıntısı ve genital bölgede oluşan sivilce tarzı şeyler kendisinde de varmış. Bu konuda gerçekten tüm kadınların kendilerini gözlemlemeleri gerekiyor. Aynı sıkıntıları senelerce ben de çektim. Kan şekeriniz normal seviyelere gelmediği sürece de kaşıntı ve sivilceler gitmiyor. Ne tarz ilaç kullanılırsa kullanılsın boş yere çaba harcanmış olur.

Serpil Hanım’ın gittiği ilk doktor Haydar Paşa Numune’de imiş. Ancak gerekli sonucu alamayınca yani kan şekeri bir türlü düşürülemeyince  internet üzerinden doktor araştırmalarına başlamış. Göztepe SSK’da Gökhan Bey’i bulmuş. Bu arada Gökhan Bey, Oğuzhan Bey’in öğrencisi.

Gökhan Bey’i ağzından hiç düşürmedi Serpil Hanım. Çünkü kendisiyle o kadar fazla ilgilenmiş ki. Gökhan Bey’de Serpil Hanım’ın kan şekerlerini normal seviyelere çekmeye çalışmış ama olmamış. Yapmadığı insülin, denemediği yöntem kalmamış. En sonunda Gökhan Bey’in bir doktor arkadaşı ‘insülin pompası neden taktırmıyorsun?’ diye söyleyince, Gökhan Bey’in aklına Oğuzhan Bey gelmiş.

Gökhan Bey, Oğuzhan Bey’i aramış ve artık Serpil Hanım, Oğuzhan Bey’in ellerine teslim edilmiş. Oğuzhan Bey bir diyabetli için yaptırılması gereken tüm testleri yaptırmış Serpil Hanım’a. İnsülin pompasına karar verebilmek için bir de Nevin Hanım’a göndermiş Oğuzhan Bey, Serpil Hanım’ı. Tam pompa takılmasına karar verilmiş. O zamanda bir problemden dolayı gidememiş Serpil Hanım.

Bu arada Serpil Hanım’ın kan şekerini hiçbir doktor 600 mg/dL’den aşağı düşürmeyi başaramamış. Serpil Hanım’ın yüksek şekerle ilgili deneyimleri hepimizden oldukça fazla 🙂 . O kadar yüksek şekerlerle gitmiş ki acile, gören her doktor bu kadar yüksek şekerle nasıl ayakta olduğunu anlayamamış.

Ancak işte dün Serpil Hanım’a alışıp alışmayacağını ve kullanıp kullanamayacağını görmek için demo bir insülin pompası takılmış. 10 gün boyunca pompa ile yaşayacak. Eğer ‘tamam, ben insülin pompasına alıştım ve kan şekerim artık yüksek gitmiyor’ derse gidip insülin pompası alacak.

Bu arada bu sabah kan şekeri 60 mg/dL’lerde çıkmış. Şoka girdim diyor. İlk defa düşük bir kan şekerim çıktı dedi. Ben de biraz hipoglisemiyi anlattım kendisine. Eşine ve yakınlarına nasıl görevler düştüğünü detaylıca konuştuk. Dolabına olası hipoglisemiler için vişne ve üzüm koyacak.

Biz Serpil Hanım ile iki kadın olarak farklı paylaşımlarda da bulunduk. Kadınların diyabet konusundaki deneyimleri ve ilk belirtileri erkeklere göre gerçekten çok farklı.

Bu arada Serpil Hanım’ın demo pompası Medtronic marka. Benim markamın aynısı. Glükometresi ise Abbott firmasının Optium Xceed ürünü.

Serpil Hanım bizler gibi çok kıdemli değil diyabette. Kıdem kazandıkça kendini daha iyi ve rahat hissedecek 🙂 .

Serpil Hanım’ın ailesinde diyabetli yok. O yüzden kendisine yardımcı olabilecek kimse yok etrafında. Ama artık ben varım 🙂 .

34 YORUMLAR

 1. Esra Hanım,

  Ekleyecek bir şey bulamadım. Anlatacak ne varsa anlatmışsınız. Kalemine sağlık.

  Yanımda olduğunu bilmek bana güç veriyor. İnan sizleri tanıdığım için çok şanslıyım.

  Ama pompaya alıştım sanırım. Şimdiden ayrılmam gibi geliyor.

 2. Esra Hanım,

  Şeker ölçüm aletleri bazen bizi yanıltabiliyor. İlk kullandığım şeker ölçüm aleti beni çok yanılttı.

  Şu an kullandığım Optiumxceed’den gayet memnunum. Şu ana kadar beni yanıltmadı.

  Kullandığımız şeker ölçüm aletlerinin güvenilirliği bizler için çok önemli. Çünkü sonuçlar hayati önem taşımakta.

  sevgilerimle, sağlıklı günler

 3. Serpil Hanım,

  Bir soru sormak istiyorum. Benim kullandığım markada optiumcxeed sizden öğrenmek istediğim raporlu aldıgınızı dusunurek soruyorum eczaneniz bu markanın olcum cubukalrı ıcın ne kadar fark ucretı ıstıyor?

  İnsulın pompanızı sağlcakla kullanınız.:))

  • serkan bey,
   20 tl ödüyorum bazen 15 tl isdedikleride oluyor. iyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim saglıklı günler dilegiyle

 4. Esra Hanım,
  Şu kısacık süre içinde kaç kişinin hayatına melek gibi girerek güzel duygular yaşamalarına yardımcı olduğunuzu farkındasınız değil mi?
  En kısa zamanda bu melek ile yüzyüze görüşme dileğiyle…

  Sevgiler
  Seda

  • Seda Hanım Merhaba,

   Yeni uyandık 🙂 . Yorumlarınızı yeni gördüm 🙂 .

   Melek kimmiş? Aramızda birçok melek var. Ben melek değilim 🙂 🙂 .

   İnanın hepimiz kendimizi anlatarak birbirimizin hayatına melek gibi girdik.

   Oğuzhan Bey’e göndermiştiniz tahlil sonuçlarınızı. Ne oldu? Bir değişiklik var mı?

   sevgiler

 5. merhaba esra ve serpil hanım
  bugün yanınızda olmayı cok isterdim öncelikle bunu bilmenizi istedim.10 yıl önce bende pompa düşünmüştüm fakat düşüncede kaldı.önümüzdeki hafta Ankarada doktorumla randevum var konuyu acıcam kendisine beni cok heycanlandırdınız hakkımda hatta hakkımızda hayırlısı..
  ben hala griple uğrasıyorum şükür ateşmi düşürdüm gercekten zor oluyo esracım insülinlerimle oynadım dediğin gibi fakat sık ölçüm yapıyorum ağzmın tadının bozuk olması yüksek hissi veriyor ama bi ölçüyorum gayet düşük böyle yanılmalar cok yasanıyor gripte.
  hanımlar gününüzün güzel gecmesine cok sevindim Serpil hanım cok gecmiş olsun şans meleği esra hanımla görüştüğünüz için sanlısınız 😀 darısı başıma
  sevgiler hanımlar…..

  • meraba emine hanım,
   yanımızda olmanızı bizde çok isderdik inşallah birgünde hepberaber oluruz pompa gerçekden bizim için çok büyük yenilik kurtuluş sizin içinde iyi olacagını düşünüyorum dokdorunuzla mutlaka konuşun bu konuyu grip le diyabet çok kötü ikili çok geçmiş olsun saglıklı günlerrrrrrrrrr sevgilerrrrrrrrrrrrr

  • Emine hanım Merhaba,

   Siz İstanbul’a geldiğinizde artık benim evimde buluşur, kahveler, çaylar içerek bolca sohbet ederiz.

   Gribe dikkat. Serat Bey’de halen geçirememiş gribi. Doktorlarınıza söyleyin. Kendinizin de yapabileceği iğneler var. O iğnelerden kullanın. Adını bilmiyorum. Siz diyabetlisiniz ve hemen geçirmeniz için her türlü yolu denemeli doktorlarınız.

   Bazen yüksek kan şekerimiz varmış gibi bir tat olur ağzımızda ama yanılabiliyoruz. Ölçüm yaparak yüksek mi düşük mü görmek lazım.

   Asıl meleğin siz olduğunuzu anlattıklarınızdan biliyorum 🙂 🙂 . Bizden daha büyük tecrübeleriniz var.

   sevgiler

 6. merhaba hanımlar teşekkür ederim yorumlar için.inş esracım bir gün toplanıp konuşabiliriz cok istiyorum bunu 😀 tecrübe dedinde aklıma geldi genetikle 1 ay sonra randevum var inan cok sabırsızlıkla bekliyorum hepsini sizinle paylaşıcam (melek) 😀 güzeldi teşekkür ederim.meleğim beni ahirette bekliyo….
  sevgiler şekerler….

 7. tetelefonda bahsetmiştim ,otopsi sonucu cıkınca görüşmem gerekiyor esracım.şekerle yada genetikle bi bağ varsa birdaha düşünmicez 😀

 8. estafurullah özürlük bişiy uok ben sabah yediğimi hatırlayamıyorum bu yoğunlukta cok normal.evet haklısınız önce sağlık :D….
  sevgiler hayırlı gecelerrrrrrrrrrrrrr

 9. Günaydın şeker insanlar,

  Ben de güzel şeker düzeyiyle güne başladım.

  Esra’cım, şekerin nasıl? Ohh vişne suyu içtin. Ben içemedim daha. Ama güzel gidiyor şekerim. Mutluyum.

  Güzel hafta sonları.

  • Serpil Hanım Merhaba,

   Şekerim duzeldı 🙂 . Meyve sularını alın dolabınıza. aman unutmayın.

   Artık yuksek şeker olmayacak hayatınızda 🙂

   Sevgiler

 10. Merhaba,

  Ben Serpil’in kuzeniyim.

  Bugün onu gördügümde psikolojik olarak çok rahatlamış buldum. Pompa sayesinde şekerinin yükselmiyor olması ve Esra Hanım sayesinde de moralinin çok yüksek olması bunda çok etkili olmuş.

  Esra Hanım’a çok teşekkür ediyorum. Sayesinde kuzenim morelmen çok iyi olmuş.

  Dostlugunuzun daim olmasını diliyorum.

  • Esra Hanım Merhaba,

   İnsan yanında kendisi gibi diyabetli birini görünce gercekten mutlu oluyor.

   Moral bozmamak lazım. Aılelerımıze,eslerımıze buyuk gorev dusuyor.

   Sız de diyabeti ogrenın lutfen. Bizim sizlere ihtiyacımız var 🙂 .

   Sevgiler

 11. Günaydınlarrrr,

  Benim şeker yine oynamaya başladı. A.K.Ş. bu sabah 300.

  Öğleden sonra Nevin Hanım’a gideceğim. Pompamda set değişimi yapılacak. Dün akşamdan bu yana şekerim gene yükseliyor nedense!!!

  sevgiler

  • Serpil Hanım Günaydın,

   Set tıkanmış olabilir mi? Ya da rezervuarın içerisinde hava kabarcığı olmuş olabilir mi?

   Moralinizi bozmayın. Herşey yoluna girecek. Ama biraz zaman 🙂 .

   Öpüyorum sizi. Gelişmelerden bizi haberdar edin.

   sevgiler

 12. Günaydın Esra Hanım,

  Sette sorun yok. İnsülin de bitmek üzere. Sanır ara sıra olacak böyle durumlar Esra Hanım.

  Moralimi bozmuyorum. İyi olacağında inanıyorum. Artık umutsuz değilim. Birazdan çıkacağım. Dönünce yazarım. Çok öpüyorum sizi.

  sevgiler

 13. Merhaba,

  Esra Hanım ben de Adana’ya bekliyorum lütfen gelin…

  Bayanlar bu arada beni de çaya kabul eder misiniz 🙂 yalnız şekersiz 🙂

  sevgiler…

  • Ece Hanım Merhaba,

   Siz kan şekerlerini düzene sokun ve yemeklerinize dikkat edin atlar gelirim 🙂 .

   İstanbul’a geldiğinizde beni görmeden gitmeyin 🙂 . Emine Hanım’da geldiğinde, Serpil Hanım ile beraber buluşup konuşuruz artık 🙂 .

   sevgiler

 14. slm arkadaşlar
  ya süpersiniz bu kadar cana yakın insan hemde diabet nerdeyse hasta olduğuma sevincem esracım hergün artıyoruz bize bir buluşma ve sohbet günü şart 😀
  inşşş rabbim hepimize aynı zamanlarda ist.toplanmayı nasip ederrr
  sevgilerrrrr ankara dönüşü sizlerleyim arkadaşlar a e olun…….

  • Emine Hanım,

   İstanbul’a geldiğinizde toplanırız umarım. Sizin gelmenizi bekliyorum 🙂

   Bu arada ‘ a e olun’ yazmışsınız. Çözene kadar canım çıktı 🙂 Allah a emanet olun dediğinizi düşünerek böyle çevirdik 🙂

   sizi çok öpüyorum.

   sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: