Şeker Kardeşliği / Herkese Merhabalar

Genel BilgilerŞeker Kardeşliği / Herkese Merhabalar

Bir haftadır takip edemiyorum bloğu.

Çünkü evimde tadilat var. Gerek iş temposu gerekse akşam evde iş temposu. “Eee bende insanım yaw 🙂 ” .

Ve hafta sonu geldi. Şimdi bu yorgunluğu atmam lazım.

İtiraf gibi olacak bir yandan da; bir kaç duble viskimi de atayım ben yüksek müsadelerinizle 🙂 🙂 .

Herkese sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Görüşmek üzere…

Takipçimiz: Hakan Bey

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

3 YORUMLAR

 1. Hakan Bey Merhaba,

  Farkına varmadan diyabet ve alkollü içecekler konusunda bana konuşma imkanı verdiniz 🙂 . Teşekkürler.

  Ben alkol aldığımda dikkatli olup, çok fazla içmemeye özen gösteriyorum. Genelde kırmızı şarap içerim.

  Alkol öncelikle kan şekerini hızla yükseltip, ardından şeker düşüklüğüne sebep verir. Yani içki içildiği günün ertesi sabahı hipoglisemi yaşama riski çok fazla.

  İçerken buna dikkat edin lütfen. Bu konuda bir yazı yazacağım sayenizde 🙂 .

  sevgiler

 2. Esra Hanım Merhaba,

  Yediğimiz yiyecekler ve içtiğimiz içecekler hakkında bir çok konuya değinildi. Benimd e bu konu aklıma geldiğinden bir kamuoyu yoklaması yapayım dedim :)) .

  Bizler diyabetli olarak yaşam tarzlarımızı bu blog altında paylaşmaktayız. Ben Tip-1 diyabetli ve yetişkin olarak çok fazla abartmamak kaydıyla hafta sonları dinlenmek ve yorgunluk atmak amaçlı alkol kullanıyorum.

  Tabi bu bahsettiğim konu dikkatli ve kontrollü bir şekilde oluyor. Yüksek karbonhidratlı alkollü içeçeklerden kaçınarak (bira,şarap,rakı) gibi.İçeceklerden genelde kullanmıyorum. Bu konu ile alakalı yaptığım araştırmalar, ve okuduğum yazı ve bilgilerle karbonhidrat ve şeker düzeyleri en düşük olan alkollü içecekleri tercih ediyorum. (viski,votka,cin) vs.gibi.

  Ayrıca esra hanım sizinde bahsettiğiniz gibi alkol alındıktan sonra ertesi gün veya daha sonraki zamanlarda bazı kişilerde hipoglisemi riski olduğunu biliyorum. Herkesin vücut metabolizması farklı. Benim şahsen yaptığım deneme yanılma tecrübelerimde hipoglisemi atakları yaşamadım ve yaşamıyorum. Bu benim metabolizmam ile ilgili tabiki. Ama buna rağmen tanıdığım diğer diyabetli

  Arkadaşların bazılarında hipoglisemi yaşayanlar,bazılarındada benim gibi hipoglisemi yaşamayanlar da var.
  Yazdığım bu konu benim bireysel yaşam tarzımdan ibarettir. Kesinlikle tavsiye ve öneri doğrulsunta değildir. Diyabet konusunda herkesin düzenli,sistemli ölçülü bir yaşam şeklindeki yolda ilermeleri en doğrusudur.

  sevgiler

  • Hakan Bey Merhaba,

   Her diyabetli kendi yaşam şekline ve kendi deneyimlerine göre hareket etmeli. Bu konuda size katılıyorum.

   Ben kırmızı şarap severim ve içerim ara sıra. Ama içtikten sonra dikkat ediyorum kan şekerime. Benim de kan şekerim ertesi sabah çok düşmez içtikten sonra ama içtikten 2-3 saat sonra biraz yükselir. Bu da benim kişisel deneyimim 🙂 .

   Herkesin metabolizması farklı elbette. Ama genel yargı olan diyabetli alkol alırsa kan şekeri düşer gibi konuyu sizin aracılığınız ile paylaşmış oldum 🙂 . Kamu oyu yoklamanız işe yaradı 🙂 .

   Ben de alkol ve diyabet konusunda yazabilirsem bu akşam, yazamazsam yarın yazarım. Sizin de katkınızı ve yorumlarınızı bekliyorum.

   sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: