Sensörlü İnsülin Pompası Ödemesi Hakkında Önemli Duyuru / 30 Ağustos 2014 Resmi Gazete

İnsülin PompasıSensörlü İnsülin Pompası Ödemesi Hakkında Önemli Duyuru / 30 Ağustos 2014 Resmi...

Sensörlü insülin pompası ödemesi

Maalesef bu haberi olduktan sonra çok üzüldüm. Bir takipçimizin Facebook’tan bana gönderdiği sensörlü insülin pompası ödemesi ile ilgili yazı sayesinde haberim oldu. Ancak kendisi insülin pompası rezervuar ödemelerinin SGK geri ödeme sisteminden kaldırıldığını söyledi.

Emin olmak için saatlerce internette araştırma yaptım. Sadece sensörlü insülin pompası geri ödemesi ve bazı detaylarda resmi gazetede yayınlanan bir değişiklik var. Rezervuar ve set gibi diğer ekipmanların geri ödemesi konusunda ise kafamda soru işaretleri var.

Sensörlü insülin pompası geri ödemesi Sağlık Uygulama Tebliği’nde (SUT’da) ödenir yazıyordu. Ancak artık bu madde yürürlükten kaldırıldı. 30 Ağustos 2014 tarihli resmi gazetede yayınlanmış.

Aşağıda sizlerle aldığım ekran görüntüsünü paylaşıyorum. İnanın çok şaşırdım. SGK geri ödemesi yapılacak diye sensörlü insülin pompası alan birçok kişi var. Umarım bu süreci sıkıntısız atlatırlar.

Firma müşteri hizmetlerini sabah saatlerinde aradım. Ancak oldukça politik bir yanıt veriyorlar. Önümüzdeki günlerde bilgilendirme yapacağız ama şu andaki SUT’da anladığınız şekildedir demekteler.

Firma ile görüşen sensörlü insülin pompası kullanıcıları farklı bir cevap alırlarsa bizimle de buradan paylaşmalarını rica ederim.

Ekran Resmi 2014-09-04 01.01.24

37 YORUMLAR

 1. Sensörlü pompaları bize tanıtan firma temsilcileri ödemelerin yapılacağını hatta pompa bedelinin tamamının ödeneceğini söylemişlerdi. Şuanda devlet bu pompaların bedellerini ödemeyecekse ya bu pompaları geri alsınlar yada sensörsüz pompa ile değişimini yapsınlar.

 2. Dicle Özdemir walla ben sensörsüz kullanıyorum ama sensörlü ödenecek diye alan bir sürü arkadaş war, ben de ödenecek diye beklemedeydim… olcak iş değil ama yaaa … firmanın bazı satıcıları ödeniyor diyorlardı sağolsun ankaradakiler o şekil yaklaşmadılar ama olmaz yani bende üzüldüm…

  Fatih Durmaz Geri ödeme yapılacak diye vermişlerdi bize de
  Bizlerin suçu ney ya

  Müjdat Tüven ödeme yapılmayacaksa ya pompaları geri alsınlar yada ödemesi yapılan sensörsüz pompa ile değişimini sağlasınlar

 3. Merhaba

  Arkadaşlar 30 Ağustos öncesi sensörlü pompa alanlarda sıkıntı yok. Onların ödemeleri yapılıyor yapılacak.
  Şu an için almak isteriseniz SGK ödeme yapmıyor.
  30 Ağustos öncesi alan arkadaşların içi rahat olsun.
  Eminimki firma durumu görüşüp normale dönderecektir.
  İnan SUNAR

   • Sağlık kurulu tebliğine bakarsanız orda net şekilde açıklıyor. 30 Ağustos sonrası alanlar için ödeme yapmıyor.
    Ayrıca Devlet tarafından verilmiş hak hiç bir zaman geri alınmaz alınamaz.

    • İnan Bey,

     Aynı dökümanı okuyoruz zaten. Umarım dediğiniz şekilde 30 Ağustos öncesi alanların ödemelerinde ya da ödeme alanlarda sorun olmaz. Zira birkaç kez ödemesi yapılan insanlar yapılan ödeme geri istendi.

     sevgiler

     • Esra Hanım,
      Resmi gazetede “3.3.7” madde yürürlükten kaldırılmıştır diyor. Şimdi sensörlü pompa fiyatının tamamı ve rezervuar set ödemelerinin hiçbiri yapılmayacak mı demek oluyor bu. Yani sensörlü pompa ve ekipmanlarını devlet tanımadığını söylüyor anladığım kadarıyla. Tabi bunlarla ilgili hiç bir masrafı da karşılamayacağını.

      • Merhaba Sayın Kadir Kılıç,

       Sensörlü pompa rezervuarı ve seti için reçete ettirilirken sensörlü ibaresi olmazsa iyi olur. Ancak maalesef rapor sensörlü pompaya ait olduğu için evrakların teslim edileceği il SGK müdürlüğü geri ödeme yapmayabilir. Örneğin İzmir SGK ödeme yapmıyormuş.

       Maalesef SUT’un ilgili maddesi yönetmelikten kaldırılırken pompa aparatlarını ödeme kapsamı dışına çektiklerinin ve ne yaptıklarının farkında değiller. Ki hem sensörlü hem de sensörsüz pompada aynı rezervuar ve set kulanılıyor.

       sevgiler

  • bn 30 ağustostan önce aldım ama raporlarımı iptal edip geri gönderidi bnle birlikte bir akadaşımında pompasını iptal edildi set ödemeleri yapıldı istanbulu bir arkadaşında tüm işlemleri yapıldı İstanbul ssk ödemesini yapıyor izmir sska ödemeleri iptal ediyor diye duyum aldım drlerm ve hemşirede biliyolar firma 12 aguştan bu yana açıklama yapmıyor

   • Emine Hanım Merhaba,

    Bahsettiğiniz insülin pompası sensörlü mü sensörsüz mü anlayamadım. Sensörsüz insülin pompası ve aparatlarının halen geri ödemesi yapılmakta. Ancak sensörlü insülin pompası ve aparatları Sirkeci SGK tarafından dahi yapılmıyorum.

    sevgiler,

    • Merhaba Esra Hanım
     Sensörsüz pompam bozulunca bende 30 Ağustostan önce sensörlü pompa aldım evrakları Kars SGK’ya teslim ettim burası tıbba uygunluk için Erzuruma göndermiş. Hala gelmemiş evraklar. Raporlar iptal ediliyorsa eğer tekrar sensörsüz pompaya mı geçiş yapacağız. Niye iptal ediliyor ki sonuçta kimse keyfinden alıp kullanmıyor bunları. Hem hasta olup hem de tedavimizin bu şekilde engellenmeye çalışılması çok sinir bozucu.

     • Emine Hanım,

      Türkiye’de sadece tek bir markanın sensörlü insülin pompası bulunmakta. Ve muhtemelen rekabet hukukuna aykırı bir durum oluştuğunu farkeden SGK geri ödemeyi geri çekti. Dopru ya da yanlış. Bu tartışılabilir ama maalesef şu anda sensörlü insülin pompası ve aparatları ödenmiyor.

      sevgiler

      • Esra Hanım Merhaba…!
       En son vermiş olduğum Temmuz-2014 tarihli K.Ş. ölçüm sensörü ve Ağustos-2014 tarihli Rzv.seti faturalarının geri ödemeleri tarafıma yapılmıştır. Ben’de Devlet tarafından verilen hakkın geri alınamayacağını düşünenlerdenim. Hatta bu gün firma yetkilisinden aldığım bilgiye göre S.G.K. yılbaşından sonra’ki reçetelerde Ayda iki Ad.olan sensör ödemesinin 4’e çıkarılacağını yönünde çalışma yapıldığı hk. Zaten Rzv.seti ödemesinde bir sıkıntı yok. Her konuda bizi bilgilendirdiğiniz de Teşekkürler.

 4. Merhaba Esra Hanım yani inanılır gibi değil ben de ağustosdan önce sensörlü pompaya geçtim fakat benim geçmem önemli değil diyabet bu kadar hızlı yaygınlaşırken devlet hangi mantığa dayanarak böyle bir karar alabilir diyabetlilerin sağlığını hiçe sayabilir benim düşüncem diyabetlier olarak buna sessiz kalmamalıyız kalamayız artık bizim tek çatı altında toplanıp bir bütün olarak sesimizi gereken bütün kurumlara ve birimlere duyurmamız ve yaptırım gücümüzü ortaya koymamız gerektiğini düşünüyorum saygılar

  • Yusuf Bey,

   Sessiz kalmamamız gereken o kadar konu var ki! Kan şekeri ölçüm çubuklarının geri ödemesindeki dilekçe sürecinde bile insanlar maalesef topluca hareket etmeyi terchi etmiyorlar. Bence bu süreçte bireysel ilerleyip, gerek SGK gerekse firma tarafında hakkınızı arıyor olmanız lazım.

   Tip1 Diyabetliler Derneği ile görüşerek bu konu hakkında bir adım atılabilir mi sormak gerekir.

   sevgiler

 5. Merhabalar,
  Bizde bugün eşime mevzu bahis pompadan takmak için doktorda olacaktık.Pompamızı, faturamızı almış, senetimizi imzlamıştık. Satış temsilcilerine SUT’dan bu pompanın ödemesinin kalktığını söylediğimde, fatura tarihi 30 ağustos’dan önce olanların ödemesinde sıkıntı yok, zira fatura tarihindeki mevzuat esastır dediler. (bizim fatura tairih 30 ağustosdan önce)

  Tabi işin rezervuar ve sensör kısmı var, her 3 ayda bir bu sensör ve rezervuarlar için yeni fatura alınıyor olacak, SGK bunları ödemezse, zaten bu pompayı kullanmanın bir anlamı kalmıyor. (BElki sensörsüz pompanın rezervuar seti, sensörlüye uyuyorsa, onu yazdırarak, aynı pompayı kullanabilirler, o konuda bir bilgilm yok.) Ama sensörleri ödemeyecek anlaşılan.

  Türkiye de yaşamak çok sıkıntılı malesef.

  • Fatih Bey Merhaba,

   Umarım size verilen bilgi doğrudur. Açıkçası ben pek inanamıyorum.

   Rezervuar ve set ödemelerini yapmaya devam edecekler. Kaldırılan madde kafa karıştırıyor maalesef. Burada ödemeyle ilgili en önemlisi sensör ve sensörlü pompa. Sensörsüz pompanın set ve rezervuarı sensörlü ile aynı.

   sevgiler,

 6. Merhaba insülin pompası sistemini araştırırken sitenize rastladım. 29 yaşında 7 yıldır diyabetliyim 1 yıldır insülin kullanıyorum. Yazı ve yorumlara baktığımda her türlü konuda olduğu gibi bu konuda da sağlık sistemi muammada. Gelişmeler için sitenizi takipteyim.

 7. vallahı arkadaslar sensorlu pompa magduru arkadaslarınızdan bırısıyım ıade konusunda bıseyler yapacaksanız benıde bılgılendırırmısınız kalem enjeksıyona donmeyı planlıyorum ne set ucretı ne kendı ucretı odenmıyo ustelık 2013 un mayısından berı mucadele edıyorum eskıden 298,41 tl alıyodum sımdı tamamını 451 tl yatırmak zorundayım agır oldu bu zaten sgk nın 2 adet sensor karsılayacak demesıde havada kaldı onları zaten kullanamıyorum cok pahalılar cunku 98 tl ımıs 5 adet gerekıyomus 98×5 ı zaten odeyemıyorum pompa bedelı ıse fıyasko basıma patladı durduk yere ıs aldım basıma 7560 tl borcum oldu sadece 1000tl maas alıyorum ayrıca engellıyım baska masrafımda yok degıl ama neyse allaha sukur olsun gecınmeye calısıyoruz tıp 1 ım hastalıgıma karsılık olan ınsulınlerede fark alırlarsa yandık napcaz bılmıyom eger bıseler yapılacaksa lısteye benıde yazın tesekkur ederım

 8. bugun ıtıbarıyle 15,09,2014 basvurulu sensorlu pompama aıt set ve rezervuar odemeler sıfır ( 0 tl ) lıra gozukuyordu cok korkmustum bımere fılanda magdurıyetımı yazdım yenı bıseyler gelısmıs olmalıkı bugun baktıgımda 15,09,2014 tarıhlı set ve rezervuar odemem 298,41 tl yapılmıs çok sevındım para edevlette sahıs odemelerde gozukuyo ama ınsallah zıraat bankasından gerı cevırmezler mutluyum

 9. İnsülin pompası ile ilgili bakınırken bu yazıyı gördüm. 7 senedir i. kalemi kullanıyorum ve o zamanlarda da pompa vardı fakat yaygınlaşması biraz zaman aldı. Bende türk kafası başladığım düzen devam ediyorum. Şimdi pompa konusunda kararsızım bir kar- zarar analizi yapmam lazım. Devletin pompaya ödeme yapmadığı doğru mu yoksa marka ve model ayrımı mı var? Pompanın kaleme göre avantajları ve dezavantajları neler? Bir kaç madde alabilir miyim? Örneğin pompada öğün geçirme-atlama durumlarında ne oluyor? Diyet yapmak şart mı? Esra hanım işiniz yoksa başta sizden ve tüm tip-1 li dostlardan cevap beklerim.

 10. Çok teşekkür ederim. Siteye bir haftadır giriyorum. Yıllardır kanıksamış olduğum tip-1 için yeniden bir farkındalık oluştu. Tekrar teşekkür ederim.

 11. Merhaba. Ben hemen hemen 5 yıldır insülin pompası kullanıyorum. Ancak bildiğiniz gibi malum üretici firma bu cihazlar için 5 yıldan fazla garanti vermiyor. Yurtdışındaki forumlarda da 5. yıl dolduğunda kullanıcılar hemen değiştiriyor. Ben cihazımı değiştirmek istediğimde SGK tekrar ödeme yapıyor mu? Çünkü ben cihazı ilk aldığımda ödeme yapmışlardı. Ayrıca bu haktan kaç yılda bir yararlanabiliyoruz? Bugün değiştirmek istesem benim elimdeki cihaza devlet el koymuyordur sonuçta. Eğer ödemesi gerçekleşiyorsa yeni bir cihaz alıp mevcut cihazımı da kenarda yedekte dursun diye saklamak istiyorum zira ne olacağı belli olmuyor.

 12. bn 17 yılık tip 1 dmliyim bu yılin haziran ayıda pompaya geçtim hamileyim fakat bata dr tavsiyesi üzerine geçtim cok memnundum haziranda çıkartılan pompa ve set raporlarımı ağustosta iptal edilip bn geri gönderildi ve şiketin bn ve diğir arkadaşlara bi açıklama yapmıyor ve bnm tü rapolarım iptal edildi arkadaşlarımın sadece pompa raporları iptal edildi ütüne üstlük İstanbul ssk ödemeleri yapıyor fakat izmir ssk raprları iptal ediyor bizler kimse yardıcı olmuyor napmamız gerekli

 13. merhaba arkadaslar sensorlu ınsulın pompası bedelı olan 7560 tl nın 7000 tl sını ıstanbul sırkecı sgk dan en sonunda 2013 mayıs ayından berı gelen mucadelem sonunda parayı 2014 kasım ayında zıraat bankasından gıttım aldım ıstanbul sırkecı 7000 tl ödüyor arkadaslar ben aldım allah sızede nasıp etsın alamıycagımı dusunuyordum umut etmıyordum son rezervuar ve set parasını almak ıcın zıraate gıttım suprızle karsılastım odemem yapılmıs hemde 7000

  • Yalçın Bey Merhaba,

   Hayırlı olsun.

   Bugün diyabetimben.com ile maalesef ilgilenemedim. Tüm yorumlarınızı yeni gördüm. En önemli yorumunuzu onayladım 🙂

   İnanın sizin adınıza çook sevindim. hayırlı olsun.

   sevgiler

 14. Esra Hanım selamlar,
  Biz bugün Medtronic firma yetkilisi ile görüştük. Ocak ayı sonu itibarı ile yeniden sensörlü pompa ödemesi yapılacakmış. Daha önce de sadece pilot uygulama yaptıkları bölgede (istanbul) ödeme yapıyormuş kurum. Şimdi tüm ülke genelinde SGK kapsamına dahil edilecek dedi firma temsilcisi. Hatta ayda 3 adet sensör ödemesi olmasını bekliyoruz ve böyle olursa sensör fiyatları da düşecektir dedi. (yaklaşık 70tl civarı)
  Ocak ayı sonunda biz de 14 yaşındaki kızıma taktırmayı planladık. Herkese mutlu ve sağlıklı yıllar…

 15. Merhaba, Sensörlü insülin pompasının, set ve rezervuar ödemeleri /şeker ölçüm striplerinin geri ödemesiyle ilgili e-devlet üzerinden BİMER’e mail attım. BİMER : Başbakanlık iletişim Merkezi. Konuyu ve bu sayfanın linkini verdim. Bizlerin bu konudaki istek ve yorumlarını görmeleri açısından. Sizlerden bireysel anlamda aynı işlemi yapmanızı ve Sensörlü insülin pompasının, set ve rezervuar ödemeleri /şeker striplerinin tamamının geri ödenmesi ile ilgili isteklerimi belirttim.

  Sağlık bakanlığı e-nabız uygulamasına çok önem veriyor. Mailimde Sensörlü pompa ile doktorlarımıza doğru verilerin verilebileceğini ve e-nabız’ın şeker hastalarında ancak sensörlü insülin pompası kullanarak başarılı olabileceğini söyledim. ( Bu konu bizler için farklı yorumlar getirebilir. Ben konuya dikkat etmek için bu şekilde lanse ettim. )

  Konuyla ilgili madem örgütlenemiyoruz. O zaman herkesi e-devlet üzerinden BİMER’e mail atmaya davet ediyorum. Malum, önümüz seçimler belki 1 oy için bile olsa bizi dikkate alan birileri çıkar. Unutmayın ülkemizde 3-4 Milyon diyabetli var. Tam rakamı bilmiyorum. Eğer Esra Hanım biliyorsa düzeltsin 🙂 1.000 Tanemiz konuyla ilgili mail atsak isteğimize ulaşmak için yeterli olacaktır. Haydi bizler için birşey yapalım 🙂

  • Alper Bey Merhaba,

   Diyabetimben.com’da bugüne kadar sizin de şu an yaptığınız gibi çok fazla kampanya yaptık. Okullu tip-1 diyabetli çocuklar, kan şekeri ölçüm çubuk ve cihazları, sensörlü/sensörsüz insülin pompası vb hakkında. Hatta TBMM, Sağlık Bakanlığı Özel Kalemi ve ilgili kurumların en tepesindeki yetkilileri ile de birebirde görüştük. Ancak görüldüğü üzere maalesef olumlu bir yanıt alamadık. Bloğun site içi aramasından da yaptıklarımızı inceleyebilirsiniz.

   Tecrübelerimiz güzel tecrübeler olmadığı için inancımı kaybetmiş durumdayım. Bu sebeple en içten dileklerimde kolaylıklar dilerim size 🙂

   sevgiler,

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: