Dana Marka İnsülin Pompası

İnsülin PompasıDana Marka İnsülin Pompası

Dana marka insülin pompası nedir?

Sizlere diyabetlilere (şeker hastalığı) bazı insülin pompası yazılarımızda Dana marka insülin pompası da bahsetmiştik. Ama maalesef ben farklı bir marka insülin pompasını kullandığım ve bloğumuza Dana marka insülin pompasını kullanan herhangi bir yazı ya da yorum yapılmadığından yine sizlerin de bilgilenmesi için Medsalus firması ile iletişime geçtim.

Medsalus’tan aktif olarak Tıbbi Hizmetler Müdürü Sn Büşra Çetmin ile görüşüyorum. Birkaç zamandır Dana insülin pompasını bana anlatmaları ve takmaları için iletişim halindeydim. Ancak geçtiğimiz hafta biraraya gelebildik.

Bana Dana’nın en son modeli olan pompa anlatıldı. Modeli Dana-R. Bluetooth özelliği ile android işletim sistemine sahip telefonlardan uzaktan yönetebiliyorsunuz. Yani benim her insülin gönderdiğimde olduğu gibi elim göğüs aramdaki pompaya gitmeyecek. Telefon ekranı size oldukça kullanışlı bir kullanım konforu sağlıyor. Aynı zamanda bir uzaktan kumandası da var. Bu uzaktan kumandanın ekranı olduğu için de yine konforlu bir kullanım fırsatı sağlıyor. Bu benim en istediğim özellik. Yani ekranlı uzaktan kumanda ya da telefon ekranından pompayı yönetmek.

Bu yazının resminden de görebileceğiniz üzere birçok aparatı var. İnsülin pompasının kendisi, uzaktan kumandası, el fenerine benzer zımbalama aparatı, pil, set, rezervuar, rezervuar pistonu ve pil kısmını çevirmek için çevirme kelebeği (adını şimdi uydurdum 🙂 ).

Pompa hafif. Bu hoşuma gitti. Bluetooth ile telefondan ya da ekranlı kumandasından pompayı yerinden çıkarmadan kullanabilmek de kullanıcı dostu olduğunu göstermekte.

Bana dün birçok teknik özelliği anlatıldı. Şimdilik hepsini uzun uzadıya anlatmayacağım. Bu hafta içerisinde pompa takılacak. Ve tüm tecrübelerimi her zamanki olduğu gibi sizlerle paylaşıyor olacağım. Böylece Türkiye’deki ikinci pompa markası hakkında bilgi sahibi olmuş olacağız.

Son olarak fiyatından da bahsedeyim. Dana-R modelinin fiyatı 6 bin TL. Bluetooth özelliği olmayan Dana 2S’in fiyatı ise 5 bin TL. SGK sizlerin de bildiği üzere 2,700-3,500 TL arası bir ödeme yapıyor. Aradaki farkı ise biz tip-1 diyabetliler bir sefere mahsus ödüyoruz.

30’ar adet set ve rezervuarda ise 3 ayda bir kez 200 TL fiyat farkı çıkıyor.

Bir de bu pompanın pili özel bir pil. Duracell, Energizer gibi pillerle çalışmıyor. Pil özel olduğu için bunun satışını da Medsalus’un kendisi yapıyor. Bir adet pil 5 dolar. Ve 2 ay gidiyor.

Dediğim gibi ben takıp size her zamanki gibi bilgi vereceğim.

33 YORUMLAR

 1. daha önce bende bu firmanın ankara ekibi lideriyle (serhat bey ile) iletişime geçip ofislerini ziyarete geçtim. bana anlattığına göre sensörlü modelleri de mevcutmuş. pil konusunda tereddüt yaşayan arkadaslar görmüştüm. bununla ilgili ve pompa kullanımıyla ilgili görüşmeye gittiğimde bilgi sahibi oldum. piller dayanıklı ve setlerle birlikte isteyebiliyorsunuz. mevcut pillerinden medikalcilere de verilip satışa sunulsa daha hoş olabilirdi. en azından ulaşım kolay olurdu. pompanın fonksiyonları fazlasıyla mevcut. ben bu firmanın kullanıcısı değilim malesef. ama yeni taktıracak arkadaslara tavsiyem, karar verilmeden önce bu firmayla da iletişime geçilmesi olacaktır

 2. Selahattin Bey Merhaba,

  Serhat Bey dediğiniz kişinin birkaç kez telefonla beni arayıp hoş olmayan cümleler kurmasından dolayı kimseye tavsiye etmem. Ayrıca bloğumuza firma yetkili ve temsilcileri yorum yapamıyor. Yapılsa bile biz onaylamıyoruz. Kendisi yorumunun onaylanmamasına baya içerlemişti.

  Neyse. Türkiye’de zaten iki insülin pompa markası var. Dediğiniz gibi pompa alacaklar bence de iki markanınkini de deneyip karar vermeli.

  Ama Dana markanın sensörlü modeli olmadığını da belirtmek isterim. Zatdn SGK’da kıyamet bundan kopuyor.

  Sevgiler

  • Merhaba bende kendisinden geçen yıl insülin pompası aldım.Kesinlikle iilk taktıracak olanların araştırması gerekir özellikle serhat beyi Ankara ibni sina hastanesinde tedavi aldım insülin pompasını satana kadar gayet herşey ilgili Pompayı taktırdıktan sonra ondan verimli hizmeti hiç alamadım.Hatta aramızda bir tartışma çıktı.Kendini Türkiyede tek satışçı sanan ve sormamaa rağmen yanındaki şuan çalışanı nisa hanımda bizden başka malzeme satan yok diyen insanlara yalan söylemeyin bunu yaparken hiç mi rahatsız olmuyor vicdanınız sizin nasıl rahat oluyorsunuz burda bizim sağlımız söz konusu!!!!!!!!!Dediğim gibi ilk takacak olanlar ondan başka satan firmalarda var iyi araştırın sizde onların mağduru olmayın….

 3. Merhaba ESRA Hanım
  bencede firma yetkililerin burda yorum yapması etik olmaz. bu durumda katılıyorum sizlere. firma yetkililerin profesyonel olması gerekir haklısınız. bu tür kötü diyaloglar kişisel karakter yapısı olduğunu düşünüyorum. bu durumun ürünlere yasımaması gerekir ama insan karşısındaki kişiden haklı olarak nezaket ve saygı bekliyor. Bu konu hakkında serhat bey hata etmiş. ama medtronic firmasından da aynı saygıyı göremeyen arkadaşlarımız var ve ben şimdiye kadar firma temsilcilerinin diyabetle ilgili çok bilgili olduklarını görmedim buda tartışılması gereken bi başka konu. malesef konu bu çerçeveden uzak tutulup satış odaklı çalışılıyor (her iki firma içinde geçerli). satış politikaları sanırım bu yönde gelişim göstermiş. neyse pompanın diyabetli kardeşlerimize kullanılabilecek tedavi yöntemleri arasından en çok başarı sağlanan ve güncel bir seçim olması elbetteki aşikar. burda amaç en yararlı ve kullanışlı medikal ürünü kullanmak. bu anlamda düşünülebilecek alternatif bir seçim olabilir diğer firmalar. hatta bir çok dünyaca ünlü firmaların ülkemize gelmesi gerektiğini şahsen düşünüyorum.

  • Selahattin Bey Merhaba,

   Yorumunuzda haklısınız. Her iki markanın yöneticilerinden satış temsilcilerine ve özellikle eğitmenlerine kadar kalifikasyonlarının üst seviyede olması gerekiyor.

   Ancak bahsettiğiniz Serhat Bey ile ilgili daha fazla konuşmazsak sevinirim. İki sefer beni aradı ve iki seferinden de gerçekleştirdiğimiz görüşmede pek memnun kalmadım. İletişim tarzı ve cümleleri benim tarzıma uygun değil. Zaten konumuz da tek tek firma yetkilileri olmamalı. Verdikleri hizmetin kalitesi olmalı.

   Blog olarak ve hatta blog sahibi olarak ben Medtronic markayı kullandığım için bloğumuzda bu markanın bilgileri maksimumda. Dana marka kullanıcı sayısı az mı bilmiyorum ama blogta Dana marka ile ilgili deneyim paylaşan galiba 1 kişi. İkincisi de ben olacağım 🙂 Blog kurucusu olarak ikinci markadan da takipçilerimizin bilgisi olması gerektiğine inancım yüksek. Ama her iki firmanın ‘kurumsal kimliklerinin’ yeterince olmadığı ya da oturmadığını düşünüyorum. Firma temsil kabiliyetleri oldukça düşük.

   Türkiye’de satışı yapılmayan bence gelişmiş insülin pompaları var ama her ne kadar firma yetkililerinin ilgisini çekmeye çalışsak da blog olarak başarılı olamadık. Örnek olayımız Omnipod ile ilgili. Türkiye’de insülin pompası ödeme sistemi ve tip-1 diyabetlilerin alım gücü mevcut seviyede de olduğu sürece yeni markaların geleceğine inancım düşük.

   Sensörli insülin pompası da sadece Medtronic markasına ait olduğu için ve bu cihaz özelinde rakip olmadığı SGK tüm il müdürlüklerinde ödemesini % 100 yaparsa inanın çok gülerim. Zira bu durumda Dana markasının pazardan çekilmesi gerekecek. Kimse gidip de fark ödeyeceği markayı ve daha az gelişmiş teknolojiyi almayacaktır. Serbest piyasa koşullarının olmadığı insülin pompası özelinde ödemeleri yakında takip etmeye devam edeceğim.

   Bu arada daha önce bloğumuza yorum yapmadığını fark ettim. İlk yorumunuz bu yazıya oldu. Siz tip-1 diyabetli misiniz? Pompa konusu neden ilginizi çekti?

   sevgiler

 4. ben tip 1 diyabetliyim yaklaşık 14 yıldır. ayrıca lisans mezunu hemşireyim. diyabet alanında kendimi geliştirmeye devam ediyorum. yüksek lisans ve doktoramı da dahiliye üzerine yapmak için adımlar atıyorum =) A firması B firması hiç önemli değil. burda gözettiğimiz sizinde takdirinizdir ki diyabetli kardeşlerimizin tedavi ve prognozunun maksimum düzeyde tutulması. yaşam kalitesini arttırmak primer hedefimiz =) sizleri takip ediyorum ama ilk kez yorum yaptım doğru. bi yerden katılmak istedim. bende medtronic kullanıcısıyım ayrıca =) alternatif seçeneklerde olduğunun dikkatini çekmek istedim.

  • Selahattin Bey Merhaba,

   Bloğumuzda hemşiremiz de oldu sayenizde. Aslında takipçi hemşirelerimiz var ama ilk kez yorum yapan siz oldunuz. Tekrar bloğumuza hoş geldiniz 🙂

   Dediğiniz gibi marka çok önemli değil. Benim de insülin pompamın markası Medtronic olmasına rağmen ben de hizmet almada ara ara problemler yaşıyorum. Birçok yaşayan da biliyorum. Memnuniyetsizlikler dile getirilse bile çözüme kavuşturulmaması üzücü oluyor.

   Belki farketmişsinizdir. Bloğumuzda hiç diyabet hemşirelerinden bahsetmedim. Zira benim bugüne kadar diyabet hemşirem olmadı. Bu sebeple hemşire denildiğinde halen yadırgıyorum. Ama bizlerin gelişimi için yapacağınız paylaşımlarınız olursa da ayrıca memnuniyet duyarım.

   sevgiler

   • Merhaba ben 16 yıldır tip 1 diabetliyim insülin pompası önerebilirmisiniz iletişime baktım bulamadım yardımcı olursanız sevinirim. Saygılar…

    • Cafer Bey Merhaba,

     Tip-1 diyabetli bir birey olarak insülin pompasını öneririm. Ama denedikten sonra karar verirseniz daha sağlıklı olur.

     Sevgiler

 5. Merhaba Esra Hanım;

  ilk olmak güzel 😀 size katılıyorum eksik yönlerini dile getiriyor olmamıza rağmen düzeltemeye alınmaması şaşırtıcı… yasal olarak diyabet hemşiresi olmadığım için bilgilendirme yapmak etik açıdan doğru gibi gelmiyor. ama elbetteki diyabet yaşımın verdiği deneyimim ve hastalığın fizyolojisini biliyor olmam bazı konularda daha ayrıntılı düşünmeme imkan veriyor. elimden geldiğince yardımda bulunurum genel tavsiyeler verebilirim. gerçi bu blog şuana kadar rastladığım en doğru bilgileri veren ve çizgisini bozmadan, bilinçli hastalarla tedavinin daha kolay olduğunun farkındalığını hissettiren bir klavuz niteliğini taşıdığından inanın hemşire yada doktor ihtiyacını hisssettirmiyor 🙂
  Ayrıca şunuda belirtmek isterimki ülkemizde diyabet hemşireliği veya özel dal hemşirelikleri (eğitim hemşireliği, komite hemireliği v.s ) yasal olarak kesin görev tanımları belirtilmedi. Klinik hemşireliği görevi gibi algılanması, yeterince bilgi becer kazandırılmaması, bilgilerinin güncellendirilmemesi gibi olumsuz şartlar malesef mesleğimizi tam anlamıyla icra edememize neden oluyor. diyabet hemşirelerinin gece klinik nöbeti tuttuklarına şehit oldum hemşire eksikliği sebebiyle. gündüzdeki hastalara da klinik hemşirenin refakat etmesi demektir ki bu durum üzücü tabloya yeni bir vaka eklenmesi anlamına gelir. henüz gerekli önem verilmiş değil. bu konuda size katılıyorum. ama inşallah bu durumu düzeltecez. en azından benim çevremde biraz daha dikkatli olacak olan meslektaşlarım var 🙂

 6. Merhaba 2,5 yasinda azranin babasiyim. Dana ile ilgili deneyimlerinizi paylasacak misiniz?(konya) kizima pompa arastiriyorum ne dersiniz tavsiye eder misiniz. Degerleri 90-220 arasi nadiren bunlarin disina cikiyor.ogunlerde 1 er unite hizli etkili 5 unite de gece insilunu kullaniyoruz toplam 8 unite.selamlar

  • Sayın Adigüzel Akbak,

   Maalesef Dana marka insülin pompasını deneyemedim. Firma ile ilgili bazı sıkıntılar söz konusu oldu. Bu sebeple size denedim, alın ya da almayın diyemeyeceğim.

   Önerim şöyle olur. Hem Dana hem de Medtronic marka insülin pompası firmalarıyla iletişime geçip demo insülin pompası istediğinizi belirtin. İkisini de denedikten sonra kararı siz verin.

   sevgiler,

 7. merhaba,
  oğlum için dana R marka insülin pompası kullanıyoruz. kumandası olduğu için yönetilmesi rahat oluyor. ama bu defa piller 3 hafta ile 1 ay arasında dayanıyor. biz bir adet pil için 15 tl ödeme yapıyoruz.
  bu arada, ankara bahçelievler sosyal güvenlik merkezi, aldığımız insülin pompası için bize 2700 Tl ödemişti. ama çeşitli girişimlerimiz sonucu 800 tl daha ödeme yaptılar. bizimle aynı konuda dilekçe veren başvurucuları da konu hakkında bilgilendirmişler.

  • Ahmet Bey Merhaba,

   Türkiye’de Medtronic ve Dana firmaları insülin pompası satıyor. İnternetten iki firmanın da numaralarına ulaşıp bilgi almanız yeterli. Her firmanın her bölgede bir bayisi yok. Sadece o bölgelerine bakan satış temsilcileri var.

   sevgiler,

 8. medsalusla ilgili yazıyı gördüm ve bizim deneyimimizi paylaşmak istedim biz aynı firmanın insumed pompasını kullanıyoruz firma yetkilisi mehmet bey gerçekten çok yardımcı oluyor ne zaman arasak hemen cevap veriyor sanırım bahsettiğiniz sıkıntı firmayla değil kişilerle alakalı bir durum pompayla ilgili de bir sorunumuz yok ödeme güçlüğü yaşayabilecek kişiler için çok uygun nerdeyse yüzde yüzünü sgk ödüyorbizim için sıkıntı yaratan tek eksisi kısa süreli pompadan ayrılmanın mümkün olmaması bu konuyla ilgili firmayla görüşmelerimiz oldu insaallah oda halledilir diye ümit ediyorum

  • Sayın Azra,

   Tecrübe paylaşımınız için teşekkürler. Tip-1 diyabet temelde tek bir yaşam şekli olsa da herkesin yaşama ve yönetme şekli elbette farklı.

   Insumed’in SGK geri ödeme desteği ürünün fiyatıyla aynı olması ve her alım gücüne hitap etmesi guzel. Ancak tip-1 diyabet yönetiminde diğer pompaların sağladığı bazı özellikleri sağlamaması sıkıntı.

   Sevgiler

 9. merhaba bende 30 yıldır tıp 1 dıabet hastasıyım 39 yasındayım bundan 6 sene once ınsulın pompası aldım medtronıc ancak 3 ay evvel oglum parcaladı malesef 🙂 sormak ıstedıgım ssk kac yılda bır yenısını almamıza odenek cıkartıyor 6 sene once karsılamıstı sımdı tekrar basvursam alabılırmıyım bırdaha ssk odermı.bırde ınternette dana fırmasıyla ılgılı ıletısım bulamadım paylasırsanız sevınırım.

  • Semih Bey Merhaba,

   4 yılda bir değişim hakkımız var. SGK’yı arayarak da bilgi alabilirsiniz. Ödeme yapılıyor diye biliyorum.

   Maalesef firma iletişimleri bende bulunmuyor. Bu sebeple internetten araştırmanız daha iyi olacaktır.

   sevgiler,

 10. Merhaba,
  Benim adım Beyza yaklaşık 7 yıldır şeker hastasıyım ve çoook sıkıntılar çektim. İsmini çok rahatlıkla verebileceğim ve çok şikayetçi olduğum hastane Ankara Gazi Hastanesi. gazi hastanesinde yattığım süre boyunca bana bir şeyimin olmadığını ve çok sağlıklı bir birey olduğumu yalnızca a1c min çok yüksek olduğunu söylüyorlardı. Hastanenin Profösörü olan Peyami Cinas ki ne kadar profösör denebilirse…bana a1c den dolayı sürekli bağırıp kızıyordu ki bu çok da umurumda değildi açıkçası. Belki üniversite hastanesi çok ilgilenemiyorlar diye özel muaynanesine de gittik ve yaklaşık 400 500 tl ye yakın para ödedik. Yine de haftada 1 kere ketoasidoz komasına girip 10 13 gün sürekli serumla yatıyordum. Gerçekten çok zordu. Sonra annemin arkadaşının bir tavsiyesi üzerine Çankaya’da bulunan Endomer Hastanesine gittik. Biraz maddi durumunuzun iyi olması gerekiyor ama gerçekten çok iyi karşıladılar ve 1 haftalığına sabahtan akşama kadar yatırıp düzenli şeker ölçümleri ve yemeklerimi düzenlediler. Doktorum Ergun Çetinkaya bunu gururla sizlere söyleyebilirim. Bana insülin pompasını tavsiye etti. İlk başlarda pompada iğne olduğu için korktum ama doktorum o kadar ikna edici ki ve çok tatlı 😀 hemen kabul ettim ve taktım şimdi şekerlerim çok düzgün ve rahatım her gün iğne yapmıyorum Dana marka kullanıyorum çok memnunum. 6-6.500 tl arası bir fiyatı var tabi ki ilk başta eğitimi veriliyor. Bir kısmını devlet karşılıyor gerisini sizin ödemeniz gerekiyor size tavsiyem eğer maddi durumunuz iyiyse ve gazi hastanesi hastasıysanız kesinlikle bırakın ve endomere geçin. Gerçekten 2 doktor arasında ki farkı çok iyi anlayacaksınız..

 11. merhaba
  benim eşim tip 1 şeker hastası ve 2016 haziran ayından bu yana dana marka insülin pompası kullanmaktayız. insülin pompası kullanmak güzel ve bazı durumlar hayatı kolaylaştırdığını da düşünüyorum. fakat bu ürünler serbest piyasada olduğu için bu firmaların ellerine gebe kalıyorsunuz. bu da beni deli ediyor 2016 haziran ayından bu yana 2 kez zam yaptılar 50/50 toplamda setler için 100 tl zam istediler. 2017 son ayında setleri sipariş ettiğimizde firma yetkilileri yasada değişikliler oldu o yüzden biraz bekleyin dediler sebebi 2018 de 50 tl zam almakmış. bu çok utanç verici.üzüldüm eşimde bize külfet olduğu için neredeyse kullanmaktan vazgeçecek. bu durumlarda sabit bir fiyat yok dolar yükselir zam dolar düşer yıllık zam . nereye giderseniz gidin aynı hangi markaya bakarsanız bakın hep aynı. demem o ki mecbursunuz ve başka çaremiz yok bu durum içimiz sızlatıyor. tek çözüm var devlet el atmayacağı için parası olmayanlar eski usul kalem insülinleri tercih edecek 🙁 ….

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: