Kan Şekeri Ölçüm Sensörleri Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

CGMsKan Şekeri Ölçüm Sensörleri Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kan Şekeri Ölçüm Sensörleri Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Türkiye’de 3 farklı markanın sensörü olduğunu biliyoruz.

  • Medtronic’in Guardian Connect sensörü ve sensörlü insülin pompası uyumlu sensör sistemi,
  • Dexcom ve
  • Abbott’un Free Style Libre

Mayıs 2017 İtibarıyla Türkiye’deki Şeker Ölçüm Sensörleri başlıklı yazımızda tıklayarak bu sensörler ve maliyetleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Sensör Kullanırken Parmak Ölçümü İle Takip Oldukça Önemli

Sensör kullanırken “artık parmak ölçmeye son” gibi bir durumun mümkün olmadığını bilmemiz lazım. Şu anda en güvenilir sensör sistemi Dexcom’a aitken, Dexcom bile “olağan dışı bir şeker değeri” görüldüğünde parmak ölçümü ile kontrol edilmesi gerektiğini vurguluyor. Dolayısıyla kullandığınız sensörde, sensör glikoz değerinizi anormal düşük ya da yüksek görüyorsanız lütfen parmaktan ölçüm yaparak sensör sonucunu kontrol edin.

Parmaktan ölçüm yaparken de ellerinizin temiz olduğuna lütfen emin olun. Özellikle meyve gibi şeyleri yedikten sonra elimizin temiz olup olmadığını hatırlayamayabiliyoruz. Meyve şekeri elimizde varken ölçüm yaparsak da şekerimiz kendimizi hissettiğimizden daha fazla çıkar.

Sensörün Üzerine Uyumak, Sensöre Baskı Yapmak

Bu konuda daha önce bilgi vermiştim. ” Dexcom ” İle İlgili Bilmeniz Gereken 10 Şey başlıklı yazımızdan sensörün üzerine baskı yapıldığında şekerin nasıl düşük çıktığını okuyabilirsiniz.

Sensör ölçümlerinde cilt altı sıvısının hareketi oldukça önemli. Nasıl bir kolumuzun üzerine yattığımızda kolumuz uyuşuyorsa, sensörün takılı olduğu yere doğru yatınca da cilt altı sıvısı olması gerektiği gibi hareket edemiyor. Ve bu sebeple de kan şekeri normal gidiyorken aniden 30-40 mg/dL düşüş yaşanabiliyor.

Kendinizi iyi hissediyorsunuz ama;

  • Sensör glikoz değeri düşükse veya
  • İnsülin pompası düşükte/düşük öncesi duraklatma modundaysa hızla parmaktan bir şeker ölçümü yapın. Parmak ölçüm sonucu normal ise, parmak uçlarınızla yumuşak bir masaj yapar gibi, sensöre masaj yapın ve sensör glikoz değerinin normale gelmesini bekleyin.

Bunun farketmez, sensör glikoz değeri zaten düşük diyerek, hipoglisemi tedavisi uygularsanız kan şekeriniz normalken birden yükseltirsiniz.

Dolayısıyla sensör kullanırken birçok teknik detaya dikkat edilmesi gerektiğini unutmayalım.

1 Yorum

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: