Mayıs 2017 İtibarıyla Türkiye’deki Şeker Ölçüm Sensörleri

CGMsMayıs 2017 İtibarıyla Türkiye'deki Şeker Ölçüm Sensörleri

Mayıs 2017 İtibarıyla Türkiye’deki Şeker Ölçüm Sensörleri

Abbott

Abbott Türkiye’nin Free Style Libre’yi Türkiye’ye getirdiğiden ve Mayıs ayı sonu itibarıyla satışına başlayacağından dün Libre, Mayıs’ın Son Haftası Türkiye’de Satılmaya Başlıyor başlıklı yazımızda sizlere bahsetmiştik.

Libre, bilindiği üzere bir FGM’dir. Yani rakamsal olarak anlık ölçüm yapan bir sistemdir.

Libre iki ana aparattan oluşur. Biri receiver yani kumanda, diğeri ise sensördür. Kumanda sensöre yaklaşınca şeker değeri okunur ve kumanda üzerinden şekerinizin kaç çıktığını görürsünüz.

Libre’yi alırken başlangıç paketi olarak satın alırsanız yurt dışı fiyatı olan 170 Euro’nun Türk Lirası karşılığını ödüyor olacaksınız. Başlangıç paketinde 1 adet okucu ve 2 adet sensör bulunmakta. Ve her sensör 15 gün kullanım ömrüne sahip.

Dexcom

Dexcom ise bilindiği üzere bir CGMs’tir. Yani sürekli glikoz ölçüm sistemidir. Ve yapay pankreas çalışmalarına kullanılır.

Dexcom Türkiye’de Medsalus firması tarafından satılıyor.

Dexcom 3 ana aparattan oluşur. Transmitter, sensör ve receiver.

 • Sensör 7 günde 1 kez değiştirilir. Bazı kullanıcılar bu süre bitince sensörü tekrar tekrar tanıtarak 3 hafta 4 haftaya kadar kullanmaktadır. 4’lü 1 kutu sensörün maliyeti 1.400 TL.
 • Transmitterin kullanım ömrü ise ortalama olarak 1 yıldır. Siz Dexcom kutusu içerisindeki transmitter bölümünden transmitteri çıkarır çıkarmaz ömründen yemeye başlar. Bu sebeple Dexcom o an takılmayacaksa transmitter yuvasından çıkarılmamalıdır. Maliyeti ise 2.300 TL’dir. Ömrü bitince yenisini almak gerekir.
 • Kumanda ise kırılana, bozulana kadar kullanılan bir aparattır. Tüm ölçüm sonuçlarınızı kumanda üzerinden görüntüleyebiliyorsunuz. Kumandanın maliyeti 2.800 TL’dir.

Dexcom’un başlangıç paketinde 4’lü 1 kutu sensör, receiver ve transmitter bulunuyor. Maliyeti ise Mayıs itibarıyla 6.500 TL. Döviz kuruna göre değişiklik göstermekte olduğunu da belirtelim.

Medtronic

Medtronic’in sensörleri bilindiği üzere bir CGMs’tir. Yani sürekli glikoz ölçüm sistemidir.

Medtronic’in sensörlü pompalarla çalışan Enlite G2 link sensörü varken yakın bir zamanda Guardian Connect olarak pompa olmadan da kullanılabilecek bir sensör çıkardığını sizlerle İki Farklı Diyabet Teknolojisi / Two Different Diabetes Technologies başlıklı yazımızda paylaşmıştık.

Enlite G2 Link Sensör Medtronic’in sensörlü pompası olan Veo modelinde ve yapay pankreasa giriş teknolojisi olan Medtronic 640G’lerde kullanılmakta. Her 1 sensörün maliyeti 97 TL.

Guardian Connect ise sensör ve transmitterden oluşuyor. Ve pompaya bağlı olmadan tek başına kullanabilen bir sensör.

Sensörden alınan şeker değerleri transmitter ile iPhone’daki Guardian Connect uygulamasına gidiyor ve sonuçları telefonda uygulamadan görüyorsunuz. Ve Dünya’nın neresinde olursanız olun ve sonuçları kiminle paylaşmak istiyorsanız gösterebiliyorsunuz.

Guardian Connect kullanırken sensör ömrü 6 gün. 6 günde sensörün değişmesi öneriliyor. Ama Dexcom’da da bahsettiğimiz gibi kullanıcılar 6 günün sonunca sensörü tekrar tanıtıyor ve aynı sensörle devam edebiliyorlar.

Guardian Connect’in başlangıç paketinde 5 adet sensör ve Guardian Connect transmitteri bulunuyor. Başlangıç paket fiyatı 3.000 TL.

Ardından da 5li 1 kutu sensöre ayda 485 TL ödüyorsunuz.

Hatırlarsanız Kasık 2016’da Dexcom, Libre ve Medtronic sensör kıyaslaması yapmıştık. Aralarındaki teknolojik farkla neler vs diye de Dexcom, Libre ve Medtronic Enlite Sensör Kıyaslaması  başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Eminim Türkiye’de bu sensör teknolojilerinden en azından birini ya da ikisini tecrübe etmiş kişiler vardır? Sizce hangisi daha başarılı? Siz hangisini kullanıyorsunuz?

Bu arada hangi teknolojiye karar vermek istiyorsanız bizce detaylarını yukarıda paylaştığımız linkten okuyun, 2 yıllık maliyet hesaplaması yapın ve hangisini almak istiyorsanız onu alın.

25 YORUMLAR

 1. Esra Hanım merhaba,

  Yakın zamanda Guardian Connect’le ilgili tecrübelerinizi paylaşacak mısınız acaba ? Bir de 6 günün sonunda tekrar tanıtıldığında maksimum kaç gün kullanılabiliyor bir bilginiz var mıdır bu konuda ?

  Teşekkürler 🙂

 2. Ocak 2017 den itibaren Free Style Libre kullanıyorum. Kalemle insulin yaptığım için benim işimi fazlasıyla görüyor. Parmak delme olayı bitti. En büyük avantajı ise bulunduğum her yer ve koşulda kullanabiliyorum. En güzeli ise araba kullanırken ve spor yaparken…. Ayrıca çocuklar için çok rahat. Ebeveynler geceleri uyandırmadan çocukların şekerini ölçebilir. Okullarda ve kreşlerde öğretmenler fazla bir eğitim almadan diyabet hastası öğrencilerin şeker ölçümlerini gerçekleştirebilirler. Ayrıca Android uygulamalı telefonla ölçüm yapılabiliyor ve diğer takipçiler de aynen haberdar ediliyor. Orijinal okuyucuyu taşımak gerekmiyor.

  • Merhaba Ömer bey Free Stayle Libre de bildiğim kadarıyla android uygulamalı telefonlarda ölçüm yapılamıyor. Siz bu şekilde kullandınız mı acaba? Bir de iki yaşındaki bir çocuğa uygulanabilir mi? Kullanan biri olarak size sormak istedim.

 3. Alev Gökçe Sungur Esra hnm mayis 2017 itibariyle zam yspmisla 562 ve evi.ize gelen malzelwr icin satis noktasi ariycamiz konusunda bilgilendirirmisiniz

  Esra Avcı Alev Hanım, Tam anlayamadım ne demek istediğinizi?

  Alev Gökçe Sungur Medtronic aradim siparis vermek icin sistemimiz dedisiklik yapti istanbul avrupa yakasi icin 3 anadolu yakasi icin 3 satis noktadi olusturduk neden sgk kisiye odeme yapmadigi icin zam olayida 562 tl olmus bize yatirilan 297 tl satis noktasona yatiyor biz sgk ya teslim etimiz rapir ve receyi oraya goturucwkmisi

  Esra Avcı Alev Gökçe Sungur Merhaba, Bu konuyu bize 1 ay kadar önce paylaşmıştık. http://www.diyabetimben.com/medtronic-insulin-pompa-sarf…/ ve http://www.diyabetimben.com/insulin-pompasi-ve-sarf…/ linklerindeki yazıları okuyabilirsiniz. sevgiler esra

 4. Merhaba Esra Hanım,

  Guardian Connect’i nasıl satın alabilirim acaba. Medtronic firmasını arıyorum. Geri arayacağız diyorlar ancak aramıyorlar.

  Guardian Connect’in başlangıç paketinde 5 adet sensör ve Guardian Connect transmitteri bulunuyor. Başlangıç paket fiyatı 3.000 TL.

  Ardından da 5li 1 kutu sensöre ayda 485 TL ödüyorsunuz.

  güncel mi acaba?

 5. çocukların şeker düşüklük yükseklikleri daha sık 15 dakika cihazın göstermesini beklemek geç olur ya daha fazla düşerse makinanın toparlanmadaki gecikmesi çocuğu kurtarmaz. ne saçma makinaymış. yaşı büyükler gidişatı takip için almaları faydalı bence.

 6. ömer bey kolaylıkları anlatmış da Esra hanım yanılıyomuyum kumandayı yaklaştırdığınızda gösterdişi şeker değeri 15 dk önceki değer. değilmi

 7. esra hanım bizi aydınlattığınız için size minnettarız gerçekten biz daha hiçbi pompaya geçmeye cesaret edemedik libreden başlasak kolay geçiş olsun diyeç ama şu 15 dakika gecikmeli gösterme kafamızı karıştırdı. ne dersiniz.

  • Güler Hanım Merhaba,

   Güzel cümleleriniz için teşekkür ederim. Libre’de 15 dakika gecikmeden ziyade daha farklı konulara takılmanız lazım. Sürekli glükoz ölçüm sistemi olmaması, sesli herhangi bir uyarı vermemesi, hipoglisemi yaşadıktan sonra sensörün zor toparlanması gibi konular var. Pompaya cesaret edemiyorsanız Dexcom ya da Medtronic’in Guardian Connect gibi pompa bağımsız çalışan sensörlerini deneyin derim.

   sevgiler,

 8. Esra hanım merhabalar .. guardian connectin takılmasıyla ilgili video çekebilir misiniz bu konuda aydınlanacağımız Türkçe bir kaynak Yok bizde size güveniyoruz bilgilendirirseniz seviniriz ben daha önce libre aldım ama ölçümleri parmak ölçümüyle tutarlı olmadığı için Medtronic almaya karar verdim o nedenle kullanımıyla ilgili daha detaylı bilgi verirseniz çok sevinirim. Yapmak zorunda değilsiniz tabiki ama birimde sizden başka bilgi alabilecek kaynağımız Yok maalesef

  • Merhaba,

   Guardian Connect’in takılması Medtronic’in sensör takılması ile aynı. https://www.youtube.com/channel/UCj0UHMhQOcOr737w6EjnQ-w Youtube kanalımızdan Medtronic – Minimed G2 Link Sensör Takılması adıyla 3 video var. Yakın bir zamanda sensör takılması videosu çektik mi bilmiyorum ama bu 3 video size rehber olacaktır.

   Guardian Connect’i terchi etmeniz daha akıllıca olmuş. Sevindim 🙂

   sevgiler,

 9. Esra hanım, libre kullanmaya başladım. Anlık şekerim ile 20 mg a kadar fark çıkıyor. ( 5-15 dk ) geçtikten sonrada durum çok farklı olmuyor . Örneğin parmak ölçümüm 115 iken sensör 95 , 5-15 sonra sensör 90 çıkıyor 🙁 Abbott ile konuştuğumda farkın normal olduğunu söylediler. Sizin fikriniz nedir?

  • Tuğçe Hanım Merhaba,

   Tüm sesli uyarılar Guardian Connect’te mevcut. Şeker düşmeden önce de gerekli uyarıları ayrıca veriyor.

   sevgiler,

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: