İnsülin Yapılan Bölgeye Sensör Takılır Mı?

CGMsİnsülin Yapılan Bölgeye Sensör Takılır Mı?

İnsülin Yapılan Bölgeye Sensör Takılır Mı?

Direkt mesajı verelim: HAYIR. İnsülin yapılan bölgeye yakın yerlere sensör takılmaz.

Takipçilerimizden biriyle Facebook üzerinden kısa bir sohbet ederken ortaya çıkan bir konuydu. Bu konu oldukça önemli olduğu için de sizlerle hızla paylaşmak istedim.

Yapılan klinik çalışmalar gereği insülin kalemi ya da insülin pompası kullanıcıları sürekli glükoz ölçüm sistemi yani CGMs (Örnek: Medtronic sensör, Dexcom vb) ya da anlık glükoz ölçümü sistemi yani FGM (Libre) kullanıyorsa sensör takacakları yeri mutlaka iyi seçmeleri gerekiyor.

Eğer insülin pompası setine yakın ya da insülin kalemiyle insülin enjeksisyonu yaptığınız yere yakın sensörü takarsanız sensörün okuyacağı değerler insülinden dolayı daha düşük olabilecektir. Ve sensör gerçekten de çalışması gerektiği gibi verimli çalışamayacaktır.

Sensör teknolojisinin pahalı olduğunun da farkında olarak kullandığınız sensörlerin boşa gitmemesi için lütfen kullanma kılavuzlarını iyi okuyun. Ve gerçekten de anlayın ve içselleştirin.

Medtronic Sensör Kullanıyorsanız

İnsülin pompası seti ile sensör arasındaki mesafe: Minimum 5 cm olması lazım.

İnsülin kalemi kullanıyorsanız sensör ile enjeksiyon yeri arasındaki mesafe: Minimum 7,5 cm olması gerekiyor.

Dexcom Sensör Kullanıyorsanız

İnsülin pompası seti ile sensör arasındaki mesafe: Minimum 7,62 cm olması lazım.

İnsülin kalemi kullanıyorsanız sensör ile enjeksiyon yeri arasındaki mesafe: Minimum 7,62 cm olması gerekiyor.

Not: Küsüratlı bir değer olduğu için 8 cm gibi bir mesafe olursa daha kolay ölçülebilir.

Free Style Libre Kullanıyorsanız

İnsülin pompası seti ile sensör arasındaki mesafe: Minimum 2,5 cm olması lazım.

İnsülin kalemi kullanıyorsanız sensör ile enjeksiyon yeri arasındaki mesafe: Minimum 2,5 cm olması gerekiyor.

2 YORUMLAR

  1. Meral Kavaz Evcimen 🌹💐🌹💐🌹💐

    Erdoğan Sezer Esra Hanım merhaba. Biz libre kullanıyoruz. Sensörü taktığımız sağ ve sol kol, 14 günde değişsek te, masaj ve kremle müdahale etsek te ciltte tahriş ve sertleşme oluyor. Farklı bir bölgeye taksak olur mu yada daha farklı krem ve masaj mı önerirsiniz. Saygılarımla.

    Esra Avcı Erdoğan Merhaba, Kol dışında baldır denenebilir. Minnoşun baldırını deneyebilirsiniz. Libre’yi denediğim zamandan kalma bir tecrübe 🙂 Ama kola devam edeceğiz dersen de 14 günde 1 sağ ve sol olarak değişim kaçınılmaz olacak. sevgiler,

    Özlem Mert Karaduman · Biran sevinmiştim 2gün sonra pompaya geçicez 640epey maliyetli belki süpriz olur diye.. Size başarılar dilerim,,, sizin hayalleriniz bizim umutlarımızdır,, teşekkürler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: