Sensör ve Parmak İle Şeker Ölçümü Arasındaki Fark Neden Olur?

CGMsSensör ve Parmak İle Şeker Ölçümü Arasındaki Fark Neden Olur?

Sensör ve Parmak İle Şeker Ölçümü Arasındaki Fark Neden Olur?

Kan şekeri ölçümünün hastanelerden sonra eve girmesi ve hatta şimdi sensörlerle şeker ölçümünü görüntülemek diyabet teknolojisindeki en önemli devrim.

Bizler şu anda gündelik hayatımızda ya sadece glükometre ya da glükometre+sensör kullanıyoruz. Farkındaysanız glükometre yani kan şekeri ölçüm cihazları hayatımızdan hiç çıkmıyor. Her ne kadar teknoloji mükemmel bir şekilde gelişse de doğru ölçüm yapan güvenilir firmaların glükometreleriyle parmaktan şeker ölçümü yapmak çok çok önemli ve güvenilir.

Parmaktan alınan kan ile yaptığımız ölçümler direkt kan içindeki şekerin ölçülmesi hedefler.

Sensörle yapılan ölçümlerde ise interstisyel sıvı yani hücreler arası sıvının şeker değeri ölçülür.

İnterstisyel sıvı ise literatürde şöyle tanımlanır: Doku hücreleri arasındaki, kan damarlarından sızma suretiyle oluşan sıvı; doku sıvısı; hücreler arası sıvı.

Parmak ve Sensör Ölçüm Sonuçları Neden Farklı?

1. sebep parmak ile sensör ölçümlerinin veri aldığı sıvıların farklı olması. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi biri kan birisi ise hücreler arası sıvının şeker değerini ölçüyor.

2. sebep ise ‘insan olmamız’ 🙂 Çünkü bir şey yediğimizde ya da yemediğimizde önce kan şekeri sonra hücreler arası sıvının şekeri yükselir. Kan şekeri yükseldikten 15-20 dakika sonra hücreler arası sıvının şeker değeri yükseldiği için parmak ile sensör ölçüm sonuçlarında farklılık oluşması da normal olur.

Ama sensör teknolojisi o kadar gelişiyor ki! Parmak ve sensör ölçüm sonuçlarının birbirine yakınlaşması için teknolojinin gelişmesi yönünde çaba sarfediliyor. İnsan olmamızdan dolayı olan gecikmeleri de önlemek adına sensör teknolojisi geliştiriliyor.

Hatta sadece sensör ölçümüne güvenerek tip-1 diyabet yönetimimizi sağlamamız için çaba sarfediliyor.

Ama bunlar tam anlamıyla olana kadar FDA, CGMs yani sürekli glükoz ölçüm sensörü kullanan bireylere günde minimum 2 kez parmak ölçümüyle sensör kalibrasyonunuzu yapın, sensör ölçüm sonucu çok enteresan bir sonuç gösteriyorsa parmak ölçümünüzle de doğruluğunu kontrol edin diyor.

3 YORUMLAR

  1. gulsah_duru.su O zaman en doğru ölçüm sonucunu parmakla ölçüm veriyor 🤔

    diyabetimben @gulsah_duru.su Merhaba, Tam anlamıyla doğru anlatamamış olabiliriz. Sensör teknolojisi parmaktan ölçüm sonuçlarına yaklaşmaya başladı. Arada bazen farklılıklar oluyor. Bunlara çok takılmamak lazım mesajını vermeye çalışmıştık. sevgiler,

  2. Bnm çıkarttığım sonuç ilerlemiş ülke görünümünde geri kalmış bir ülke oluşumuzdur. Görüntüsü başka işlevi bambaşka bir ülkeyiz. İlerlemiş ülkeler vatandaşını el üstünde tutarken biz değil teknoloji geliştirmeyi gelişen teknolojiyi vatandaşımıza sunmaktan aciziz… Ama konu telefon olsa örneğin amerikada piyasaya çıkmamış telefonu turkiyede rahatlıkla görebiliriz…:) bilemedim güleyimmi ağlayımmı

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: