” Dexcom ” İle İlgili Bilmeniz Gereken 10 Şey

CGMs" Dexcom " İle İlgili Bilmeniz Gereken 10 Şey

” Dexcom ” İle İlgili Bilmeniz Gereken 10 Şey

Türkiye’de kullanılan tüm sensörleri tecrübe edenler olarak sensörler hakkında bilgi vermeye devam ediyoruz.

Süreki gelen sorulardan biri olduğu için konuyu başa yazıyorum. Dexcom Türkiye’de Medsalus firması tarafından satılıyor.

CGMs Kategorisi ‘nden ise tüm sensör bilgi ve paylaşımlarına ulaşabilirsiniz.

1- Dexcom’ı Nereye Takabiliriz?

Kol, bacak, göbek ya da bel kısmına takılabilmekte. Sosyal medyadan da takip ettiğimiz kadarıyla sıkça göbek ve kol kısmı nadiren bacak ve bel kısmı kullanılıyor.

Dexcom’ın takıldığı bölge yağlı bir bölge değilse ölçüm sonuçları daha doğru çıkacaktır.

2- Kalibrasyon İçin Kumanda Ekranında Kan Damlası Uyarısı Çıktı? Ne Yapmalıyım?

Kalibrasyon için kumanda üzerinde kan damlası işareti çıktığında parmaktan kan şekeri ölçümü yapıp Dexcom’u kalibre etmeniz lazım. Günde iki kez yani her 12 saatte 1 bu kan damlası çıkıyor olacak.

Bazı kullanıcılar bireysel tecrübelerine göre (benim gibi 🙂 ) kan şeker değerleri iyi gidiyorsa kalibrasyonu zamanında yapmayabiliyor. Bu uyarıyı kumada üzerindeki ‘yuvarlak tuşla’ onayladıktan sonra kalibrasyonu bir sonraki glükometre ölçümüne kadar bekletebiliyorlar. Dexcom bu süre boyunca da ölçümlerine devam ediyor. Ama ilk paragrafta da bahsettiğimiz gibi teknik anlamda sorun olmaması için kalibrasyon uyarısı geldiğinde parmak ölçümü ile kalibrasyon yapılması önemli.

3- Kalibrasyon Yaparken Tek Ok Aşağı/Yukarı, Çift Ok Aşağı/Yukarı Varsa Ne Yapmalı?

dusus-yukselis-dexcom

Kullanım için olan önerilerimizin başında ani bir çıkışta (Dik ok pozisyonlarında; tek ok aşağı/yukarı, çift ok aşağı/yukarı) kalibrasyon yapılmamasını öneriyoruz. Cihaz kalibrasyonu kabul ediyor ancak hızlı bir yükselişte veya düşüşte çok doğru bir referans değeri alınamamış oluyor.

4- Kalibrasyon Saati Geldi Ama Oklar Yatay Değil? Kalibrasyon Yapmalı Mıyım?

Kalibrasyon saatinde dik düşüş ya da yükseliş ya da yatay düşüş ya da yükseliş varsa kalibrasyon yapılmaması önerilir.

tayay-ok-dexcomOk yatay olunca kalibrasyon yapılması Dexcom’un daha doğru sonuç vermesine yardımcı olur.

 

 

5- Kalibrasyon Esnasında ”???” nin Sebebi Nedir? Ne Yapılması Gerekir?

soru-isaretleri-dexcom

Kalibrasyon yapılmaması gereken bir diğer durum ise üç soru işareti ”???”. En çok alınan uyarıların başında geliyor.

Bu uyarının sebebi sensörün ölçüm yapamadığı anlamına geliyor.

  • Dexcom her 5sn. de bir ölçüm yapıp 5 dk. Sonuç gösteriyor. Eğer 5 sn. ölçümler aralarında çok büyük farklılıklar var ise bu uyarıya neden olabiliyor.
  • İkinci ihtimal sensörün kullanım ömrü dolmuş olabilir. 7 günlük sensörlerin 7. Günden sonraki kullanımlarında sensör ölçüm hassasiyetini kaybediyorsa veya sensörün herhangi bir nedenle yerinden oynaması (çıkma, yoğun bası vb.) durumunda da bu uyarıyı görebiliriz.
  • Bir diğer ihtimal ise verici (transmitter) kullanım ömrünün sonuna yaklaşmış olma ihtimali. Bu düşük bir ihtimal çünkü verici pili bitmeden yaklaşık 14 gün önce cihaz bize vericinin değiştirilmesi gerektiği uyarısını veriyor. Ancak bazı durumlarda verici ömrünün sonuna gelindiğinde de soru işaretlerinin sık görülmesi ihtimali olabiliyor. Soru işaretleri çıktığında herhangi bir kalibrasyon işlemi yapılmadan beklenmesi gerekiyor.

6- Kalibrasyon Esnasında Kan Şekeri Normale Giderken 30-40 mg/dL Ani Düşüş Varsa Ne Yapmalı?

Kan şekeri normal gidiyorken aniden 30-40 mg/dL düşüş oluyorsa Dexcom kalibre edilmemeli.

Sensör üzerine baskı olmuşsa (örnek: yatarken yüzüstü yatılıyorsa, sensörde ani düşüşler görülebilir. Bu tarz bir durum varsa sensör bölgesi hafifçe ovalanıp ölçüm sonuçları normale döndükten sonra kalibrasyon sağlanmalıdır.

7- Dexcom’ın Pil Ömrü Ne Kadardır? Pil Bitmeye Yakın Uyarı Verir Mi? Ne Yapılması Gerekir?

Dexcom vericisinin pil ömrü vardır. Ortalama 1 yıl sonra transmitterin pilinin bitmesi beklenir.

Dexcom kumandası üzerinde “Düşük pil, yeni verici sipariş edin” uyarısı çıkar. Uyarı çıktıktan yaklaşık 2 hafta içinde pil tamamen biter.

8- Dexcom’ın Pili Ne Zaman Çalışmaya Başlar?

dexcom-pilDexcom’ı kutusundaki yuvadan çıkardığınız an itibarıyla transmitter çalışmaya başlar. Pil ömrü sebebiyle Dexcom’ı kullanmaya karar verdikten sonra yuvasından çıkarmanız önerilir.

 

 

9- Kumanda Ekranında Çift Taraflı Ok Varsa Ne Anlama Gelir?

dexcom-cift-ok

Kumanda ekranında çift taraflı ok çoğu zaman ya ölçümde kopma ya da anlık bir ölçümde farklılık olduğunun göstergesidir.

10- Glükometre ve Dexcom Ölçümleri Arasında Ciddi Farklar Çıkıyorsa Ne Yapmalı?

Glükometre ve Dexcom ölçümleri arasında ciddi farklar çıkıyorsa doğru zamanda kalibrasyon yapmadığınızın göstergesi olabilir.

Oklar yatay olunca kalibrasyon yapılması sorunu çözecektir. Birkaç kalibrasyondan sonra sensör ölçümleri kendini toparlar.

Kalibrasyon yapmanıza rağmen konu düzelmiyorsa ve sensörde bir sorun olduğunu düşünüyorsanız Dexcom’ın kumandasından sensörü durdurup tekrar başlatmanız faydalı olabilir.

Dexcom Hızlı Başlangıç Kılavuzu – Türkçe linkine tıklayarak diğer tüm teknik detaylara ulaşabilirsiniz.

Okuma Önerileri

Dexcom hakkında tüm yazılara http://www.diyabetimben.com/category/cgms/ linkinden ulaşabilirsiniz.

NOT: Yazıyı Facebook ya da Twitter gibi sosyal medya kanallarında paylaşabilirsiniz. Alttaki veya üstteki Facebook, Twitter, Google+ ya da Pinterest butonlarına tıklamanız yeterlidir.

4 YORUMLAR

  1. zeynepshn14 Ben kullanıyorum Medtronic ve Libreye göre daha gelişmiş @diyabetimben ama maliyeti fazla

    diyabetimben @zeynepshn14 Merhaba, Maliyeti fazla elbette ama en doğru diyabet yönetimine iyi destek veriyor Dexcom. Zaten tam paketi almak yerine düşük maliyetle 1-2 hafta takabiliyorsunuz. Bazal ayarları için arada takmak lazım 😊

    _.dilekNe kadar acaba

    diyabetimben @_.dilek Merhaba, Şu anda Dexcom’ın başlangıç seti 5,600 TL. İçerisinde transmitter, receiver ve 4 adet sensör bulunuyor. 4 sensör 2 ay rahatlıkla yetiyor. 2 ayda 1 100 Tl sensör maliyeti var. Dexcom’ı belli bir maliyet karşılığında kiralayabiliyorsunuz. Eğer Dexcom’ın tüm paketinin maliyeti yüksek geliyorsa en azından kiralamanızı öneririm. İnsülin dozu ayarlamalarında inanın çok faydasını görüyorsunuz. sevgiler, esra

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: