İnsülin Kalemiyle Başımıza Gelebilecek İki Olay, Nedeni ve Çözümü

Acil Durumlarİnsülin Kalemiyle Başımıza Gelebilecek İki Olay, Nedeni ve Çözümü

İnsülin Kalemiyle Başımıza Gelebilecek İki Olay, Nedeni ve Çözümü

Biz tip-1 diyabetliler hangi teknolojiyi kullanırsak kullanalım (insülin kalemi, pompası vb) farklı olaylarla karşılaşabiliyoruz.

Bir tip-1 diyabetli olarak altı yıldır insülin kalemi kullanmasam da diyabetimben.com sayesinde kalemle başımıza gelebilecek bir çok olayı sizlerden duyduk, sebeplerini konuştuk ve nasıl çözüm üretebileceğimizi paylaştık.

Bugün sizlerle bu iki olayı, nedenini ve çözümlerini anlatmaya çalışacağım.

Olay 1 – Uzun etkili insülini (Lantus ya da Levemir’i) yaptıktan sonra oluşan hipoglisemi

Cevap: Uzun etkili insülini (Lantus ya da Levemir’i) yaptınız ve hipoglisemi belirtileri yaşıyorsunuz. Kan şekerinizi ölçtünüz gerçekten de düşük. Hipoglisemi yaşıyorsunuz.

Bunun en temel sebebi yaptığınız insülinin iğne ucu kılcal damarınıza denk gelmiştir. Kılcal damara denk gelen uzun etkili insülin birden ultra hızlı etkili insülin modunda kan şekerinin hızlıca düşmesine sebep olur. Bilinciniz yerindeyse doğru hipoglisemi müdahalesinde bulunuyor olmak lazım. Hipoglisemi tedavisi için de en doğru yönteme Hipoglisemi Tedavisinde ’15 Kuralı’ başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Olay 2 – Uzun etkili insülin yerine yanlışlıkla kısa etkili insülin yapmak

Cevap: İnsülin kalemi kullanıcılarında sıklıkla yapılan bir hatadır. Örneğin Humalog ve Lantus kullanıyorsunuz (Levemir ve Humalog, Levemir ve Novorapid, Levemir ve Apidra, Lantus ve Novorapid, Lantus ve Apidra gibi ikilileri de kullanabilirsiniz.). Lantus saatinizde yine örneğin 20 ünite Lantus yapacaksınız. Farkında değilsiniz ama dolaptan Humalog’un kalemini almışsınız ve yanlışlıkla 20 ünite Humalog yaptınız. Kalemin ucundaki iğneyi çıkarırken ya da kalemin kapağını kapatırken ya da insülin kalemini dolaba bırakırken bir baktınız ki elinizdeki Lantus değil Humalog. İşte o an bizler inanılmaz oluyoruz 🙂 Başıma hiç gelmedi ama dolaptan yanlışlıkla Humalog yerine Lantus’u alırken yanlış kalemi aldım dediğim çok olmuştur 🙂 Ve işte o anlarda iyiki de fark ettim demişimdir.

Bu anlarda lütfen sakinliğinizi koruyun. Lantus saatinizi geciktirmeden Lantus’unuzu hemen  yapın. Lantus uzun etkili insülindir ve kan şekerinizi kısa etkili insülinler (Humalog, Apidra ve Novorapid) gibi hızlıca düşürmez. Yapıp yapmama gibi bir ikilemde lütfen kalmayın. Yapın. Ve eğer karbonhidrat/insülin oranınızı biliyorsanız hemen hesaplama yapıp yanlışlıla yaptığınız Humalog için karbonhidrat alımına başlayın.

Örneğin ben bunu yapsaydım; akşam saatinde karbonhidrat/insülin oranım 10 gram kh için 1 ünite insülin. Yanlışlıkla 20 ünite Humalog yaptım. 200 gram karbonhidrat alımı yapmam gerekiyor. Ciddi bir karbonhidrat oranı ama 200 gram karbonhidrat almanın dışında bir çözümüm maalesef olmayacak. Lütfen bu anlarda korkup fazladan kafanıza göre ek karbonhidrat almayın. 20 ünite için karbonhidratı aldınız. Artık oluşabilecek tüm riskleri minimum seviyeye indirmiş oldunuz.

Son olarak da 2-3 saat sonra kan şekerinizi kontrol edin. Her şey yolundaysa rahatlıkla uyuyabilirsiniz.

Bu durumda sıklıkla yapılan hata ise ölüm korkusu ya da başka bir şey olacakmış korkusuyla glisemik indeksi ve yükü yüksek ne bulursak yiyiyoruz. Özellikle belirttiğim gibi sakin olup basit bir matematik ile karbonhidrat/insülin oranına göre hareket etmek.

Görsel kaynak: turkish.delfu-medical.com

13 YORUMLAR

 1. Merhaba ,nereden yeni konu açacağımı bilemedim. Tip 1 diyabetli birinin sigara bırakmak için champix adlı ilacı kullanmasında sakınca var mıdır?

  • Bahar Hanım Merhaba,

   Champix’i bilen biri olarak doktorunuza danışarak kullanıp kullanamayacağınıza doktorun karar vermesi en doğrusu. Çünkü Champix içtiğinizde yeme şeklinizde de değişiklikler olabilir. Kusma vb durumlar da yaşatabilen bir ilaç olduğu için lütfen doktorunuza danışın.

   sevgiler,

 2. […] İnsülin Kalemiyle Başımıza Gelebilecek İki Olay, Nedeni ve Çözümü başlıklı yazımızda bahsetmiştik ama bu aralar özellikle Facebook’ta bu yanlışı yapan arkadaşlarımızın paylaşımlarını görünce konuyu tekrar hatırlatmak istedim. Yani; Uzun Etkili İnsülin Yerine Yanlışlıkla Hızlı Etkili İnsülin Yaparsanız Ne Yapmalısınız? […]

 3. Esra Hanım merhabalar…

  İlk maddeyi bilmiyordum,gerçekten ilginçmiş uzun etkili insülinin kılcal damara denk gelip hipo yaşatması…inşallah başıma gelmez..

  İkinci maddeyi ise tip 1 diyabetimin acemilik döneminde yaşamıştım! ve pek iyi bir deneyim olmamıştı benim için. Yanlış hatırlamıyorsam 12-13 ünite levemir yerine novorapid vurmuştum. Bunun üzerine almam gerekenin çok üzerinde karbonhidrat tüketmiştim,paniklemiş ve daha sonrasında da hiperglisemi yaşamıştım. Gerçekten dikkatli olmak gerekiyor..Sevgiler..

  • Damla Hanım Merhaba,

   İlk maddeyi tecrübe etmek biraz daha sancılı oluyor 🙂

   Ben her ikisini de yaşamadım ama yaşayan bireylerin o sürelerde çok kontrollü gitmeleri lazım. Tip-1 diyabet yönetiminde dikkat de oldukça önemli.

   selamlar, sevgiler

 4. 10 yıldır tip2 diabetim uzun yıllar novamix kullandım .2 yıldır humolog bordo olanını kullanıyorum.Kullandığım kalemlerin mekanizması
  donuyor ve dönmüyor düşünün iğne bacanızda ve siz bütün gücünüzle bastırıyorsunuz ilaç gitsin diye sonra suçu iğne ucuna buluyorsunuz
  bir doz yapmak için 3-4 kez kendinizi deliyorsunuz .Satış temsilcisine eczane aracılığıyla ulaştım sorunun iğne ucunda olduğunu söyledi ve sorun hala devam ediyor artık değiştirmeyi düşünüyorum çok can sıkıcı hale geldi böyle sorun yaşayan varmı bilmem paylaşmak için yazdım.iyi akşamlar.

 5. Merhaba
  Ben 10 yildir tip2 diyabetliyim
  Benim sorunum cok kilo almak ne yaptimsa
  Kilo veremiyorum. Kullandigim inisilunden dolayimi kilo aliyorum (humalog)
  Beni aydinlatabilirmisiniz
  Tesekkur ederim

 6. Merhaba ben anneme her akşam lantus ignesi yapıyorum 23:00 veya 23:30 da bugün 23:30 da yanlışlıkla damarına denk getirdim vurduğum yer hemen şişti saat 00:00 da ölçüm yaptım 104 geldi yanlışlıkla damara vurmadan önce ise ölçtüğümde 167 di 122 arayıp sordum sabaha kadar yarım saat arayla kan şekerini ölçmem gerektiğini söylediler ne yapmalıyım?

 7. Merhaba hipoglisemi yaşayan 29 yaşında bir hastayım. Bazı değerlere bakılmak için sabah aç karına 14 ünite insülin verilip Şekerimin ani düşmesini hipo yaşamamı bekleyecekler (<50 şeker ) sonrada tahlillerimi alıp meyve suyu içerecekler. Bu test hakkında bilgisi olana var mı acaba? Tehlikesi var mıdır ?

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: