Her 1 Dilim Ekmek Gerçekten 1 Dilim Olmayabilir

KH SayımıHer 1 Dilim Ekmek Gerçekten 1 Dilim Olmayabilir

Her 1 Dilim Ekmek Gerçekten 1 Dilim Olmayabilir

Hepimizin bildiği üzere 1 dilim ekmeğin tartı ağırlığı 25 gram ise 15 gram karbonhidrat içerir. 15 gram karbonhidrat için herkesin yaptığı insülin birbirinden farklıdır.

Mesela ben; 15 gram karbonhidratı sabah yersem 2,5 ünite insülin yapıyorum. Ama öğle yemeğinde yersem 1,5 ünite insülin yapıyorum.

Migros’un fırın kısmından kepekli tost ekmeği almıştım.  Bu ekmeklerle tost yapmak daha pratik ve daha leziz oluyor. Boyutu standart 1 dilim ekmek gibi olmayınca tüm ekmekleri evimdeki tartımda mutlaka tartarım. Siz de tartın. Erinmeyin 🙂

1 dilim ekmeğin tartı ağırlığı 41 gram. Yani ortalama 25 gram karbonhidrat içeriyor. Sabah kahvaltısını 30 gram karbonhidrat ile yapan ben bu ekmeğin 1 dilimin gramajını görünce mutsuz oldum 🙂 1 dilimini ikiye katlayıp minicik bir sandiviç yapmak çok da keyif vermedi 🙂

Unutmayın. Her bir dilim ekmek her zaman bir dilim gibi olmayabilir.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

10 YORUMLAR

 1. Esra Hanım,
  “Mesela ben; 15 gram karbonhidratı sabah yersem 2,5 ünite insülin yapıyorum.” demişsiniz. Nedenini açıklayabilir misiniz?

  • Neriman Hanım Merhaba,

   Bu benim vücudumun çalışma şekli. İnsüline olan ihtiyacım ile ilgili. Bazı bireyler 15 gram karbonhidrat için 2 ya da 1 ünite de yapabilir. Kişiden kişiye değişen bir durum olduğu için onu vurguladım.

   Bunu nasıl belirliyoruz? Diyabet diyetisyeni ile birlikte süreci yöneterek. Yediklerimizi, insülin dozlarımızı not ediyoruz. Ve diyetisyenimiz ne kadar karbonhidrata karşılık ne kadar insülin yapmak lazım onu belirliyor.

   Umarım açıklayıcı olmuştur.

   sevgiler

   • Esra Hanım,
    Fazla olmazsam bir de bu süreç ne kadar sürüyor. Maalesef henüz KH sayımı için zaman bulamadım. Bir ay yeterli mi yoksa o da kişiye göre değişebilir mi?

    Teşekkürler.

    • Neriman Hanım,

     Ortalama 1-2 ay sürer. Bazen süreç uzayabilir de. Ayda 2-3 kez diyabet diyetisyenine gidip sürece kısa sürede alışırsınız diye düşünüyorum.

     sevgiler

  • Neriman Hanım Merhaba,

   Sabah insülin ihtiyacı daha fazla olmakta. Bu sebeple benim de ihtiyacım akşama göre farklı. Aslında gün içerisinde de ihtiyaçlarımız farklılaşıyor. Hemen hemen birçok tip-1 diyabetli bireyde bu şekilde. Yine vücudumuzun çalışma prensibi.

   sevgiler

 2. peki hemen her diyet listesinde gordugumuz 1dilim ekmegin ideal gramajini ogrenenilir miyim? az once 15 gram kizartilmis kepek egmegi yedim de. iki dilimi 15 gram yalniz:) su eti form’un, yagi %50 azaltilmis ekmeklerinden. fazla mi oldu bilemedim.

  • Esra Hanım Merhaba,

   Paketli ürünlerin indeks kısmına bakmanız en doğrusu.

   Kızartılmamış 25 gram tartı ağırlığındaki 1 dilim ekmek 15 gram karbonhidrat içerir.

   sevgiler,

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: