Anasayfa KH Sayımı Her 1 Dilim Ekmek Gerçekten 1 Dilim Olmayabilir

Her 1 Dilim Ekmek Gerçekten 1 Dilim Olmayabilir

10 12.190 görüntüleme

Her 1 Dilim Ekmek Gerçekten 1 Dilim Olmayabilir

Hepimizin bildiği üzere 1 dilim ekmeğin tartı ağırlığı 25 gram ise 15 gram karbonhidrat içerir. 15 gram karbonhidrat için herkesin yaptığı insülin birbirinden farklıdır.

Mesela ben; 15 gram karbonhidratı sabah yersem 2,5 ünite insülin yapıyorum. Ama öğle yemeğinde yersem 1,5 ünite insülin yapıyorum.

Migros’un fırın kısmından kepekli tost ekmeği almıştım.  Bu ekmeklerle tost yapmak daha pratik ve daha leziz oluyor. Boyutu standart 1 dilim ekmek gibi olmayınca tüm ekmekleri evimdeki tartımda mutlaka tartarım. Siz de tartın. Erinmeyin 🙂

1 dilim ekmeğin tartı ağırlığı 41 gram. Yani ortalama 25 gram karbonhidrat içeriyor. Sabah kahvaltısını 30 gram karbonhidrat ile yapan ben bu ekmeğin 1 dilimin gramajını görünce mutsuz oldum 🙂 1 dilimini ikiye katlayıp minicik bir sandiviç yapmak çok da keyif vermedi 🙂

Unutmayın. Her bir dilim ekmek her zaman bir dilim gibi olmayabilir.

 • Teşekkürler Esra Hanım, fakat yanlış sordum. Sabah akşam farkını anlamak istemiştim aslında.

  • Neriman Hanım Merhaba,

   Sabah insülin ihtiyacı daha fazla olmakta. Bu sebeple benim de ihtiyacım akşama göre farklı. Aslında gün içerisinde de ihtiyaçlarımız farklılaşıyor. Hemen hemen birçok tip-1 diyabetli bireyde bu şekilde. Yine vücudumuzun çalışma prensibi.

   sevgiler

 • Esra hanım,
  Sizin bile yediğiniz bir dilim ekmek, bir dilim ekmek değilse, bizler neler yiyiyoruz düşünmek bile istemiyorum.:/

 • peki hemen her diyet listesinde gordugumuz 1dilim ekmegin ideal gramajini ogrenenilir miyim? az once 15 gram kizartilmis kepek egmegi yedim de. iki dilimi 15 gram yalniz:) su eti form’un, yagi %50 azaltilmis ekmeklerinden. fazla mi oldu bilemedim.

  • Esra Hanım Merhaba,

   Paketli ürünlerin indeks kısmına bakmanız en doğrusu.

   Kızartılmamış 25 gram tartı ağırlığındaki 1 dilim ekmek 15 gram karbonhidrat içerir.

   sevgiler,

  Cevap Bırak

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.