Anasayfa KH Sayımı Yaban Mersini

Yaban Mersini

2 8.303 görüntüleme

Yaban mersinin diyabetlilere iyi geldiği söylenir. Sizlerle birkaç web sitesinden aldığım yazıları paylaşıyorum.

  • Tip2 diyabet, insulin direnci veya metabolik sendromda düzensiz kan şekeri salgılanır. Elbette bu soruna özgü diyet programı uygulanmalıdır ama araştırmalara göre düzenli yabanmersini tüketenlerde tüketmeyenlere göre daha regüle kan şekeri salgılanmaktadır.
  • Şeker hastalığından kaynaklanan görme bozuklukları (Diyabetik retinopati),
  • Kanada Laval Üniversitesi profesörlerinden Profesör P.S. Haddad ve ekibinin Int. J. Obesity dergisinde yayınlanan araştırmasına göre şişman ve diyabetik özellikleri olan KKA (y) türü farelere içirilen Bluberry (yaban mersini) suyu farelerin kilolarında azalma yaptığı gibi kan şekerinde de % 35 oranında azalma yapmıştır.
  • Diyabet hastalarında vücuttaki insülin hormonundan kaynaklanan problem nedeniyle kan şekeri düzeyi kontrol edilemiyor. Tip 2 diyabet pankreas hücrelerinin yeterli insülini üretemediği durumlarda insülin direnci olarak ortaya çıkıyor ya da vücut üretilen insülini gerektiği şekilde kullanamaz. Çalışmaya 187 bin denek katıldı. Deneklerin yüzde 6,5’inde tip 2 diyabetin geliştiği tespit edildi.
  • Montreal Üniversitesi Eczacılık Fakültesi öğretim üyelerinden Pierre Haddad’ın, uzun süren araştırmaları sonucu, halk arasında “çayüzümü” olarak bilinen yabanmersini suyunun şeker hastası farelerde hastalığın ilerlemesini durdurduğunu Ahmet Maranki açıkladı.

Aslında görüldüğü gibi ‘yaban mersini’ tip-1 diyabete bir çözüm olmamakla beraber bir faydası da bulunmamakta. Genelde tip-2 diyabete az biraz faydası dokuna bitki, meyve ya da karışımların tip-1 diyabete çözüm olmadığını da görmemiz gerekiyor.

Yoğurt ve Limon Karışımı yazısındaki tartışmaları bu yazıda umarım yaşamayız 🙂

Ayrıca 17-18 adet kuru yaban mersininin 15 gram KH içerdiğini önemle vurgulamak isteriz.

  • Cevap Bırak

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.