Yaban Mersini

KH SayımıYaban Mersini

Yaban mersinin diyabetlilere iyi geldiği söylenir. Sizlerle birkaç web sitesinden aldığım yazıları paylaşıyorum.

 • Tip2 diyabet, insulin direnci veya metabolik sendromda düzensiz kan şekeri salgılanır. Elbette bu soruna özgü diyet programı uygulanmalıdır ama araştırmalara göre düzenli yabanmersini tüketenlerde tüketmeyenlere göre daha regüle kan şekeri salgılanmaktadır.
 • Şeker hastalığından kaynaklanan görme bozuklukları (Diyabetik retinopati),
 • Kanada Laval Üniversitesi profesörlerinden Profesör P.S. Haddad ve ekibinin Int. J. Obesity dergisinde yayınlanan araştırmasına göre şişman ve diyabetik özellikleri olan KKA (y) türü farelere içirilen Bluberry (yaban mersini) suyu farelerin kilolarında azalma yaptığı gibi kan şekerinde de % 35 oranında azalma yapmıştır.
 • Diyabet hastalarında vücuttaki insülin hormonundan kaynaklanan problem nedeniyle kan şekeri düzeyi kontrol edilemiyor. Tip 2 diyabet pankreas hücrelerinin yeterli insülini üretemediği durumlarda insülin direnci olarak ortaya çıkıyor ya da vücut üretilen insülini gerektiği şekilde kullanamaz. Çalışmaya 187 bin denek katıldı. Deneklerin yüzde 6,5’inde tip 2 diyabetin geliştiği tespit edildi.
 • Montreal Üniversitesi Eczacılık Fakültesi öğretim üyelerinden Pierre Haddad’ın, uzun süren araştırmaları sonucu, halk arasında “çayüzümü” olarak bilinen yabanmersini suyunun şeker hastası farelerde hastalığın ilerlemesini durdurduğunu Ahmet Maranki açıkladı.

Aslında görüldüğü gibi ‘yaban mersini’ tip-1 diyabete bir çözüm olmamakla beraber bir faydası da bulunmamakta. Genelde tip-2 diyabete az biraz faydası dokuna bitki, meyve ya da karışımların tip-1 diyabete çözüm olmadığını da görmemiz gerekiyor.

Yoğurt ve Limon Karışımı yazısındaki tartışmaları bu yazıda umarım yaşamayız 🙂

Ayrıca 17-18 adet kuru yaban mersininin 15 gram KH içerdiğini önemle vurgulamak isteriz.

2 YORUMLAR

 1. Yildiz Tetik Senoglu Ben bir diyabetli annesi olarak Esra Avcı’ya teşekkür ediyorum.
  Bu değerli bilgiler için. Bir de ilk kez türkiyede diyabeti yaşayacak olanlar için çocukların en çok sevdiği şeyler ön başlıklı bir karbonhidrat sayımı listesi rica etmek istiyorum.
  Şimdiden teşekkürler. (özellikle dondurma;kağit helva;pizza ;hamburger.bunlarla nasıl başa çikacagiz:(?)

  diyabetimben.com Yıldız Hanım Merhaba, güzel cümleleriniz için teşekkürler. Diyabetimben’de ayrı ayrı bahsettiğiniz besinler var. Bir ara toparlayıp dediğiniz gibi bir yazı yazarız mutlaka. Ama keşke yenmese işte. Size de iyi bayramlar. Sevgiler

  ßuğra Genç Yıldız Hanım , akıllı telefon kullanıyorsanız Fatsecret adında bir eklenti var . İphone kullanıyorum ben ve aklıma takılan bir şey olduğunda anında bu eklentiyle öğreniyorum . Aslında karbonhidrat sayımı için yapılmamış . Sisteme üye oluyorsunuz ve kilonuzu yazıyorsunuz . Daha sonra olmak istediğiniz kiloyu yazıyorsunuz vs. Yediklerinizi yazıyor ve kalori , yağ , karbonhidrat değerlerinin tamamını veriyor . Paket ürünlerin bir çoğu datasında mevcut . Olmayanı siz kendinizde etiket bilgilerinden bir seferlik girerseniz daha sonra ki hesaplamalar da size yardımcı olur . Bu bilgilere göre insülin uygulaması yapabilirsiniz. Tabi önce İdf hesaplamalarınızı yaptığınızı var sayıyorum. Bu arada eklentinin anroid versiyonu olduğunu biliyorum ama bilgisayardan bu uygulama kullanılıyormu bilmiyorum . Allah kolaylık versin sizlere . Kişi kendi diyabet olunca kolay ama çocuğu olunca daha zor . Yine de deneyim kazandıkca herşey daha kolay olacak emin olabilirsiniz .

  Yildiz Tetik Senoglu Evet keşke yenmese işte ama 9 yaşında bir çocuktan bahsediyorsak bu keşkeler hep havada kalıyor Esra Hanım.
  Tüm bilgiler için teşekkürler;sevgiler

  Esma Selvioğlu fast foodlar için alırken de sorabilirsiniz sitelerinde de yazar

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: