Pişmaniye, Glisemik İndeks, Glisemik Yük ve Karbonhidrat Oranı

KH SayımıPişmaniye, Glisemik İndeks, Glisemik Yük ve Karbonhidrat Oranı

Cumartesi gününden bu yana yazlıktayız. Dün akşam geldik. Yoldayken TEM Otoyolu’nda İzmit civarı pişmaniye satan bir mekana denk gelince Eşref’in aklına girdim 🙂

Premium Pişmaniye modelini seçtim. Antep Fıstıklı, fındıklı, sade ve kakaolu çeşitlerinden oluşan ve içerisinde 24 adet pişmaniye olan bir kutu. Birer tane yedik Eşref ile. Eşref ben susarım diye gidip su aldı. Ben o arada her bir çeşitten birer tane yemeye başladım. Bazen kendimi tutamıyorum 🙂 Tam sonuncusundayken Eşref geldi ve kaç adet yediğimi sordu. Sadece 4 adet 🙂 O kadarcık 🙂 Fena kızdı. Ek doz insülin yaptığımı söyledim. Ama nafile.

Bu arada pişmaniye bence hayatımdaki en namussuz besin. Bir de Emine’nin Kastamonu’dan getirdiği çekme helva. Bir azğınıza attınız mı kendinizi tutamıyorsunuz 🙂

Eve gelir gelmez paketin arkasından içerik kısmını okudum. 100 gramında 83 gram karbonhidrat var. Paket 450 gram ağırlığında. 450 çarpı 83 bölü 100 diyerek bir paketteki karbonhidrat miktarını 373,5 olarak buluyoruz. 24 adet var kutuda. 373,5 bölü 24 adet dediğimizde ise 1 adedinde 15,5 gram karbonhidrat olduğunu görmüş oldum 🙂 Yani 4 adet yiyerek birden 60 gram KH yemişim ve 2 ünite eksik insülin yapmışım 🙂 Yani hesaplamam doğru değilmiş.

Bunlar çok ufak, ne kadar karbonhidrat olur ki demeyin. İçerik bilgisi varsa okuyun. Hesaplama yapın derim.

Bu arada buradan da tartı ağırlığı ortalama 19 gram olan pişmaniye benim gibi bir yetişkinin ağzını tıka basa dolduruyor 🙂 Denediğim için söylüyorum. Tartı ağırlığı 19 gram olan pişmaniye ortalama 15 gram KH içerir. Hareketli saatlerde tüketilmesinde fayda var. 

2 YORUMLAR

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: