Anasayfa KH Sayımı Yeşil Erik

Yeşil Erik

4 22.716 görüntüleme

Geçtiğimiz sene sizlerle Yaz Meyvelerinin Baş Taçlarından Çilek ve Erik başlıklı yazımızda size Hatice Hanım’dan gelen eriklerden bahsetmiştim. Yazıyı 29 Mart 2013’de yazmışım.

13 Mayıs 2014’te ise bu yılına erikleri yine Hatice Hanım’dan bir ayakkabı kutusunda geldi. İçerisindeki not beni güldürdü. ‘Bizim ayakkabı kutusundan çıkanlar’ yazıyor 🙂

Bu arada geçen seneye kıyasladığımızda bu sene erikler daha geç oldu galiba.

Böylesi bir erik yemedim desem inanır mısınız bilmiyorum ama inanın yemedim. Sulu mu sulu, tadı güzel mi güzel erikler. Hatice Hanım hiçbir şekilde kimyasal hiçbir madde kullanmadan bu eriklerin büyümesini sağlıyormuş. Doğal yöntemlerle erik ve bildiğim kadarıyla incir yetiştiren Hatice Hanım’ı tebrik ediyorum. Doğal tarım candır 🙂

Erik bildiğiniz gibi glisemik indeksi düşük bir meyvedir. 120 gram tartı ağırlığındaki yeşil erik 15 gr karbonhidrat içerir. Adet olarak ise 10 adet ufak erik 15 gr karbonhidrattır.

5 adet iri erik 119 gram tartı ağırlığına sahip.

8 adet küçük erik 122 gram tartı ağırlığına sahip. Dolayısıyla meyvede boyutun ne denli önemli olduğunu görüyorsunuz değil mi?

Meyve tüketiminde de boyutlara lütfen dikkat edelim.

 

 • Ayhan Bey Merhaba,

  Burada sadece bir espri var. Siz ister siyasete ister başka bir şeye yorun. Çok önemli değil. Zaten siyaset yapmıyoruz. Siz siyasete yoruyorsanız da ona bir şey diyemem.

  Bloğu kimse bir taraf olarak göremez. Ki bir tarafım var. Bunu burada konuşmam. Her şey tip1 diyabet temelinde blogta. Espriler sizi bu kadar rahatsız etmesin.

  Lütfen siz de siyaset olarak algıladığınız cümlelere ‘size hiç yakışmıyor’ demeyin.

  Bence bu konuya da takılmayın. Takılmayalım. Erikleri dikkate alın 🙂

  Sevgiler

 • Cevap Bırak

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.