Yeşil Erik

KH SayımıYeşil Erik

Geçtiğimiz sene sizlerle Yaz Meyvelerinin Baş Taçlarından Çilek ve Erik başlıklı yazımızda size Hatice Hanım’dan gelen eriklerden bahsetmiştim. Yazıyı 29 Mart 2013’de yazmışım.

13 Mayıs 2014’te ise bu yılına erikleri yine Hatice Hanım’dan bir ayakkabı kutusunda geldi. İçerisindeki not beni güldürdü. ‘Bizim ayakkabı kutusundan çıkanlar’ yazıyor 🙂

Bu arada geçen seneye kıyasladığımızda bu sene erikler daha geç oldu galiba.

Böylesi bir erik yemedim desem inanır mısınız bilmiyorum ama inanın yemedim. Sulu mu sulu, tadı güzel mi güzel erikler. Hatice Hanım hiçbir şekilde kimyasal hiçbir madde kullanmadan bu eriklerin büyümesini sağlıyormuş. Doğal yöntemlerle erik ve bildiğim kadarıyla incir yetiştiren Hatice Hanım’ı tebrik ediyorum. Doğal tarım candır 🙂

Erik bildiğiniz gibi glisemik indeksi düşük bir meyvedir. 120 gram tartı ağırlığındaki yeşil erik 15 gr karbonhidrat içerir. Adet olarak ise 10 adet ufak erik 15 gr karbonhidrattır.

5 adet iri erik 119 gram tartı ağırlığına sahip.

8 adet küçük erik 122 gram tartı ağırlığına sahip. Dolayısıyla meyvede boyutun ne denli önemli olduğunu görüyorsunuz değil mi?

Meyve tüketiminde de boyutlara lütfen dikkat edelim.

 

4 YORUMLAR

 1. Esra hanım öncelikle merhaba
  Sitenizi sürekli takip etmeye çalışıyorum ama burdaki benzetme olayı hiç size yakışmıyor bence sizi takip edenler sizi sadece diyabet ve sizin ictenligininiz için takip ediyor ama bu benzetme hiç hoş olmamış lutfen siyasete taraf olmadan bizim burda görmek istediğimiz şeylere izin verin sadece diyabet ve hayat için birşeyler yapmanızı istiyorum.

  • Ayhan Bey merhaba,
   burası siyaset konuşma yeri değil tabi ki bunu en bilincinde olan da benim, bu konuda kendime mütavazı davranamam.
   Sizde hak verirsiniz ki ayakkabı kutusu halk arasında espiri malzemesi olarak dilden dile dolaşır.
   Bir tanıdığım doğumgünü için arkadaşına hediye olarak ayakkabı aldı.
   Yine espiri patlatıldı.
   Senin ayakkabı kutusundan neden ayakkabı çıkıyor diye. 🙂

   Bu sadece Esra Hanım ile benim aramda geçen bi espiri
   İsterseniz bunu burda bırakalım açıklamalarım size tatminkar gelmediyse bana özelden ulşabilirsiniz, hatta lütfen bana ulaşın size telden gerekli açıklamaları yapayım.

   baykara1985@hotmail.com

 2. Ayhan Bey Merhaba,

  Burada sadece bir espri var. Siz ister siyasete ister başka bir şeye yorun. Çok önemli değil. Zaten siyaset yapmıyoruz. Siz siyasete yoruyorsanız da ona bir şey diyemem.

  Bloğu kimse bir taraf olarak göremez. Ki bir tarafım var. Bunu burada konuşmam. Her şey tip1 diyabet temelinde blogta. Espriler sizi bu kadar rahatsız etmesin.

  Lütfen siz de siyaset olarak algıladığınız cümlelere ‘size hiç yakışmıyor’ demeyin.

  Bence bu konuya da takılmayın. Takılmayalım. Erikleri dikkate alın 🙂

  Sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: