Halil Şen’in Askerlik Muafiyeti Tecrübesi

Diyabetli HaklarıHalil Şen'in Askerlik Muafiyeti Tecrübesi

Merhabalar,

Ben dün itibariyle İzmir Hatay Asker Hastanesi’nden muaf raporumu aldım ve çok güzel kolay geçen bir süreç oldu benim için. Kısaca anlatmaya çalışayım en baştan.

Ben üniversite mezunu oldum. Bu yıl diplomamı aldım, direk askerlik şubesine gittim. Ordan beni aile sağlığı merkezine gönderdi. Orada doktor İzmir Asker Hastanesi’ne sevkimi yazdı tekrar.

  • 12 vesikalık foto
  • Diploma
  • Nüfüs cuzdan fotokopisi ile askerlik şubesine gittim ve evrakları sarı bir zarfa koyup beni İzmir e gönderdiler (bu arada ben Tire ilçesinde oturuyorum. O yüzden gönderdiler diyorum.).

Ertesi sabah erkenden gitim hastaneye. 9 gibi doktorlar geldi, 9 buçuk 10 arasında beni aldılar. Şansıma doktor çok iyiydi. Hemen yatıralım ya da bayramdan sonra gel dedi. Ben de hemen yatırın dedim (tarih 23 temmuz 2014 ). Cuma günü çıkarırız dedi, peki dedim.

Ancak hazırlıklı gitmemiştim. Şunu bilmelisiniz; yatış yapıldığı zaman dışarı çıkmanız katiyen yasak :) Ben de eşyalarımı anneme getirttim daha sonra. Orada size kıyafet havlu vb veriyorlar. Sadece kişisel; diş fırçası, şampuan gibi şeyler alın yanınıza. Ya da kantinden alabilirsiniz. Askeriye cidden ucuz :)

Neyse ben yatışımı yaptım. İki gün boyunca yemek ara öğün vb her şey size veriliyor. Ancak yemekler şekeri yükseltecek tarzda çıkmıyor pek. Benim şekerim hep düştü. O yüzden insülin dozunu düşürdüm. Toplamda 9 defa kan aldılar benden. Tahliller için ve tahlil sonucundan sonra hbA1c sonucu çıkınca göz doktoruna gittim. Orda göz muayenesi yaptılar bir sürü cihazla (gözlerim sağlıklı çok şükür). Daha sonra benim doktorum Perşembe günü çağırdı beni. Bi kaç soru sordu. İşte boy, kilo dövme var mı falan filan. Daha sonra ‘dostum yarın çıkarıyorum sizi. Askerlikle de ilişiğinizi kesiyorum dedi’ albay. Filan ama cidden mütevazı bir insandı saolsun. Neyse çok uzattım. Ertesi gün saat 10 da hazır olun kurula girceksiniz dediler. Gittik. Biz kurula girdik. Kararı okudular ve öğleden önce 11:30 gibi hastaneden çıkışımı yaptım.

Ben komplikasyon olmadığı için barışta askerliğe elverişli değil, seferberlikte askerlik yapabilir raporu aldım. Bi diyabet hastası daha arkadaş vardı onun gözlerinde kanama başlamış o seferberlikte de yapamaz diye rapor aldı.

Farkındayım güzel bi yazı olmadı ama umarım soru işaretlerini giderebilmişimdir. Kafanıza takılan sorular olursa yine cevaplayabilirim tecrübelerime dayanarak.

Halil Şen

8 YORUMLAR

  1. Bende 2 yıllık tip 1 diyabet hastasıyım günde toplam 17 unite novorapid insülin kullanıyorum ve şuana kadar bütün hba1c lerim 6.5 in altında çıktı…askerlik yapmayı çok istiyorum…21 yasında üniversite son sınıfa geçtim askerlik yapmamda bi engel var mı acaba?

    • Merhaba ben askerlik için muayeneye gittiğimde 2 yıllık tip1 dm liydim. Doktor tip1 dm li olduğumu öğrendikten sonra bir hafta sonrasına askeri hastanede yatışım için gün vermişti. Tip1 dm liler askerlikten muaf oluyor demişti. 3 gün askeri hastanede kaldım, açlık tokluk şeker değerlerim ölçüldü. ilk gün değerler iyi gidince doktordan uyarı aldım, bu değerlerle bir hafta daha hastanemizde misafir olursun ona göre dedi. sonrasında her tahlil öncesi şekerimi yüksek tuttum 300-400 gibi ve 3 gün sonunda tahlil sonuçlarımla birlikte askeri heyetin karşısına çıktım. barışta askerliğe elverişli değildir, seferde görev yapar ibaresiyle rapor aldım.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: