Diyabet ve Askerlik

Diyabetli HaklarıDiyabet ve Askerlik

Diyabet ve Askerlik

Merhaba zaman buldukça paylaşmaya ve diyabetle (şeker hastalığı) yaşadığım bütün tecrübelerimi yazmaya çalışacağım. Evet ben de lise, üniversite ve yüksek lisans derken ancak askere gitmeye vakit ayırabildim 🙂

Konumuz Diyabet ve Askerlik 🙂

Yoklama kagıtları birer birer gelmeye başlamıştı. Gerçekten gitmeyi çok istiyordum ancak maalesef  bizlere askerde özel yemek çıkmadıgından ve eğitim iştimalardan dolayı askerlik yapabilme şansımız olmuyor.

Çok rahatlıkla söylebilirim ki Tip-1 veya Tip-2 olsun, diyabetli olan hiçbir kimse askerliğe alınmıyor.

TSK’nın konuyla ilgili mevzuatına http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=3.5.8611092&sourceXmlSearch=&MevzuatIliski=0 linkinden ulaşabilirsiniz.

Askerlikten muaf olabilmeniz için kan şekerinizin 200 mg/dL’nin üzerinde olması gerekiyor.

İlk sene ayakta tetkiklerini yapıyorlar,kan alıyorlar vs. falan heyete cıkıyorsun orda seneye erteleme alıyorsun,
… 2.ci sene ise takip amacıyla yatırıyorlar ve sabah öğle akşam damardan kan alıyorlar, idrar tetkikleri ile geçiyor.

İş yerinden ayrılmanız gerekmiyor. Yıllık izne ayrılıp o hafta içinde halledebiliyorsunuz (Ben öyle yaptım.)

Avantajlarına gelince; üniversite mezunu oldugunuz için subay koğuşunda kalıyorsunuz 3 – 4 kişilik odalarda, er koğuşu 20 kişi falan :) Düzeni bozmanız gerekiyor 3-4 gün süreyle ama fazla abartmadan.

Şunu tekrar söylüyorum , ” HASTANEDE KESİN VE KESİN YATACAKSINIZ ”. Min 3 gün – o kadar da kötü değil ama zaman çabuk geçiyor. Yeni dostlar, arkadaşlar falan ediniyorsunuz.

… kurul raporunda ise ” askerliğe elverişli değildir, seferberlikte görev yapar ” yazıyor.

Diyabet ve Askerlik ilgili soru ya da aklınıza herhangi bir şey takılırsa elimden geldiğince cevaplamaya yardımcı olmaya çalışacağım.

Yazar: Takipçimiz Yusuf Akgül (Bloğumuzun yöneticisi olarak görseli bu yazıya özel seçmek istedim. SouthPark’taki bu karaktere bayılırım 🙂 . Görsel loadtr.com’dan alınmıştır.)

397 YORUMLAR

 1. ben yaklaşık 130 kilo ağırlığındaydım . bir anda hızlı bir şekilde kilo vermeye başladım . 4-5 ay içerisinde 42 kilo kaybettim. doktora gittiğimde 35 kg kaybım vardı. yapılan tahliller sonucu tip 1 diyabet hastası olduğum ortaya çıktı. açlık şekerim en son yapılan tahlile göre 210 tokluk şekerim 348. bu durumda insülin tedavisi görmem gerekiyor. ve pek tabi bir diyet uygulamak zorundayım. bu durumda sanırım askerlikten muaf sayılacağım. peki gönüllü olarak askere gidilebiliyormu? bunun cevabını ögrenebilirsem sevinirim.

  • Samet Bey Merhaba,

   Diyabetli hayata hoş geldiniz.

   Askerlik apayrı bir konu. Diyabetliler ateşli silah ve aletler kullanamadıkları için askere de alınamıyorlar.

   Burada hayata bakışınız önemli. Ben ne olursa olsun askere gideceğim diyorsanız sizin tercihiniz. Kilo da bildiğiniz gibi askerlikte önemli bir konu. Ama diyabetli birisine belki temsilen 1-2 gün askerlik yaptırabilirler. Çünkü illaha askere gitmek isteyip de bazı hastalıklardan dolayı gidemeyen erkeklere devlet temsilen askerlik yaptırıyor diye biliyorum.

   Net bir bilgim olmadığı için araştırmaya devam etmeniz en mantıklısı.

   sevgiler

   • Merhabalar esra hanım ben 5 yıldır tıp1 dıyabetım vucut gelıstırme sporu ıle ugrasıyorm gunluk 3 defa ınsulın kullanıyorum hafıfı ırı ve yapılı vucudum var ve ben tabanca sokme takma temızleme yapabılıorm sılah kullanıorum ve ayrıca ava gıdıyorm av tufegıde kullanabılıyorum. Ve sızce dıyabetlı olmam gıtmeme engelmı. Veya dılekce yazsam felan gıdebılırmıyım ?

    • Bu ne sacma bi bilgidir kardesim . Tip 1 aleti tank bile kullanirlar . Yapamicamiz hc bir is yok Allah guc kuvvet verdikten ve genc olduktan sonra .

   • İyi günler, benimde bir sorum olacak size Esra Hanım. 2011 den beri şeker hastasıyım ilk başta tip1 diyabet tanısı konuldu. Eylüldr askerlik için başvurduğumda beni Askeri hastaneye sevk ettiler. Kan tahlili yaptılar açlık 550 tokluk 610 çıktı. Normalde 3×16 humalog vr 1×36 lantus kullanıyodum. Fakat beni Şişli Etfal hastanesine sevk etti asker hastane burda asljnda tip1 değil tip3 diyabet olduğum anlaşıldı. Tedavimi değiştirerek 3×16 humalog yerine sabahları 90 mg diamicron+500mg glifor alıyorum akşamda 1×20 lantus almaya başladım. HBA1C en son 13,59du. Bu durumda askerlik yapma durumum var mı?

   • Merhabalar, Tip 1 diyabetim. Askerlik işlemlerini yaptıracam fakat Askerlik Kanunun son düzenlemesinde 40. madde kaldırılmış. Bu durumda tip 1 diyabetler askerlik yapıyormu yapmıyor mu?

     • Merhabalar,
      Bugün şubeye gittim. Şeker hastaları askerlik yapmaz diye birşey yok yapabilir dediler. Ben örnekleri var diyince tamam sen bilirsin tecilini bozalım, biz sağlık ocağına sevkini yapalım dediler yaptılar. Sağlık ocağına gittim ordan devlet hastanesine sevk edilmeli diye şube ye gönderdiler. Evrağı devlet hastanesine sevk için şubeye getirdim, şubedeki görevli evrağın üzerinde devlet hastanesi dahiliye bölümüne sevk edilmedir yazmasına rağmen , direk askere alınabilir diye işlem yapmış, ben burda sevk yazıyor siz niye böyle yaptınız diyince panikledi hata yaptık dedi, Ispartayı aradı ordan birileriyle görüşüp mail falan attı. Sonra biz düzeltme yapamıyoruz Ankara yapabilir demişler. Özür dileyip seni hastaneye sevk edemiyoruz öğleden sonra tekrar düzelmek için Ankara ile görüşecez dediler bizden haber bekle dediler. Hiç bir şey anlamadım. Şimdi haber bekliyorum.

    • Bende yeni muaf aldım kardeşim hiç korkma kesinlikle göndermiyorlar askere mevzuat aynı tip1 ve tip2 farketmez askerlikten muaf olursun.bana d raporu verdiler

 2. Merhaba,
  Evlilik izninden yeni döndüğüm ve dönüşümde de işler bayağı yoğun oldugundan ancak yazılanları okuyorum geriden gelerek ,
  Öncelikle geçmiş olsun diyeceğim yazıya,geçicek çünkü bir gün ve o bir günün cokda uzak olmadıgını düşünüyorum, umutsuzluğa ,ümitsizliğe kesinlikle yer yok.
  Askerlik durumunuza gelince ,şunu söyleyebilirim KESİNLİKLE askere ne gönüllü ne gönülsüz gidemezseniz, zaten almıyorlarda.Bencede gitmeyin,size özel yemek cıkmıyor,eğitim,iştima derken kimse bakmıyor orda diyabetiniz varmış,şekeriniz yükselmiş vs.diye.
  Ama askerlikten muaf olmak biraz zahmetli iş,şube’den Askeri hastahaneye sevkediyorlar,1.sene erteleme kararı veriyorlar ayakta testler yapılıyor ,2.sene muaf oluyorsunuz,2.sene hastahanede 3-4 gün kadar kalıyorsunuz ama.Orda şöyle bir ilginç durum var ama şekerinizin yüksek seyretmesi gerekiyor ( en az 200 ) aç tok farketmez,durum bu şekilde merak ettiğiniz aklınıza takılan soru olursa cevaplamaya çalışırım tekrar.

  • Yusuf Bey Merhaba,

   Maillerime ve İstanbul Buluşması yazıma yorum alamayınca evleneceğinizi hatırladım 🙂 .

   Umarım her şey yolundadır.

   sevgiler

  • Merhaba Ben 8 senedir tıp1 diyabetim yorumları okuyorum Askere almıyorlar die birçok duyumlar alıyorum bi hastalığın var dıe askere almamaları çok saçma bence bir çok genç bu sorunları yaşıyor askerlik Boyun Borcudur bunun bi yolunu bulmanızı bekliyoruz saygılar. ☺

   • Boyunla bir alakası yok. Oruçtan muhafız Allah bile günah yazmıyor. Bu nasıl boyunmuş böyle askere nasıl gidelim? Bir şekilde o borcu öderiz ama hipoglisemiye girince kim kurtaracak seni onbaşı mı? Borç öderken ölmek daha mı iyi vatana hizmet oluyor?

 3. Merhaba Esra Hnm,

  İş başı yapana kadar herşey yolunda gidiyordu 🙂 Şaka bir yana güzel bir yurt dışı tatili geçirdik,en kısa zamanda tekrar gitmek istemiyor değilim 🙂

 4. Bende çok araştırdım ki malesef diyabet hastaları askerlik yapamıyo ve çürük raporu alıyo yani buda demek oluyorki askerlik yapamıcam bende 🙁 Hem dip 1 diyabet hastasıyım hem astım hastası hem b12 vitamin eksikligi hem böbrek her bi şey var yani bende daha 17 yasındayım kim napsınki bizi 🙁

  • Buğra Bey Merhaba,

   Diyabetliler askerlik yaparsa galiba ölümleri olur. Diyabetleriyle geçirebilecekleri en zor zamanı yaşarlar muhtemelen.

   Askerlik yapıp yapmama konusu bence bu kadar önemli olmamalı. Çünkü hayatınızda sağlığınızla ilgili önemli konular var.

   sevgiler

 5. Doğru sölüyosunuz esra hanım ama şöylede bi gerçek var askerliğini nerede yaptın diye sorulunca ben çürük raporu aldım demek insanın zoruna gider gerçekten sırf bu yzden askerlk yapmak istiyorum

  • Buğra rrr bey size askerliğinizi nerede yaptığınız sorulduğunda çürük raporu aldım demek yerine diyabetli olduğum için askerlik yapmadım diyip konuyu kapatabilirsiniz. Bu kendinizi kötü hissetmemenizi de sağlar. 16 yıldır tip 1 diyabetliyim ve bir bayanım. İnanın günlük yaşamda malesef ki bu hastalığın bir çok sorunu karşımıza çıkıyor. Hepsini kafamıza takmaya kalkarsak hayatı yaşaması zor olacak. Bazı şeylere gülüp geçmeyi dert etmemeyi boşvermeyi öğretti bana bu hastalık. Size de bunu tavsiye ederim 🙂

 6. Merhaba,

  Açlık şekerim 123, tokluk ise 178 civarında geziyor.Bu durumda askere alınmam gibi bir durum olur mu? Yoksa ertelememi verirler bilgilendirirseniz sevinirim.Tşkler

  • Anıl Bey Merhaba,

   Önemli olan size tip-1 diyabet teşhisi konulması. Ki galiba tip-1 diyabetlisiniz. Diyabetli raporunuzu göstermeniz yeterli olacaktır.

   sevgiler

 7. Esra hanım merhaba,

  Verdiğiniz cevap için teşekkür ederim.Doktorlar Tip 2 şekerim olduğunu söylüyor.Bu durumda sanırım 1 sene kontrol verildikten sonra tekrar bir sene sonunda kontrol amaçlı çağrılıyormuşuz.

  Yakdul bu aşamada detaylar paylaşmış.Şu anda askerliğim techilli okul sebebiyle ama yıl sonunda techilim biticek.Bende asker kaçağı tabi ki olmak istemiyorum.Bu şeker oranınla askere alınmam söz konusu olur mu ?

  Bu arada 75 mg şeker yüklemesi yaptırdım ,detaylı bilgi vermek gerekirse; Açlık 123 , 1.saat 218 ,2.saat 178 oranında çıktı.

  Tşkler

  • Anıl Bey Merhaba,

   Yusuf Bey bu konuda deneyimli ve eminim size benden daha da detaylı bilgiler verecektir.

   Askerlik için muayeneye giden tip-1 diyabetliler anında askerlikten muaf raporu alabiliyorlarmış. Ama konu tip-2 olunca size ne desem yanlış olur.

   Bu sebeple deneyimlerinizi bizimle de bloğumuz aracılığı ile paylaşmanız önemli olacaktır.

   sevgiler

   • Merhaba benim kan şekerim çok düşük çıkıyor şeker yüklemesi yapıldı her saat test yapıldı ve doktor aç kalmamam gerektiğini beslenmeme çok dikkat etmem gerektiğini söyledi açlık hissettiğim zaman bisküvi çikolata gibi şeyler yemem gerektiğini aksi taktirde bayılma riskim olduğunu söyledi bu konu askerliklerin bi ilgisi olurmu

 8. Merhabalar;
  Tip1 yada Tip2 olmanızda farketmiyor ,önemli olan şekerinizin 200’ün üzerinde olması,bunun içinde şöyle bişiy yapmanızı öneririm, hastaneye yattıgınızda kan vermeden önce abartmıyacak şekilde şekerinizi biraz yükselticek yiyecekler yemeniz , maalesef istemesek de bunu yapmak zorundayız ki inandırmak adına . ( Gata’da yatarken tip2 bi subay arkadaşım var dı oda öyle yapmıştı ) durum bu şekilde yine aklınıza bişeyler takılırsa bilgim yettiğince cevaplamaya çalışırım inşallah.

  Allah’a emanet olun.

 9. merhaba,
  ben de şu an yüksek lisans eğitimime devam ettiğim için askerliğimi tecil ettirmekteyim. bir sene içerisinde yüksek lisanstan mezun olacağım inşallah. bundan sonra askerlik işlemlerine başlamayı düşünüyorum. tip1 olduğumuzu anlamanın tek yolu baktıkları şekerlerimiz mi sadece? bunu anlamak için bir çok test yapılabilir ve kesin sonuca varabilirler. düzene girmiş bir şekerim varsa, ben onları inandırmak için bu düzenimi bozmalı mıyım? bir de ilk başvuruda neden alamıyoruz belgemizi, bir sene erteliyorlar? son sorum hastanede yatırdıkları 3-4 gün nasıl geçiyor ve neler yapılıyor, bu süre içerisinde işyerinden ayrılmamız gerekir mi?
  cevaplar için teşekkürler şimdiden.

  • Burhan Bey Merhaba,

   Vakti zamanında tansiyon hastalarına verilen bilmem kaç mg’lık ilacı devlet ben ödemem diyerek SGK’nın ödeme listesinden çıkarmışdı. Eğer hastaların tansiyonu belirli bir düzeyin üzerinde çıkarsa doktorun onayı ile o ilacı hastalar alabiliyordu. Elbette burada farklı detaylar daha vardı.

   Ve tansiyon hastaları sadece o mg’daki ilacı alabilmek için Göztepe Merdivenköy Poliklinikleri önünde bir avuç tuz yalayıp doktora öyle giderlerdi. Ki doktor da tansiyon ölçünce tansiyon belli bir rakamın üstüne çıktığı için hastaya devletin şartlı ödediği ilacı verebiliyordu.

   Bir de diyabetlilerin kan şekeri 200 mg/dL üzerine çıkınca devletten %30 engelli raporu alabiliyorlar. Mevzuatta böyle bir açık olduğu için diyabetliler şeker yiyip, meyve suyu içip heyetin karşına çıkıyor.

   Mevzuattaki açıklar elbette çok fazla. Ama ne olursa olsun yolunda giden bir kan şekeriniz varsa bile aslında askere gitmemeniz lazım. Zira diyabetlilerin aldığı engelli raporunda ‘ateşli silah kullanılabilecek mesleklerde çalışamaz’ ibaresi yer alıyor. Bu sebeple kan şekerinin 200 ve üzeri çıkması şartı aranmaması lazım diye düşünüyorum.

   Kadın olduğum için elbette erkeklerin daha iyi bilebileceği bir konudur ama naçizane bilgilerimi paylaşmak istedim.

   Eğer raporu alacağım derseniz ve hastaneye de yatmanız gerekiyorsa 3-4 gün iş yerinden ayrı kalmanız gerekecektir. Ama yine mevzuatta o kadar açık var ki. Bence siz hastaneye yatmadan da halledersiniz gibime geliyor.

   sevgiler

   • Öncelikle Merhabalar Esra Hanım
    Ben şu anda Teröristle Mücadele Harekat okulunda Uzman çavuşluk eğitimindeyim
    Yalnız Daha önce yapılan tetkiklerimde Reaktif Hipoglisemi teşhisi Konuldu herhangi bir ilaç tedavisi uygulanmadı şu anda eğitimlerde oldukça sıkıntılar yaşıyorum hatta bu maili atarken size hastanede yatıyorum. El ayakta terleme halsizlik bitkinlik bayılma hislerim kafamın içerisinde karıncalanmalar ve göz kapaklarımda baskılar hissediyorum. Öncelikli sorun eğitimime komando olarak devam edebilir miyim yoksa asayişe geçiş yapabilmem için uzman erbaş olur komando olamaz raporu verirler mi?
    Çünkü komando branşında çok ağır spor eğitimleri intikalller yani dağlarda yatıp kalkmalar ve açlıkla susuzlukla mücadele gibi eğitimlerimiz oluyor dolayısıyla benim hastalığım aç kalmaya ve çok ağır sporlara engel olacağını düşünüyorum nasıl ilerlemeliyim sizin bilginize sığınıyorum Cevabınızı bekliyorum ivedilikle çok teşekkür ederim şimdiden .

    Teşekkürler , İyi Çalışmalar .

    iPhone’umdan gönderildi

 10. merhaba;
  klışe vardır ” askerlikte mantık aranmaz ” diye buda aynen bunun gibi bi durum.

  İlk sene ayakta tetkiklerini yapıyorlar,kan alıyorlar vs. falan heyete cıkıyorsun orda seneye erteleme alıyorsun,
  … 2.ci sene ise takip amacıyla yatırıyorlar ve sabah öğle akşam damardan kan alıyorlar,idrar tetkikleri ile geçiyor.

  İş yerinden ayrılmanız gerekmiyor,yıllık izne ayrılıp o hafta içinde halledebiliyorsunuz ( ben öyle yaptım ),avantjlarına gelince, ünw.mezunu oldugunuz için subay koğuşunda kalıyorsunuz 3 – 4 kişilik oda’larda ,er koğuşu 20 kişi falan. 🙂 Düzeni bozmanız gerekiyor 3-4 gün süreyle ama fazla abartmadan.

  Şunu tekrar söylüyorum , ” HASTANEDE KESİN VE KESİN YATACAKSINIZ ” . Min 3 gün – o kadar da kötü değil ama ,zaman çabuk geçiyor yeni dostlar arkadaşlar falan ediniyorsunuz.

  … kurul raporunda ise ” askerliğe elverişli değildir, seferberlikte görev yapar ” yazıyor.

 11. cevaplarınız için teşekkürler. aklıma gelen bir diğer soru ise yüksek lisans mezuniyeti sonrası yeni bir devre askere giderken ben de şubeye gidip ne diyorum? 🙂 yani ben askerlik için geldim ama diyabetim mi demeliyim. sonuçta diyaloga nasıl başladığımın da önemli olduğunu düşünüyorum.
  artık o zaman gelince 3-4 gün düzenim bozulacak ne yapalım, dediğiniz gibi mantık aramayıp, sorgulamamak en güzeli herhalde.

 12. bende diyabethastasıyım size ikisorum olucak lutfenyardımcıolurmusunuz diyabey ve gassirit hastasıyım askerden muaf olurmuyum açlik şekerim 110 lufen cevaplarmısınız yarın hastaneye gıdıcem muayne ıcım sımdıdem tsk

  • Ümit Bey Merhaba,

   Yorumlardan da görebileceğiniz gibi şekerinizi yükselterek gitmeniz gerekecek. Eğer testlerde de şekeriniz yüksek çıkarsa askerlikten muaf olabiliyorsunuz. Ama bunun da belirli prosedürleri var yine.

   Yazıyı ve yorumları lütfen daha detaylı okuyun.

   sevgiler

 13. merhaba, gayet bilgilendirici güzel bir site..teşekürler..bende bugün sevkimi aldım yarın gataya gidiyorum tip-1 diyabetliyim..bende muhaf olacağımı düsünüyordum ama bugün albay boşuna gitmene gerek yok dedi..bunu da konusmamızdan bir süre sonra fark ettim açıkcası ne demek istediginide anlayamadım..alamazsın gelecen mi demek istedi aceba??ayrıca bişey sormak istiyorum ilk defa gidecem gataya hastanede kalacakmıyım,yatacakmıyım yada yatacaksamda ilk sene kesin “1 sene sonra gel” mi dicekler?? esas ve en önemli soru:tip-1 diyabete rağmen alınma ihtimalim var mı?mesela ölçümler düzgün çıkarsa

 14. bugün gittim gata ya doktorla görüştüm..şikayetin ne dedi şeker hastasıyım,günde 4 kez insülin kullanıyom dedim.. ordan da kan vermeye gittim..tam 6 tüp dolu dolu kan aldı allahsızlar 🙂 yarın sonuçları alıp tekrar doktora gitçem..tip-1 diyabete rağmen alınma ihtimalim var mı? alınmazsam bi 6 tüpte benden çekin dicem 🙂

 15. belki benim deneyimim de birinin işine yarar yazmaya devam edeyim,sonuçları alıp doktora götürdüm bana pazartesi çantanla gel 1 hafta hastanede yatacaksın dedi doktor..yani şimdilik bir erteleme yok..umarımda olmaz 1 haftadan sonra muhaf verselerde git gel yollarda erimesem..simdilik bu kadar bir hafta sonra yani hastaneden çıkınca sonucu yazcam..açıkçası elimizde rapor var hadi o sahte de olabilir diye kan alıyolar orda HBA1C degeri ve anlık açlık tokluk açlık kan şekeri de gözüküyo 300-400 lerde benim neredeyse hep bu seviyelerde zaten birde hastaneye yatırıyolar sanki çözüm buldular olesine yatcaz napak..insanlar gayet anlayışlı askeri hastane deyince biraz daha disiplin bekledim tabi ama normal bir hastaneden pek farkı yok..sinir bozucu yavaşlık dışında..3 kişilik sırayı 3 saat bekleyebilirsiniz..şimdilik bukadar..

  • Alper Bey Merhaba,

   Paylaşımlarınız için teşekkür ederiz.

   1 hafta umarım kolay geçer. Ama Yusuf Bey’in dediği gibi zaten diyabetliler askere alınmıyor. En azından 1 hafta sonra rahatlayacaksınız. Uzun ya da kısa dönem yapmaktan daha iyidir bence 🙂 .

   sevgiler

 16. nihayet dün çıktım hastaneden(1 hafta dediler,12 gün kaldım) ve ne güzel ki ilk seferde muaf raporunu aldım hastanede ikinci kez gelen şeker hastalarıda vardı..bende oyle olacağını düsündüm haliyle ama öyle olmadı..yaklaşık 1 saat önce ise şubeye teslim ettim raporu ve askerlik benim için başlamadan bitmiş oldu.12 gün aynı yerde kaldığım arkadaşlarımı eve geleli henüz 3-5 saat olmasına rağmen özledim..hastene baya güzeldi…birde ömür hemşire..benden bu kadar..sizlere tekrar teşekür ederim.

  • Alper Bey Merhaba,

   Hayırlı olsun. Sevindim bu sürecinizin rahat geçmesine.

   Yakın zamanda bu tarz bur deneyiminiz olması Diyabetli asker adaylarına umarım referans olur.

   Paylaşımınız için tesekkurler.

   Sevgiler

 17. öncelikle merhaba bende ayın 18inde yattım askeri hastaneye tip 1 diyabet hastasıyım her gun gunde 3 kez 1i aclık 2si tokluk olmak uzere koldan tahlil oluyoruz şimdilik hafta sonu ev izni verdiler p.tesi tekrardan gidicem bakalım sonuc ne olcek

 18. saygılar
  eşim 37 yaşında bedeli askerlikten yararlanma durumunu kaçırdık ki ödiyebilecek durumumuzda yoktu zaten
  ayrıca tip2 diyabetli muayeneye gitmiş ve pasif görev yapabilir demişler .
  aslında askerlik yapsında istemiyorum. yaş ve zaman itibariyle . ayrıca 2 yaşındada bir oğlumuz var.
  kısaca buldukları yerde alacaklar . ağlasammı gülsemmi bilemedim .
  tip2 diyabetli olan bir kişi nasıl askerlik yapmaz bilen varsa paylaşırsa sevinirim vallahi o yolu deniyeceğim.

  • Sayın Çınla Akat,

   Tip2 diyabet konusunda bir bilgim olmamakla beraber konuya hakim arkadaşlarımız mutlaka yorumunuza yanıt verecektir.

   sevgiler

 19. Merhaba;

  Tekrar tekrar söylüyorum tip1- tip2 askere alınmıyor.Hatta örnek vericek olursak hastahenede yattıgım dönemde Almanya’dan gelmiş bir arkadaş vardı tip2 diyabetti ve muaf oldu askerlikten.Şekerini yükseltmekten için neler yapıyorduk sütlaç’lar kesme şeker falan 🙂 hey gidi günler..Siz gönlünüzü ferah tutun askere alınmayacak eşiniz.

  • Yusuf bey Merhaba,

   Ben tip 2 diyabetliyim.Raporumda insüline bağlı olmayan niteliğinde şeker hastası tanısı bulunuyor.
   Yazılarınızda tip 1 ve tip 2 diyabetlerin askere alınmadığını iletmişsiniz.Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzdan tip 2 diyabet hastası teşhisi konmuş fakat ilaç tedavisi alan kişilerde mi askere alınmıyorlar.
   Ayrıca askeri hastanede şekerin yükseltilmesi için askerlerin şeker yediklerini söylemişsiniz ,kesme şekeri hastalar nereden bulupta yiyorlar bir kontrol yapılmıyor mu askeri hastanelerde. 🙂

 20. 10 gün hastanede yattım ve sonunda bugun taburcu oldum heyete girdiler ve karar olarak seneye erteleme gereği gördüklerini belirttiler ve seneye tekrar gidicem bakalım ne olacak

 21. Slm arkadaslar su soruyu sormak istiyorum benim oglum su anda 20 yasinda 16yildir diabet typ 1 yurt disinda kaliyoruz oglumun askerlik durumu ne olabilir?? muaf mi yoksa askerligini yapmasi mi gerekiyor ve kanunda yeri var mi?? Tessekkurler.Cevaplarinizi bekliyorum

  • Nedim Bey Merhaba,

   Tip1 diyabetlilerin askerlik yapmaması yasal bîr durum.

   Oğlunuzun askerlik şubesine başvurup prosedürleri takip etmesi lazım. Sonrasında zaten askerlik yapamayacağına dair belgeyi alabilecek.

   Sevgiler

 22. Herkese merhaba,

  tiroid, hormon dengesizliğinden şüphelenerek yorgunluk, el ayaklarda uyuşma, kilo şikayetiyle geçen hafta özel bir hastanede endokrinolojide muayene oldum. kan (mikrobiyoloji ve glikoz yüklemesi), idrar, tiroid-karaciğer ultrasonu, ekg tetkikleri yapıldı.
  dediğim gibi tiroidde sorun beklerken tip-2 diyabet tanısı konuldu. 75gr glikoz yükleme yaklaşık değerlerim:
  açlık: 350
  30dk: 400
  60 dk: 575
  120 dk: 620
  hba1c bakılmadı
  ldl kolesterol: 225

  doktorun yorumu: ” bu değerlerle doğrudan insuilin vermem gerekir ancak ilk kez tespit edildiği için 1-2 ay ilaç+diyet ile izleyelim, yeterli iyileşme olmazsa, insüline başlarız” ve konulan tanı: “insülin bağımlı olmayan diabetes mellitus, tanımlanmamış komplikasyonlarla birlikte” yani tip-2 diyabet

  bir kaç gün sonra askeri muayenem var, topladım tüm tahlil, raporları bakalım onlar ne diyecek.

  tsk sağlık yönetmeliğinde konu biraz muğlak:
  “a40f1 (askerliğe elverişli): Diabetes mellitusa bağlı olmayan geçici hiperglisemiler.glikozüriler, mellitüriler.”
  Kime göre, neye göre. Sivildeki uzmanın diabetes mellitus tanısına geçici hiperglisemi diyebilir. Ya da üstteki mesajlarda da görebileceğiniz gibi kısa süreli şeker yüklemeleriyle geçici hiperglisemi oluşturulur ve alttaki maddeye göre muaf olunur 🙂
  “b40f2 (barışta askerlik yapamaz – kısaca muaf): Komplikasyon yapmamış ve kontrol altına alınabilen diabetes mellitus”
  Özetle iki şekilde de yorumlayaiblir

  Görüştüğüm bir kaç doktordan edindiğim izlenim, insülin kullanımı hastanın durumu hakkında yorum için önemli. Peki “henüz” insülin kullanmayan hasta napsın, ciddiye alınmak için şekeri 1000’leri geçip komaya girmesi gerekiyor galiba:)

  Her neyse, sivilden haberler bu kadar. Askeri hastaneden haberleri de yakında paylaşırım.

  Selamlar

 23. Yavuz Bey Merhaba,

  Paylaşımınız için teşekkürler.

  İnsülin kullanan ya da kullanmayan diyabetliler öyle ya da böyle askere alınmıyor diye bir sonuç çıkıyor yapılan yorumlarda. Herkes deneyimlemiş bu konuyu.

  Mevzuatta o kadar açık var ki. Aslından her şekilde tip1 ve tip2 diyabetliler askere alınmıyorsa neden mevzuatı tutarsız hazırlarsınız?

  Bu arada HbA1c’nize neden bakılmadı? Elbette doğru bir sonuç vermese de yine de bakılsa iyi olurdu.

  Her zaman farklı doktorlara da gitmek de yarar olduğunu düşünüyorum. Elbette doktorunuz iyidir ama bir başka doktoru deneyimleyin mutlaka.

  sevgiler

 24. Uzun bir aradan sonra herkese merhabalar..Seminer için yurtdışında olduğum için giremedim..Kusura bakmayın..Gene gideceğim ama fırsat bulmuşken gireyim dedim..

  Yavuz Bey; şaka mı bu? Sizin değerlerinize sahip biri tip-2 diyabet olamaz..Tip-2 diyabette bu kadar yüksek değerler olmaz..Tip-2 diyabetiklerin ezici bir çoğunluğu obezdir zaten..Ancak uzun yıllar tip-2 diyabeti olup da hastalığı kontrol altına alınamayan ve beta hücresi harabiyeti yaşayan tip-2 diyabetiklerde kan şekeri değerleri yükselirki; gene de bu kadar yüksek olmaz..Özellikle tanı anında..Kan şekeriniz o kadar yüksekki, ketoasidoz seviyesi olan 250 mg/dl düzeyini bile aşmış durumda açlık şekeriniz..350 mg/dl açlık şekeri ne demek ? Bu çok ama çok yüksek bir rakam..Ben size değil sizi muayene eden hekime şaşırıyorum..Bu nasıl hekimdir ? Bu nasıl hekimliktir ?

  Hiçbir ayrıntılı tarama yapmadan serum c-peptid düzeyine bile bakmadan hastaya ”tip-2 diyabet tanısı” koymak neyin nesidir? Sadece kan şekerine bakarak hiçbir tanı koyamazsınız..Batın USG, ekg falan bunlar tamamen gereksiz tetkikler..Bu tetkiklerle ancak acil durumlarda yada karın içinde bariz patoloji şüphesi bulunan durumlarda faydalanabilirsiniz..EKG ise anlıktır..Değerli bir tanısal değeri yoktur..Ayrıca ne için EKG isteniyor ? Şikayetleriniz kardiyovasküler sistemle alakalı değilki..

  Özetle yüksek bir ihtimalle siz tip-1 diyabete yada LADA türü bir diyabete sahipsiniz..LADA diyabet için ”Yavaş seyirli tip-1 diyabet” de diyebiliriz..Ama sizin diyabetinizin yavaşı falan kalmamış değerleriniz uçmuş resmen..Şu anda başınıza bir iş gelmeden durmanız bile mucize..Muhtemelen vücudunuzda çok az miktarda beta hücresi fonksiyonu bulunuyor ve çok az miktarda salgılanan insülin sizi ketoasidoz komasından korumuş..

  Ayrıca açlık şekeri 350 mg/dl olan bir hastaya 75 gram saf şeker yüklemek de nasıl bir saçmalıktır; anlayamadım..Açlık şekeri 126 mg/dl ve üzeriyse bu ayan beyan diyabettir..Hiç öyle şeker yüklemelere falan gerek yok..Şeker yükleyerek hastaya ciddi şekilde zarar verebilir ve hatta komaya sokabilirsiniz..Şeker yüklemesi yani OGTT daha çok açlık şekeri normal seyreden ama postprandial hiperglisemisi olan yada gizli şekerden şüphelinilen hastalara ve gestasyonel diyabetin taramasında kullanılır..Akromegali gibi bazı spesifik hastalıklarda da OGTT kullanılıyor ama sizin durumunuzun bununla uzaktan yakından alakası yok..

  Sizin en kısa sürede insüline hatta insülin pompasına başlamanız gerekiyor..Hangi tip diyabetiniz olursa olsun..Bu değerlere ilaç tedavisi falan olmaz…

  Bir hekim olarak size şu testleri öneriyorum:

  ** C- Peptid
  ** İnsülin
  ** HbA1C
  ** Glukoz
  ** Anti-GAD
  ** IAA
  ** ICA

  Ayrıca retinopati taraması için göz dibi muayenesi ve göz içi damar taraması yaptırmanızı, mikroalbüminüri tayini için nefroloji uzmanına gözükmenizi ve kalp-damar sisteminin durumunu tayin etmek için de kardiyoloji uzmanına gözükmenizi şiddetle tavsiye ederim..

  Söylediklerimi lütfen ciddiye alın..Kendi sağlığınız için..

  Bu kadar yüksek değerler komplikasyon yapmış olabilir..

  • Eyüp Bey Merhaba,

   Hoşgeldiniz…

   Siz İzmir’de hangi hastanede çalışıyordunuz? İzmir Endokrin doktorlarını yazarken sizi yazmayı unuttum. Lütfen kusuruma bakmayın.

   Berlin’deki kongreye mi gittiniz? Buraya gittiyseniz bize kongre detaylarından bahseder misiniz?

   sevgiler

 25. Cuma askeri hastanede muayene oldum, pazartesi yatış verdiler, muhtemelen çarşamba karar verip taburcu edeceklerini söylediler.

  Detaylı yorumlarınız için çok teşekkğürler Eyüp Bey. Açıkçası diyabet nedir ne değildir ben de yeni yeni öğreniyorum. Taburcu sonrası başka bir uzmana da görünüp, sivil+askeri işlemlerle ilgili uzunca bir şeyler yazmayı düşünüyorum.

  Selamlar.

  • Yavuz Bey Merhaba,

   Erkek takipçilerimiz için askerlik süreci yorumlardan da anlayacağınız üzere oldukça sıkıntılı. Umarım sizin süreciniz sıkıntısız ilerler.

   Deneyimlerinizi paylaşırsanız memnun oluruz.

   sevgiler

 26. Esra Hanım merhaba…

  Allah sesinizi duysun..Umarım günün birinde endokrin uzmanı olmayı başarabilirim..Öyle kolay bir olay değil..TUS sınavını bile geçememişken üstelik..Ben henüz pratisyen hekimim..Daha önce de söylemiştim sanıyorsam..Birçok hastanede acil serviste çalıştım..Dahiliye polikliniklerinde asistan hekim olarak hasta da muayene ettim çoğu kez..Endokrinoloji branşına karşı yoğun bir ilgim var..Endokrinolojiyi istiyorum..Dahiliye bölümünü de istiyorum..Ama istemekle olmuyor işte..Bunun için uğraşıyorum..Yakın zamanda Cerrahpaşa’ya geçme durumum da var..Avrupa’da bir hastanede deneyim kazanmak istemiyor da değilim..Birşeyleri geliştirmek ve rayına oturmak için var gücümle çalışıyorum..Bakalım zaman ne gösterecek?

  Berlin’deki kongreye gitmedim..Dusseldorf’daki kongreye ”misafir katılımcı” olarak gittim Ahmet Hoca’mın davetlisi olarak..Mesleki bir kongreydi..Diyabet ile alakalı değildi..

  İlgi ve alakanız için teşekkür ederim..Sevgiler..

 27. Yavuz Bey…

  Tekrar merhaba..Tam çıkıyordumki mesajınızdaki bir ayrıntı dikkatimi çekti..

  ”Geçici hiperglisemi”den bahsetmişsiniz..Geçici hiperglisemi olarak kastedilen şey ”sekonder diyabet”tir..Yani başka bir organik soruna,hastalığa,kullanılan ilaca yada hormonal bir dengesizliğe bağlı olarak vücudun karbonhidrat metabolizması bozulmuş yada insülin sekresyonunda anormallikler meydana gelmiş olabilir..Bu durumda ortaya geçici olarak bir Diabetes Mellitus tablosu çıkar..Kan şekeri patolojik seyreder..Ama glukoz regülasyonunu bozan patoloji ortadan kalkınca diyabetik tablo da geriler ve hasta normale döner..

  Mesela adrenal bezlerde bir adenom vardır ve kortizol hormonunun miktarı çok artmıştır..Bu durumda insülinin periferik dokulardaki etkinliği bozulacak ve hiperglisemi ortaya çıkacaktır..Yada pankreasın bakteriyel bir enfeksiyonu sözkonusudur..Akut pankreatit gelişmiştir..Pankreas görevini yapamaz ve kan şekerini regüle edemez..Hiperglisemi oluşur..Enfeksiyon tedavi edilince pankreas tekrar eskisi gibi görevini yapmaya başlar ve hiperglisemi ortadan kalkar..

  Size böyle sayısız hastalık sayabilirim..Kronik böbrek yetmezliği,grade-3 ve üzeri karaciğer yağlanması,siroz,hepatit,pankreatit,cushing sendromu,hipofiz bezi tümörü,akromegali,pankreas kanseri,bazı ilaçlar,hormon replasman tedavisi vb gibi birçok hastalık sekonder diyabete yol açabilir..

  Askerlik işlemleri sırasında sekonder diyabeti olanlara ”muafiyet” verilmez..Çünkü sekonder diyabet orjinal bir Diabetes Mellitus değildir..Üstelik bu işin maalesef çok hilesi de var..Birçok ilaç sekonder diyabete yol açabiliyor..Yarılanma ömürleri de uzun..Kötü niyetli bir kişi burada adını zikretmek istemediğim bir takım ilaçları yada steroid hormonları takviye olarak kullanarak bir haftalığına yada bir aylığına vücudunun karbonhidrat metabolizmasını bozabilir..Bu durumda kan şekeri hep yüksek seyreder..Hiperglisemi ve glukozüri saptanır..İşi bilmeyen bir hekim direkt olarak Diabetes Mellitus teşhisi koyar..Hatta hayalgücü biraz daha gelişmiş olanlar hemen tip-2 Diyabet teşhisi koyup ezberden tedaviye bile kalkışırlar..Halbuki işin aslı öyle değildir..Diyabetik tablo vardır ama diyabetik tablonun nedeni kullanılan ilaç yada hormondur..Kullanılan ilaç yada hormona son verilip yarılanma ömrünün sonlanmasını beklediğiniz zaman bu hastaların tüm değerleri normale döner..

  İşte askeri işlemler sırasında o yüzden iş sıkı tutulur..Çünkü GATA gibi hastanelerde en deneyimli hekimler vardır..Özel hastanelerde bile zor bulunacak tecrübede ve profosyonellikte hekimler var..O yüzden işi biliyorlar..Her hiperglisemisi ve glukozürisi olan hastaya hemen teşhis koymuyorlar..Ayrıntılı olarak inceliyorlar..

  Ki olması gereken bu..Heryerde bu ciddiyet ve tititzlik uygulanmalı..Kan şekeri yüksek olan her hastaya diyabet teşhisi konamaz..Bu tür hastalar çok kapsamlı şekilde incelenmelidir herşeyden önce..

  Bu arada sizin hastalığınız da yüksek olasılıkla tip-1 Diyabet yada LADA diyabet çıkacak..Bence en kısa zamanda insülin,c-peptid,glukoz,hba1c,anti-gad,iaa ve ica gibi parametrelerinize baktırın..İstanbul’da ikamet ediyorsanız Cerrahpaşa’dan telefonla randevu alarak tüm bu parametrelerinize baktırıp gerçekleri öğrenebilirsiniz..

  Şimdilik çıkmak durumundayım..Birkaç hafta giremeyebilirim..O zamana kadar herkese bol şifalar diliyorum..Umarım diyabetin kesin çaresi bulunur ve herkes kurtulur..

  Sevgi ve esenlikle kalın..İyi günler..

 28. Tekrar merhaba,

  Pazartesi sabah yatmıştım, dün işlemlerim tamamlandı ve taburcu oldum. Konulan tanı “komplikasyonları olmayan diabetes mellitus”, karar 1 yıl erteleme. Eğer sivilde konulmuş tanı 1 yıl önce gibi olmuş olsaydı muafiyet vereceklerini söylediler, yani seneye yine benzer bir durumda olursa askerlik bitmiş olacak.

  Öncelikle, GATA’da değildim, umuyorum oradaki hekimler daha detaylı inceliyorlardır ancak benim kararımı veren hastanede baktıkları ilgili şeyler sadece kan şekeri, hba1c ve idrardaki keton. Tahliller standart olduğu için elbette ilgisiz bir sürü başka şey var ya da dolaylı ilgi kurulabilecek kolesterol ve trigliserid değerleri vs. Bunlar da yatış öncesi tahlillerdi. Yatış sırasında sadece günde 2şer kez açlık+tokluk şeker ölçüldü. Örneğin beta hücreler hakkında fikir verebilecek c-peptid neden ölçülmedi bilemiyorum. Derseniz ki neden sormadın, hastenedeki 3 günümdde 2 kez doktor gördüm. İlki yatış kararım verildiğinde poliklinik muayenesinde (ki onda da bana hiçbir şey sorulmadı, sadece şeker tanısı konuldu demem üzerine tetkikler verildi ve çıkan sonuçla, pazartesi yatıyorsun denildi), diğeri de taburcu günü sağlık kurulunda kararı açıklayan doktor. Servisi hemşireler idare ediyor, doktorlar evrak işlerini yapıyor gibiydi 🙂

  Benim edindiğim izlenim şu: Sivilden raporlarla vb kaydadeğer bir süredir şeker hastası olduğunuz ortadaysa, insülini kestiğinizde şekeriniz de yükseliyorsa askere kesinlikle alınmıyorsunuz. Benim açlık/tokluk değerlerim 250/450 arası değişiyordu, onlar için alt limit kaç olmalı kesin bilemiyorum ancak, başka sağlık sorunları da olan tip-1 hasta vardı aynı odada. Hemşirelerden birinin, insülini keselim kayıtlara girmemiz için 250’leri görmemiz yeterli dediğini duydum.

  Önceki mesajımda, ilk tanı konulduğunda bir süre sadece ilaç (metformin, saksagliptin, sülfonilüre) verildiğini söylemiştim. Hastanede günlük takipte şekerim yüksek seyrettiği için ilk akşamdan lantus 16 doz vermeye başladılar ve taburcu sonrası acilen başka bir uzmana da görünmemi söylediler. Lantus iğnesini de bana vererek doktora gröünene kadar günlük 16-20 doz arası kullanmamı istediler. Kolarım delik deşik ve mosmor, muhtemelen pazartesi farklı bir endokrin uzmanına görüneceğim.

  Eyüp Bey, tavsiye ettiğiniz ölçümleri not aldım, hekimden kontrol etmesi için ısrarcı olacağım.

  Bu arada, ilk muayanemde insilin ölçülmüş: 5,56
  askeri doktorun şeker dışında işaretlediği değerler ise:
  hgb: 15,3
  plt: 276
  sedimentasyon: 13
  hba1c: 9,8
  (ilk üçü nedir bilmiyorum)
  Bu arada, hastanede sadece göz konsültasyonu istendi, retinopati saptannmadı. Kalp/damar ve böbrekle ilgili ise herhangi bir işlem yapılmadı.

  Herkese sağlıklı günler dilerim, selamlar.

 29. Merhabalar,

  Şu sıralar açlık kan şekerim 145 – 160 civarı çıkıyor.Yakında doktora gidicem İnsülin e başlatılır mıyım?
  Birde bu durumda engelli raporu alabilir miyim?
  Heyet raporunda engel oranı % kaç olarak verilir.? Bu konularda bilginiz var ise paylaşırmısınız.
  Tşkler

  • Anıl Bey Merhaba,

   Öncelikle doktor olmadığımız belirtmek isterim.

   Sadece kan şekerinizin bu yüksekliği ile insüline başlatılır mı başlatılmaz mı diye bir karar vermek tıbben de yanlış. Bazı önemli testler yapıldıktan sonra doktorunuz tip-1, tip-2 ya da herhangi bir tip teşhisi yapar.

   Tip-1 diyabetliler engelli raporu alabiliyorlar. Ama ÖMSS’den (Özürlü Memur Seçme Sınavı) sonra artık engelli raporunun tip-1 diyabetlilere verilmesi zorlaştırıldı. %40 alınabiliyor ama kanunda maximum %30 alınabildiği yazıyor. Ki %30 alabilmek için de kan şekerinizin testler yapılırken 250 mg/dL gibi bir değerden yüksek çıkması lazım.

   sevgiler

 30. Anıl bey merhaba,
  doktorunuzun yapacağı testlerin neticesinde insüline başlayıp başlamama kararı verilecektir diye düşünmekteyim. engelli raporu konusunda da yaşadığınız yerdeki tam teşekküllü bir devlet hastanesine bu konuda başvurmanız ve orada ki heyetin isteyeceği bir kaç tahlilden ve yapılacak muayenelerin neticesinde, herhangi bir komplikasyon olması durumunda yani vücudunuzun almış olduğu hasar neticesinde % 40’a kadar engelli raporu alma hakkımız var ki zaten bu da engelli olarak işe alımlarda yeterli bir oran. daha üstünü büyük kayıplar yaşamayan diyabetliler zaten alamamakta.

  sanırım bu konuda bilgisi olan diğer arkadaşlar da vardır elbette onların da görüşleri çok kısa zamanda gelir 🙂

 31. Aaa abla ikimiz de aynı anda mı yazmışız 🙂
  neyse ben de başvurdum % 30 aldım acaba şekerciimi 350 göstersem 40’ı alıp tavan yapabilir miydim 😀

  • Taha’cım,

   Ne yaparsın? SGK böyle saçma sapan bir sınır getirirse diyabetliler de sırf rapor almak için bolca şeker yer ve meyve suyu içer gider 🙂 . Ama 250 mg/dL üstünde kaç olursa olsun maximum %30 alınıyor. Ama %40 alabilenler de var. Yolunu bulmak lazım 🙂 .

   sevgiler

 32. 1 sene kesin erteleme yapıyorlarmı yaaa ben bir an önce işlerimi halletmem gerekiyor. Ne saçma bişey şeker hastalığı zaten Ömür boyu süren bir rahatsızlık daha neyin ertelemesini yapıyorlarmış 2 sene için iş bulmak imkansız boş boş gezcezmi yani ben işlerimi tamamen hallederim diye düşünüyordum iş başvurularımıda onu göre yapacaktım.

 33. 23 yaşındayım askerliğimi 3 sene once ertelettim 3 sene once muayene oldugumda şeker hastalıgım yoktu.ilerleyen aylarda şeker hastalıgım ortaya cıktı ilk 1 sene günde 4 defa insülin kullandım daha sonraları kan değerlerım normale dönunce hap tedavisine geçtim.sadece sabah ve aksam 2 tane hap kullanıyorum,her zaman şekerımı bir cihazla ölçerim 70-130 arasında cıkar,hemoglobın değeride 5.6 buda normal değer.bugun askeri şubede ismim vardı hatay’da görünüyor askerliğim sizce bu değerlerle askere alırlarmı ben gitmek istiyorum açıkcası.ınsulin ve şimdi hap tedevıdınden sonra şeker hastalıgından bi sıkıntı yasamadım,hep normal değerlerde seyrettı kan değerlerim.ben 1 sene sonra gıtmek ıstıyordum askerliğe acaba muayene olmadan erteletme şansım olabilirmi ? bu arada ben hangi tip diyabetiğim

 34. merhabalar benimde vitamin b12 düzeyim 120 küsürlerdeydi şuan 160 ayrıca daha önce de gözden 4 kere ameliyat oldum şaşılıktan ama şuan bir sorunum yok gözde kilom 95 boyum 1.82 kolestrol 233 trigliserid ise 243 vitamin b12 düşüklüğü için askerden muaf olma konusu varmı ?

 35. Öncelikle geçmiş olsun..

  Tsk sağlık yeteneği yönetmeliğinde rahatsızlığınızın bir karşılığı olması gerekiyor. Ve gördüğüm kadarıyla b12 ya da vitamin eksikliği diye bir madde yok. Eğer b12 eksikliği başka bir rahatsızlığın sonucu ise onu araştırmalısınız. Aynı şey kolesterol ve trigliserid için de geçerli. Ayrıca, düzenli ilaç/vitamin kullanıyor olmak da tek başına muafiyet için yeterli değil. Reçeteniz ve ilaçlarınızla birliğinize gittiğinizde orada da kullanmaya devam edebiliyorsunuz.

  Yönetmeliğin bir çıktısını alıp, sivilde muayene olduğunuz uzman doktora maddelerden herhangi birine uyup uymadığınıza bakmasını rica edebilirsiniz. Örneğin bu blogun da konusu olan diyabet yönetmelikte iç hastalıkları başlığı altında yer almakta.

  Tsk sağlık yeteneği yönetmeliğine linkten ulaşabilirsiniz:
  http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=3.5.8611092&sourceXmlSearch=&MevzuatIliski=0

  Yönetmelikte geçen hastalık sınıflandırmaları için önbilgi:
  A: Askerlik yapabilir.
  B: Barışta yapamaz, savaşta yapabilir (muafiyetlerin çoğu bu gruptadır)
  C: A/B/D’nin tedavi halleri (erteleme verilir)
  D: Barışta&savaşta yapamaz.

 36. Merhaba,

  Bu yönde bilgi paylaşımı yapılan bir site için emeği geçen herkese teşekkür ederim.Yazışmalarınızı okuyordum bilen kişilere bir kaç sorum olucak benimde.Ben yaklaşık 2-3 senedir Tip 2 diyabet hastasıyım.İnsülin kullanmadan ilaç tedavisi alıyorum.Açlık kan şekerim 130-140 civarında geziniyor.Yüklemelerde oran 200 leri buluyor.Şimdi askeri hastaneye sevkimi istesem askerlik yapabilir miyim? Yoksa 1 yıl ertelememi alırım.Konu benim için önemli.Bilgisi olan arkadaşlar paylaşım yaparlarsa sevinirim.
  Teşekkür ederim.

 37. merhabalar;
  12 yıllık tip 1 diyabet hastasıyım son 2 senedir midede rahatsızlıklar başladı şimdi isimlerini unuttum insilün kullanımı düzenli olarak mevcut
  şeker düzeyi dengesiz yani yüksek çıkarmak sorun değil anladığım kadarıyla bu doğrultuda askerlik yok bu arada 23 yaşındayım sorum şu yarın ben bunu damgalı mühürlü kaşeli imzalı asker olamazsın çürüksün muafsın belgesini nasıl alıcam sırayla lütfen yazarmısınız izleyeceğim yolları şimdiden teşekkürler …

 38. Hasan Bey Merhaba,

  Yazıyı yazan arkadaşımız Yusuf Bey yazısında tip-1 ve tip-2 diyabetliler askere alınmadığını belirtmiş.

  Yorumları da detaylı okuyarak nelerle karşılaşabileceğinizi az çok öngörebilirsiniz galiba.

  Güzel yorumunuz için de teşekkür ederiz.

  sevgiler

 39. Gecelerin Yargıcı,

  Yorumları detaylı okuma fırsatınız olursa nasıl bir yol izlemeniz gerektiği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

  Askeri hastaneye gitmeniz yeterli okuduğum kadarıyla.

  sevgiler

 40. Merhaba Esra hanım,

  Yorumlarınızı detayları okudum ama burda bir farkımız var ben insülin kullanmıyorum.Sadece ilaç tedavisi görüyorum.Bu sebepten bilen arkadaşlara sormak istedim.Acaba insülin kullanmayan Tip 2 diabetli hastalardada aynı durum geçerli midir? Yani şekerim 130-140 civarında geziniyor.Bu durumda askerliğe engel olur mu ?
  Tşkler

  • Hasan Bey Merhaba,

   Bir önceki yorumunuzdan tip-2 diyabetli olduğunuzu anlamıştım. O konuda bir sorun yok 🙂 .

   Bu yazıyı yazan kişi Yusuf Bey. Yusuf Bey’in yazısındaki cümleyi olduğu gibi size aktarmak isterim; ‘Çok rahatlıkla söylebilirim ki Tip-1 veya Tip-2 olsun, diyabetli olan hiçbir kimse askerliğe alınmıyor.’ Bu cümleyi okuyup okumadığınız konusundan endişem vardı.

   Sorunuza umarım yanıt olur bu cümler. Ama elbette bu konuda öncelikli olarak erkek takipçilerimizin yanıt vermesi lazım.

   sevgiler

 41. Öncelikle merhaba herkse 🙂 Ben 20 yaşındayımve 8 yıldır tip-1 şeker hastasıyım. Eskişehirde ikamet ediyorum iş bulamadığımdan dolayı da %40 engelli raporu aldım. Pazartesi günü şubeye gideceğim askerlik için acaba askere alınır mıyım? Oraya gittiğimde şeker hastası olduğuma dair raporu götürürken engelli raporumuda götürmelimiyim ? Bu durumda bile hastaneye yatırırlarmı? şimdiden çok teşekkür ederim 🙂

 42. merhabalar.
  ben 27 yaşındayım. yaklaşık 2 ay önce aşırı susma şikayetinden hastaneye gittim . şekerim 680 çıktı 1 hafta hastanede kaldım. doktor insülin verdi sabah-akşam 15 ünite şu anda kullanıyorum şekerim normale dönü. tip1 mi tip2 mi olduğum hakkında bilgim yok. (boyum 180 – kilo 74) bende yakın zamanda askere gitmek için hazırlanıyordum ama şeker engel olacak sanırım. askerlik işlemleri için izlemem gereken yol nedir şimdi. tşkrler

 43. Merhaba, geçmiş olsun.
  Yakın zamanda askerlik işlemlerimi yaptırdığım için tekrar soran arkadaşlara özet geçeyim.
  – önce ne istediğinize karar verin:
  diyabet mecut şartlarda tedavi edilemeyen sadece yönetilebilen bir rahatsızlık ve askerlik ortamı (bence) buna uygun değil. yönetmelikler de zaten bu doğrultuda hazırlanmış ve diyabetliler askerlikten muaf tutuluyor. yönetmelikte tip ayrımı yok. ifade şu şekilde: kontrol altına alınabilen diabet. yani kan şekeriniz ancak insülin&ilaç ile kontrol altında tutulabilmeli.

  – şimdi askerlikten muaf olmak istediğinizi varsayalım ve pratiğe gelelim:
  diyabete dair her türlü raporunuzu, lab. tetkiklerinizi, kullandığınız ilaç ve insüline dair ilaç kullanım raporunuzu, varsa engelli raporunuzu ve eczanenizden alabileceğiniz ilaç kullanım dökümünü yanınızda bulundurun.
  askerlik şubenizdeki memura şeker hastası olduğunuzu, dahiliyeye sevk almak istediğinizi söyleyin. memur, şubedeki doktroa yönlendirecek, doktor da muhtemelen raporlarınıza göz ucuyla bakıp sevkinizi onaylayacaktır. 3 iş günü içinde sevk edildiğiniz hastaneye kayıt olmalısınız.
  hastanede muayene eden uzmana durumunuzu anlatın ve raporlarınızı gösterin. uygulamada farklılıklar olabilir ancak benim gördüğüm ve duyduğum, doktorlar fazla ilgilenemese de en azından objektifler. illa askere göndereyim gibi bir çabaları yok. muhemelen ilk gün yatış vermezler. (kullanıyorsanız) akşamdan uzun etkili insülini de almadan ertesi sabah tekrar gideceksiniz, açlık ve insülinsiz tokluk şekeriniz, a1c, idrarda keton&glikoz ölçülecek. ve kan şekeriniz yüksek olacağı için muhtemelen hastaneye yatışınız yapılacak. üniv mezunu iseniz subay (sivil), değilseniz er odalarında (mavi pijama) kalacaksınız. burada 2-3 gün boyunca insülin alarak&almayarak günde 3-4 kez kan şekeriniz ölçülerek takip edilecek. tam bir değer vermek mümkün değil ancak genel kanı insülin kullanmadan açlık&tokluk 200’ün altına inmemesi doğrulama için yeterli görülüyor.
  eğer sivildeki teşhisiniz çok yeniyse (~1 ay) ilk yıl için erteleme almanız muhtemel. yıllardır diyabetliyseniz doğrudan muaf oluyorsunuz.
  taburcu ardından verilen raporla şubenize tekrar gidiyorsunuz ve nihai durum belgenizi alıyorsunuz.

  çok fazla muhtemelen bir cevap oldu ama dediğim gibi uygulamada küçük farklılıklar olabiliyor 🙂

  kolay gelsin

 44. merhabalar. askerliği tecil ettirdim tecil ettirdiğim süre zarfında şeker hastalığına yakalandım süremin bitmesi gerektiğini söyedi şubedeki memur ama ne yapmam gerekiyo bir de sizden bilgi alayım dedim

 45. Tamer bey bencede sürenizin bitmesini bekleyin. teciliniz bittiğinde tekrar şubenize gidin ve diyabetli olduğunuzu söyleyin, sizin en yakın askeri hastanenin dahiliye bölümüne sevkedecekler ve yukarıda Yavuz Sevenli’nin de paylaştığı gibi işlem sırası devam ederek, muaf raporunu alabileceksiniz…

 46. benim de bi sorum olacak : beni askere aldılar . acemelik 2 ay yapdım . şeker hastası olduğumu söylememişdim ama . ustalıkda katılımda şeker yüksek olduğu çıktı . hastaneye sevk . diybetis çıktı . ama insüline gerke yok muş .3 gün kan şeker takip . şimdi 3 ay havadeyşimi aldım . beni bi daha alırlar mı askere ? ben yapmak istiyordum okadar 🙁

 47. unutdum : albay demiştiki şekerin belki balayı stadında olabir. pek anlamadım ama açıklama gibi şeylerde yapmıyorlarki … neyse

 48. merhaba.ben şu an mu merkezde askerim ve reaktif hipoglisemi sebebi ile tip 2 diyabet teşhisi kondu çürük alırmıyım acaba?..
  diğer hastalıklarım:
  Esansiyel Hipertansiyon+Hipotiroidizm
  Ve tuzsuz diyabetik diyet verdiler..

 49. mehaba benim devlet hastanesinden tip1 seker hastası raporum var askere gitmek için başvudugumda beni askeri hastaneye sevkettiler açlık 109 tokluk 137 çıktı buna 1 sene erteleme verildi bu durumda aynı şekilde devam ederse benim 1 yıl sonra askerilk durumum ne olur ben gitmek istiyorum bu yüzden yarın kurula cıkacagım gitmek için 1 sene sonra ne olaağı beli değil uzatmak istemiyorum sizce 1sene sonra yine ertelememi veririler ? bilgi verirseniz sevinrim

 50. Merhaba ,

  Bana kısa zaman önce Tip 2 teşhisi konuldu.Fakat insülin verilmedi.Şekerimde dengesizlik söz konusuymuş.Bazen açlık 170 ,180 lere kadar çıkıyor genelde 130 civarında.Toklukta 170 ile 250 arası geziniyor.Benim sormak istediğimiz Yusuf bey yukarıda belirtmiş Tip 1 Tip 2 askerlik yapmıyor diye fakat bir detay sormak istiyorum bilen kişilere.

  Tip 2 de kendi içinde 2 ye ayrılıyor ,insülin kullanan ve sadece hap olarak ilaç kullananlar.Ben ilaç kullanan bir tip 2 hastasıyım.Bu durumda olduğumdan askerliğe alınmadan 1 sene erteleme alabilir miyim?
  Bilgisi olanlar cevaplarlarsa mutlu olurum.
  Teşekkürler.

 51. Selam bende pazartesi gunu askeri hastanede muayene olacagim,hasaligim lada diyabet,ilac kullaniyorum ama etki etmiyor insuline basliycam sanirim anti gad adacik hucre antikoru falan alayida pozitif acaba lada diyabeti tip 1 mi yoksa tip 2 mi sayiyolar ,askerden muaf olurmuyum sizce,sube nin muayene icin gonderdigi aile hekimi pasif goreve veriyolar dedi kafam karisti…

 52. Maalesef askerlik konusunda karmaşaya neden olan esas faktör WHO(Dünya Sağlık Örgütü)’nün belirlediği saçma sapan Diyabet teşhis kriterleridir..GATA da bu kriterlere göre hareket ettiği için kafalar karışmakta ve Diyabetli olduğu halde bazı kişiler askerlik yapmak zorunda kalmaktalar..

  Bir defa şunu kesinlikle bilmekte fayda var : Herhangi bir zamanda kan şekeri 200 mg/dl veya üzerindeyse bu kişi % 100 Diyabet’dir..Açlık şekeri kaç olursa olsun, herhangi birzamanda kan şekeri 200 mg/dl seviyesini aşıyorsa artık tartışmanın bir anlamı yoktur..Aslında bu üst seviye 180 mg/dl olmalıdır..200 değil..Çünkü renal eşik 180 mg/dl’dir…Glukoz idrarla atıldığı için Şeker Hastalığı’na Diabetes Mellitus denir tıp dilinde..Mesela aminoasit diyabeti vardır..Orada da idrarla aminoasit kaybetmektedir vücut..Galiba üst sınırın 200 mg/dl seçilmesinin nedeni yuvarlak bir rakam olması..Onun dışında başka türlü bir mantığı yok bu işin..

  Konuya dönecek olursak şunu belirtmekte fayda var..Açlık şekeri kaç olursa olsun herhangi bir saatte kan şekerinin 200 mg/dl seviyesini geçmesi Diyabet teşhisi için yeterlidir..Yapılması gereken GATA’da hastaya kullandığı tüm ilaçları ve alkol, kafein, sigarayı bir hafta öncesinden hastaya bıraktırmak ve hastayı yatırmaktır..1 haftanın sonunda bir OGTT testi yapılmalı ve yarım saatte bir kan alınmalı..Herhangi bir saatte 200 mg/dl düzeyini geçiyorsa hasta, hasta diyabetik olarak kabul edilmeli ve askerlikten muaf tutulmalı..

  Ama GATA ne yapıyor ? WHO’nün kriterlerini uyguluyor..Yani herhangi bir zaman değil de 2.saati baz alıyor..Hal böyle olunca ortaya büyük bir kaos çıkıyor..Normalde ADA’nın kriterleri esas alınmalıdır..WHO’nun değil..Ama ne gezer ? Adama şeker yüklüyorlar, yarım saatte yada bir saatte şekeri oluyor 270 mg/dl..Sonra kan şekeri renal eşik değerini geçtiği için 2.saatte 160 mg/dl ölçülüyor örneğin..Fazla şeker idrarla atılıyor çünkü..Bu sefer ne oluyor ? ”Diyabet değilsin..Askerlik görevini yap” deniyor..Yada seneye tekrar gün veriliyor..İnsanı iyice canından bezdirdikten sonra ya ”seferberlikte görev yapabilir” raporu veriyorlar yada askerlik yaptırıyorlar..Artık bilemiyorum orasını..

  Ama şunu biliyorum..2007’de bir arkadaşım, bu ihmal yüzünden tek böbreğini kaybetti..Tip-2 Diyabet olduğu halde OGTT’de 2.saat değeri normal gözüktüğü için ve açlık şekeri normal olduğu için askere alındı..Halbuki tokluk şekerinin 1.saat değerleri çok yüksek çıkıyordu bu arkadaşta ve glukozüriye bağlı olarak kan şekeri normal görünüyordu..O vaziyette askere gitti Manisa’da..Böbrek enfeksiyonu geçirdi ve zamanında doğru tedavi edilemeyince tek böbreğini kaybetti..Ondan sonra muaf oldu 🙂

  Yani bu konu çok ama çok önemli..WHO’nun kriterleri çok saçma ve kendinle çelişiyor..Kafa karıştııryor..Hem ”herhangi bir zamanda 200 mg/dl seviyesini geçerse teşhis Diyabettir” diyor hemde OGTT’nin 30,60,90.dakikaları baz alınmıyor..Böyle ters bir mantık olmaz..Yani OGTT’nin 30,60,90.dakikaları ”herhangi bir zaman” değil mi ?

 53. Valla bu konuda şike yapmak gerekiyor malesef ..Yazik ama insanlar sekerlerini yukseltip oyle muayene oluyolar buda bana cok ilkel geliyo acikcasi ,bana da tip 1 dediler 1 yil erteleme verdiler anlayamadim

 54. Hakikaten Alp Bey kızmakta haklısınız..Sonuçta Diyabet’den bahsediyoruz burada Nezle yada Grip’den değil..Maalesef askerlikle alakalı işlemlerde inanılmaz bir bürokrasi ve mantık dışı uygulamalar sözkonusu..En son bir yasa çıkarıldı bu konuyla ilgili ama kapsamını tam hatırlamıyorum..Ama yanılmıyorsam devlet hastanesi heyet raporları geçerli olacaktı askerlik işlemlerinde..

  Diyabet konusunda incelenmesi gereken tek bir durum var..O da diyabetin sekonder mi yoksa primer mi olduğu..Şimdi biliyorsunuz kan şekeri regülasyonunu bozan başka hastalıklar da var..Cushing sendromu, pankreatit, hipofiz bezi hastalıkları, siroz vb gibi..Bu hastalıkların bir kısmı tamamen tedavi edilebiliyor..Bu hastalıklar tedavi edilince diyabetik tablo da geriliyor ve kan şekeri düzeyleri normalleşiyor..Bazen de bazı ilaçlar, steroidler, hormon replasmanları sekonder diyabete yol açıyor..O yüzden diyabetli kişileri bu durumun istismar edilmesine mani olmak için çok sıkı bir incelemeye tabi tutuyorlar..

  Ancak gene de anlam veremiyorum..Senelerdir insülin tedavisi kullanan ve insülin raporu olan bir adamın sekonder diyabet olma durumu yokki, adamı kılı kırk yararcasına inceliyorsunuz..Vaktini çalıyorsunuz..Çocukluktan beri diyabetli olan birine ”şimdi git sonra gel” demenin mantalitesi nedir ??

  Yani bu konuda inanılmaz bir kargaşa ve kaos var..Tip-1 Diyabetliler anında muaf olmalı askerlikten..Tip-2 Diyabetliler de ufak çaplı bazı tetkiklerden sonra muafiyet almalı..Bu işleri uzatmanın ve arap saçına çevirmenin hiçbir manası yok..

 55. lise son sınıfım kpss ye girdim 73 aldım. memur olmak istiyorum ama kpss puanım çok düşük. şekerden dolayı çürük raporu alsam faydasını görebilir miyim acaba yardımcı olabilirseniz sevinirim

 56. Benim bildigim yuzde 30 rapor veriliyomus tip 1 e ,tip 2 ye de yuzde 20..engelli memuriyet sinavina yuzde 40 rapor alabilirsen girebiliyomussun,internette bununla alakali bi dunya forum var arastirabilirsiniz..

 57. İsmail Bey;

  Öncelikle hangi tür diyabete sahip olduğunuzu belirtmemişsiniz..Onu belirtirseniz yardımcı olabiliriz..

  Ayrıca ”çürük raporu” tabiri çok kaba bir tabir..Dikkatinizi çekerim..

  Diyabetli bir birey; diyetine, egzersizine, insülin tedavisine veya OAD tedavisine dikkat ederse normal bir bireyden bile daha uzun ve sağlıklı yaşayabilir.

  O yüzden bu tür tabirler kullanmamalıyız bence..

 58. Bu arada söylemeyi unutmuşum..

  Zerdeçalin aktif maddesi Curcumin, prediayabetten diyabete geçiş riskini ciddi şekilde azaltmakta eğer Tip-2 Diyabet başlamışsa da hastalığın ilerleyişini önlemekte..Curcumin, bunu beta hücrelerine zarar veren inflamatuvar sitokinlerin üretimini azaltarak, TNF alfa seviyelerini düzenleyerek ve glukoz toksikasyonunu azaltarak yapıyor..

  Ama tabii diyet, egzersiz yada hekim tarafından verilmişse insülin veya OAD tedavisine aynen devam etmek şartı ile !

  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22773702

 59. Merhaba ;
  Pazartesi günü Askeri hastanesine yatışım olacaktır.Bir kaç sorum olacaktır.
  kilodan dolayı 9 ay önce hava değişimi aldım 3 ay bir 6 ay bi aldım. 2. hava değişimi aldığım dönemde 568 kan 600 civarındada idrarda şeker çıktı. ve 9 günlük sgk hastensinden yatışımdan sonra günde 4 kez ( 4*10) şeklinde insülin kullanmaya başladım ve tecillimin bitmesini bekledim bu dönem için diyabetim normale döndü ve insülinü doktor kontrolünde bıraktım. şuan açlık 120 civarı tokluk ise 160-180 civarı çıkıyor.Ama askeri hastanesinde doktorum diyabet için pazartesi yatışımı yapacaktır. buna eski raporlarıma bakınca karar verdi.sizce gidaşat ne olur? ve sonuç ne çıkar? muaf olurmuyum?

 60. arkadaşlar,

  öncelikle size başıma gelen olaylardan bahsedeyim bundan 1 ay oncesine kadar bir sorunum yoktu daha dogrusu ben öyle biliyormusum askerlik için askerlik subesine askerle gitmek istediğimi söledim ve onlarda beni askeri hastaneye sevk etti bunun nedeni boy kilo uyuşmazlıgı dediler.

  ben askeri hastaneye gittiğimde orda dahiliye uzmanı böyle bir sorunum olmadığını askere elverişli olduğumu söyledi ve senden bir tahlili isteyelim birde tahlillerine bakalım dedi.Ben tahlili verdim ögleden sonra almaya gittiğimde şeker hastası olduğumu ögrendim ve bana orda yatış verdiler 4 gün askeri hastanede yattım her gün şeker tahlili alıyorlardı ve parmaktan kan aldılar günlük onları dosyaladılar ve daha sonra heyet karsına çıkardılar ve barışta askere elverişli degildir raporu verdiler .bu arada şekerim orda sürekli 200 üzerinde ölçtüler umarım bilgilendirebilmişimdir.

 61. Bu konuda gerçekten Türkiye’de çağ dışı bir uygulama sözkonusu..Bir insana devlet hastanesinde Diyabet teşhisi konmuşsa eğer o insan askerlikten tamamen muaf tutulmalıdır…

  Herhangi bir saatte kan şekeri 200 mg/dl’nin üzerindeyse teşhis diyabettir..Hatta bu üst sınır bazı ülkelerde renal eşik olan 180 mg/dl seviyesidir..Çünkü kan şekeri 180 mg/dl seviyesini geçince idrarla şeker atmaya başlar vücut..Yani glukozüri meydana gelir..İşte buna diyabet denir..Mesela aminoasit diyabeti vardır..Orada vücut, idrarla aminoasit kaybeder..Benzer şekilde enzimsel diyabet vardır Ksantinüri gibi..Orada da vücut idrarla Ksantin Oksidaz enzimini kaybeder vs vs..

  Yani tanım çok açık..Hal böyleyken ”kontrol altına alınabilen diyabet” yok ”kontrol altına alınamayan diyabet” diye kafa karıştırmanın, insanları askerlik şubelerine ve askeri hastanelere yığmanın mantığı nedir ?

  Tam teşekküllü bir devlet hastanesinin verdiği heyet raporu yeterlidir..

  Herhangi bir zamanda kan şekeri 200 mg/dl seviyesini aşıyorsa teşhis diyabettir..Bu kadar basit ve net..Sekonder diyabet yönünden bir tek inceleme yapılması gerekir..Bunun içinde ayrıntılı kan ve idrar analizleri yeterlidir..Yani kişi glukoz toleransını bozacak ilaç yada kimyasal kullanıyor mu; yada sekonder diyabete yol açacak hastalığı var mı yok mu ? Bunlar belirlenecek..Kapsamlı bir check up ile herşey anlaşılabilir..

  Hal böyleyken insanları askeri hastanelere yığmanın ve geçen yüzyıldan kalma tuhaf kriterler ile insanları süründürmenin anlamı nedir ? İnsanların diyetlerini bozmanın, insülin ve ilaç kullanmalarına mani olmalarının mantığı nedir ?

  Geçici olarak olsa bile böyle yapılması temel hak ve özgürlüklere aykırıdır..İnsan haklarına aykırıdır..Diyabet bu sonuçta..Nezle yada grip değilki bir süre sonra geçsin..Ömürboyu devam eden metabolik bir hastalık..O halde bu insanlara ”şimdi git sonra gel” demenin ve insanları uğraştırmanın anlamı nedir ? İnsanları sürekli belirsizlik içinde bırakmanın ve işinden gücünden etmenin mantığı nedir ?

  Sanki Hitler Almanya’sında yaşıyoruz..Dünya savaşı var ve asker ihtiyacı sözkonusu..Birkaç ay boyunca insanlara ”bürokrasinin hizmetçiliğini” yaptırmak için elinden geleni yapıyor birileri..

  Bu konuda inanılmaz derecede ”İnsan hakları ihlali” var..Kimse de sesini çıkarmıyor..Hastalık konusunda bile insanlara çok vicdansızca davranılıyor..Yazık..Gerçekten yazık..

 62. Merhaba Arkadaşlar,

  Öncelikle forumları araştırırken bu siteyi buldum, ilginiz alakanız, yorumlarınız muhteşem. Hepinize içten teşekkürlerimi sunuyorum.

  31 Mart 2013 te tecilim bittiği için, bu hafta içi askerlik şubesine gittim, nisan ayında asker olacağımı söylediler. Şeker hastası olduğumu söylediğimde beni Etimesgut Askeri Hastanesi’ne sevkettiler. Sevklerin sonucunda Diyabet uzmanı olan doktorumuz, sabah açlık ve tokluk kanlarını vermem gerektiğini ilettiler. Ertesi gün testlerim yapıldı.

  Glukoz AKŞ referans değeri 74-106 benim değerim 315
  Glukoz tokluk referans değeri 70-140 benim değerim 558

  glikozile hemoglobin referans değeri 4-6 benim değerim 12.55

  Doktor beyin odasına çıktığımda kendisi yoktu, hemşire hanım değerlerimin çok yüksek olduğunu P.tesi günü heyete çıkacağımı ilettiler.

  Bu P.tesi öğlen yine hastanede olacağım ve heyetin önünde olacağım. Konuya dair tek bir bilgim yok, heyette neler oluyor, neler yapmak lazım, daha önce heyet karşısına çıkmış arkadaşlarım varsa bilgilendirirlerse çok sevinirim.

  Şimdiden teşekkürler… Kolay gelsin..

  • Emre Bey Merhaba,

   Tüm yorumları okumanızı rica edeceğim. Erkek takipçilerimiz bu konuda önemli yorumlar yaptılar.

   Siz kesin askerlikten muaf olacaksınız. Bence harika bir şey 🙂 Şimdiden hayırlı olsun.

   sevgiler

 63. Emre bey selam

  Heyet haftanin belirli gunu toplanir,askeri hastanedeki herdaldan doktor heyette olur,size bi sira numarasi verirler siz kapida beklersiniz,her tur hastalar (diyabet,ortopedi goz vs) herkes siraya girer gruplar halinde iceri alirlar ,doktorlar bi masanin etrafinda oturur,katip cagirir emre samur,iceri girersiniz kirmizi bi yuvarlak vardir onun ustunde beklerken,doktorlarla beraber oturan memur emre samur tip 1 diyabet 1 yil erteleme karari yuzunuze okurlar doktorlar genelde soru dahi sormazlar size bu yaklasik 20 saniye surer ,sonra size bi kagit verirler kagidi subeye goturmeniz gerek,sube alir askerligi 1 yil atar,su da olabilir direk muafiyette verebilirler ama genelde 1 yil atarlar,bi dahaki sene yatis yaparsiniz insulin kullanmaya muhtacsaniz ki oyle direk muaf olursunuz.

  Sormak istediginiz bisey olursa lutfen cekinmeyin 🙂

 64. çölyaklı hastalar askere gidebılıyormu bılgısı olan varmı 3 yaşındakı yegenımde cıktı.cok uzgunum ve genellıkle cocuklrda sekerle bırlıkte cıktıgı soylenıyor esra hanım sızın colyak test sonucunuz ne ıdı goremedım o yorumu.bende yaptıracagım kısa zamanda

 65. Alp bey, Esra Hanım çok teşekkürler yorumlarınız için.

  Yorumları okuduğumda 3-4 gün yatış veriyorlar öyle heyete çıkıyorsunuz gibi yorumlar gördüğümden yazma gereksinimi duydum. İdrar tahlili bile istenmedi, doktor bey bana şunu dedi heyete özel olacak diye belirtmelisin, yoksa 2-3 kere daha yorulursun. Kan tahlili vereceksin, gerçekten 500 ün üstündemi tokluğun dedi. Evet dedim ve 1 gün içinde sabah açlık, ilk lokmadan sonra 2 saat sonra tokluğu verdim, direkt heyet tarihi verildi. Hemşire hanım bu değerler çok yüksek dedi. Pazartesi günü neler yaşayacağım heyecanla beklemekteyim.

  Değerler bu kadar yüksek diyemi direkt heyete atandım, yoksa 1 yıl erteleme mi verecekler ( çünkü yatış vermediler ) doktor beye çantamla geldim yatabilirim dedim nerede oturduğumu sordu ve gerek yok git evinde yat dedi 🙂

  Kafam iyice karıştı. Ptesi ilk işim sonucu buraya yazmak olacak arkadaşlar.

  • Rica ederim kendi adima 🙂

   Emre bey bu rutin bi islem yani yatirmadan heyete cikacaksiniz,yatma bi dahaki seneye,sizden artik kan da alinmiycak muhtemelen eger pazartesi kan verecekseniz size oyle soylendimi bilmiyorum ama aclik sekerini mutlaka 200 un ustunde tutmaya calisin toklukta 300 olursa garanti olur ama glukometreyle takip edin komaya girmeyin .

 66. Nehir hanim mantik su askerlikte saglikli insanlara gore ,spor yapilir yemek cikar silah teslim edilir ,akli sagligininda fiziksel sagligininda yerinde olmasi gerekir askeri,colyakli hastaya ozel diyet yemek veremeyeceklerine gore gidemez askerlikkununda diyoki zamanla veya ilacla gecmeyen hastaligi olan bireyler askere alinmazlar sanirim 36. Maddeydi tam hatirlamiyorum.

 67. Yok p.tesi 12.30 – 1.30 arasında heyette olacakmışım kan vermeyecekmişim bir daha.. 1 yıl ertleme olacak diyorsunuz şeker bu durumdayken neden ertelerler ki seneye aynı filmi bir daha mı izleyeceğiz bu durumda..

  • Isin proseduru boyle emre bey,seneye birde hastanede yatacaksiniz bakacaklar hergun sekerinize,daha ayrintili inceleme yapacaklar ,sekeri yukselten ilaclar var,yada baska kimyasallar sizi kontrol altinda tutacaklarki bakacaklar şike mi yapiyo acaba bu vatandas diye ,halbuki bi ton test var onlara bakmiyolar sadece sekere bakiyolar komik dimi 🙂 canim turkiyem iste soylenecek bisey yok

   Hoscakalin.

 68. peki doktorumuza yatırın doktorum beni testlerinizi yapın desem de illa 1 yıl beklemek zorunda mıyız ? insanların iş durumunda askerlik hep karşısında. iş imkanlarını 1 yıl daha ertelemek bu. bunu aşmanın bir yolu yok mu testse test, yatıracaklarsa yatırsınlar. itiraz yok ki bizden yana bir hile hurda da yok çünkü. şu 1 yılı öne almak lazım almıyorlarsa askere alsınlar 5 ay en azından 1 yıldan kısa süre! 🙁

  • Emre bey o 1 yili alti aya falan cekemiyoruz yani öne alamiyoruz bu kesin,askere almiycaklar isteseniz de sizi bu da kesin,emin olmamakla birlikte yuksek ihtimalle size 1 yil verecekler yani pazartesi yatis yaptirmayacaklar diye dusunuyorum ama bi konusun isterseniz yinede,kanunlar malesef kisiye gore degismiyor iste ,yani sizin isiniz falan olsa da kimse bununla ilgilenmez ,ben yerinizde olsam su sekeri bi rayina oturturum cok yuksek hakkaten bu degerler ,allah korusun kalirsiniz bi yerde,3 gun hastanede yatacaksiniz yurt disina cikmayacaksaniz sorun olmaz bence ,ben bu gece cok yorum yaptim 🙂 blogdakileri daha fazla rahatsiz etmek istemiyorum ,ayrica 5 ay yapabileceginiz kesin degil 12 ay da cikabilir neyse hoscakalin.

 69. Emre Bey ankara’da hangi hastane sizi 12.5 Hba1c ile gezdiriyo ? Yardımcı olurum doktor konusunda böyle gezmeyin lütfen canınıza yazık damarlarınız yıpranıyo. 10 sene sonra başınıza çok iş açılır, iş kovalarken çalışamaz duruma düşmeyin.

 70. Öyküm hanım, doktor bey kan testimi istedi ama perşembe günü yoktu kendisi, hemşire hanımda p.tesi kurul var dedi, yani doktor gezdirmiyor haberi yok perşembe günü yoktu çünkü. Cuma kuruluna da vermediler. P.tesini bekliyorum. 1 yıl sonra aynı işlemler olacakmış. Ülkemin formaliteleri öldürüyor insanı zaten başka birşey değil 🙁

 71. 12.5 Hba1c değerinize birşey diyodur o zaman, arkadaşınızla pompa konusunu konuşmanızı öneriyorum, rakama göre 400 lerde yaşıyosunuz onu 100 lere çekmek için

 72. selam arkadaslar bende yarın askeri hastaneye gideceğim tahlil yapılacak yüksek ihtimalle banada 1 yıl erteleme vercekler ki bencede cok sacma bir karar,doktoruma göre burada en önemlisi HBa1c ;referansı maksimum 6.2 benimde 10 cıktı gercekten cok zararlı ,bende 2 hafta önce ögrendim seker hastası oldugumu 2 haftadır cok sıkı bir diyet yapıyorum ve insülin kullanıyorum günde 4 kere ,diyete baslamadan önce yani hastalıgı ilk ögrendiğimde aclık sekerim 217,tokluk 407 ,trigliserit:3860 referansı max 200 🙁 ,su sıralar aclık 140-170 tokluk 180-200 arası seyrediyor ,ama yarın askeri hastanede tahlil yaptıracağım için suan meyve suyu içiyorum sekerimin yükselmesi için 🙁 ülkemizdeki uygulamalar sacma sapan ne yazıkki bir insan seker hastasıysa seker hastasıdır git 1 sene sora gel ne demek bu kadar sacma bişey duymadım yatış verdikleri zamanda hep meyve suyu içmeyi planlıyorum maalesef,ayrıca bu trigliserit sekeri yükseltiyor mu bilgisi olan warsa paylaşabilir mi? teşekkürler

 73. Caglar bey sizin su trigliserit degerinizi gordum koptum :D,lutfen yanlis anlamayin beni de bi kere hastaneye kaldirmislardi sekerim 596 cikmisti o zamanda bi gulme krizine girmistim niye bilmiyorum sinirlerim bozuluyo galiba 😀 Esra hanimi bueaya sorunuzu cevaplamaya davet ediyorum 😀

 74. Ben cevaplasam olur mu ? Trigliserid değeri, vücutta hücrelere ulaşmayan karbonhidrat (şekerin ) miktarı ile artar. Diyabet teşhisiniz yeni olduğundan bir süredir şeker yüksekliği bunu yaratmış olabilir, ancak bunun yanı sıra son dönemde acıkıyorum ya da zayıflıyorum diye aşırı karbonhidrat alma ihtimalinizi de değerlendirmek lazım. Ayrıca ölçümden hemen önce ya da bir gece önce bol miktarda kırmızı et yemek de yüksek çıkarabilir ama tabi bu kadar değil. Zamanla, karbonhidrat tüketimi-insülin dengeniz sağlandıkça düşecektir.

 75. Merhaba arkadaşlar, askerlik şubesinde bugün heyet karşısına çıktım. Askeri terim olarak E10.9 insülin bağımlı diyabetes mellitus, komplikasyonları olmayan diye. Heyette hiç konuşturmadılar, barış halinde askere elverişli değildir diye yüzüme bir bayan doktor söyledi, parmak izlerimi aldılar, sonrasında da şubeye gidip evraklarımı tamamladım. 1 yıl erteleme bekliyordum buradaki yorumlardan sonra ama direkt muafiyet verdiler. Açıkcası ne sevindim diyebilirim, ne de üzülebildim… Tuhaf bir his… Forumda sorularımı cevaplayan herkese sonsuz teşekkürler.

  • emre bey hayırlı olsun diyelim… sanırım sizin şekerler ya güzelce uçuk çıktı ya da insafa geldi şubedekiler. ama siz elverişli değildir raporunu şubeden mi aldınız yoksa hastaneden mi ?

 76. Emre bey adiniza sevindim ,uzulenecek ne var ki, o çürük raporu icin kirk takla atanlar var biri de ben,keske kimse gitmese ama var,ulkemizi hepimiz seviyoruz ama ben bu sevgimi onbasidan firca yiyerek,komutanin postasi olarak ,veya uzman çavuşun tribini cekerek gostermek istemiyorum,ve o iki bas parmagimi kirmizi murekkebe batirip sonra o kagidin ustune basmak icin sabirsizlaniyorum 😀

 77. Tahtagurusu,

  Etimesgut askeri hastanesinde verdiler raporu, şubeye götürdüm, yeniden düzenleme seçeneği olmadığından düzeltemedim farkettim iki tarafta da askerlik şubesi yazmışım. 🙂

  Şeker değerlerim yüksekti, ama yatış ya da seneye erteleme beklerken rapor sürpriz oldu açıkcası. Ama dediğim gibi tuhaf bir his, üniformayı 1 kere olsun giyememiş olmak. Ne sevinebiliyor insan ne de üzülebiliyor.

 78. Alp eren Bey,3 diyabetliydik bugün kurulda, 3 ümüzü de yatırmadılar, 3 ümüze de askere elverişsiz belgesi verdiler. Şeker oranına göre mi bu diyabetli olmak yetiyor mu bilmiyorum ama ciddi anlamda benim için de sürpriz oldu.

  • he şimdi anladım, hayırlı olsun tekrar 🙂 biliyorum nasıl bir duygu olduğunu ama şimdi buradan çok detaylı anlatmayayım en iyisi, dikkat çekmesin… 🙂 hem şekerin o ölçümlerde ki yüksekliğiyle alakalı hemde hba1c’nin yüksekliğiyle alakalı sanırım…

 79. Çağlar Bey Merhaba,

  Ne durumdasınız?

  Bakın en son yorumlarımızdaki Emre Bey hastaneye bile yatmamış. Umarım siz de sıkıntısız bir şekilde bu süreci atlatırsınız.

  sevgiler

 80. Merhaba,

  Çok güzel bilgi paylaşımları yapılan bu site için ilk önce Esra hnm size teşekkür ederim.Çok güzel açıklayıcı yorumlar var.Bende bilen kişilere danışmak istedim.
  Hba1c değerim en son 5,9 çıktı, açlık kan şekerim 150 civarı, tokluk ise 200 +-, doktorlar tip 2 teşhisi koydu , hap kullanımlı olarak ilaç kullanıyorum.İlaça rağmen açlığım 140 aşağısına düşmüyor.Bu durumda askerlikten muaf olabilir miyim?
  Bu arada şekere bağlı hiperlipidemi teşhiside konuldu.

  • Ahmet bey merhaba, tip 2 diyabetle ilgili şahsen pek bilgim olmasa da, kısa bir araştırmadan sonra prosedürün tip 1 diyabetle aynı olduğunu öğrendim.
   yani durum özetle,
   öncelikle şubenize başvuruda bulunacaksınız ve en yakın askeri hastaneye sevkiniz gerçekleştiğinde, gitmiş olduğunuz hastanedeki doktorların insiyatifine bağlı olarak, yatarak ya da ayakta takipleriniz yapılarak, 1 sene erteleme verilebilir ve/veya askerlikten muaf olmanızla alakalı belgeleriniz düzenlenir.

   Ama yine dediğim gibi, öğrendiğim kadarıyla Tip 2 Diyabetliler de Tip 1 diyabetliler gibi askerlik görevinden maalesef muaflar…

   saygılarımla…

 81. Merhaba ;
  Çocukluğumdan beri terleme aşırı yeme kilo almama çok su içme gibi şikayetlerim vardı.21 yaşımda gözlük kullanmaya başladım ve kalp romatizması ve taşikardi başladı.şu an 29 yaşındayım.gittiğim doktorlar triotlerin normal olduğu metabolizmamın hızlı olduğunu söyledi.bir arkadaşım şekerine baktır dedi.Dedem tip 1 diyabetti.ırsi olabileceği yüzünden bende yediklerime dikkat ediyordum.açlık şekerim hep 105-110 arasında çıkıyordu.En son dr oggt yaptırdı.yarım saat 200 1. saat 205 2. saat 145 çıktı.gizli şeker dedi ve diyet yap dedi.diyet yapmamla dünyam alt üst oldu.aç kaldığımda hipoglisemi atakları başladı.dr u değiştirdim şu an gittiğim prof hocam bu bariz şeker tip2 olduğunu düşünüyorum dedi.44 tane kan tahlili ve 2 ultrason yaptırdım.karaciğer yağlanmış triot bezleri temiz.insulin normal görünüyor.hba1c 6,2.açlık yine 100ün üzerinde.tokluk 1 dilim kepek ekmeğiyle 1. saat 125 2. saat 143.dr yurtdışında olduğundan sonuçları 10 gün sonra göstereceğim.hap ve diyet verdi.dengem iyice bozuldu.Açlıktan ölücem ama açlık hep 100 ve üstü.Aç kalınca da hipoglisemiden elim ayağım tutmuyor bayılacak gibi oluyorum.Bende okul nedeniyle henüz askere gidemedim.bu yaz gitmeyi düşünüyorum ama şeker raporunu henüz almadım.Dr eyüp bey durumumu yorumlayabilirmi.Ayrıca tip2 raporu aldıktan sonra askeriyenin bu raporu kabul etmeme ihtimali varmı.kendi dr um göz ve kalp sorunlarının şekerden komplikasyon yapmış olabileceğini söyledi.Bu teşhis edilebilirmi acaba ?Ne yapacağımı bilmiyorum.Dünyam alt üst oldu.Keşke hiç dr a gitmeseydim diyorum bazen.En azından bilmeden askere gider gelirdim 🙁 Şimdiden teşekkürler.

 82. Herkese merhabalar,

  Üniversiteden yeni mezun olmuş 24 yaşında bir Tip 1 diyabet hastasıyım. Hastalığın ortaya çıkışı yaklaşık 1,5 sene önce bir kan tahlili yaptırmamla ortaya çıktı ve hala benimle beraber 🙂
  Mezun olmam dolayısıyla herhangi bir işe başlamadan önce önümdeki şu askerlik problemini bir halledeyim istedim. Bildiğim ve okuduğum kadarıyla Tip 1 Diyabetlileri askere kesinlikle almıyorlar. Ben de bunu bilerek 1 gün askerlik şubesine gidip, Etimesgut Devlet Hastanesine sevk edildim. Oradaki uzman yıllık izinde olduğu için beni GATA’ya sevk ettiler. Bu Pazartesi günü de GATA’da tahlil yaptıracağım. Buraya kadar her şey normal, benim anlamadığım neden açlık ve tokluk kan şekerlerine baktıkları? Ben zaten Tip1 Diyabetli ve kendi kendini kontrol eden bir insanım. Ve bunun bir getirisi olarak değerlerim çoğunlukla hep normal seviyelerde. Açlık 80-75 Tokluk 140-130 civarlarında. Ha1c değerlerim 4,8 seviyelerinde.. Yani anlayacağınız değerlerim gayet sağlıklı olduğumu gösteriyor. Ama rapor verirken -duyumlar vasıtasıyla konuşuyorum- diyetimi bozmamı, gerekirse insülin yapmamamı telkin edici şeyler görüyorum. Böyle saçma bir risk olabilir mi? Hasta olduğumu ispat etmeye ne ihtiyacım var. Üniversite hastanesinde yatmışım, kullandığım ilaçlar e-raporda devlette kayıtlı, niye askeriye bir şeyler ispatlamak için diyetimi bozup hayatımı riske atayım. Bu durum gerçekten böyle midir? Bir fikir almak ve bir şeyler de paylaşmak istediğim için bunları yazdım. Herkese sevgiler 😉

  • Selçuk Bey Merhaba,

   Yorumunuza çook güldüm çoook 🙂

   Hep derler ya bir askerlikte bir de devlet işinde sorgu olmaz 🙂 Ancak sizin bizim gibi insanlar mevcut sistemdeki yanlışların farkında. Ama bu işin başında olanlar nedense durumun farkında değiller.

   Dediğinize katılıyorum. Devletin hastanesinin verdiği tip-1 diyabetli raporunuz ve bu vesile ile aldığını insülin ve sağladığınız bir yeme stiliniz var. Bunu bozmak ve sistemin beklentisini kendinizden ödün vererek sağlamak inanın çok kötü. Ama bir taraftan da bildiğim kadarıyla mevcut durumunuzu ve sisteminizi bozmadan hastaneye yattığınızda, ki yatmak zorunda kalacaksınız, kan şekerleriniz düzgün gitse bile temelde tip-1 diyabetli olduğunuz için askere almıyorlar. Ama birçok arkadaşımız riske atmamak için mevcut sistemlerini birkaç günlüğüne bozup askerden muaf olmayı garantiliyorlar. Ki bence de bu böyle olmamalı.

   Ki sizin gibi değerlere sahip ve tip-1 diyabetini iyi yöneten bireylere devlet gel seni askere alıyorum demez diye düşünüyorum ama devlet bu. Ne yapacağı belli olmuyor 🙂

   sevgiler

 83. Tekrar selamlar,

  Esra Hanım cevabınız için teşekkür ederim. “Muaf olmayı garantileme” zihniyeti yüzünden sistemde böyle ya aslında. Direkt bizim kafalar da o şekilde çalışmak durumunda kalıyor 🙂

  Değerler çok iyi, sen yalan söylüyorsun noktasına gelirse olay, ben o zaman doktora restimi çekip direkt 1-2 gün misafir etmelerini isteyeyeyim diyorum 🙂 Hani 1 sene öteleme, sonra tekrar gel 2-3 gün yatış al. Aynı işlemleri tekrarla, yok efendim teğmene fotoğraf onaylat, yukarı çık, aşağı in. (nefret ediyorum şu bürokrasi denen şeyden) ve bir ton işi tekrarlatmazlar umarım.

  Ya da belli de olmaz rest çektim diye direkt komando olarakta atayabilirler. Adam sormuştu komando olmak istiyo musun diye. Diyorum ki ben Tip 1 diyabetim ama komandoya şartların uygun diyor. 🙂

  Tabii bu rest çekerim demelerimi ciddiye falan almayın. Biliyorum askeri alanda bunun mümkün olamayacağını 🙂 ikna çabası diyelim 🙂

  Hayır, 5 sene boyunca lisans eğitimi aldım. İnsan hakları, sosyal adalet, sosyal refah, eşitlik lisans eğitimimin temelini oluşturuyor. Tabii ki -Türkiye şartlarında- hayalperest ve hayatı bilmez değilim. Ama bu uygulamanın ne insan haklarına ne de insanlık onuruna uygun bir tarafı yok. İşlerimi hallettikten sonra ilk işim yerelde ve uluslararasında ilgili kaç muhattap varsa hepsine birer mektup veya mail yazmak olacak. Süreci de günü gününe anlatarak tabii.
  Ha ne değişir? En azından üstüme düşeni, şu an yapabileceğimi yapmış olurum diye düşünüyorum.

  Herkese kolaylıklar,
  En çokta bana :))

 84. Öncelikle merhaba. Bende muafiyet durumunu arastirirken forum ve site ile tanıştım. Yaklaşık 1, 5 yıldır tip 1 diyabet hastasıyım. Günde 4 kez 14 doz insülin kullanıyorum. Kasima kadar tecilli olan askerliğimi netlestirmek istiyorum. Aklima takılansa şu; acaba bu muafiyet kararı tum asker hastanelerinde veriliyor mu? Yoksa illa bu is GATA da mı bitiyor! Örneğin Diyarbakır ya da daha alt seviye Tatvan asker hastanesinde bu islemler yapılıyor mu? Bilgisi olanlar cevap verirse sevinirim. Herkese sağlıklı günler.

  • Emre bey merhaba,
   Muafiyet alabilmeniz için öncelikle askeri hastanede olsa tam teşekküllü olması gerekmektedir. Hastanede bu işi bilen bir dahiliyeci ya da endokrinolog ve detaylı tahlil yapabilen bir laboratuvar bulunmalı. Eğer ki bunlar yoksa sizi bölgede ki daha gelişmiş bir askeri hastaneye sevk ederler ve aynı prosedür orada da işler.
   Daha sonra size yapılacak işlem genel de gitmiş olduğunuz hastanenin doktorları ve izlediği yola göre değişebilir.
   Ya size yatış verilir 1 hafta ya da dışarıdan kontrol edilerek size yapmanız gerekenler söylenir ve ona göre muayene olarak size sonuç bildirilir.
   Her hasta için hastaneler farklı prosedürler uygulamakta,kimi yatarak takip etmekte, kimi ayakta takip etmekte ve hastanın durumuna göre 1-2 sene içerisin de muafiyet durumu netleşmektedir.
   Aslında diğer yorumlarda da bunu zaten görebilirsiniz.

   Saygılarımla…

   Not: Hastaneler dediğim, Sadece Askeri hastanelerdir…

 85. merhaba arkadaşlar,
  bende bu hafta başında askerlik şubesine gittim sevkimi ankara beytepe askeri hastanesine yaptılar. çarşamba günü beytepeye gittim muayne oldum doktor bey seni yatırmamız gerekiyor yalnız burada yatış veremiyoruz diyerek gataya sevk etti. perşembe günü gata endokrin polikiliniğine gittim yatışımı verdiler. bir gün yattım açlık -tokluk toplam 6 defa şekerimi ölçtüler 2 kere kan verdim birde idrar. evraklarımı tamamladım tahlil işlerimide bitirdim.
  pazartesi heyete gireceğimi söyleyip hafta sonu eve gidebileceğimi söylediler şimdi evdeyim pazartesi gidip işleri bitireceğim hayırlısıyla..

 86. öncelikle yorumlarınızı okuyarak birçok bilgiye sahip oldum çok teşekkür ediyorum. birkaç sorum olacak ben yarın hastaneye yatacağim bir hafta yatıracağız dediler işi gücü bıraktık yatalım dedim. şekerin değeri 200 ün üstünde olması gerekiyor denildiğini gördüm insülin vurup diabetik yemek yersek o şeker oraya çıkmaz. vurmasak kendi sağlığımız etkilenir nasıl bir yol izliyorlar bunun hakkında bir fikriniz varmı. Beni en çok sıkan şey ise 1 hafta nasıl yatacağım.

 87. Tip 2 diyabetim, ilaç kullanıyorum. İlaç kullanmazsam açlık şekerim 300 küsür oluyor, askerlik durumum ne olur. Sayfada Tip 2 ile ilgili kesin bir bilgi bulunmuyor. Ancak TSK arıza yönetmeliğinde “komplikasyon yapmamış diyabetes mellitus” un askerlik yapmayacağı yazıyor. Neden bu konuda kesin bir bilgi yok.

 88. Merhaba öncelikle,

  Yazinin ilk kismini okumamissiniz sanirim.tip1 yada 2 olsun askere alinmiyor seklinde kalin puntolarla yazdim.
  Ayrica aclik sekerinizin 300 isei tip2 olmaniz mumkun degil. Kesinlikle tip1.

  Saygilar.

  • Merhaba evet yazınızı okudum ancak tip 2 olup askerden muafım diyeni görmedim ama yapanı gördüm o yüzden sordum çünkü emin olamıyorum. Doktorum bana tip 2 olduğumu söyledi, ben onun yalancısıyım. Birde sormak istediğim tokluk şekeri 200 mg/dl olsa ancak açlık 100 civarında olsa yine de muaf olmak sözkonusumudur.

 89. Ben hastanede yattigim donemde tip2 arkadas vardi Almanyadan gelmisti ve muaf aldi.tokluk 200’u gcmesi gerekiyor.birde gece yatarken abartman bisryler yiyp yatiniz karbonhidratli yada kan almadan once kup seker yiyiniz ve aclik diye veriniz kaninizi.maalesef boyle diyabet oldugunuza ancak boyle inaniyorlar.gonul isterki rapora bakip alsinlar ama kendileride bakiyorlar degerlere.

  • Samet Bey Merhaba,

   Bloğunuzdaki yazıyı kaynak belirterek bizim bloğun ana sayfasında yazı olarak yayına alıyorum.

   Paylaşımınız için teşekkürler 🙂

   sevgiler

 90. Eylül ayı geldi ve ben muafiyet için Askerlik Şubesine gittim. Bugün herşey resmen başladı. Kasımda tecilim biteceğinden sevke tabi olduğumu bu sebeple asker hastanesine ancak Garnizon takibinin sevk edebileceğini söylediler. Elime bir kağıt aldım ve doğru Garnizona gittim. Tabi tabib olmadığından bunu akşam saat 17 ye kadar 3 kez tekrarladim. Tabip bilgisi yoktu sanırım bundan birsey cikmaz deyip bir bucuk yıllık raporu ve dolayısıyla tip1 diyabetimi göz ardı etti 🙂 tabi ben araya girip muafiyet olabilecegimi söyledim o da bilgisinin olmadığını soyledi ve devlet hastanesine sevk etti 🙂 ve yine ben araya girerek zorla kendimi asker Hastanesine sevk ettirdim. Bakalım yarın sevk evraklarimi alıp asker hastanesine gideceğim. Yarın tekrar yazarım. Herkese sağlıklı günler.

 91. Öncelikle merhabalar. Kusura bakmayın yazma fırsatım olmamıştı. Hafta içi askerlik şubesindeki kalan işlerimi tamamladım. Bana kapalı bir zarf vererek Diyarbakır Asker Hastanesine en geç 18.09.2013 tarihine kadar gitmemi istediler. İşlerimin yoğunluğundan Pazartesi gideceğim. Ayrıca bir de Perşembe günü Devlet Hastanesinde tahlillerimi yeniledim. 1,5 yıllık raporum ve son tahlillerimle Diyarbakır Asker Hastanesine Pazartesi giriş yapacağım. Değerlerim şu şekilde; Açlık Glukoz 168 mg/dl ve Hb A1C 8,71%. Bakalım sonuç ne olacak. Ben buradaki yorumlardan bir çok bilgi edindim. Aklımda cevabı olmayan soruları, süreci yaşarken adım adım anlatarak yazıyorum ki başkaları da bilgilensin. Herkese sağlıklı günler.

 92. merhabalar…
  hemoglobin A1c: 11.5
  tokluk glukoz: 335 çıktı
  tip 1 mi tip 2 mi hangi hastalık var bende
  yaş 26 kilo 110 boy 180

  askerlik durumum ne olur?
  ertesi yıla bırak mı alırım yoksa direkt muaf mı?

 93. ben şeker hastasıyım tıp 2 şekerim 150 idi dün akşam mesela. askere gideceğim ben. yani şöle soleyeyim ben şubeye gittim beni önümüzdeki çarşamba toplum sağlık merkezine gönderecek orası gerek görürse samsun askeri hastanesine sevk verecek şekerim bazen 200 300 450 filan da oluyo 450 pek nadir ama yani bu durumda askere alırlarmı .lütfen yardımcı olurmusunuz.

  • Gökhan Bey Merhaba,

   Yorumları ve yazıyı dikkatli okuduysanız diyabetli erkekler çok farklı bir durum olmadıkça askere alınmıyor.

   sevgiler

 94. Merhaba

  Açlık 159 tokluk 350 olmasına rağmen 1 sene erteleme verdiler. Daha önceden diyabet olduğumu bilmiyordum askerlik muayenesinde öğrendim. Bu arada yaşım 29 boy 182 kilo 133.

 95. Merhaba Ben ıspartaya sevk aldım tip 2 diyabetim fakat askeri hastaneye giderken yanıma geçmişte aldığım raporları almalı mıyım çünkü şuan da hiç birisi yok.Bir de Askeri hastanede başvurduğunuz gün acaba muayene olabiliyor musunuz cevaplarsanız çok sevinirim

  • Ali Bey Merhaba,

   Yanınıza eski evraklarınızı ve tahlillerinizi lütfen alın ama hastaneye gittiğinizde o evraklardan çok orada yapılan tetkiklere güvenecekler ve yeniden günlerce yaptıracaklar.

   Aynı gün muayane olup olamayacağınız konusunda da bir bilgim maalesef yok.

   sevgiler

 96. Ben 19 yaşındayım. Benim 2003 ten beri düşük kan şekeri rahatsızlığım var. Tip-1 mi? yoksa tip-2 mi?
  Ben sadece Almanya’dan gelmekte olan bir ilacım var. İlaçı sürekli saatinde kullanıyorum Glukagon iğnesi kullanmıyorum. Kan şekerlerini sabahları aç karna ölçmekteyim. En düşüğü 39, en yükseği ise 130. Şuan üniversite de okumaktayım ama askerlik meselesini hep merak etmişimdir sizce beni askere alırlar mı?

 97. Merhaba,
  Ben de reaktif hipoglisemi var. hemen hemen 2,5 saatte bir yiyorum atıştırıyorum. Raporum da var. Glifor adlı ilaç da kullanıyorum. gelelim mevzuya. Universite bittiğinde ilk muayenede böyle bir mevzu yoktu, en azından ben bilmiyordum. 2 yıllık erteleme hakkımı kullandım. Şimdi martta askere gidecegim. Şubeye gittim ve belirttim durumumu. beni aile hekimine gönderdiler. oraya bi git gerekli olursa seni en yakın askerlik subeye yollarız diye. aile hekimliği gerek yok sen turp gibisin dedi bastı mühürü imzayı beni şubeye gönderdi. Şube de gerek görmemiş diyerekten gönderdi beni. Şimdi ben napmalıyım? benim amacaım askerlikten kaçmak değil. Çok istiyorum üstelik yapmayı. Ama malum yiyecek sıkıntısı olan yerler var. özel menü çıkaracak halleri yok. Beni daga nöbete gönderseler yanımda yiyecek yoksa direk komayım. Arkadaşlar yanlış anlamayın ama müthiş bir psikolojik bozukluk yaratıyor bunları düşünmek bende. Ben şimdi nasıl bir yol izlemeliyim. İlk teslim oldugum gün belirtsem beni askeri hastaneye muayeneye gönderirler mi?
  Mesela bazı degerlerim şöyle;
  açlık: 99
  1 saat sonra: 101
  2 saat sonra 69
  değerli yorumlarınız bekliyorum. teşekkür ederim.

 98. Bayram iyi akşamlar.

  Askerliğe ilk gittiğin gün seni birlik tabibi muayene edecek. Durumunu izah edersen sana yardımcı olup gerekirse en kısa zamanda askeri hastaneye gönderip senin sağlığın için tedbir alırlar.İçin rahat olsun.

  İyi akşamlar.

  • Merhabalar ben 25 yaşımda tip bir diyabet hastasıyım hakşaık 14 yıldır mücadelem devam ediyor e devlet en nasıl başvuru sağlıyoruz acaba bilginiz varmı

 99. Merhaba ben gecen yil askerlik icin basvuru yaptim ama seker hastasi oldugum icin askeri hastanede muayene oldum 1 sene erteleme almistim bu yil tekrat gittim hastanede 3 gun yattim ve tekrar ikinciye erteleme aldim sonuclarda degerlerim 180 192 210 cikmis . Bundan sonraki surec nasil olur seneye gittigimde beni askere alirlarmi ben bu yuzden 2 senemi kaybediyorum seneye tekrar erteleme yada askere alma durumlari olabilirmi ? Iyi aksamlar.

 100. Merhaba ;

  Durumumu anlamak için doktor doktor gezdim ve tip2 diyabet olduğum ortaya çıktı.Bir kaç ay öncede bursada askerlik şubesine başvurdum.Endokrin bölümü için GATA ya sevkettiler.Raporlarım ilaçlarım çantamla beraber gittim.Gitmeden önce diyetimi bozmadım hiçbirşeyimi aksatmadım.Açlık 180 tokluk 160 çıktı.Dr yatırıp yatırmamakta kararsız kaldı.Hocasıyla konuştu ve 1 yıl erteleme verdiler.Gidecek arkadaşlara tavsiye olarak şunu söyleyebilirim; 1 kerede işlem yapıp kurtulmak istiyorsanız başvurunuza 2 ay kala diyet ve ilaç düzeninizi biraz esnetin.Hba1c yi 6,8 ve üzeri tutmanızda fayda var.Yıl kaybetmek benim için sorun değil derseniz ve gerçekten şeker hastasıysanız ( tip 1 yada 2 farketmez) askere gitmiyorsunuz.Herkese sağlıklı günler.

 101. merhaba 2 sene once askerlık yapamaz raporu almıstım.süreç şu şekilde gelişmişti.askerlık subesıne gıttım seker hastası oldugumu soyledıkten sonra benı etımesgut asker hastanesıne sevk ettıler.raporlarımı doktora gosterdım.kesın olarak yapamazsın dedıkten sonra heyet ıcın ptesı gunune açlık ve tokluk seker olcumu ıcın randevu verdı.ptesı gun kan verdım oglenden sonra heyete cıkardılar.heyete cıkıp sadece ımza attıktan sonra rapor verdıler.

 102. merhabalar;
  yaklaşık 13 yıldır TipI diyabetim. okumaya doyamayan bir insan olduğum için askerlik konusunda hep tecil işlemleri yaptırdım bugüne kadar. son olarak masterımı tamamladım ve tecilimde bu ay sonu itibariyle sona eriyor.
  yarın sabah bir aksilik çıkmazsa askerlik şubesine gidip muafiyet işlemlerimi başlatacağım. benim sorum askerlik şubesinde ne gibi işlemler yapmamız gerekiyor ve daha sonra ne gibi aşamalar bizi bekliyor? şunu da belirtmek istiyorum. konyada ikamet ediyorum. burada endokrin polikliniği bulunmamakta, bu yüzden ankara gataya mı sevk edilirim?
  sevki aldıktan sonra yatış işlemleri ne kadar süre alıyor?
  herkese geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. cevap için şimdiden teşekkürler

  • Serkan Bey Merhaba,

   Blog kurucusu olarak sorunuz cevapsız kalmasın ve yarın sabah gideceksiniz diye size bilgi vermek istedim.

   Tüm yorumları okuma fırsatınız varsa okuyun lütfen. Bugüne kadar yapılan yorumlardan da anladığım şu; tip-1 diyabetli olduğunuza dair raporlarınızı yanınıza alın. Askerlik şubesine muafiyet için başvurun. Genelde GATA’ya sevk ediyorlar. Ve GATA’da bazen 2-3 gün bazen de 1 hafta yatış veriliyor. Ve o sürede ya insülin tedavini kesilerek durumunuza bakılıyor ya da insülinle beraber genel durumunuz seyrediliyor. Diyeceksiniz ki her türlü kaydım var tip-1 diyabetli olduğuma dair, neden insülini kessinler ki? Maalesef yapılabiliyor. ‘Askeriye orası’ Ya da HbA1c ya da Anti-gad, c-peptid gibi değerlere neden bakılmıyor da diyebilirsiniz. Ama bakılmıyor.

   Ya da bazı kişiler hastaneye yatırılmadan da ilerleyebiliyor. Bu durum neye göre değişiyor soru işareti.

   Bu yatış ya da yatırılmaksızın devam edan süreçten sonra ya tamamen muafiyet veriliyor ya da 1 seneden başlayarak erteleme veriliyor.

   Kadın olduğum için konuya diğer arkadaşlar kadar hakim olmayabilirim ama yapılan yorumları kısaca özetlemek istedim size. Umarım faydam olmuştur. Siz de yaşadıklarınızı A’dan Z’ye bizimle paylaşırsanız sevinirim.

   sevgiler

 103. Esra Hanım cevabınız için çok teşekkür ederim. Burada yapılan yorumları detaylı olarak okumaya çalıştım. Gayet net yorumların yanında çelişkili yorumlar da var.Dediğiniz gibi kimi bir hafta uğraşmış, kimi hiç yatış almadan raporu alabilmiş. O yüzden bir de ben sormak istedim.
  HbA1c değerlerim uzun bir süredir 10 üstü değerlerde. Gerçekten elimizde bu kadar belge, tahlil sonucu varken IAA, ICA değerleri göz önündeyken tekrar bu kadar uğraşmamız çok üzüntü verici ama ne yapalım gideceğiz bir şekilde halledeceğiz.
  Yarın ve diğer günlerde yaşayacaklarımı burada detaylıca anlatmak dileğiyle.
  Saygılar, sevgiler

  • Serkan Bey,

   Umarım kolay bir süreç geçirirsiniz.

   Bir kadın tip-1 diyabetli olarak inanın bu sistemi çok ama çok sorguluyorum. Bazı arkadaşlarımız bu süreci eziyet gibi yaşıyor. Blog olarak tip-1 diyabetli erkeklerin bu ‘eziyeti’ çekmelerini önlemek için yakın zamanda adımlar atmayı düşünüyoruz. Umarım adımlarımız bizi sonuca ulaştırır.

   Yaşadıklarınız ‘diğerleri’ için rehber olacak. Şimdiden teşekkürler.

   sevgiler

 104. Herkese merhaba,

  Biraz geç bir yazı oldu ama birkaç işim daha vardı nete anca girebildim.
  Evet ben de artık askerlikten muafiyeti alanlar arasında katılmış bulunmaktayım.Başımdan geçenleri en başından bu yana anlatmak istiyorum.
  17 Mart sabahı askerlik şubesine gittim birkaç belge doldurma işlemi, diğer belgelerin teslimi derken Konya Askeri Hastanesine sevk işlemim tamamlandı. Hemen ardından Hastanede dahiliye doktoruna yönlendirildim. Tabip yanına ilk gittiğim andan itibaren çok ilgilendi sağolsun, bu da benim şansıma diyorum, pazartesi günü ayaktan tedavi yapalım, salı günü hastaneye yatışını yaparız dedi ve o gün 2 kez kan verdim. Şunu belirtmeliyim ki arkadaşlar, ben yanımda bugüne kadar ki tüm raporlarımı tahlil sonuçlarımı götürdüm ama doktor onların hiçbirisinin önemli olmadığını önemli olanın askeri hastanede yapılacak tahlil tetkikler olduğunu söyledi. Salı günü sabah 9’da hastaneye tekrar gittim, aç karnına bir kan daha verdim. Bu arada bir önceki günün ilk kan tahlilinde glukoz 362 çıkmış onu öğrenebildim. Diğerini söylemedi, ki zaten çoğu tahlilin sonucunu söylemiyorlar ilginç bir şekilde ancak hastaneden çıkışta epikiriz belgesinde öğrenebiliyorsunuz. Kan verme işleminden sonra yatış işlemlerini hallettik ve dahiliye odasında 3 diyabet hastası 2 gün gözlem altında tutulduk. Günde 3 sefer (1 açlık, 2 tokluk olmak üzere) kan alımı yapıldı. Çarşamba günü doktorumuzla konuştuğumuzda, değerlerin istenilen düzeylerde olduğunu belirtti. Perşembe günü saat 2 civarında heyet karşısına çıktık ve barışta elverişli değildir, seferde elverişlidir belgesini aldım şükür. Cuma günü ise tekrar askerlik şubesine gidip hastaneden verilen belgeyi teslim ettim, böylece tüm işlemleri tamamladım. Açıkçası beklediğimden rahat geçti ve gerek hastanede, gerek şubede hep anlayışlı insanlarla karşılaştım. Umarım, herkes rahat bir şekilde halleder.
  Birkaç önemli şeyi de belirtmek istiyorum. Öncelikle yanınıza en az 12-15 arası fotoğraf alın şubeye giderken. Hastaneye giderken de isterseniz kendi malzemelerinizi götürün( yedek subay aday adayı olanlar için) yoksa hastanede tüm ihtiyaçlarınızı karşılıyorlar. Nakit para götürmeyin zira sadece kredi kartı, bankamatik kartı geçerli. Kantinde fiyatlar çok uygun. Yemekler burada çok iyi değildi, zira o yemeklerle glukozu 200 ün üstünde tutmak zor olabilir. Ona göre önleminizi alın derim. Maalesef ki dediğim gibi elimizdeki rapor, tahlillere bakmıyorlar, şekerinizin 200 ün üstünde olmasına bakıyorlar askeri hastanede yapacakları her tahlilde. Keşke böyle olmasa ama bu şekilde işliyor ben de gördüm.
  Biraz fazla uzun oldu ama kusura bakmayın, umarım isteyenlere yardımcı olabilirim. Herkese şifa diliyorum.

  Sevgiler

 105. Herkese selamlar. Kısaca ben durumumu anlatayım. Yaklaşık 2 senedir şeker hastasıyım, fakat daha önce hiç doktora vs gitmedim, dolayısıyla herhangi bir raporum/ilacım yok.

  Öncelikle şubeye gitmeden rapor vs almalımıyım? Şubede veya askeri hastanede rapor istiyorlar mı? Yoksa direk şubeye gidip sevk mi almalıyım?

  Açlık 150-170
  Tok 200-300 arası

 106. Lutfen yardim edin !!!yaklasik 4 ay once seker hastasi oldugumu ogrendim 1 ayda 120 kilodan 110 kiloya indim meger sekerdenmis.kilodan dolayi 1 yil erteleme aldim. Bu senede tip2 diabet oldum gumussuyu asker hastanesine sevkimi yaptilar moralim cok bozuk ocak 2014 de diabetimi ogrendim 4 aydir duzenli ilac kullaniyorum isim vermeyim 2mg ve 1000 mg gunde 4 ilac ediyo yemekden once ve sonra neyse gumussuyuda kan verdim aclik 110 tokluk 150 cikti doktor bana sen seker hastasi degilsin bu sekilde sana islem yapamam dedi persembe birdaha kan vericem ne olur yardim edin nedenleri sorgulamiyorum mantik 0 bunu biliyorum yardim edin bana arkadaslar

  • Alp Bey Merhaba,

   Diyabetli olduğunuza dair rapor yok mu? Ya da hap mı insülin mi kullanıyorsunuz? Ki anladığım kadarıyla hap kullanıyorsunuz.

   Kan şekeriniz yüksek gidin Perşembe günü. Bu yazının yorumlarını okursanız tam olarak ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. İlaç ya da kullanıyorsanız insülini o gün yapmayın ve gidin. Kan şekeriniz zaten yüksek çıkacak. Maalesef mantıksız olan bu hareketi yapmak durumunda bırakıyor askeriye.

   Perşembe günü giderken de size diyabet teşhisini koyan hastaneden raporunuz yoksa bir rapor alın lütfen. Ve tekrar söyleyim; lütfen bu yazının yorumlarını da okuyun. Yorumlarda insanların başına gelen ve buldukları çözümler de var.

   Bir de panik yapmayın ve sakin olun.

   sevgiler

 107. Esra hanim cok tesekkurler detayli okudum ve cok sevindim cvp aldigima durum su mantik aramiyorum dedigim konu doktor okadar agresif bi sekilde tersledi bunu sorgulamiyorum ocak ayindaki raporumu gosterdim beni bu baglamaz bana simdi lazim dedi yani degerler yuksek olmasi lazim anladigim kadariyla bana ilacini alma dedigi halde 2 gun almadim sonuc aclik 110 tokluk 150 dedi sen seker degilsin dedi beynimden vuruldum ve bugun sekerim 2 kere sikinti ve stresden 49 a dustu persembe ac karnina gidicem anliyorum ama sekerli su icsem 1 litre etkisi olurmu

  • Alp Bey Merhaba,

   Rapor aldıysanız 2 yıl geçerlidir. Askeriyedeki doktorun bu beni bağlamaz demesi anlamsız. Zaten bağlamaz ama yaptığı testlerde kan şekerinizin yüksek çıkması gerekiyor.

   Diyabetin hangi tipisiniz? 1? 2? 1,5?

   Şekerli su içip içmeme sizin kararınız. İçerseniz elbette yükselir kan şekeriniz ama ciddi anlamda risk alırsınız.

   Sevgiler

 108. Tip2 gunde 4 ilac iciyorum 4 aydir muntazaman ac ve tok karnina 2 mg a… 1000 mg g…. 4 aydir yediklerime dikkat ettim sekerim bu sekilde cikti aclik sekeri verdim toklukda 2 saat sonra verdim o beklemede cikolataya dayandim yok durum tokluk 150 dedi sen seker degilsin dedi bu rapor beni baglamaZ dedi persembe 2. Kez kan vericem 4 ay once sekerim aclik 292 tokluk 500 du ama sikintim yoktu tesaduf annem diabet hastasi oldu olcum cihaziyla bende olayim dedim sonuc şok sekerim 550 di hikaye boyle basladi

  • Alp Bey,

   Tip-2 diyabette şekeri yükseltmek biraz zor olabiliyor. 4 ay öncesi kan şekeriniz yüksek. Ama şimdi yüksek değil. Sizin aslında iacı 1-2 gün değil gerekiyorsa 1 hafta bırakıyor olmanız lazım ki kan şekeriniz yükselsin. Ve gerekiyorsa şerbet içmeniz de gerekebilir. Ama lütfen doktorunuz varsa onunla ilerleyin. Onun söylediklerini dinleyin.

   Perşembe günü muhtemelen kan şekeriniz yine düzgün çıkacak.

   sevgiler

 109. Aynen oyle bu sabah olctum aclik 107 sekerli su ve seker yedim 8 yemek kasigi 15 dk sonra olctum 147 yemek yedim beyaz ekmekle tokluk olctum şok sekerim 137 cildircam yarin sabah kan vericem moralim 0

 110. Esra Hanım Merhaba

  Geçen hafta yaptırdığım kan talili sonucu tip 1 diyabet hastalığımın olduğunu öğrendim. Açlık kan şekeri 391 çıkmıştı. Doktorlar acilen hastaneye yatmam gerektiğini söyledi. Bende 4 gün hastanede yattım. Yapılan tedavide kan şeri değerlerim hep 200’ün üzerinde çıktı. Salı günü taburcu oldum. Doktor 1 yıllık ilaç kullanma raporu verdi. Günde 4 insülin artı tablet kullanıyorum. Yaptığım ölçümlerde de kan şekerim 120 ile 185 arasında değişiyor. Askerlik konusu için başvuruda bulunacağım ama yorumlarda uzun süreli bu hastalıkla uğraşan arkadaşların verdiği bilgiler var. Ben yeni öğrendim. Şuan askerlik şubesine baş vurmam ile ilgili bir sıkıntı olur mu?

 111. Merhaba ben postprandial reaktif Hipoglisemi hastasiyim. 3 ayrı hastanede muayene oldum ve 3undede ayni teşhis konuldu. 2.5 saatte bir besleniyorum. 2 yil daha tecilim var. Bu Hipoglisemi askerliğe engel mi ? Yardımcı olursanız sevinirim.

 112. bende tip2 diyabet hastasıyım 2012 şubat ayında sevk yaptırdım 2 gün boynca açlık tokluk aldılar ve hemoglabin a1c ye baktılar ve1 yıl erteleme aldım daha sonra 2013 şubat ayında gittim ve açlık 165 tokluk 312 ve hemoglabin a1c 7 küsür cıkınca elverişli degildir raporu aldım yani illede açlık en az 200 cıkacak diye bişey yok- tahliller sizin şeker hastası oldugunuzu kanıtladıktan sonra alırsınız- ha birde tahlil vermeden önce şekerli şeyler yeseniz bile açlık tokluk yükselir fakat hemoglabin a1c yi yükseltmez çünkü hemoglabinde 3 aylık şeker oranına bakılıyor ve o anda istediginiz kadar şeker yeseniz bile yükselmez- bu durumda rapor almanız imkansızçünemli olan aclık tokluktan ziyade hemoglabin degeridir zaten hemoglabin degerinden şeker hastası oldugnz anlaşılıyor- ordaki doktorlar salak degil ya bilmiyorlarmı sizin şekerli şeyler yeyip yükseltmeye çalışacagınızı o yüzden hemoglabine de bakıyolar- şekeriniz ne kadar yksek olrsa olsn hemoglabin dgeri düşük olrsa rapor alamasınız
  saygılarrrr

 113. Merhabalar,
  2010 yılında bende askerlikten muaf tutuldum ama hastanede yatmadım. 2 kez kan aldılar akş için sonrada idrar vs… Ardından heyetin karşısına çıkıyorsunuz ve elime geçici belge verdilerdi sanırım o an için sonrada belgenin gerçeği posta ile geldi, askerlikten muaf diye… Kontrol falanda yazmıyor tek bir seferde işimi halettim çok şükür.

 114. Ayrıca ben mühendislik mezunuyum. Mezunuyet belgesini götürdüm. Ordaki sivil memur tutturdu diplomanın aslı lazım. Üniversiteme gittim, diplomanın aslını almak için okuldan bazı imzalar isteniyor tüm imzları aldım, harç borcu var mı yok mu bunun için gereken imzayı alamadım çünkü sistemler çalışmıyor dediler. Bu yüzden diplomanın aslını alamadım. Yarın tekrar okuluma gidicem ancak yine alamazsam sivil memurların sorun çıkarması normal mi? Yoksa mezuniyet belgesini kabul etmek zorundamı?

 115. Merhaba, bana da yaklaşık 3 yıl önce tip 2 diyabet teşhisi konuldu. Endokrinolğa ilk gittiğimde açlık şekerim 320 trigliseritim 5600, HbA1c değeri ise 11,5 idi. O zaman 3 kere yemek öncesi hızlı etkili insülin ve akşamları da uzun etkili Lantus kullanmaya başladım.Tabii sabah akşam metformin ve kolesterol ilaçları da cabası. Teşhis konulduğunda hala tecilliydim doktora yapıyordum. Artık tecilim bitti pazartesi şubeye gideceğim. Tedavinin ilk yılından sonra doktorum bana rapid insülini bıraktırdı lantus ve OAD lere devam dedi. Ben de yemem içmeme çok dikkat ettim. HbA1c değerimi 6 ya düşürdüm, kan şekeri değerlerimi genelde hep normal seviyelerde tuttum. Şimdi buradan okuduklarıma bakınca, önemli olanın oradaki sonuçlar olduğu anlaşılıyor, yaklaşık 1 hafta önce diyetimi bozdum ve ilaçlarımı düzensizleştirdim. Sabah açlık şekerim 140 tokluk şekerim ise 300 çıkıyor. Bundan 5 ay evvel rutin kontrollerimde idrarda protein bulundu. nefroloğa gittim hastalık geçmişimi anlattım USGler 24 h idrar falan derken günde 540mg proteinüri olduğu ortaya çıktı. Doktorum bana evre 2 diyabetik nefropatisin dedi. Tansiyon sorunum olmamamsına rağmen ACE inhibitörüne başlattı. Bakalım pazartesi neler olacak neler yaşayacağım buradan paylaşırım. Bu derece bozulmuş bir metabolizma ile askere alınacağımı pek düşünmüyorum ama ne olur ne olmaz belli olmaz. Herkese sağlıklı günler.

 116. esra hanım merhabalar,

  yazılarınızda Tip 1 diyabetli askerlik yapamaz ıbareleri gördüm.ben 2005ten beri tıp 1 dıyabetlıyım kısa dönem olarak askerliğimi sağlıklı olarak yaptım 2007-2008 bir kere askeri hastaneye kontrol ıcın gıttıgımde öğrendiler kayda gırmedım dedım hastaneneın asteğmene rıca ettım kanunuj soyledı hemen çıktım sız benı gormedınız ben sızı gormedım dedım:) görev yaptığım karakolun arka tarafında devlet hastanesınde kontrollerımı yaptıryordum gayette superdı değerler 5,1deydı..döndumde haydarpasa doktorları sasırmıstı..sporunuzu yapıyorsunuz kamulaj agır oldugunan aksıyonunuz yedıklerınızı yakıyordu..gayette yıyordum 100u gecmıyordu seker..vatan ıcın gıttınızde kı o dönem ıstekle gıtmıstım malum olaylardan..Allah yardımcınız oluyor..ha normalede dedıklerı sızı kım muayene ettıyse onlada suçlu sızde asker kaçağı muamelesı görceksınız demıstıler ama bırdaha uğramadım gataya :)normal zamandan daha sağlıklıydım dıyeyım..

  • Merhaba Egemen Bey,

   Tip1 diyabetliler kanunen kesinlikle askerlik yapamaz. Bunu tekrar edelim. Sizin tecrübeniz biraz farklı olmuş. Sizi muayene eden askeri hastane doktoru sizi nasıl görmezden gelir inanın anlayamadım. Ya size bir şey olsaydı? Ki iyiki de size bir şey olmamış. Herkes sizin kadar şanslı olmayabilir bu hayatta. Yani tip1 diyabetli olarak askerliğin yapılması sorun değilmiş gibi bir yaklaşım olmaması gerekiyor.

   Normal zamandan elbette sağlıklı olursunuz. Hareketin maksimumda olduğu bir dönemden bahsediyorsunuz.

   Doğru ya da yanlış. Ama askerlik sürecinizde tip1 diyabetinizin başınıza sıkıntı açmamasına inanın çok sevindim.

   sevgiler

 117. Evet arkadaşlar şuanda evime yeni geldim. 05.06.2014 Tarihinde sabah saat 8 de askeri hastaneye (Haydarpaşa GATA) yatış için gittim. Yatış işlemleri saat 10 kadar sürdü. Hastane koşulları çok iyi. Gelelim esas konuya Tip-1 ya da Tip-2 insilün ve ya hap kullanan fark etmiyor, Şeker hataları kesinlikle askerlik yapmıyor. 06.06.2014 tarihinde taburcu edildim. Evrakları askerlik şb. me verdim. Askerlikle hiçbir işim kalmadı. Yaşım 30 zamanına gidip gelmeyi çok isterdim ancak, okul iş hayat şartları derken askerlik nasip olmadı. Bazı arkadaşlar 20-30 fotoğraf götürün dedi ben 36 adet götürdüm toplamda 12 foto lazım oldu. Siz yine de garantiye alın kendinizi. Size hiçbirşey sormuyorlar kan alıp kontrol ediyorlar ertesi gün askerliğe elverişli değildir yazısı ile gönderiyorlar. Haydarpaşa Gata da P.tesi Çarşamba ve cuma günleri heyet var. siz bu günlerin 2 gün öncesinde mutlaka gidin. Çok yatmayın derim. Şimdiden herkese geçmiş olsun.

 118. Yasin Bey, geçmiş olsun inşallah benimde sizinki gibi sorunsuz şekilde hallolur. Ben şu anda çalışıyorum istifamı verdim bu iş için malum işyerim izin vermeyen bir işyeri. 23 Haziranda bende hastaneye yatmayı planlıyorum. Aynı şekilde Haydarpaşadaki Gataya gideceğim. Orada dikkat etmem gereken birşey var mı? Tavsiye edebileceğiniz tecrübeleriniz varsa yazar mısınız.

  • Ömer bey, gataya gitmeniz en doğru karar. Yapmanız gereken işlemleri tek tek yazayım ve sizde listeleyip sırasıyla işlemleri yaparsanız başınız ağrımaz.
   – 2 adet diploma ve ya öğrenim belgesi fotokopisi
   – 2 adet kimlik fotokopisi (Kimliğiniz eski ise yeniletin)
   – 3 adet resmi kurumdan aldığınız sağlık raporu fotokopisi
   – 15 adet fotoğraf ( Ben 36 adet götürdüm, askerlik şubesi 3 adet Gata 12 adet aldı)
   Bu evrakları tamamladıktan sonra, askerlik şubesine gidin. Hasta olduğunuzu ve gataya sevkinizi istediğinizi söyleyin. Orda bana şöyle bir zorluk çıkardılar, diplomam yok ama çıkış belgem vardı, aslını isteriz diye tutturdular bende evrağı vermedim o şekilde sevk aldım, birde orda bir bayan bana illa “şuraya askerlik yapmak istiyorum diye yaz imzala” dedi onuda yazıp imzalamadım. Askeri hastaneye sevkimi istiyorum diye yazıp imzaladım. Onlarda bana bir belge verdiler. Belgede aile hekimliği muaynesi yazıyor. Kadıköy Askerlik şubesinden o belgeyi alıp aile hekimine gittim. Benim haseki hastanesinden aldığım rapora ve kan sonuçlarıma baktı ve askerlik şubesinin verdiği belgeye askeri hastaneye sevki uygundur diye yazıp verdi. Bu belgeyi tekrar kadıköy askerlik şubesine götürdüm. Hastaneye gidebilirsin dediler. Aynı gün hastaneye gittim. Giriş kapısının sağında poliklinik binasından girdim ikinci katta endokrin polikliniğine gittim, doktora şeker hastası olduğumu söyledim. Oda bana kaç yıldır diye sordu yaşım 30 bende 20 yıldır hastayım dedim. Salı ve perşembe günleri yatış var. Ben askerlik şubesine ptesi gittim, salı günü sabah aile hekimine aynı gün askerlik şbsine ve öğlen 11 den önce endokrin polikliniğine gittim. Doktor çarşamba sabah 8 de gel kan ver dedi. Perşembe 8 de yatış yap dedi. Çarşamba günü kan verdim saat 3 de sonuçları alabilirdim ancak perşembe günü yatışa geleceğim için hiç beklemedim. Perşembe günü sabah 8 de endokrin polikliniğine gittim ve yatış için evrakları ve yapmam gerekenleri yazan kağıdı aldım ve oda ya gittim. Elbise vermiyorlar kendin götürüyorsun terlikte al bence, Oda da yerime yerleştikten sonra kan sonuçlarımı almak için gittim sonuçları aldım. Zaten hemşire odaya girmeden kanını alıp incelemeye gönderiyor. İşlemler çok kolay herşeye her imzaya kendin git hiç bekletme, Aslında yatmama bile gerek yoktu ama kural kuraldır, uyduk! Ortam temiz yataklar çok rahat değil ama sıkıntı yaratmıyor. Yemekler iyi şekerini yükseltmek için abartmana gerek yok 3-6 aylık şekerine bakıyorlar bu da senden alınan kanda ortaya çıkıyor. Ertesi gün heyete çıkıyorsun askerlik yapmıyorsun deyip parmak bastırıyorlar. Bir saat sonra da o belgeyi alıp hastaneden çıkış işlemlerini yaptırıyorsun. Şimdiden geçmiş olsun. Kolay gelsin.

  • Yasin Bey Merhaba,

   Tecrübenizi paylaştığınız yorumu alıyorum hemen. Ana sayfda yayınlıyorum. Diyabetimben’e sizlerin de katkısı çok büyük. Bu tarz tecrübe paylaşımları oldukça faydalı oluyor. Ben de size teşekkür ederim.

   sevgiler

 119. Merhaba arkadaşlar. Bende 15 gün önce seker hastasi olduğumu öğrendim Tip1 diyabetmisim ve doktorun ssoylemesine gore omur boyu kullancakmisim. 29 yasindayim çanakkalede memurum. Yilbasinda askerlik ertelemem bitecek ve yasiitibariyle artik ertelenmeyecek. Şimdi ben askerlikten muaf olacakmiyim. Simdi ben ne yapmam lazim arkadaşlar bana yol gösterir misiniz. Daha hastaligimi ogrendigimin sokunu uzerimden atamadim. Cvblariniz için tskler.

  • İlhan Bey Merhaba,

   Tip-1 diyabette insülin kullanımı ömür boyu olmakta. Daha çok yakın bir zamanda tanışmışsınız. Aramıza hoş geldiniz.

   Bu yazıda ve yazının altındaki tüm yorumlarda diyabetli bireylerin askerlikten muaf olduğu ve muafiyet süreci ile ilgili nasıl bir yol izlendiği ile ilgili detaylar bulunmakta. Bence bu yazıyı ve yorumları tekrar okumanızda fayda var.

   Özellikle son yorumlardan Yasin Bey’in yorumunu da okumanızı rica edeceğim.

   sevgiler

   • Peki beni ankara veya İstanbul daki hastanelere gönderirler yada canakkaledeki askeri hastaneye mi gönderirler. Su an günde dört kere insulun vuruluyorum. Her gün olcuyorum değerler normallesti. Bu şekilde de muaf olurmuyum.

    • İlhan bey, Eğer devlet hastanesi size şeker hastası olduğunuz için rapor verdiyse, o raporla askeri hastaneye gidip, askeri hastanede değerlerinize bakılır şeker hastası iseniz değerleriniz normal olsa bile muaf olursunuz. Zaten askeri hastaneye yatmadan önce iğneleri vurmamanız lazım.

     Ömer bey, yardımcı olabildiysem ne mutlu bana! Hayırlısı olsun, sağlıklı ömürler dilerim.

     Elif hanım, Nişanlınızı askere alırlar. İnsülin direnci hap ile kontrol edilebilir. Ancak dikkat edilmemişse insülin direnci tip2 şekere dönüşebiliyormuş, internette böyle bir bilgi var. En iyi sonucu araştırma hastanelerinden alabilirsiniz.

 120. Yasin bey çok açıklayıcı olmuş. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.
  Bende inşallah 23 hazirandan sonra deneyimlerimi paylaşacağım.

 121. Merhabalar;
  Nişanlımın insülin direnci var, Askere gitmeyi çok istiyor, Bu rahatsızlığından dolayı onu askerlikten muaf tutarlar mı?
  İlginiz için şimdiden teşekkür ediyorum.

 122. Evet arkadaslar tarihi biraz erkene alarak sali gunu askerlik subesine tum evraklarimi hazirlayarak gittim.Subeden birkac evrak islemleri ve imzadan sonra aile hekiminin yolunu tuttum.Aile hekimi asker hastanesi dahiliye bolumune sevki uygundur yazip tekrar subeye yolladi.Subede de sevk evraklari hazirlandiktan sonra ayni gun saat 2 gibi haydarpasa gataya gittim.Memurlar felan cok ilgililer bir sorun yasamadim.Doktor evraklarimi inceledikten sonra yarin gel kan ver dedi bu sabah gidip aclik tokluk hgba1c icin kan ve idrar tahlili verdim.Yarin yani persembe gunu sonuclarla beraber endokrine gondereceklermis bundan sonrasini yasayip gorecegiz.Bu arada en onemlisi asker kacagiydim ancak herhangi bir olumsuzlukla karsilasmadim aksine herkes cok iyi davraniyor.

 123. Merhaba arkadaşlar yeni yazma fırsatım oldu. Yukarıdaki yazımda perşembe gününden sonra olacakları paylaşacağım dedim ancak perşembe günü sonuçlarımla birlikte endokrine gittim ve oda bana yatış için Temmuz’un 8’ini verdi. Yani anlayacağınız işlemlerim biraz uzadı. 8 Temmuz salı günü yatış yapacağım bakalım ne olacak. Hakkımızda hayırlısı.

 124. Selam arkadaşlar bana yardımcı olursanız sevinirim.Ben askere gelmeden önce kan tahlili verdim sonuçlara baktı dr.Bana sende şeker var 135 dedi bunu yazarsam adana ya askeri hastaneye sevk etmem lazım dedi.bende yok dedim.şimdi ise askeriyedeyim.ama ellerim şiş bazende vücudum ateşler içinde kalıyor.10-20 dk geçtiği zaman geçiyor ve ellerim şiş. şimdi revire çıksam kan tahlili versem yine şeker çıksa ne olur askeriyede muaf olurmuyum.210 gün kaldı askerliğimin bitmesine.

 125. merhabalar arkadaşlar ben 28 yaşındayım ve geçen yıl eylül ayında tip 2 şeker hastalığı teşhisi konuldu ve diamicron gluforce kullanmaya başladım ancak bu ilaçlar metabolizmamı bozmaya başladı ve ilaçları bıraktım 3 ay sonra tekrar doktoruma başvurduğumda açlık şekerim 313 tokluk ise 500 lerde olduğu için insüline başladım fakat günde sadece 1 defa 40 ünite insülin vuruyorum.şu anda açlık şekerim 130 tokluk ise 200 lerde seyrediyor.bunun yanında karaciğerde yağlanma olduğu için lipofende kullanıyorum.evliyim ve 3 ay sonra çocuğum olacak askerliğimi yapmadım haftaya şubeye gitmeyi düşünüyorum bu şartlarda durumum sizce ne olur?

 126. ayrıca 1-10 nisan arasında hastanede yattım ve şekerim çıktığım son güne kadar insülin de vurulduğu halde 200 ün altına hiç düşmedi ayrıca HbA1c de 9.5 di.

 127. Fuat bey,

  Geçmiş olsun size de askerlikten muafiyet verirler. Ben İstanbul GATA da doktorla bu konuyu sordum. Tip1 yada Tip2 fark etmez, askerlikten muaf olur dedi.

 128. Merhabalar.Geçen gün askeri hastahane de şeker tahlilleri yaptırdım.Bu tahliller sonucunda açlık 133 1. tokluk 202 2. tokluk ise 178 çıktı.Doktor benim MODY olduğumu söyledi.Ayrıca benim C-Peptit tetkiki yapmamı istedi.Çarşamba günü sonucunu alacağım.Şuan askerim askerlikten muaf olabilir miyim?

  • merhabalar murat bey bende askerlik şubesine gitmeden doktoruma danışmak için gittim ve banada aynı şeyi söyledi yani MODY sin dedi ama tam soramadım sonuçlarımda aşağı yukarı sizin değerlerinizle aynı insülin kullanıyorum günde 1 defa ve mody nin ne olduğunu tam olarak bilmiyorum bilen arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

 129. Merhabalar, ben de Tip 1 diyabet hastasıyım ve 7.7.2014 tarihinde Gümüşsuyu Hastanesi’ne yatışım var. Fakat buradaki yorumların aksine doktor kahvaltını et iğneni yap öyle gel, ayrıca iğnelerini, ölçüm cihazını bunların yanında peynir, domates küçük süt gibi yiyecekleri yanıma almamı istedi.

  • İlginçlikler yakamı bırakmıyor. Bugün yatış için Gümüşsuyu’na gittim. Biyokimyacı izne ayrıldığı için yatış yok dediler Haydarpaşa’ya sevk ettiler. Haydarpaşa’ya gittim. İlaç raporuma baktıktan sonra seni yatırmadan işlemlerini halledeceğiz dedi. Yarın kan vereceğim. Hastaneye göre prosedür değişiyor herhalde.

 130. merhabalar ben tip1 diyabet hastasıyım askerlik muafiyeti için yaarın askerlik şubesine gitmeyi düşünüyorm ancak bugun bir duyum aldım muaflık alan birisi devlet memuru olamaz diye sizin bir bilginiz varmı acaba bi de başka bir öneriniz varmı şubeye gittiğimde yapmam gerekenlerle ilgili şimdiden teşekkürler

  • Halil Bey Merhaba,

   Bahsettiğiniz gibi bir durum yok. Muaf olup da devlette çalışan çok fazla tanıdığımız tip-1 diyabetli arkadaşlarımız var.

   Sevgiler

 131. Esra hanim merhabalar bende bugn askerlik subesine gtcektm ama vazgectm doktorum bana mody sin sen dedi kafam tamamen karismis durumda yukarda rahatsizligimin hangi seviyede oldugunu anlatmaya calistim Mody nin ne oldugunu tam olarak ogrenmek istiyorum.

 132. merhabalar, ben 29 yaşımdayım. tip 2 diabet olduğumu 3 ay önce öğrendim. 800x2mg günlük glifix kullanıyorum. ilaç kullanırken şekerim en fazla 170-180 seviyelerinde.

  2017 yılında kadar okul nedeniyle tecilliyim, sizce tecilimi bozdurup muayeneye gitmeli miyim, tecilimin bitiminde mi gitmeliyim?

  gata ya mı gitmek mantıklı, küçük şehirlerdeki asker hastanelerine mi gitmeliyim?

  • Teşhisiniz yeni olduğu için tecil bozup giderseniz en iyi ihtimalle 1 yıl erteleme alırsınız. Bence tecilinizin bitmesini bekleyin veya teşhisin konulduğu tarihin üzerinden en az 1 yıl geçmesini bekleyin.
   Küçük şehirlerdeki askeri hastanelerde genellikle endokrinoloji servisi olmadığı için sizi zaten GATA gibi büyük bir askeri hastaneye sevk edeceklerdir.
   Hastanede mutlaka serum kan şekerinizin 200 mg/dl üzerinde çıktığını görmek isteyeceklerdir. Bunu da hesaba katmanızı öneririm. En nihayetinde tip 1 veya tip 2 diyabet hastaları askere alınmıyor. Biz yatan hasta olarak 5 kişiydik tip 1 ve tip 2 karışık olarak; bende (tip 2) dahil olmak üzere 4 kişi muaf aldı bir arkadaşımız ise teşhisi (Tip 2) çok yeni konulduğu (yaklaşık 1,5 ay önce) için 1 yıl erteleme aldı.
   Elinizde devlet hastanesinden alınmış diabet mellitus durum bildirir raporunuz olmalı. Eğer bu raporu alalı en az 1 yıl geçmişse muafiyet verilebiliyor, daha yeni ise erteleme. Dediğim gibi hastaneye kan verdiğiniz zaman gerek yatmadan önce gerek yatışta mutlaka kan şekeri açlık ve tokluk 200 mg/dl üstü olmalı.

 133. mehmet bey ilginize teşekkürler, teşhisimi özel bir hastane koydu, raporum var ama özel hastane kaynaklı.

  önerilerinizi dinleyerek devlet hastanesinden de rapor almayı düşünüyorum.

  tekrar teşekkürler, herkese dengeli şekerli günler diliyorum 🙂

 134. Merhabalar bende şekerim olduğunu bir ay önce fark ettim bu gün şubeye gittim cuma günü aile hekimine gönderecek şube tahlil durumuna göre aile hekimi haftaya Adana askeri hastane sevk olacak bakalım sonucu paylaşacağım

 135. Tekrar merhabalar bu gün şubeye gittim diabet old söyledim aile hekimine gönderdiler açlık şekeri 227 çıktı Adana askeri hastanesine sevk etti aile hekimi 17.07.2014 tarihine kadar askeri hastane dahiliye Servisi’ne gideceğim daha dogrusu salı günü sabah hastaneye giriş yapacagım inşallah elverişsiz raporu alırım tedavimi aksattım zaten iki gündür kola içip dondurma yiyorum aslında bunlara gerek yok zaten şeker yüksek ama bir engel çıkmasın diye sınırı zorluyorum hastane çıkışı deneyimlerimi aktaracağım herkese sağlıklı günler

 136. Merhaba arkadaslar sonunda bende askerlikten muaf oldum.ilk olarak sunu sotleyeyim tip1 yada tip2 olsun hicbir diyabetliyi askere almiyorlar.Beni ilk once yatis yapacaklaedi sonra vazgectiler ve direk saglik kuruluna tahlillerimle birlikte gonderdiler.11 temmuz cuma gunude heyet karsinia ciktigimda askerlik yapmayacagimi ve 2 saat sonra raporunu al dediler.Raporumu alip askerlik subesine gittim ve tum islemlerim bitti. Darisi diger diyabetli arkadaslara.

 137. Cok tesekkur ederım Esra hanım.Bu surecte bu sıteden oldukca faydalandım gerek sızın yazdıklarınız gerekse Yasın bey basta olmak uzere tum uyelere cok tesekkur edıyorum.

  • Merhaba, belli bir süredir yurtdışında olduğum için bakamadım. Rica ederim Ömer bey, yardımcı olabildiysem ne mutlu bana şimdi bir arkadaşım daha var asker kaçağı görünüyor, doğuştan şeker hastası git muafiyet al diyorum ama ikna edemedim 🙂 Ona da bu siteye girip bakmasın tavsiye ettim.

   • Kesinlikle hiç beklemeden gidip muayenesini olsun ve muafiyetini alsın. Ben 1.5 yıl kaçak göründüğümden para cezası ödedim. Hiç gerek yok endişe etmeye. Yani boşu boşuna endişe edip para cezası alacağına erkenden gidip muafiyet işlemlerine başlasın.

    • Ya oda 2008 den bu yana kaçak, 5-7 bin lira arası cezası falan var demişler arkadaşa, bende hasta olanlar ceza ödemiyor diye biliyordum ama size ödetmişler neyse geçmiş olsun tekrar.

     • Aynen bana şu kadar ödeyeceksin dediler, ev adresime göndereceklerini söylediler ama 2 ay oldu gelen giden bişey yok 🙂 bu ay sonuda gelmezse ben peşine düşüp sorucam sonra faiz maiz abuk subuk işlere girmeyelim Devlet işi belli olmaz takip etseydin diyebilirler 🙂 ben 1.5 yıl kaçak kaldım buna istinaden 330 TL ceza çıkardılar. Ama yıllar arttıkça cezanın katları ve oranları da artıyor bildiğim kadarıyla. Ancak şöyle bir durum varmı yokmu bilmiyorum, ben askerlik şubesinde işlemlerimi bitirip cezayı konuşurken sordum, ben 2 yıla yakındır diyabet hastasıyım yani kaçak duruma düşmeden evvel hastalık teşhisim var. Bu cezaya itiraz etsem mahkeme beni haklı bulur mu bilemem. Fakat benim ödeyeceğim tutar 330 TL gibi cüzi bir miktar olunca peşine düşmedim. İnternette yaptığım araştırmalarda da emsal bir karar bulamadım. Bence arkadaşın askere gitmeyeceğine ve sonsuza kadar da kaçamayacağına göre bir an önce kendi gerçeğiyle yüzleşsin, tek sıkıntı para cezası olacaktır. Onuda eğer tutat yüksek çıkarsa yargıtaya itiraz nedeniyle birlikte başvurur, belkide emsal oluşturacak karar arkadaşınızın olur 🙂

 138. değerli üyeler öncelikle bilgilendirici yorumlaınız için teşekürler izmir hatay askeri hastanesinde yatan şeker hastaları için süreç nasıl bilgi verebilismisiniz şeker hastalığından ziyade bende ileri derece panik atak var bu süreç beni bi hayli zorluyacak gibi yatış sürecinde olanlar işlemler hakında bilgi lütfen
  sevgilerle

 139. merhabalar
  Ben dün itibariyle izmir hatay asker hastanesinden muaf raporumu aldım ve çok güzel kolay geçen bir süreç oldu benim için kısaca anlatmaya çalışayım en baştan

  Ben üniversite mezunu oldum bu yıl diplomamı aldım direk askerlik şubesine gittim ordan beni aile sağlığı merkezine gönderdi orada doktor izmir asker hastanesine sevkimi yazdı tekrar 12 vesikalık foto diploma nüfüs cuzdan fotokopisi ile askerlik şubesine gittim ve evrakları sarı bir zarfa koyup beni izmir e gönderdiler(bu arada ben tire ilçesinde oturuyorm o yüzden gönderdiler diyorm ) ertesi sabah erkenden gitim hastaneye 9 gibi doktorlar geldi 9buçuk 10 arasında beni aldılar.Şansıma doktor çok iyiydi hemen yatıralım yada bayramdan sonra gel dedi bende hemen yatırın dedim( tarih 23temmuz 2014 ) cuma günü çıkarırız dedi, peki dedim. ancak hazırlıklı gitmemiştim şunu bilmelisiniz yatış yapıldığı zaman dışarı çıkmanız katiyen yasak 🙂 bende eşyalarımı anneme getirttim daha sonra. orada size kıyafet havlu vb veriyolar sadece kişisel diş fırçası şampuan gibi şeyler alın yanınıza yada kantinden alabilirsinz askeriye cidden ucuz 🙂 neyse ben yatışımı yaptım iki gün boyunca yemek ara öğün vb herşey size veriliyor ancak yemekler şekeri yükseltecek tarzda çıkmıyor pek benm şekerim hep düştü o yüzden insülin dozunu düşürdüm. toplamda 9 defa kan aldılar benden tahliller için ve tahlil sonucundan sonra hbA1c sonucu çıkınca göz doktoruna gittim orda göz muaynesi yaptılar bir sürü cihazla (gözlerim sağlıklı çok şükür ) daha sonra benim doktorum perşembe günü çağırdı beni bi kaç soru sordu işte boy kilo dövme varmı falan filan daha sonra ‘dostum yarın çıkarıyorum sizi askerliklede ilişiğinizi kesiyorum dedi’ albay filan ama cidden mütevazı bir insandı saolsun. neyse çok uzattım ertesi gün saat 10 da hazır olun kurula girceksinz dediler gittik biz kurula girdik kararı okudular ve öğleden önce 11:30 gibi hastaneden çıkışımı yaptım ben komplikasyon olmadığı için barışta askerliğe elverşli değil seferberlikte askerlik yapabilir raporu aldım , bi diyabet hastası daha arkadaş vardı onun gözlerinde kanama başlamış o seferberliktede yapamaz diye rapor aldı.

  farkındayım güzel bi yazı olmadı ama umarım soru işaretlerini giderebilmişimdir. kafanıza takılan sorular olursa yine cevaplayabilirim tecrübelerime dayanarak

 140. arkadaşlar merhaba yarım saat önce bende evime geldim ve hemen yazmak istedim.ankara etimesgut asker hastanesinden muafiyet raporumu aldım uzun uzun yazmaya hiç gerek yok bence şeker hastası olan arkadaşlar hiç tedirgin olmasınlar tip1 tip2 kesinlikle farketmiyor askerlikten muaf oluyorsunuz.ama kesinlikle hastanede yatıyosunuz 2 yada 3 gün zaten o 2 3 günde askerlik yapmış gibi oluyorsunuz :))türk silahlı kuvvetlerinin sağlık prosedürü 40/B/2 bölümünü internetten bakıp okuyabilirsiniz.karardaki gerekçeli madde bu.saygılar.

 141. Merhabalar herkese. Arkadaşlar ben tecilimi bozdurdum ve aile hekimine gittim orada şekerim olduğunu askeri hastaneye sevk istediğimi belirttim. Fakat elimde herhangi bir rapor olmadığı için tahlil yapalım ona göre sevk ederiz dediler.

  Neyse tahlil sonucu açlık 162, HbA1c değeri değeri 7.19 çıktı ve askeri hastaneye sevk etti. Sizce bu değerler ışığında sonuç ne olur? Teşekkürler…

 142. Merhaba arkadaşlar şuan Adana asker hastanesinde yatıyorum 5 diabetli bir odadayız çıkışta tüm deneyimlerimi paylaşacağım rahat bir ortamdayız üç gün boyunca düzenli ölçümlerimiz yapılıyor personel oldukça iyi zaten bizden başka işleri yok Perşembe günü heyet var umarım bir yıl ertelenmezler Perşembe görüşürüz

 143. öncelikle herkese selamlar, burdan aldığım bilgiler ışığında asker olamaz raporumu bugün aldım. detayları yazmak için geldim 🙂

  öncelikle benim yüksek lisans dolayısıyla tecilim vardı, tecilimi bozdurup muayeneye gittim. askerlik şubesinde size zorluk çıkaran sıkıntılı memurlar için bimer’i ( bimer.gov.tr) kullanmanızı öneririm. başta biraz sıkıntı çeksem de raporu askerlik subesine vermeye gittiğimde işleri baya hızlandırdı bimere yaptığım şikayet.

  öncelikle askerlik şubesine gittim ve tecilimi bozdurmak için bi süre bekledim. cebecideki askerlik şubesi beni mevki askeri hastanesine sevk etti. mevki askeri hastanesinde yaşadıklarımdan sonra orduya güvenimi kaybettim, böyle laçka bi sistem yok öncelikle.

  askerlik şubesinden sevk alıp gittiğimde önce randevu almam gerektiğini söylediler, randevu almaya gittim ertesi güne randevu verdiler. ertesi gün 9 da gittim. yatırmıyorlar. 9.30 gibi açlık kan verdim. 2 saat sonra tokluk verdim. arada biraz yüklendim yüksek çıksın diye. 14.30 da çıkması gereken sonuçlar çıkmadı. idrar verip ptesi tekrar kan vermek için evime döndüm. ptesi tekrar açlık ve tokluk verdim. öğleden sonra sonuçlarıma bakan dahiliye uzmanı beni gata göze sevketti ( mevkiideki göz bölümü doktoru izindeymiş )

  salı günü sabah 7 gibi gataya gidip duvardaki listeye adımı yazdırdım, sonra memur tekrar bizi ip gibi sıraya dizdi, bilgisayardan sıra aldım, sonra içeri girip bi daha sıra bekledim 🙂

  göz muayenesi süresince 10 farklı sırada bekledim, şaka gibi 🙂 gözlerimde sıkıntı çıkmadı, elimdeki rapora mikrobiyoloji sonuçlarını uhuladılar, sonra göz bölümü sağlam yazıp kaşeledi. tekrar mevki hastanesine döndüm, doktor yok yarın gel dediler 🙂

  çarşamba sabahı gidip doktora sonuçlarımı gösterdim, öğlen 13.30 gibi heyete girmek üzere gel dediler, 13.30 da heyet süreci başladı, 15.10 gibi askerliğe el veremez raporumu aldım.

  raporumla birlikte tekrar cebeci askerlik şubesine gittim, memur kadın beni görünce sen içeri gel bakalım dedi 🙂 bizi neden bimere şikayet ettin falan dedi. neyse burda da klasik sıralardan birini bekleyip, albayın yanına gittim evrak imzalatmak için, albayda beni bekliyordu, işlemler daha bitmeden neden bimere yazıyorsun diye sordu :), gözlerindeki nefret, kızgınlığı gördüm, imzadan sonra işlemler bittiği için adam tekrar şikayet etme ihtimalime karşı imzalayıp hayırlı olsun dedi. evrakları teslim ettim, şu an evdeyim.

  yatma yok, “çürük” için açlık 120, tokluk 200+ yapmaya çalışın derim,

  herkese az askerlik ve ordu dolu günler 🙂

  • Selim Bey Merhaba,

   Hayırlı olsun 🙂

   Sıra bekleme tecrübenize çook güldüm 🙂 Bugün git yarın gel olayı bitmiyor, bitmeyecek de galiba 🙂

   Ayrıca bu ülkede kurumlar maalesef şikayet edene kin duyuyor. Aslına gelişim odaklarını şikayetler çerçevesinden daha net belli olup gelişimlerini sağlıyor olmamıza seviniyor ve minnet duyuyor olmaları gerekmez mi? 🙂 🙂 🙂 Hayal kuruyorum galiba.

   Süreç abuk olsa da sonucu güzel olmuş. Tekrar hayırlı olsun.

   sevgiler

 144. mrh arkadaşlar tıp 2 şeker hastasıyım ilaç kunlanıyorum bnım tecilim 30/10/2014 bitiyor ancak bu sene universiteye yerleştım açık ogretıme kaydımı yaptırdıkdan sonra askerlık subesine gidip muayene olabilirmıyım bırde tıp 2 şeker hastalıgı için uygulanan prosedür aynı mı oluyor.yoksa tıp 2 şeker hastalarına 1 yıl ertelemmemi veriyorlar

  bu arada açlık kan şekerım 220 240 tokluk kan şekerim 200 220 çıkıyor 3 aylık kan şekerim ise 11,9
  yaşım 24 kilo 115
  bilgi verirseniz sevinirim hepinıze şimdiden tşk ederım

  • Kürşat kardeşinm bende senin gibi Tip-2 diyabetliydim ve şeker oranlarımda seninki ile aşağı yukarı yakındı. Bana erteleme falan vermediler ve direkt muaf aldım. Senin hgba1c baya yüksek 11.9 (sağlığın için dikkat et ve bunu düşürmeye çalış) bu oranla direkt muaf alırsın. İçin rahat olsun seni askere almayacaklar. İstanbuldaysan kesinlikle Gata’ya gitmeni tavsiye ederim.

  • tip 1 tip 2 kesinlikle frketmiyor askerlikten kesinlikle muafsın kendini hiç kasma askerlik şubesine git hem okuyup hem askerliğimi ypmak istiyorum de ama şeker hastası olduğunu söyle onlar seni askeri hastneye sevk edecekler 2 yada 3 gün hastanede yatıcaksın sonra heyet sonra muafiyet raporunu eve posta yoluyla gönderiyorlar, geçmiş olsun.

 145. öncelikle değerli paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim…
  benim maruzatım şu yaklaşık 6 senedir şeker hastasıyım fakat tip 2 diabet teşhisi konuldu günde 4 sefer insülün kullanıyorum ve ağızdan katıyla devam edıyorum bu duzende devam ettıgım zamman sekerım 120 ıla 140 arasnda devam etmekte fakat aksaklıklar basladıgında bu o0ran 400 e ve 500 un uzerıne cıkabılıyo ayrıcaca 108 kılodayım benım pılot hastahane olan haydarpasa numune hastahanesınden yüzde 43 engelli raporum var ikinci sorumda şu ben bu engelli raporunu onlara açıklıyayım mı yoksa açıklamayayım mı sebebi ise yüzde oranının düşmesinden yana korkuyorum eğer sivildeki hastahaneden aldığınız rapora herhangı bır sorun cıkartmıyolarsa bu ımkanımıda kullanmak ıstıyorum.ama bu raporu önemserlermi yani aldığım bu yüzde 43 lük engelli raporunun vasfı devam edermi askeri hastahane herhangibirmüdahale yapabılırmı bu rapora.lütfen yardımcı olursanız cok sevıınırım sımdıden cok tesekkur ederım

  • Emre Bey Merhaba,

   Yorumunuzda anlamadığım birkaç nokta var. Bu soruları askerlik için mi soruyorsunuz? Sormuyorsanız engelli raporu için mi soruyorsunuz?

   Askerlik içinse engelli raporunuzu açıklayıp açıklamamanız çok önemli değil. Çünkü her şekilde askerlik için geçeceğiniz süreci her şekilde yaşayacaksınız ve askeri hastane engelli raporunuzla ilgisi olmadığı için raporunuza bir müdahalede bulunulmaz. Ancak engelli raporu konusunda hastanaye yattıysanız raporunuzda oynama yaparlar ve en son alacağınız rapor geçerli olur.

   sevgiler

 146. merhaba Esra hanım
  inanırmısınız şu anda içimdeki duyguları nasıl yazabilirim bilemiyorum.ama tek amacım ogluma diyabetle barışık yaşamaya alıştırmak.Bunun hayatında hiçbirşeyi etkileyemeyecegini hayatına saglıklı bir şekilde ilerleyebilecegini anlatabilmek .benimde aklımda dolaşan buyume cagında yaşabilecegimiz sorunlardan biride askerlik cagı ŞU an oglum askere gidemeyecegini bilmiyor fakat bana cocuklar arası sohbet oldugunda anne ben askere gitmeyecegim tabi anneden ayrılma korkusu var şu an ama bende diyemiyorum ki zaten gitmeyeceksin diyabetini hastalık olarak gormesin diye Tabiki zamanı geldigindeguzel bir şekilde ona anlatacagım.Bilemiyorum ALLAH saglık versin zaman geçecek Esra Hanım ama nasıl gececek bilemiyorum… HER ŞEY İCİN SİZEDE TEŞEKKUR EDİYORUM…

  • Selda Hanım,

   Düşünceme göre askere gidilmiyor olmasına inanın çok seviniyorum. Ancak maalesef Türkiye’de erkeklik askerlik ile eşdeğer. Tip-1 diyabet sebebiyle gidemeyecek olmasına bence üzülmemeli. Büyük bir şans olduğunu düşünüyorum.

   sevgiler

 147. Selam,
  Ben 2009 da kardeşim ve kuzenimle muayeneye Askerlik şubesine gitmiştik. Ben tecili bozdurup askere gitmek istiyordum tam her şey bitti derken doktor kronik rahatsızlığı olan var mı diye sordu ben de şekerim var deyince seni askere alamayız askeri hastaneden rapor alman gerekiyor dedi. Ben gönüllü olsam da olmadı. O yıl askeri hastaneye gittim 3 gün kaldım, heyetin karşısına çıktım ve bana ŞAKA gibi tetkikler için seneye tekrar gelmem söylendi. Sanki diyabet geçici bir rahatsızlık gibi. Bilmiyorum durum şimdi nasıl? Kardeşim askerliği askeri lokantada ve ordu evinde yaptı 🙂 herhalde askeri doktor bana diyete uyamazsın derken bunu kastediyordu. Önerim isteyen diyabetliler uygun bir pozisyonda askerlik yapabilsin.

 148. Öncelikle herkese merhaba,
  Yaklaşık 2,5 sene önce benzer şikayetlerle hastahaneye gittim,şeker yükleme yapıldı açlık 147 tokluk 250 civarı çıkmıştı,doktor tip 1 teşhisi koydu ve ardından hemen rapor çıkardı,yarım saat sonra insülün iğnelerinin kullanımı için bilgilendirildim.
  İğneleri hiç kullanmadım ve 6 ay sonra askere gitmek istedim,aile hekimi raporlu olduğumu görünce askeri hastahaneye sevk etti,hastahanede rutin açlık ve tokluk testleri idrar tahlili vs yapıldıktan sonra 1 sene erteleme verildi,
  2 sene tekrar hastahaneye gittim ve bu sefer 3 günlük hastahanede yattım.günde 4 kere kan alındı açlık tokluk vs. kollarım delik deşik oldu. 190-215 arası sonuçlar çıktı fakat hapla tedavi olduğumu soylemiştim ,iğne kullanmadığımı bildirmiştim.
  doktor son gün İstanbulda ikamet ediyorsun seneye tekrar gelirsin diyerek kurula gönderdi.
  Bu sene 3. kez hastahaneye gideceğim sizce sonuç ne olabilir?Askerliğimi yapıp evlenmek isterken 3 sene geçti ve 1 yıldır nişanlıyım artık gitmek,hem sosyal hemde iş hayatımı olumsuz etkileyecek. Askere alınırmıyım?alınmamam için ne gereklidir?Çünkü askeri hastahanede de mantık çok yok gibi doktorun ruhsal durumuna göre insanların seneleri kaybolabiliyor.Yardımcı olursanız sevinirim.
  Saygılar..

  • Onur Bey Merhaba,

   Diyabetimben.com’un kurucusu olarak sorunuz yanıtsız kalmaması için cevaplıyorum. Aslında bu kadar sık erteleme almanız doğru olmamış. Bir de sizin insülin kullanmamanız. Neden insülin kullanmadınız? Ya da halen kullanmıyorsunuz?

   Askere gitmek yerine muaf hakkından faydalanmanızı öneririm. Ve yorumları da okursanız size en azından yol gösterici olur.

   sevgiler

 149. tekrar söylemek gerekirse tip-1 artık sıradan bir rahatsızlık toplumun bize bizimde topluma tam anlamıyla entegre olmamız gerekiyor. Yeni düzenlemelerle tip-1’liler toplumun ve devletin her kademesinde yer alabilmeli. Ben bir köy okulunda öğretmenlik yapıyorum ve en yakın devlet hastanesi 100 km. Amacım ne kendi sağlığımı riske atmak ne de kolaycılığa kaçmak. Bu nedenle tip-1 liler olarak kendi şartlarımızı devlete kabul ettirerek devletin görevlendireceği her tür işte de çalışabilmeliyiz. Buna askerlikte dahil. Asker de o kadar masa başı iş var ki ayrıca yeni bir yasa ile askerlikte gönüllü soysal veya devlet hizmeti getirilmeli. Bu konuda reform lazım. İki alternatifin olması sinir bozucu ya askerlik yap ya da yapma yerine başka seçenekte olmalı.

 150. Merhaba Esra Hanım
  Bir ANNE olarak ogluşumun askerlikten muaf oldugunu ogrendiginde bunu dogal karşılaması icin nasıl hareket edebilirim bilmiyorum.Şu an konusu acıldıgında anneden ayrılma korkusu var ya ayrıaca 6 yaşında annecigim ben askere gitmeyecegim dediginde icimde oluşan fırtınaları . kafam da oluşan soruları anlayabilirsiniz.Ama ALLAH saglık versin bu yolda oglum icin ne gerekiyorsa elimden geldigi kadar yapacagım.yapmalıyım…Hayat gececek ama nasıl gececek bilmiyorum.
  Her şey icin SİZEve tum uye arkadaşlara teşekkurler…

 151. Merhaba arkadaşlar, yaklaşık 2 senedir tip 2 diyabetim. Buradan okuduğum kadarıyla muaf olma ihtimalim var. Bugün haberlerde görmüşseniz bedelli askerlik çıkacakmış, şartlarım kurtarıyor. Muaf olma ihtimalim olduğu için direkt bedelliye başvurmak istemiyorum, muaf olabileceksem o kadar parayı vermek işime gelmiyor. Ancak muaf olamazsam bedelli şansımı da kaçırmaya korkuyorum. İki arada bi derede kaldım, nasıl bir yol izlemeliyim bilmiyorum. Yardımcı olurmusunuz…

 152. merhabalar ben de mayıs ayı itibariyle tip 1 diyabet hastasıyım.. ilk tanı koyulduğu tahlillerimde tokluk değerim 587 açlık ise 320 idi. fakat o günden bu güne sabah aç akşam tok insulin ve 1000m/g tablet hap kullanmaktayım… bu yorumu yazarken ölçüm şekerimi ve 291 çıktı… neyse benim soru şu olacak ki bu 3-4 günlük askeri hastane sürecinde insülin kullandıracaklar mı yoksa yapmadan mı tahliller yapacaklar… bilgilendirirseniz sevinirim ( benden çok eşim cevabınızı bekliyor 😀 )

 153. Arkadaşlar bende başımdan geçen süreci anlatayım. Tıp 2 diyabet hastasıyım pazartesi Antalya askerlik şubesinden isparta askeri hastanesine sevk aldım ve salı sabahi 8 de askeri hastaneye gittim 8.30 da evrakların verdim ve 10 dakika sonra doktor bey tarafından çağrıldım. Hastalığım ve kullandığım ilaç boy kilo gibi bilgilerden sonra kan vereceğimi ve yarın tekrar gelmem gerektiğini ve 1 gün yatıp perşembe heyete çıkaracağını soyledi. 10 dakika süren kan verme işleminden sonra antalya döndüm. Çarşamba sabah 9 da tekrar geldim ve tokluk kan verip hastaneye yatış yaptım. 1 saat sonra oda arkadaşım geldi oda tip 1 di öğlen 14 akşamüstü 17 ve akşam 22 de kan aldılar sonuçları aldığımızda 200 ile 300 arasındaydı ve bu sabah kalktık dosyamizi tamamlayıp öğlen 2 deki heyeti bekledik ve 14.30 da içeri çağrıldım Barışta asker olamaz denildi ve raporunu aldım 1 saat süren çıkış işlemlerinin ardından 15.30 gibi çıkışını yaptik

 154. Ayrıca hastane 10 numara yeni yapılmış odalarda banyo vc buzdolabı ve tv var odalar 2 kişilik ve sadece 7 asker kalıyordu ve 2 kişi Diabet hastası olarak biz kalıyorduk toplam 9 hasta vardı 🙂 tek kötü yani kıyafetler ve yemekler:) ama onunda kolayı var bana ulaşılan bilgi verebilirim. Bu arada personel ve doktorlar çok ilgili bize çok yardımcı oldular özel hastanede böyle ilgi göremezsiniz açıkça söylüyorum

  • Ferhat Bey Merhaba,

   Paylaşımlarınız için teşekkür ederiz. Her yeni tecrübe bu tecrübeyi daha yaşayamayanlar için iyi birer rehber oluyor.

   Size de hayırlı olsun 🙂

   sevgiler,

 155. iyi günler esra hanım ben 6 yıldır tip-1 şeker hastasıyım son 3 seneden beri şekerim
  sürekli 300 350 500 lerde hba1c ise 13 lerde ayın 13 ünde Gümüşsuyu Asker Hastanesinde muayene olacam
  askere alınırmıyım yada ihtimali nedir

 156. Bilal sen direk çürük alırsın benim hba1c 7.2 ile çürük aldim ama senin böyle gezmek tehlikeli bir an önce değerlerini düşük dostum

 157. Esra hanim ben teşekkür ederim bende son 1 senedir sitenizde yorumları okuyup inş bende halledip yorum yazarım diyordum ve üstümden büyük bir yük kalktı suan. Ferhaterhandi@gmail.com adresine yapanlara daha ayrıntılı yardimci olurum

 158. Bilal Bey a1c’nin %13 olması yaklaşık 350-400 mg/dl ortalama kan şekerine denk gelir ki bu felaket bir değer. Lütfen yaşam ve beslenme tarzınızı tekrar gözden geçirin ve gerekli düzenlemeleri yapın.

 159. Arkadaşlar öncelikle merhaba. ben 2,5 yıllık şeker hastasıyım. İlk çıktığında h1ac1 11,5 civarında , açlık 200 tokluk 400 civarında çıktı.Şimdi bu hafta bedelli askerlik için son. Yaşım 32 . Askeri hastanede tanıdık vasıtası ile görüştüm orada sabah açlık 117 , tokluk ise 335 çıktı.(Tokluk kan tahlilini vermeden 1 saat önce kutu kola içtim). Doktor bana bedelliye başvurmam konusunda gerek olmadığı yönünde konuştu. Bende gatada tanıdık albaylar vardı onlarla görüştüm. onlarda bedelliye başvurmamı istediler. Arada derede kaldım. bana bir öneri verirseniz çok mutlu olurum

   • Arada derede kaldım. Kesinlik olmayınca. Bu saatten sonra askere gitmek ızdırap benim için. 18000 tl boşa vermek istemiyorum. Ne yapacağımı bilemiyorum kaldım öyle. Hafta sonu karar vereceğim. Kafama takılan son iki senedir sabah akşam hap alıyorum. insülin falan kullanmadım. açlık 90-100 civarı çıkıyor. h1ac1 6-7,5 arası gidip geliyor. Ya muaf olamazsam diye düşünüyorum.

    • Mehmettttt Bey,

     Diyabetli bireyler askere alınmazlar. İki arada kalmaz gibi bir durumunuz olmamalı aslında.

     En kötü ihtimalle erteleme verirler ama yanlış hatırlamıyorsam 3-4 kez erteleme verilen bir kişiye de sonrasında tam anlamıyla muafiyet veriyorlar.

     sevgiler,

 160. Geçen hafta perşembe günü Ankara Mevkii hastanesine sevk edildim.doktorun yanına girdim ve kan ve idrar verip öyle bakalım dedi.açlık kan ve idrar verdim.yemek yemeye gittim ve söylenilen saatler çerçevesinde yemeğimi yedim kanımı verdim.ha1c 7.11 çıktı.açlık kan şekerim 99 tokluk 154 çıktı.ben kendime aşırı derece dikkat eden birisiyim.3 yıldır sadece glifor 1000 lik sabah akşam 1 er tane kullanıyorum.doktor glükoz değerlerin normal 1 hafta ilacı kes öyle gel birde öyle bakalım dedi.perşembeden bu güne evdeki şeker ölçüm cihazı ile ölçümler yapıyorum.tok şekerim 261 e kadar yükseldi bütün dengem bozuldu.bu nasıl bir düzenlemedir böyle.sağlığım bozuldu.psikolojime de etki yaptı.barut gibiyim biri birşey söylediği anda olumlu yada olumsuz hemen parlıyorum.önümüzdeki salı yada çarşamba terar gideceğim.öyle bir duruma geldimki şekerim yüksek çıksın diye dua eder oldum.tamam askerlik kutsal bi görev ama durum ortada.askerde bizim için özel yemek çıkmaz yemek saatleri bellidir.öğün aralarında kantinden abur cubur yiyerek kendimizi dengeleyemeyiz.çok kötü durumdayım herşeyim bütün değerlerim iyi gidiyorken birden bunların olması ve diyabetimin kontrolünü kaybetmem benim için çok kötü oldu.ayrıca işin sonunda 12 ay askerlik var.insülin iğnesine açtığım savaş sağlıklı yaşama arzum diyabetime hükmetme çabam boşa gidiyor.bu durum için gerekli makamlar uyarılmalı hadi ben gittim diyelim benden sonrakiler bari yanmasın.çarşamba günü sonuçları burdan paylaşırım.iyi günler diliyorum.

  • Hasan Bey Merhaba,

   Sizin gibi bu tarz durumları yaşayan birçok insan var. Tip1 Diyabetliler Derneği özellikle bu konuda gerekli görüşmeleri yapmayı planlıyor. Mutlaka bilgilendirme yaparlar.

   Umarım muafiyet almışsınızdır.

   sevgiler,

 161. İyi günler arkadaşlar bende yapılan son tahlilde insulin drenci :120 127 119 gibi cikiyor buda beni çok bitkin kılıyor açlık kan şekeri
  141 tokluk 180 cikiyor digerler de yüksek ama bu insülin drenci nin yüksek olması ile birlikte askerlik sorunumuz ne olabilir alinirmiyım askere

  • Salih Bey Merhaba,

   İnsülin direnci olan bireylerde askerlik konusunda muafiyet duymadım. Ama kan şekerinizi yüksek görerek askerlikten muafiyet verebilirler.

   sevgiler,

 162. Şekeriniz 160 da 250 de olsa almanız lazım ama malesef raporu hasta olsanız Şekeriniz düşük çıkarsa 1 sene erteleme alırsınız direk çürük vermezler.

 163. Bugün hastanede kontrol oldum açlık 155 çıktı tokluk 200 e dayandı bu durum da askerlik şubesine başvurabilirmiyim başvurun ca ne yapmam gerekiyor birde askerlik yapmakta istiyorum bu durumumu söyleme sem genede farkına varirlarmi ikilemde kaldım yardimci olurmusunuz.

 164. Arkadaşlar, Merhaba.

  2015-Mayıs döneminde askerliğe sevk işlemlerim için Askerlik Şubesine gitmeden önce buradan şeker hastalığı ve askerlik hakkında bazı bilgiler edinmiştim. Sınıflandırma işlemleri için Askerlik Şubesine gittiğimde şeker hastası olduğumu ve askeri hastaneye sevkimi istediğimi belirttim. Askerlik şubesi tarafından direk askeri hastaneye sevkim olamayacağı ilk önce toplam sağlığı merkezi ya da aile hekimliğinden askeri hastaneye sevk almam gerektiği belirtildi. 3 yıldır şeker hastası olmam ve kullandığım ilaçlara bakarak toplum sağlığı merkezi beni askeri hastaneye sevk etti ve askeri şubeden verilen evrakın üzerine Endokrinoloji servisinde tedavisi uygun görülmüştür diye bir ibare yazarak askerlik şubesine geri gönderdi. Askerlik şubesi ise ikametgah adresime en yakın asker hastanesinde Endokrinoloji servisi yok diyerek Haydarpaşa GATA sevkimi yaptı. GATA’ya gittim lakin hiçbir işlem yapılmadı zira elime yeni bir sevk verip en yakın asker hastanesinde Endokrinoloji servisi yoksa dahiliye var oraya yatacaksın deyip en yakın Asker Hastanesine sevkimi yaptılar. Asker Hastanesinde üç gün yattım. Lantus 60 ünite, Apidra 3×40 olmak üzere günde 180 ünite insülin alıyordum ve 1000 Glifor günde iki kez. öncelikle hastaneye yattığım ilk gün idrar ve 6 kere olmak üzere koldan kan verdim. Koldan kan vermeye ikinci günde devam edildi. Aynı zamanda koldan kan vermekle birlikte parmaktan kan ölçümü yapılmaya devam edildi. Dahiliye doktoru tarafından kullandığım insülin değerleri düşürüldü. Bana yapılan açıklama koldan alınan kan örnekleri şeker hastası olduğunu kanıtlamak, parmaktan alınan ise insülinin ne kadar kullanacağı belirlemek olduğunu söylediler. Gel gelelim bu durum 3 gün boyunca devam etti. İnsülün ve glifor kullanmama rağmen şeker seviyem askeri hastanede 350’nin altına inmedi. 3. gün sonunda sağlık kuruluna çıkardılar ve barışta askerlik yapamaz seferberlikte asker olabililir deyip 40/b/2 uyarınca askerlik yapmamaz dediler. Bana yapılan açıklama şekerin yüksek (%HbA1C 12.9) ve göz kılcal damarlarına yansımaya başlamış ayrıca üre ve kreatin seviyende yüksek sayılır ki bu da böbrek sorunu çıkarır ve kandaki yağlanma oranın da olması gereken değerden çok ( sonuçlarda Trigliserit 1704 yazıyordu) yüksek üstüne birde geçmişte pankreatit geçirmişsin deyip, askerlik yapamaz dediler.

  Askerlik kutsal bir görev olmakla birlikte, sağlık daha öncelikli gelmeli diye düşünüyorum. Zira şeker hastalığını saklayarak askere gitmek ilerede daha büyük sağlık sorunları getirebilir diye düşünüyorum. Şeker hastalığı ilerlemesini önleyecek ve daha ileri sağlık sorunlarına yakalanmadan yaşayabilmek tamamıyla kendi elimizde diye düşünüyorum.

 165. Arkadaşlar, Merhaba,
  Mezuniyetim sonrası Ankara – Mamak askerlik şubesine başvurdum ve şeker hastası olduğumu sevk istediğimi belirttim. Ordaki görevli memurun yönlendirmeleri sonucu Askerlik şubesinde doktor muayenesi gerçekleşti ve sonrasında Beytepe Asker Hastanesi Dahiliye bölümüne sevkimi gerçekleştirdiler. ( Bu arada artık direk Endokrinolojiye sevk yokmuş Ankara için. ) 2 saat gibi bir sürede Askerlik şubesinde işlerim bitti. Bugun Butun rapor ve sonuçlarımı alarak Beytepe Asker Hastanesine başvurdum ve Dahiliye uzmanı Artık Şeker Hastalarını yatırmadıklarını söyledi ve benden sadece açlık, tokluk ve Hga1c tahlili istedi. Sonuçların çıkmasıyla Barışta askerlik yapamaz Savaşta yapabilir yazılı bir kağıdı evraklarıma yapıştırdı ve beni sağlık kuruluna yönlendirdi. Salı günü kurul son kararı vercek bakalım. Yaklaşık 5 saatlik bir süreç geçti hastanede. Bu arada çikolata kola vs. şeyler yememle birlikte açlık 122 Tokluk 232 çıktı Hba1c ise 5.4.. Salı günü son durumu paylaşırım.. İyi günler herkese….

 166. biri beni arayıp askerlik hakkında bilgi verebilir mi tip 1 diyabetim. mayısın 20 sinde muayene gideceğim lütfen yardım edin msj atın whatsapp sms farketmez. kafam çok karışık lütfen 🙁 :S

 167. Bende Tip 1 Diyabetliyim, halen öğrenci olmama rağmen iş için askerlik durumumu açıklığa kavuşturmak için bugün askerlik şubesine gittim, aile hekimine sevk edildim. Yarın aile hekimine gideceğim. Aile hekimim beni Askeri Hastane’ye sevk edecek, başımdan geçen tecrübeleri yazmaya devam edeceğim, sormak istediğim bir husus var.
  Askeri hastanede bazı arkadaşların yatışı yapılmış, bazılarının yapılmamış bazıları 1 haftada taburcu olup, tezkerelerini almışlar bazıları 3 günde bende ne kadar kalacağımı merak ediyorum.

 168. Arkadaşlar 28 yaşındayım okul yeni bitti bende diyabet+obez teşhisi var boyum 169 100 kiloyum açlık şekerim 180 civarı tokluk yeni ölçtüm 268 muaf olurmuyum bana süreci ne yapmam gerektiğini anlatmanızı rica etmekteyim
  çok teşekkürler

 169. Merhaba 168cm boyum 100kilo ve 28 yaşındayım diyabet+obez teşhisi konulmuştu 2 yıl önce okul yeni bitti muaf olmak istiyorum süreci anlatacak beni bilgilendirecek bir arkadaş varsa çok teşekkür ederim

  • İbrakimars Merhaba,

   Site içi ‘asker’ yazarak arama yaparsanız askerlik ve muafiyet konusunda çok fazla tecrübeye ulaşabilirsiniz. Okumanızı rica edeceğim.

   Sevgiler

 170. Selamlar,

  24 yıllık bir tip 1 diyabetli olarak sizlere askerlikte muafiyeti nasıl aldıgımı anlatayım,2003 yılı yazında öncelikle askerlik şubesine askere gitmek için başvuru yaptım.Muayene sırasında şeker hastası oldugumu söyledim ve üniversiteden aldıgım kendi şeker raporumu gösterdim.Beni ilk önce Merzifon hava hastanesinde hemşire gözetiminde 1 hafta yatırdılar.Sonraki sene yine aynı hastane de 4 gün kalarak saglık kuruluna girdim ve muafiyeti aldım.Bilmenizi isterim kendi saglık raporum hacettepe üniv. nin raporuydu ve bu raporu tanımadılar ve prosedür gereği beni 2 yıl üstüste hastanede gözlem altında tuttular…

 171. Bende başıdman geçen serüveni kısaca anlatayım arkadaşlara bilgi vereyim. Öncelikle askerlik şubesine giderek şeker hastası olduğunuzu ve hastaneye sevk istediğinizi sölüyorsunuz yanınızda önceden aldığınız raporları vs götürmekte fayda var. Sonra askeri hastaneden randevu alınıyor ve o tarihte askerlik şubesinden aldığınız zarf ile hastaneye gidiyorsunuz. Benim gittiğim hastanede doktor bir gün yatacağımı söyledi. Birgün yattım ve hemşire de bana şeker seviyemi yüksek tutmam gerektiğini böylece hemen çıkabileceğimi söyledi. İlk gün gittiğimde alınan kan tahlilleri vs. ertesi gün çıktı.. Doktor beni heyete yönlendirdi ve heyet sizi anons ile çağırarak karşınızda askere elverişli değildir raporunu okuyor. Ardından doktor çıkışınızı onaylayor ve askerden muaf oluyorsunuz. Sisteme ise bir gün sonra yansıyor ve e devlet üzeirnde görünüyor. Raporunuzun aslı ise evinize posta ile gönderiliyor. Zor bir durum yok anlayacağınız…

 172. feyzullah , bir kaç sorum olacak , rica etsem cevaplabilir misin ? hangi askeri hastanede işlemlerini yaptırdın bir de hiç yatırılmama yada sabit bir gün sayısı yok mu. bazıları 3 gün bazıları 1 gün bazıları hiç yatmamış..

 173. Merhaba;

  Diyabet teşhisim bugün konuldu. Yapılan 75gr ogtt sonrası, açlık 130 tokluk 158 çıktı. (Evde ölçerken normalde 220 altına düşmezdi). Hba1c: 6,2

  Bu durumda muaf olma ihtimalim var mı sizce? varsa 1 sene erteleme vermeden direk muaf raporu alabilir miyim?

  Tüm yorumları okudum fakat bana yakın değerler olmadığı için bir çıkarım yapamadım.

  Şimdiden teşekkürler.

   • Cevap için teşekkürler Esra Hanım.

    Bugün askerlik şubesine gittim, askeri hastaneye sevk işlemini gerçekleştirdim. Hiç bir aşamada diyabet raporu vs… sormadılar, aile hekimi zaten sistemde gördüğü için direk sevk yazısını yazdı. Bu hafta içinde askeri hastaneye gideceğim, işlemleri adım adım yazarım.

    Bu hazırlıksız halimle sağlam raporu verip askere alırlarsa çok koyar bana, 1 yıllık ertelemeye razıyım 🙂

    • Abdullah Bey Merhaba,

     Zaten rapor sormuyorlar ama ne olur ne olmaz alın demiştik. Bazen raporları ve tahlilleri görüp sizi yormadan erteleme ya da asker olunamaz belgesi verebiliyorlar.

     Umarım sonuç sizin adınıza olumlu olur.

     sevgiler,

     • Tekrar Merhaba Esra Hanım;

      Cuma günü hastaneye gittim. Açlık ve tokluk şekerimi ölçtüler. Açlık 146 tokluk 144, Hba1c:5,99 çıktı. Doktor bu değerlerle karar veremem, pazartesi iyi yiyerek tekrar gel açlık ve tokluk bakalım dedi 🙂 Bugünkü ölçümlerde ise Açlık 185 tokluk 85 gibi enteresan bir sonuç çıktı. Doktor bey yine bu değerlerle karar veremem yarın OGTT bakalım dedi, yarın tekrar gideceğim. İçimde sağlam vereceklermiş gibi bir his oluştu ne yalan söyleyim.

      İşlemler bittikten sonra detaylı bir şekilde süreç hakkında bilgi veririm.

      Teşekkürler.

      • Abdullah Bey Merhaba,

       HbA1c baya iyi çıkmış 🙂 İşin sırrını da anlatın bize 🙂

       Elinizde tip-1 diyabetli olduğunuza dair rapor var değil mi?

       sevgiler,

 174. Tekrar Merhaba Esra Hanım;

  Tip 2 diyabet raporum var ama kağıt olarak çıkarmadım, zaten kimse de sormadı 🙂 Bu saatten sonra iş işten geçti kapı gibi komando olamaz, askerliğe elverişlidir raporunu verdiler biraz önce 🙂

  Ogtt sonucu
  0 dk. 102
  60dk 202
  120 dk 136

  Şeklinde çıktı. Doktor bu sonuçlara göre sende diyabet var veya yok diyemiyorum, gizli şeker olabilir, birliğine gittiğinde bir sıkıntı olursa doktora gidersin dedi. Artık bende kendimde diyabet olmadığına inanmaya başladım 🙂 Aşağıya doktorun verdiğini kesin tanıyı koyuyorum. Görünmeyen yerde glukoz tolerans bozukluğu yazıyor :

  http://i.hizliresim.com/bbopkG.jpg

  Bu sonuçlara göre sizce itiraz etmeli miyim, kaç gün içerisinde nereye edebiliyorum acaba bilginiz var mı? Ben aslında 1 yıl erteleme almak için gitmiştim, çünkü seneye okul bitecek 6 ay yapacağım, şimdi gidersem 1 yıl yapacağım mecburen.

  Teşekkür ederim.

  • Abdullah Bey Merhaba,

   Okul varken neden başvuru yaptınız? Onu anlayamadım. Okul bitince 6 ay yapacakken neden şimdiden gitmek istiyorsunuz? Özelse yanıtlamayın 🙂

   Tip-2 diyabet raporunuz varsa dahi size erteleme yapmaları gerekiyor. Tip-1 diyabet olsaydınız zaten gidemezdiniz.

   Hızlıca askerlik şubesine gidip itiraz edin ve tekrar sevkinizi isteyin.

   sevgiler,

 175. Merhaba Esra Hanım;

  Özel bir durumu yok, herkesin başına gelebilecek bir durum 🙂 Yaşım 30 olduğu ve halen lisans öğrencisi olduğum için yaştan dolayı artık tecil işlemi imkansız. Yoklama kaçağı durumundaydım yani, tuttukları yerde götüreceklerdi 🙂

  Tekrar sevk isteyebilme hakkım var mı acaba? aynı doktora itiraz edip tekrar gidersem doktorun tutumu nasıl olacak, ben gerçekten diyabet hastası mıyım? sivil doktor sen diyabetsin diyip askeri doktor neden değilsin dedi kafamda deli sorular 🙂

  Bana 12 ay askerlik yolu göründü gibi, son bir umut doktorumdan randevu alıp diyabet raporumu çıkarıp gideceğim bu sefer ama doktorun da bana tepki göstereceğini düşünüyorum 🙂 Bu arada kaç gün içinde itiraz edebiliyoruz bilginiz var mı acaba, randevuyu pazartesi gününe aldım.

  Yanıtlarınız için çok teşekkür ederim.

  • Abdullah Bey,

   Bilgilendirmeniz için teşekkürler.

   Ama siz tip-2 diyabetliyim dediniz. Raporum da var dediniz. Yanlış mı okudum? Raporunuz varsa raporunuzla birlikte gidin ve itiraz edin. Yoksa da diyabetli olup olmadığınıza karar vermemiz bu şekilde zor 🙂

   Kaç gün konusunda yanlış bir söylemeyim. Araştırırsanız siz daha en doğru bilgiye ulaşırsınız.

   Kolaylıklar diliyorum.

   sevgiler,

 176. Merhaba Esra Hanım;

  Tip-2 diyabetliyim ve raporum var tabiki ama kağıda dökülmemiş, nasıl söyleyim sistemde görünüyor, doktorlar görüyor, ilaç alabiliyorum ama imzalı kaşeli onaylı bir rapor yok elimde. Kimse sormayınca şubede felan gidipte çıkarmadım açıkçası.

  Diyabet değil miyim acaba dememin sebebi askeri hastanedeki doktorun bana sağlam raporu vermesi, kafamı o karıştırdı acaba devlet hastanesindeki doktor yanlış teşhis mi koydu diye 🙂

  1 ay içinde şubeye gidip itiraz edebiliyormuşuz onu öğrendim.

  Derdimi dinlediğiniz için tekrar teşekkür ederim.

 177. Merhaba Esra Hanım;

  Karara itiraz ettim, tekrar muayene sonucu biraz önce 1 yıl erteleme aldım.

  Başımdan geçenleri toparlayarak baştan itibaren anlatıyım, diğer arkadaşlar açısından bilgiler güncel olmuş olur.

  Öncelikle 5 aydır tip-2 diyabet hastası olduğumu belirterek yazıya başlayım.

  Yoklama kaçağı olduğum için öncelikle askerlik şubesine gittim, orada son yoklama eri olarak işlem yaptılar. İşlemleri başlatırken sağlık formu veriyorlar, o forma rahatsızlığınızı ve kullandığınız ilaçları belirtin, görevli memura da diyabet hastası olduğunuzu, askeri hastaneye sevk edilmek istediğinizi belirtin. Aslında söylemeye de çok gerek yok çünkü onlar sizin aile hekimine sevk ediyor. Aile hekimine gittiğinizde diyabet hastası olduğunuzu doktora hatırlatın, direk sevkinizi veriyor doktor. Dikkat etmeniz gereken husus, daha önce diyabet teşhisi almış olmanız gerekiyor. Çünkü aile hekiminiz sistemden teşhisi görüp ona göre karar veriyor… (Devamı ana sayfada yazı olarak yayınlanacaktır.)

  • Abdullah Bey Merhaba,

   Öncelikle geçmiş olsun. Tecrübeniz ve yazınız uzun, bilgilendirici olunca yorumun bir kısmını sildim. Yarın yazı olarak yayına alacağız.

   Bilginiz olsun istedim.

   sevgiler,

 178. Merhaba , 28 yaşındayım Lisans mezunuyum bu yıl kısa dönem olarak askere gitmeyi düşünüyordum fakat nisan ayında özel bir hastanede Dahiliye Uzmanı tarafından Tip 2 Diabet teşhisim konuldu o dönemli açlık ve tokluk değerlerim açlık 180 tokluk 370 civarında seyrediyordu kullanmış olduğum Glifix ve starliks ilaçlarıyla birlikte yapmış olduğum diyet sayesinde eylül ayı itibariyle bu değerlerimi açlık 90-100 tokluk 130-140 gibi normal seviyelere düşürdüm bu süreçte 96 kilodan 85 kiloya geldim kanımda diğer yüksek olan ya da sınırda olan değerlerim de normale döndü bunların hepsi beslenme özgürlüğü diyet ve doğru ilaç kullanımı ile oldu örneğin 5 aydır patates pirinç gibi şeker yükselten nişastalı ürünler tüketmiyorum çayıma şeker dahi atmıyorum , tecilim bittiği için yaşadığım şehirde askerlik şubesine gittim orada rahatsızlığımı belirttiğimde her biri ortalama 20 yıllık tecrübesi olan sivil memurların TSK sağlık yeteneği yönetmeliğinden bir haber olduklarına üzülerek şahit oldum zira boşver uğraşma bununla birşey elde edemezsin gibi askere gidince orda durumunu belirtirsin eğitim aralarında ilaçlarını alırsın insülin kullanıyorsan insülinini yaparsın gibi sanki şeker hastalığının normal bir soğuk algınlığıymış gibi algılanmasına inanamadım herkesin malumu askerde kimse kimse için özel yemek çıkarmaz ve beslenme özgürlüğüne sahip olamazsın herkes ne yerse sende onu yersin bununla birlikte 5-6 ay kadar yüksek seviyelerde seyreden şeker komplikasyon yapar ve vücutta uzuv kaybına neden olabilir lafı fazla uzatmadan önümüzdeki hafta aile sağlığı merkezi kanalı ile tam teşekküllü devlet hastanesine sevkedeceklerini söylediler 5 ay önce özel hastaneden almış olduğum çıktıları saklıyorum devlet hastanesinde değerlerim normal çıktığı zaman ne gibi bir yaptırımla karşılaşacağımı merak ediyorum Allah kimseyi böyle bir duruma düşürmesin resmen kaçıyor muşum gibi bir intiba oluştu …

  • Geçmiş olsun Gökhan Bey, devlet hastanesine gitmeden 3-4 gün öncesinden diyetinizi biraz esnetmeniz gerekli olabilir. Malum şeker seviyesini biraz yüksek görmek istiyorlar. Süreç hakkında bilgi verirseniz sevinirim. Askeri hastaneler devlet hastanesine dönüşünce işleyiş mutlaka değişmiştir, açıkçası süreci bende merak ediyorum.

 179. Teşekkürler Abdullah bey cevap yazdım ama uzun olduğu için yayınlanmamış olabilir endokrin polikliğinde üç gün yatırıldım daha sonra 12 branştan muayene oldum kan sonuçlarım ankaraya labaratuvara gönderildi yetişirse perşembe yetişmezse haftaya heyete gireceğim sivil doktorların TSK sağlık yeteneği yönetmeliği hakkında bilgileri var en azından diyabetin basit birşey olmadığını biliyorlar şube çalışanlarından daha fazla bilgili olduklarını söyleyebilirim …

  • Gökhan Bey Merhaba,

   Yorumunuz 21 Eylül’de yayınlanmış. Görmemiş olabilirsiniz diye yazmak istedim 🙂

   Sonucunuzu ben de merak ediyorum. Haberleşiriz zaten.

   Sevgiler

 180. Merhaba Esra Hanım
  Abdullah beyin yorumuna 1 ekim tarihinde mobilden cevap vermiştim galiba bağlantı hızından kaynaklı iletilmemiş olabilir uzun bir yazı olmuştu o yüzden yayınlanmadığını düşünmüştüm 🙂 sağlık raporu kurulu için üroloji dermatoloji psikoloji genel cerrahi ortopedi dahiliye endokrinoloji KBB Kardiyoloji gibi polikliniklerde muayene oldum bende diyabete bağlı komplikasyon olmadığı için her doktor kendi branşıyla ilgili olumlu yazı yazıp imza attı sadece dahiliye uzmanı karaciğerimle ilgili değerleri yüksek bulduğu için ultrason çektirmemi istedi endokrin polikliğinde yattığım 3 gün boyunca 180-350 mg arasında seyreden kan örneklerim Ankaraya lavaratuvara gönderildi şuan lavaratuvar sonuçlarını bekliyorum geldiği zaman en yakın sağlık kurulu günü heyet karşısına çıkacağım , artık hayırlısı olsun diyorum barışta elverişlidir kararı verilse bile karara itiraz eder miyim bilemiyorum zira 250-300-350 mg kan şekeri Diyabet için kanıt sayılmıyorsa çokta yapacak bir şey yok artık bir hapşururuz geçer…

 181. Tekrar merhaba , 12.10.2016 Çarşamba günü sağlık kuruluna katıldım normal sağlık raporu için salı ve perşembe günleri Er Erbaş Yedek Subay adayları ve diğer Askeri işlemler için kurul çarşamba günleri öğleden sonra Başhekim yönetiminde yapılıyor şahsıma yönelik boy kilo yaş ve rahatsızlığım soruldu yüzüme bir karar okunmadı daha sonra kurulda çalışan bir memurdan aldığım bilgiye göre sonuçlar pazartesi günü belli olacakmış hadi hayırlısı …

 182. 18.10.2016 tarihi itibariyle Türkitye Cumhuriyeti Kamu Hastaneleri Birliği Sağlık Kurulu onayı , TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliği 40/B/2 maddeleri uyarınca ”Askerliğe Elverişsizdir” raporumu aldım , 3 haftayı aşkın bir süreç oldu bu süreç içerisinde bizden sonra gelecek tip 1-2 Diyabet hastaları arkadaşlarımız için aktaracaklarım şunlar , tam teşekküllü bir devlet hastanesinin Endokrinoloji servisinde en az 3 gün yatırılıyorsunuz daha sonra sağlık kurulu için diğer branşlardan muayene oluyorsunuz vücudunuzun herhangi bir uzvunda komplikasyon olsun ya da olmasın önemli değil Tip 2 ya da Tip 1 Diyabetli olmanız yeterli konu ile ilgili yardımcı olmak isterim , saygılarımla …

 183. Gecmis olsun Gokhan Bey;

  Anladigim kadariyla surec engelli raporu almak icin yasanan surece benziyor. Sahsen sivile gecince surecin daha kolay olacagini dusunmustum ama bu haliyle cok daha uzun ve yorucu 🙂

  Daha once gecerli bir raporu bulunanalara da ayni islemi mi yapiyorlar merak ettim dogrusu, bunu da seneye ben deneyip bilgi veriyim 🙂

 184. Çok Teşekkür ederim Esra abla sevgi ve saygılarımla , Teşekkürler Abdullah bey evet kolay gibi görünse de her işin mutlaka bir zorluğu oluyor tsk sağlık yeteneği yönetmeliğinin ilgili maddelerinde vücutta sabitleşmiş ve tedavi ile düzelmesi mümkün olmayan rahatsızlıklar için 3 yıllık erteleme süresi gözetilmeksizin karar verilir maddesi var bu maddeye istinaden sizin için de erteleme değil de direkt olarak nihai bir karar verilecektir diye düşünüyorum siz yine de özel ya da kamu hastanesi olsun diyabetinizle ilgili verilerin çıktılarını elinizde bulundurun aklınıza takılan bir soru olursa yine yardımcı olmaya çalışırım , sağlıklı günler dilerim …

 185. iyi günler Esra hanım,

  tip-1 diyabet üniversite öğrencisiyim. merak ettiğim bir durum var. şu an glifor ve insülin kullanıyorum. hastaneye yatırdıklarında tedavime devam ettiğim için değerlerim normal çıkacaktır ki şu an da normal gidiyor çok şükür. bu sebeple hastanede hiçbir ilaç kullanmadan mı ölçüm yapıyorlar. eğer öyleyse bu durum çok sağlıksız değil mi çünkü şekerim 3-4 gün 400 civarında dolanacak demektir. son olarak gelişen devlet altyapısı ile beraber uludağ üniversitesinden aldığım rapor ile anında muaf sayılma durumum olabilir mi? çünkü sonuç olarak teşhis konma sürecini üniversite hastanesinde zaten yaşadım. saygılarımla

  • Merhaba Sergen Bey,

   Maalesef devlet ve askerlik işlerine aklımız ermiyor 🙂 Elinizdeki rapor ya da test sonuçları da bir işe yaramıyor. Çünkü bu süreçte sizden tip-1 diyabetli olduğunuzu yeniden kanıtlamanız isteniyor.

   Bazı yerlerde ilaç ve insülini kestiklerini, bazı yerlerde kesmediklerini duydum. Kesmeleri elbette sıkıntı ama bu süreç maalesef bu şekilde yönetilmekte.

   sevgiler

 186. Mrb arkadaşlar bende tip 2 diyabet hastasıyım açlık 220 lerde tokluk 350ler de size kısaca şöyle söylem benimde yaşım 26 yoklama kaçağıyım yaklaşık üç haftadır taksim devlet hastanesine gidip geliyorum çok sıkıntılı bi süreç neyseki bu gün artık heyete giricem bu gün beli olucak büyük ihtimale erteleme olucak ama şunu söylim

 187. Değerli dostlar herkese merhaba.

  Ben 34 yaşındayım ve yoklama kaçağı durumundayım

  Bende iki problem mevcut brincisi ırsi hepatit b hastalığı ve sürekli inip çıkan şeker hastalığım.

  Örneğin bir ölçümde aç 160 170 tok 260 270 arası ıkarken bazen rakamlar 50şer düşebiliyor. hepatit değerlerim ise aynı şekilde çok fazla yukselip normalin biraz ustune gerileyebiliyor.
  Şimdi merak ettiğim ben bu hastane sevki olayına girdiğimde saç sakal karışıyorlar mı yoksa asker gibi mi gitmeliyim ve yaşım 34 maddi durumum iyi değil askere gitmek istemiyorum ne önerirsiniz

  SAYGILAR

  • İbrahim Bey Merhaba,

   Yorumunuza arkadaşlar ne zaman cevap verebilir bilemiyorum ama ben yazmak istedim.

   Bu konudaki yazıların altına yapılan yorumlardan hatırladığım kadarıyla saç-sakal vs karışılmıyor diye biliyorum. İstediğiniz gibi gidebilirsiniz.

   Diyabetiniz ve hepatit b gibi rahatsızlıklarınız olduğunu söyleyerek sürece başlamanız faydanıza olacaktır.

   Kolaylıklar dilerim.

   sevgiler,

 188. merhabalar esra hanım ben tip2 diyabet hastasıyım 31 aralıkta son tecil sürem bitiyor.

  Öncellikle şunu sormak istiyorum sizlere. 15 temmuzdan sonra askeri hastaneler kapandımı ve bizi askerlik şubesi okuduğum kadarıyla askeri hastahaneye yönlendiriyordu. artık devlet hastaneesinemi yolluyorlar. barışta askere elverişli değildir raporunu artık devlet hastanelerimi veriyor yoksa devlet hastanesi raporuyla bizi askeri bir hastaneyemi yolluyorlar. 31 yaşındayım ve 7 yaşından beri tip2 hastasıyım açlık değerlerim genelde 150-165 arası çıkıyor. Bütün yorumları okudum insanlar kesinlikle muafsın diyor fakat son darbe olaylarından sora hastahane olayları değiştiği için ikilemde kaldım acaba son durum tam nedir.

  acilen cevaplarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler

  • Tomar61ts Merhaba,

   Askeriye sivilleşti tamam ama yine de şubeye ve eskiden askeri hastane şindi de sivilleşen hastaneye gitmeniz lazım. Zaten siz şubeye gidince sizi yönlendirirler.

   Rapor götürseniz dahi dikkate alınmıyor ama yanımda olsun derseniz alın. Çünkü tekrar diyabetli olduğunuzu kanıtlamanız lazım. Sizi ya hastaneye yatırıp ilaçlarınızı kesecekler ya da kesmeden gözlemleyecekler.

   Tip-2 diyabrtli olmanız ilginç geldi. Çocukken kilolu muydunuz?

   Sevgiler

 189. Hayır çocukken zayıftım 🙂 şimdi kilom 74. Kendimi bildim bileli tip2 hastasıyım babamda öyle. Demek istediğim benim bulunduğum şubede bir arkadaşımı bugün normal bi devlet hastanesine yolladılar ama ondan sonrasını merak ediyorum. Benide oraya yönlendirdiklerinden sonra kararı devlet hastahanesindeki doktorlarmı verecek? Yoksa ordan yatış için başka biryere yani askeri bi yeremi yollayacaklar?

  • Tomar61ts Tekrar Merhaba,

   Bazı yerlerde sivil (eskiden askeri) hastanelerde süreç biterken bazı yerlerde devlet hastanesinde bitmiş. Eski yorumlara baktım. Net bi cevap olmadı maalesef 🙁

   Sevgiler

 190. Tekrar rahatsız ediyorum esra hanım ama tip2 olmam ilginç demişsiniz sebebini merak ettim. Ayrıca ben trabzondayım burada eskidende askeri hastahane yok. Sizce benim durumum ne olur bu gidişatta. Ayrıca sonucunu bende bu sayfada arkadaşlarla adım adım paylaşacam. Çok yararlı oldu bu site bana
  Şimdiden teşekkürler…

 191. Esra hanım yazdıklarım gelmedi galiba 2 soru sormuştum 1.si tip2 olduğumun neden ilginç geldiği 2.si ben trabzondayım burada eskidende askeri hastahane yoktu benim bu koşullardaki durumum ne olur sizce
  Şimdiden teşekkürler

  • Tomar61ts,

   Yorumlar onaya düşüyor. Bazen anında onaylayamıyorum 🙁

   Çocuk yaşta çıkan diyabet genelde tip-1 olduğu için ilginç geldi.

   Hastane konusunda bir yorum yapmayım. Yanlış bilgi vermek istemem.

   Sevgiler

    • Tomar61ts ve İbrahim Bey Merhaba,

     Bir yakınım asker. Ona sordum. Asker diyorum ama sivilleşti her şey 🙂

     Süreç yine askerlik şubede başlıyor. Adı şu an ne oldu bilmiyorum. Başvuru yapıldıktan sonra ikamet edilen yerde eskiden askeri, şimdiyse sivilleşen hastaneye gönderiyorlar ya da direkt bu konu için belirlenen bir devlet hastanesine gidilmesi isteniyormuş. Verilecek bir yazı ile de istenilen hastaneye gidilmesi gerekiyor. Eskiden askeri hastanede olan süreçteki gibi yatış veriliyor. Ve sonuca göre de muaf oluyorsunuz ya da olmuyorsunuz.

     sevgiler,

 192. Merhabalar. Bilgi için çok teşekkürler fakat, bir iki yazı evvel bir arkadaşımız da yazmış henüz yeni. O da yatış yok demiş artık. 3 gun kan alındığından bahsetmiş
  bir de yatışların 1 sene ertelemeden sonra yapıldığını sanıyordum..

  Arkadaşlar ben açık konuşucam şekerim 140 150 lerde seyrediyor açlık. bunu artırmak için testlere şekerli su içerek girmeyi düşünüyorum askere gitmem benim sonum olacak çünkü.. o yüzden yatarsam da bi çare bulurum inşallah. şimdiden değerlendime için teşekkürler.

  • İbrahim Bey Merhaba,

   Bizimle paylaşılan tecrübelerin çoğunluğunda direkt yatışla süreç başlıyor. Bazı kişilere ise 1 yıl erteleme veriyorlar ve sonrasında hastaneye yatış olabiliyor. 3 kez erteleme alanlar dahi var.

   Özellikle Temmuz’dan sonra bu konu askeriyede tam oturmamıştır diye düşünüyorum. Yatış yapılan ya da yapılmayan birkaç hikaye var. Maalesef bunu yaşayarak tecrübe etmek gerekecek.

   Şeker yükseltme konusu ise sizin inisiyatifinizde olsun 🙂

   sevgiler

 193. Ben trabzondayım ve burda temmuzdan öncede bi askeri hastahane yoktu. Dolayısıyla sivilleşen bir hastanede yok. Merak ettiğim bizi şimdi normal bir hastahaneyemi yatıracaklar acaba. Bundan bikaç gün önce hastahanede elinde askerlik şubesinin verdiği bi dosyayla dolaşan birini gördüm dahiliye sırası bekliyordu. Yanına gittim askerlik içinmi diye sordum evet dedi. Şeker hastasıymış şekeri çok yüksekmiş şube dosya vermiş ona devlet hastanesine yönlendirmiş kan felan vermiş heyet raporu için imza bekliyordu. Kendiside pek bişe bilmiyordu başhekim yardımcısına sormuş askerlik için pek bi bilgimiz yok ama şeker hastaları gitmez diye bi bilgimiz yok demişler çocuğa.ama pekte bişe bilmiyoruz demişler. Oda bana soruyodu yani abi alırlarmı bizi askere diye 🙂 ben doktora ilaç raporumu yenilemek için gitmiştim o arada doktora çıtlattım askerlik için lazım bana diye. Onlar bize yönlendirecekler seni zaten dedi bizde hangi madde sana uyuyosa onu yazacaz dosyana gibi bi laf etti sonra baştan saldı beni 🙂 şimdilik durum bu yani henüz şubeye gitmedim kafam karışık durumu merak ediyorm.

  • Tomar61ts Tekrar Merhaba,

   Birkaç kez yazdım ama tam anlatamadım galiba.

   15 Temmuz öncesinde bulunduğunuz yerde askeri hastane yoksa bulunduğunuz ile yakın bir askeri hastaneye sevk ediliyordunuz. Ama askeri hastaneler artık sivilleştiği için yakın bir yerdeki sivilleşen askeri hastaneye de gitmenize gerek kalmayacak. Muhtemelen siz de o bahsettiğiniz kişi gibi bir devlet hastanesine yönlendirileceksiniz. Ama Ankara ya da İstanbul’dakiler bulundukları yerde sivilleşen askeri hastane olduğu için muhtemelen oraya yönlendiriliyorlardır.

   Doktorun yorumu ‘Biz pek bi şey bilmiyoruz.’ modundaysa da elinize yasal mevzuatların kopyasını alıp gidin. Size bir şey söylerse en azından kanıtlama şansınız olur.

   Siz sağlık sistemlerinde her ne kadar diyabetli olsanız da sizin raporlarınızdan ziyade çıkacak şeker değerleriniz ve geçmiş hasta verileriniz dikkate alınarak karar verilecektir.

   sevgiler

  • İbrahim Bey Merhaba,

   Asıl çelişki burada zaten. Diyabetini iyi yönetmen bekleniyor. Özellikle bu tarz konularda yüksek gitmen gerekiyor ki askerden muaf olabilesin. Yüksek gittiğinde de bir doktor acaba soruyor mu; ‘Arkadaş diyabetini bu kadar mı kötü yönetiyorsun? Şekerin neden bu kadar yüksek?’ Kimsenin birbirine dokunmadığı, neden yüksek gidildiğinin arka planda bilindiği bir konu.

   Genel olarak herkes kan şekeri yüksek giderek bu işe başladığı için biraz yüksek kan şekeriyle gitmeniz faydanıza olacak gibi görünüyor.

   sevgiler,

 194. Merhaba,

  Aslında demek istediğim şuydu, benim normal kan şekerim evet yüksek ama bunu bilinçli yükseltsem doktor bana ” arkadaşım senin kanında yükleme şeker var “bu yükseklik doğal değil ” der mi 🙂

  Yoksa normalimi ölçtürerek denemeye razıyım. rezil olmak istemem

  teşekkürler

  • İbrahim Bey,

   Yorum tekrarı gibi olacak. Doktorlar askerlik mevzusunda bilinçli yüksek şeker görmeye alışıklar. Sizin deyiminizle “rezil” olup olmama kendinize nasıl baktığınıza göre de değişir.

   Ben de diyorum ki; diyabetli bireyler askerlik, engelli raporu gibi konularda 200 mg/dL üzeri şekerle sürece başlıyorlar. Çünkü mevzuatta da böyle yazıyor. İnsanlar da kendilerini riske atmamak ya da süreci uzatmamak adına yüksek şekerle gitme zorunda hissediyorlar.

   Sonuç olarak yüksek şekerle giderseniz süreç hızlı, normal şekerle gitseniz daha yavaş ilerler.

   Umarım şimdi daha net anlatabilmişimdir 🙂

   Sevgiler

 195. Esra hanın ben sizin demek istediğinizi anladım orada sıkıntı yok. Benim kafamı karıştıran devlet hastanesindeki arkadaşa söylenen şeylerdi. Biz tam olarak bilmiyoruz ama şeker hastaları askere neden alınmasınki demiş başhekim yardımcısı. Çocuğun açlık şekeri 600 lerdeydi hemde. Yani kararı orası verecekse eğer bu işte bi sıkıntı var 🙂 yada bizi askeri hastaneye yönlendirecekler. Kafamı karıştıran nokta burası. Saygılar

  • Tomar61ts Merhaba,

   Yorum tekrarı çok olacak. Bence baştan aşağı yorumları tekrar okuyun.

   Devlet hastanelerine bu konu yeni geldiği için doktorun bu şekilde yorum yapması da gayet normal. Ki bazı doktorların insülin pompası, sürekli glikoz ölçüm sistemlerini bilmediği bir ülkede yaşıyoruz (Bunu yadırgamak anlamında söylemiyorum.).

   Dolayısıyla askeri hastaneye sevk vs olacağını düşünmüyorum. O devlet hastanesi karar verecek. Doktorların konuya hakim olup olmaması endişeniz de varsa elinize yönetmelikleri alın ve gerekirse doktoru siz yönlendirin. Çünkü 15 Temmuz’dan sonra ülkede bu tarz konular allak bullak oldu. Konuyu tam bilmeyenlere sorumluluklar verildi vs.

   Diğer taraftan da siz tecrübe edip bizimle buradan da paylaşırsanız varsayımlarımız ortadan kalkar 🙂 Aklınıza olsun.

   sevgiler

 196. Yorumları fazlasıyla okudum. Neyse anlaşamıyoruz galiba esra hanım benm takıldığm konu doktorlar 🙂 Adımları buraya teker teker yazacam. Benim gibi herkese yardımcı olsun. Saygılar

  • Doktor konusunu da son yorumda yazmıştım ama anlaşamıyorsak sizin tecrübenizi bekleyeceğiz 🙂 🙂

   Bahsettiğiniz gibi tüm adımları yazarsınız.

   Kolaylıklar diliyorum 🙂

   sevgiler

 197. ben tomarı anladım. sivil doktorlar işgüzarlık yapıyor diyor. esra hanım da diyor ki onları bağlamaz burunlarını sokmasınlar boşuna diyor 🙂

 198. Merhabalar

  Askeriyeye gittim ve beni önce aile hekimine aile hekimide dahiliyye sevketti. Ordan tekrar askeriyeye gittim ve beni devlet hastanesi dahiliye bölümüne sevkettiler elimde kapalı bi zarf ile. Kararı devlet hastanesi verecek galiba şimdilik durum bu.
  Yazmaya devam edecem.

 199. Evet arkadaşlar tekrar merhaba.

  Doktora gittim ve tahlil istedi bende 1 hafta önce aynı doktordan tahlilim olduğunu kendisine söyledim. O tahlillleri çıkarttı.bu arada rahlillerimde açlık şekerim 220 ve a1c değerim 8.5 di. İlk önce askeriyenin karar kusmına ne yazacağını bilemedi. O ara eline tsk sağlık yönetmenliğini aldı ve maddeyi aramaya başladı. Anladımki bulamıyo kendisine 40. Maddeye bakmasını söyledim 🙂 oda 40.maddeyi açtı sonra hangi kısıma girdiğimi anlamaya çalıştı yine ben yönlendirdim doktoru madde 40/B/2 bizi kapsıyor dedim bana bakıp güldü bu arada 🙂 tam açık değil dedi ama uysan uysan bu maddeye uyuyorsun dedi. Sonra tırstı galiba başka bi doktor çağırdı. Hiç başına gelmediği belliydi. O doktorda sen bişey belirtme kurula yolla dedi. Sonra bana delikanlı sen şimdi çık ben seni çağırırım tekrar dedi ve 10 dakka sonra çağrıldım. Kağıdı aldı altına ” madde 40 B/2 ye göre askere elverişli değildir notunu yazıp beni kurula yolladı. Bende kurula gittim çıkmadan yetiştim kurul toplanmıştı. Bana bikaç soru sordu komaya girdinmi tip 1 misin ailende varmı vs. Sonra o doktorda bi not düştüğünü gördüm kağıda. Aynı maddeyi yazıp askere elverişli değildir notunu girdiğini gördüm. Sonra 1.5.2017 tarihinde raporunu alıp askeriyeye götürmem için oraya geleceğimi söyledi ve yolladı. Şimdilik durum bu arkadaşlar gayet kolay bitiyo gibi 🙂
  Saygılar…

  • Tomar61ts Merhaba,

   Üzerine o kadar yazdık, çizdik ama konunun sonuca ulaşmış olmasına çok sevindim. 15 Temmuz öncesine nazaran çok daha insani ve pratik ilerlemiş.

   Şunu anlamadım; 1.5.2017’ye daha çok var. Neden o kadar uzun?

   Yarın bu tecrübenizi ana sayfada yayınlayacağım ki herkesin endişesini giderelim.

   Sevgiler

 200. Devlet hastanesi olunca işler yoğun oluyor galiba her rapora bi gün verdiler daha erkene çekemezmiyiz diye sordum hatta ama daha erken olmaz dedi. Bilemiyorum. Daha insani evet ama anladığım kadarıyla işlemi bilmiyorlar ve biraz çekiniyorlar muafiyet vermeye. Tamamen benim yönlendirmelerimle oldu desem yalan olmaz sanırım.

 201. merhaba Tomar

  verdiğin bilgiler için gerçekten çok teşekkürler çok yararlı. benim burda tek merak ettiğim sen de yoklama kaçağısın sanırım. şu an ki durumun ne olacak bekllerken?

  risk altındamısın

  • tekrar merhaba arkadaşlar.

   Bugün itibariyle hastahaneden kurul raporumu alıp askeriyeye 1 adet teslim ettim. Hastahane ayrıca bir dosya yollayacakmış zaten askeriyeye. Askeriyede işlemlerimi halletti ve ” askeri yükümlülüğü yoktur” belgesi verdi bana. 1 ay içinde uğra kurul raporunun aslını elden teslim al dedi işlemin bitti dedi. İşleme bukadar arkadaşlar hiçbir sıkıntısı yok. (en azından trabzonda )

   ibrahim bey ; cezaya kaçağa felan kalmadım 31 ine kadar evraklarını tamamlaman lazım kesinlikle demişlerdi ama ben ayın 2 sinde getirdim evraklarımı bi sıkıntı varmı diye sordum hiçbir sıkıntı yokmuş. Zaten muafiyet belgemde 30/12/2016 tarihi itibariyle muaftır yazıyor. yani bi sıkıntı yok. Herkese kolaylıklar arkadaşlar…

 202. tomar61ts;

  Yorumlar için teşekkürler, size zannedersem tek tahlile bakıp muaf vermişler. Tekrar kan verme, 3 gün gitme, yatma vs… yok anladığım kadarıyla.

  Aklıma takılan konu devlet hastanesine gidince herhangi bir doktora mu gidiyorsunuz yoksa onların belirttiği bir doktor var mı? şuraya ulaşmaya çalışıyorum, ben devlet hastanesinde çalışan kendi doktoruma gidebilir miyimi acaba 🙂

  • kardeşim beni sadece belirttikleri hastahane dahiliye polikliğine yolladılar. Orda sıra alırken normal vatandaş nası sıra alırken soruyosalar istediğiniz bir doktor varmı diye sordular. 2 doktor vardı o gün bende daha önce gittiğim doktoru söyledim. gerçi bi kere gitmiştim ama sonuç olarak doktoru ben seçtim. ama hastahaneyi onlar. yatma aç tok kan alma vs… işleriyle uğraşmadım. Şeker hastası olduğum belli olduğu için bana sadece yönetmelikteki uygun maddemi yazdı yolladı. bukadar

 203. herkese merhabalar.

  Ozellikle Esra Hanim siz ilgileniuorsunuz forumla sanirim. Bir sorum olacak. Ben 7 yildir yoklama kacagiyim ve diabetim. Sekerim 300 lere vuruyor genelde. Simdi yoklama kacagi olarak belli bir para cezasina tabiyim. Fakat sonucta sekerden dolayi nerdeyse kesin ihtimalle askerlige elverisli degildir raporu alicam. Peki yoklama kacagi xezasini yine de odeyecekmiyim? saxma olmazmi hem muaf olup

 204. Merhabalar bende şeker hastasıyım 2016 sonunda tecilim bitmişti 2017 başında son kez tecil ettirdim 2017 yılının sonuna kadar çünkü 29 yaş doluyor. Benim sorum buradan okuduğum kadarıyla tecil yaparken aynı zaman da Askeri hastaneye sevk işlemini isteyebiliyorduk ama ben tecil yaparken ben şeker hastasıyım sevk istiyorum dedim memurlar bana; ya tecil yaparız sevk etmeyiz, ya da sevk ederiz ama tecil etmeyiz dediler bende tecil istedim aslında sevk istesem buradan tecrübe edindiğim kadar muaf olurdum çünkü sabahları bile ölçtüğüm de 300 340 arası oluyor şekerim.

  En son muafiyet alan kardeşimiz devlet hastanesinden alarak yapmış bu işi benim nasıl bir yol izlemem gerekir acaba bilgisi olan var mı ? Yıl sonunu beklemeden aile hekimliğine gitsem onlar beni yönlendirir mi ? yoksa illa ki bu işi askerlik şubesi mi yapacak ?

  • Hocam selamlar. Ben de şeker hastasıyım ve askerlik tecilim bitmişti, 31 ocak tarihine kadar muayene sürem vardı. Evde annemlerin şeker aletinden ölçtüğüm kadarıyla şekerim hep 200-300 arası seyrediyordu. Çok tembel biri olduğumdan hastaneye de gitmemiştim 😀 20 ocak gibi hastaneye gittim tahlilleri verdim ve şeker hastası olduğuma kanaat getirdiler. İki gün hastanede yattım ve 31 ocak günü şubeye gittim muayene işlemleri için.

   Şubeye gittiğimde klasik form doldurmalar, memurlar soruları(kilo-boy vs) sordular. Sonra bir belge vererek beni sağlık ocağına yönlendirdiler, şubenin anlaşmalı olduğu sağlık ocağı.
   Ertesi gün sağlık ocağına gittim ve oradaki doktora şeker hastası olduğumu söyledim ve bana devlet hastanesine endokrinoloji bölümüne sevk ediyorum seni dedi. Sağlık ocağında doktora imzalattığım kağıdı şubeye götürdüm, şubedeki memur benim dosyaları bir zarfın içine koydu ve o zarfla birlikte hastaneye gittim. Hastanede girişimi yaptırdıktan sonra sağlık kuruluna yönlendirdiler, oradan 10 tane doktor dolaşmam istendi. Bir gün içinde sabah 9 buçuktan akşam 4’e kadar hallettim imza işlerini. Ertesi gün kuruldaki bir memurla birlikte doktorumun yanına çıktık(kendi şeker doktorum) doktora yönetmeliği anlattı kuruldaki memur. Yönetmelikte a b c d diye 4’e ayırmışlar hastaları. Ben b oluyormuşum, kiloya bağlı biraz da benim şekerim ama ne hikmetse insülin yazdı doktor bana, her akşam 8’de 12 dozluk.

   Doktora yönetmeliği anlattıktan sonra doktor benden idrar tahlili istedi 24 saatlik, acaba böbreklere falan sıçramış mı şeker diye. Tahlil işini hallettim hastaneye verdim, 5 gün sonra gel al dediler sonucu, 5 gün sonra gittim ve doktora gösterdim, çok şükür hiç bir sıkıntı çıkmadı. Hemen orada b2a mı ne o sınıfa girermiş benim şeker, onu yazdılar kağıdıma.

   Doktor imzayı attıktan sonra kurula indim tekrar, bilgisayara girdiler dolaştırdığım kağıttaki bilgileri ve bana 1 hafta sonra gel raporunu al dediler. O kuruldaki memur bana askerlikle işin bitti artık, hayırlı olsun dedi 😀 1 hafta sonra raporumu alıp şubeye götürmek kaldı geriye. Orada da çürük diye kaydedip beni evime yollayacaklar sanırım.

   İnşallah biraz olsun merakınızı giderebilmiştirim.

 205. S.a hocam ben 20 yaşındayım 9 senedir tip 1 diyabetim ve şekerim 40 ila 600 arası seyrediyor ama askerliğimi yapmak istiyorum günlük hayatımda da özel bi diyet listem yok normal insandan daha fazla yemek yiyorum tatlı tüketiyorum ben kendi rızamla askere gitmek istiyorum boyum kilom yerinde (1.84,75kg) iğne kullanmaktan başka hiç bi engelim yok çevremdeki insanlardan çok daha çeviğim ve güçlüyüm ufakta olsa bi ihtimal yok mu gidebilmem için.. teşekkürler.

 206. merhaba :

  bnm aclık glukoz sekerım 140 , tokluk glukoz sekerım 40 . normalde 18 yas ustu olanlarda glukoz toluk sekerı 70 ın altında olmaması lazım . hıpoglasemi varmıs bnde . askerlıkten muaf olunur mu . bu degerle. yardımınız ıcın tskler

  • 300 şekerle askere mi gidilir? yollamadan önce şeker teşhisi konulması gerekirdi hastaneye gitmeliydiniz. orada hemen şekerini ölçsün o şekerle eğitime falan katılmasın. acilen revire gidip şekerini ölçtürüp teşhis koydurup muaf olsun.

 207. Selamlar. İnsülin kullanan hasta da mı hastanede yatıyor? Şekerin 200’ün üstünde olması için insülin vurmamaları lazım. Nasıl oluyor tam olarak? Eğer öyleyse saçma değil mi?

 208. Slm Esra hanım ben şeker hastasıyım bedelli askerlik başvuracak rapor alırsam teorik eğitimden faydadanabilşrmiyim 7 yıl şeker hastasıyım nasıl rapor alırımmmm

 209. Merhaba ben reaktif hipoglisemi hastasıyım.Şuan ilaç kullanıyor ve diyet yapıyorum.Doktorum geçen sene için bana 40 B – 1 maddesine uyar deyip kurula sevk etti.Kuruldaki doktorlar 40 – C yazıp erteleme verdi.Bu sene de gittim doktorum aynı maddeyi yazdı kurula sevk etti fakat kuruldakiler bana hiç bir tahlil uygulamadan 40 A -1 e uyar yazıp elverişli verdiler.Ben neden böyle oldu diye sorduğumda oradaki görevli bana itiraz edebilirsin dedi.Bende itiraz ettim.Şimdi beni başka hastaneye sevk ettiler.oradaki doktorda 40 – B ye uyar yazdı.Şimdi benim durumum ne olacak?

 210. Merhaba ben yağmur
  10 yıldır tıp1 diyabet hastasıyım
  Boyum 1.68 kilom 55
  Polislik istiyorum ama herkes olamazsın diyor
  Polisliğe şeker hastası engel midir ?

 211. Merhabalar, şu an tecilliyim hala fakat Reaktif hipoglisemi teşhisi konuldu doktorum tarafından ve sıkı bir diyete tabi tuttu. Şekerim oluk olmadık yerde düşüyor ve zaten tokluk kan şekerim normalde 80de. Herhangi stresli bir durumda ya da çok yorulduğumda 60lara kadar düşüyor ve o an deli gibi yatmak istiyorum. Canım her an yemek çekiyor. Beni böyle bir durumda askere almaları demek benim hayatımı tehlikeye atmak demektir çünkü TSK yemek menüsü ya da 3 öğün yemeği spor ve diğer aktivitelerin hepsi bende zaten düşük olan şekerimi daha da düşürmektir. Sizce muafiyet alabilir miyim? İnternette uzun süredir bir araştırma yapıyorum fakat ne yazık ki herhangi kayda değer bir bilgi bulamadım.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar