Askerlik Muafiyeti / Tahir Akkaya

Diyabetli HaklarıAskerlik Muafiyeti / Tahir Akkaya

Merhaba Arkardaşlar,

Malum 19 yaşındayım. Sskerlik kağıdım geldi. 31aralık son dediler. Ben de erkenden bitireyim dedim işimi.

Öncelikle Mersin Askerlik Şubesi’ne gittim ve durumumu anlattım, raporumu gösterdim. Onlar da işlem yaptılar. Aile hekimine gidip beni hangi bölüme gideceğime dair rapor vermelerini istediler. Her neyse. İşlerimi hallettim. Beni Adana’ya sevkedeceklerini söylediler ama Adana Askeri Hastahanesı’nde endokrin bölümü olmadığı için Ankara Etimesgut Askeri Hastahanesı’ne sevkettiler.

Daha sonra Ankara’ya gittim. Etimesgut Askeri Hastahanesı’nde bana vermiş oldukları zarfı gösterdim. Kayıt felan yaptılar, dahiliye bölümüne gönderdiler. Dahiliye doktoru açlık ve tokluk için kan vermemi istedi. İşlerimi hallettim. Şekerimi bilerek biraz yüksek çıkarttım. Açlık 168, tokluk 200 gibi doktor istedi. Aslında sağolsun bana çok yardım etti. Sonra işlerimi hallettikten sonra sabah yine açlık kan şekerimi istediler.

Daha sonra kayıt, onay gibi ufak işlerle koşturdum. Kurul toplantısı 1:30 daydı ve benı kurula çağırdılar. Diyabet nedeniyle askerlik yapmayacaksın dediler ve raporumu verdiler.

Gerçekten 2 gün boyunca çok koşturdum ama değdi. Sonuç olarak askerlik yapmayacağım. Ve orada hemşerilerim ile karşılaştım. Sağolsunlar çok yardımcı oldular

iyi günler…

Tahir Akkaya

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

8 YORUMLAR

 1. merhaba tahir 🙂 iyi kurtuldun askerlik işinden :)) seneye banada kağıt gelecek ben şimdi üniversite okuyorum tecil ettirsem daha sonra muayneye gitsem bi sorun olurmu bilgin varmı? yardımcı olursan sevinirim teşekkürler :))

 2. canım kardeşim askerlikten kaçmışsın gelmiş bunu da iyi birşey gibi anlatıyosun. Sağlık problemin yüzünden askerlik yapmaya bilirsin ama gelip burda marifet gibi anlatma..

  • Mehmet Bey Merhaba,

   Sizi tam hatırlamıyorum ama sizin de diyabetimben.com’a girerek yazıyı yazan arkadaşlarımızı ‘yargılamanıza’ izin veremem.

   Hoşumuza gitsin ya da gitmesin herkes tecrübelerini paylaşıyor. Özellikle tip-1 diyabetli erkeklerin askerlik konusu en önemli konu. Tip-1 diyabet sebebiyle askerlik muafiyeti hakkını kullanan tüm erkek takipçilerimizi kutluyorum. Zira kullanılsın ya da kullanılmasın bu verilen bir hak.

   Sevgiler

  • Bu üslubunuz cok yanlış.. Kimse askerden kaçmıyor kimsede kendi zevk ve keyfinden eşini dostunu işini erteleyip askere gitmek istemez.. Eger gerçekten herkes böyle severek can ata ata gidecek olsa idi devlet bunu zorunlu yapmaz di gbt ye düşürüp karakola götürmez di. Gelelim yorumunuzun cevabına. Hasta olan kronik hastası olan daha doğrusu devlet bu hakkı vermiş.. Devlet bir şey biliyor ki bunu yapıyor demek bu insan sağlığını kaybede bilir.. Kimse istemez sağlığını riske atıp sakat kalmak komalık olmak.. Neye dayanarak hangi düşünce ile bu yorumu yazdınız anlamadım

 3. mehmet bey askerlikten kaçmadım rahatsızlığım dolayısıyla yapamıyorum bilgilendirme amaçlı yazdım bu yazıyı sözlerinize dikkat edin lütfen

 4. Merhaba tip1 diyabetliyimbende dedin ya yuksek cikmasini sagladim. Peki bi gun oncesinde felan hic lantus insulin vurmasakta yuksek cikar bde 2 yilim var normal degerdeyse ve insulin kullaniyorsa gene aliyorlarmis askerlige ?

 5. Tahir kardeşim sen şanslı grupların benim raporu almam 3 yıl ertesi yıla erteleme verdiler 3. Yıl kayseri asker hastanesi karar veremedi ankara mevki asker hastanesine gönderdiler 8 gün orada kaldım hergün tahlil verdik 8. Gün kurula çıkardılar ve raporu böylelikle verdiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: