Anasayfa Diyabetli Hakları Tip-1 Diyabet ve Ehliyet

Tip-1 Diyabet ve Ehliyet

11 16.497 görüntüleme

Tip-1 Diyabet ve Ehliyet

Tip-1 diyabetliler (şeker hastalığı) ehliyet alırken bazı engellerle karşılaşmaktalar desem çok mu ağır bir giriş yapmış olurum?

“Yönetmeliğe göre, ağır şeker hastalarina sürücü belgesi verilmeyecek.” bir madde bulunmakta. Çok ilginç değil mi?

Asıl ilginç olanı ise ‘ağır şeker hastası’ tabiri. Neye göre?

Bu sebeple ehliyet alırken sağlık raporu esnasında tip-1 diyabetli olduğumuzu deşifre etmezsek daha iyi olacak. Çünkü bunu belirttiğiniz zaman rapora işlenmekte ve ehliyet başvurusu için emniyete gittiğinizde ehliyet başvurunuza maalesef devam edemiyorsunuz.

2008 yılında ehliyet alırken sağlık raporu için gittiğim yerde tip-1 diyabetli olduğunuzu yazmayalım demişlerdi. Ve yazmadık da.

Bu önemli detay ehliyet alacak takipçilerimizin aklında bulunsun derim.

Yazının resmi Diyabetli Hakları ile ilgili olacak yine ama bu yazıda pozitif bir haktan bahsetmediğimizi ayrıca belirtmek isterim.

 

 • ehlıyetı olanların ehlıyetlerınede el koyacaklarmı acaba ya bızım nıye hıcbıseye hakkımız yok

 • Merhabalar ehliyet için rapor alırken tip 1 diyabetli olduğumu belirttim doktor göz ve dahiliyeye gönderdikten sonra senelik kontrol koşuluyla alabilir raporu verdi şimdi bu durumdada emniyette sorun çıkabilir mi? Bizi bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederiz.

  • Ufuk Bey Merhaba,

   Mevzuat gereği; ağır diabetes mellitus vakalarına (diabetik kronik komplikasyonları örn: retinopati, nefropati, nöropati gibi gelişmiş olanlara ve insulin kullanmak zorunda olup kan şekeri regülasyonu sık hipoglisemiler nedeniyle sağlanamayan labil kan şekerine sahip olanlara ve bu durumu sağlık kurulu raporu ile tespit edilenlere) sürücü belgesi verilmez.

   Kontrollü diyabetlilere, belirli aralıklarla muayene ve tetkik edilmek üzere sürücü belgesi verilebilir.

   sevgiler,

 • SAÇMALIĞIN DANİSKASI RESMEN HERHANGİ BİR HASTALIĞI OLMAYAN İNSANLAR DAHA ÇOK KAZA YAPIYOR HASTALIĞI OLANLAR DAHA ÇOK DİKKAT EDİYORLAR KENDİLERİNE BU YASANIN TEKRAR GÖZDEN GEÇİRİLMESİ GERİYOR BENCE ‼️‼️‼️‼️

 • benj bu devletin kanun una tükür eyim adalet siz bu devlet bi de adaletden bah sadi yorlar bun lar hasta ları kanser eden adaletsiz devlet ve kanun neden ger çekden biz hasta ları düşünmü yorlar ben şöförüm başka işim yok devlet işi versinler o zaman ehliye timi ala çaklarsa benim ekme gimi aşımı onlarmı veri yorlar biz hasta ların haklarını hep kendi leri bi kanunla yiyi yorlar haram zıkkım olsun ğözlerine bogaz larına dursun bu adalet diyenlerin bu hükümeti yönetenlerim

 • merhabalar;
  tip 1 diyabet hastasıyım ve pompa kullanıyorum. günlük hayatımda ve yaşam kalitemde herhangi bir dezavantaj yok. yine de ehliyet alırken sorun yaşar mıyım.

 • Cevap Bırak

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.