Anasayfa Diyabetli Hakları Tip-1 Diyabet ve Ehliyet

Tip-1 Diyabet ve Ehliyet

18 22.483 görüntüleme

Tip-1 Diyabet ve Ehliyet

Tip-1 diyabetliler (şeker hastalığı) ehliyet alırken bazı engellerle karşılaşmaktalar desem çok mu ağır bir giriş yapmış olurum?

“Yönetmeliğe göre, ağır şeker hastalarina sürücü belgesi verilmeyecek.” bir madde bulunmakta. Çok ilginç değil mi?

Asıl ilginç olanı ise ‘ağır şeker hastası’ tabiri. Neye göre?

Bu sebeple ehliyet alırken sağlık raporu esnasında tip-1 diyabetli olduğumuzu deşifre etmezsek daha iyi olacak. Çünkü bunu belirttiğiniz zaman rapora işlenmekte ve ehliyet başvurusu için emniyete gittiğinizde ehliyet başvurunuza maalesef devam edemiyorsunuz.

2008 yılında ehliyet alırken sağlık raporu için gittiğim yerde tip-1 diyabetli olduğunuzu yazmayalım demişlerdi. Ve yazmadık da.

Bu önemli detay ehliyet alacak takipçilerimizin aklında bulunsun derim.

Yazının resmi Diyabetli Hakları ile ilgili olacak yine ama bu yazıda pozitif bir haktan bahsetmediğimizi ayrıca belirtmek isterim.

 

 • ehlıyetı olanların ehlıyetlerınede el koyacaklarmı acaba ya bızım nıye hıcbıseye hakkımız yok

 • Merhabalar ehliyet için rapor alırken tip 1 diyabetli olduğumu belirttim doktor göz ve dahiliyeye gönderdikten sonra senelik kontrol koşuluyla alabilir raporu verdi şimdi bu durumdada emniyette sorun çıkabilir mi? Bizi bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederiz.

  • Ufuk Bey Merhaba,

   Mevzuat gereği; ağır diabetes mellitus vakalarına (diabetik kronik komplikasyonları örn: retinopati, nefropati, nöropati gibi gelişmiş olanlara ve insulin kullanmak zorunda olup kan şekeri regülasyonu sık hipoglisemiler nedeniyle sağlanamayan labil kan şekerine sahip olanlara ve bu durumu sağlık kurulu raporu ile tespit edilenlere) sürücü belgesi verilmez.

   Kontrollü diyabetlilere, belirli aralıklarla muayene ve tetkik edilmek üzere sürücü belgesi verilebilir.

   sevgiler,

 • SAÇMALIĞIN DANİSKASI RESMEN HERHANGİ BİR HASTALIĞI OLMAYAN İNSANLAR DAHA ÇOK KAZA YAPIYOR HASTALIĞI OLANLAR DAHA ÇOK DİKKAT EDİYORLAR KENDİLERİNE BU YASANIN TEKRAR GÖZDEN GEÇİRİLMESİ GERİYOR BENCE ‼️‼️‼️‼️

 • benj bu devletin kanun una tükür eyim adalet siz bu devlet bi de adaletden bah sadi yorlar bun lar hasta ları kanser eden adaletsiz devlet ve kanun neden ger çekden biz hasta ları düşünmü yorlar ben şöförüm başka işim yok devlet işi versinler o zaman ehliye timi ala çaklarsa benim ekme gimi aşımı onlarmı veri yorlar biz hasta ların haklarını hep kendi leri bi kanunla yiyi yorlar haram zıkkım olsun ğözlerine bogaz larına dursun bu adalet diyenlerin bu hükümeti yönetenlerim

 • merhabalar;
  tip 1 diyabet hastasıyım ve pompa kullanıyorum. günlük hayatımda ve yaşam kalitemde herhangi bir dezavantaj yok. yine de ehliyet alırken sorun yaşar mıyım.

 • Ehliyet almak için hastaneye başvurdum, bir hafta boyunca şekerini ölç sonra gel dedi iç hastalıkları doktoru, 1 hafta sonra aynı hastaneye gittim “doktor değişti, seni endokrin bölümüne göndereceğiz, süreç yeniden başlayacak” gibi sebepler öne sürüp ehliyetimi yenilemediler, 1 haftalık şekerlere bile bakmadılar, ehliyeti ilk aldığımda yani 15 sene önce şeker hastası değildim, sonra bir yönetmelik çıkardılar ehliyetler yenilenecek diye, bir de bunun için sağlık raporu istiyorlar, ama simdi pompa kullanan tip 1 şeker hastası olarak ehliyetimi yeniletemedim, kazanılmış hak olarak ehliyetimizin geçerli olmaya devam etmesi gerekmoyor mu? Arkadaşlar, bu gerçekten önemli bir konu, aranızda ehliyetini yenileyen var mı? Tip 1 şeker hastası olarak bunu nasıl yapabiliriz? Yani bazen diyorum ki şeker hastası olduğumuzu hiç söylemeden hastaneye gidip rapor alıp ehliyetimizi yenileyelim! Çünkü bu yapılan bize haksızlık

 • Esra hanım, o kadar uğraşmama rağmen hala ehliyetimi yenilemek için gereken sürücü raporunu alamadım. Birkaç özel hastaneye başvurdum onlar da biz veremeyiz aile hekimine gitmen gerekiyor dedi, başka bir ilde bulunduğumdan oradaki aile hekimlerinden almaya çalıştım ama illaki kendi aile hekimimden almak gerekiyormuş, bu şekilde de alamadım, nereye gitsem, hangi hastaneye başvursam bu sürücü raporunu alamıyorum. Esra hanım sizin bildiğiniz bir yöntem varsa lütfen yardımcı olun, ben Ankara’da ikamet ediyorum, ne yapsam bir türlü alamadığım bu rapor için büyük sıkıntıya girdim, tip 1 diyabet var bende de

  • Mehmet Bey Selam,

   Özel polikliniğe gittiniz mi? Küçük çapta,ehliyet için de rapor veren yerlere. Onlar bu kadar detaya girmiyor. Diyabetli olduğunuzu da lütfen söylemeyin.

   sevgiler

   • Esra hanım, Ankara için rica etsem bu özel polikliniklerin ismini verir misiniz? Burada yazmak sakıncalıysa benim email adresime yollamanızı rica ediyorum

 • Esra hanım, bugün öğrendim ki artık ehliyet raporları elektronik ortamdan alınacakmış, bunun için edevlet üzerinden sağlık raporu beyanı vermemiz gerekiyormuş. Yani bu durumda Diyabet olduğumuzu bildirmemiz zorunlu yoksa bütün sorumluluk bize ait oluyor, Diyabetli için ehliyet almak çok zor gerçekten de, hiçbir doktor sorumluluk almak istemiyor çünkü sizin de dediğiniz gibi, kan şekeri ayarlanamayan,sık sık hipoglisemi yaşayan gibi tespiti neredeyse imkansız olan kriterler belirlenmiş.

 • Cevap Bırak

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.